Plugins - - en to nl translation catalogue (1010 entries)

en: Give customers a direct way to reach you from their order emails to handle issues quickly.
nl: Bied klanten een directe manier om je te bereiken via hun bestel e-mails om problemen snel op te lossen.

en: Customer support contact linked in order emails
nl: Contactpersoon van klantenondersteuning gekoppeld aan bestelling e-mails

en: Make sure your business name appears clearly on customer bank statements to prevent confusion.
nl: Zorg ervoor dat je bedrijfsnaam duidelijk wordt weergegeven op bankafschriften van klanten om verwarring te voorkomen.

en: Recognizable statement descriptor
nl: Herkenbare beschrijving afschrift

en: Looks good
nl: Ziet er goed uit

en: Your statement descriptor will show up on your customers' bank statements. Does it clearly identify your store?
nl: Je beschrijving wordt weergegeven op de bankafschriften van je klanten. Identificeert het je winkel duidelijk?

en: Add a T&C link at checkout so customers acknowledge your policies before completing a purchase.
nl: Een T&C link toevoegen bij het afrekenen, zodat klanten je beleid erkennen voordat ze een aankoop voltooien.

en: Terms & conditions linked at checkout
nl: Algemene voorwaarden gekoppeld bij het afrekenen

en: Fix it
nl: Los deze op

en: Publish a refund policy so customers can resolve issues with you before filing a dispute.
nl: Publiceer een restitutiebeleid zodat klanten problemen met je kunnen oplossen voordat ze een geschil indienen.

en: Refund policy page published
nl: Pagina Terugbetalingsbeleid gepubliceerd

note: translators: %d: maximum file size in bytes.
en: The file exceeds the %d-byte dispute-evidence size limit.
nl: Het bestand overschrijdt de %d-byte geschillen-bewijs grootte beperking.

en: file_contents must be base64-encoded.
nl: file_contents moet gecodeerd zijn met base64.

en: file_type must be one of application/pdf, image/jpeg, or image/png.
nl: file_type moet een applicatie/pdf, afbeelding/jpeg of afbeelding/png zijn.

en: file_name, file_type, and file_contents are all required to upload a file.
nl: file_name, file_type en file_contents zijn allemaal vereist om een bestand te uploaden.

en: Base64-encoded file contents. The decoded size must not exceed the dispute-evidence size limit.
nl: Base64 gecodeerde bestand contents. De gedecodeerde grootte mag niet groter zijn dan de beperking voor geschillenbewijs.

en: File MIME type. One of application/pdf, image/jpeg, or image/png.
nl: MIME-type bestand Eén van de toepassingen/pdf, afbeelding/jpeg of afbeelding/png.

en: File name including extension (e.g. receipt.pdf).
nl: Bestandsnaam inclusief extensie (bijv. Receipt.pdf).

en: Upload a document (PDF, PNG, or JPEG) to use as dispute evidence. Returns a file object whose id can be passed to the document fields of woocommerce-payments/submit-dispute-evidence.
nl: Upload een document (PDF, PNG of JPEG) om te gebruiken als bewijs van een geschil. Retourneert een bestand object waarvan het ID kan worden doorgegeven aan de documentvelden van WooCommerce payments/submit-dispute-evidence.

en: Upload dispute evidence file
nl: Bestand met bewijs van geschil uploaden

en: Metadata values must be strings of 500 characters or fewer.
nl: Metadatwaarden moeten strings van 500 karakters of minder zijn.

en: Metadata keys must be strings of 40 characters or fewer.
nl: Metadata sleutels moeten strings van 40 karakters of minder zijn.

en: Metadata may not contain more than 10 keys.
nl: Metagegevens mogen niet meer dan 10 sleutels bevatten.

en: A dispute_id is required to submit evidence.
nl: Een dispute_id is vereist om bewijs in te dienen.

en: Optional metadata to attach to the dispute. Maximum 10 keys; keys up to 40 characters; values up to 500 characters.
nl: Optionele metagegevens om aan de geschilaanmerking te koppelen. Maximaal 10 sleutels; sleutels tot 40 karakters; waarden tot 500 karakters.

en: Whether to submit to the card network (irreversible). Default false stages a draft.
nl: Of het kaartnetwerk moet worden gebruikt (onomkeerbaar). Standaard onwaar trapt een concept.

en: Evidence fields. Text fields take free text; document fields take the ID of a file uploaded via woocommerce-payments/upload-dispute-evidence-file (not raw file contents).
nl: Bewijs velden. Tekstvelden bevatten vrije tekst; documentvelden nemen de ID van een bestand dat is geüpload via WooCommerce payments/upload-dispute-evidence-file (geen onbewerkte bestandsinhoud).

en: Stage or submit evidence for a dispute. With submit=false (default) the evidence is saved as a draft you can revise; with submit=true it is sent to the card network and cannot be changed.
nl: Stadium of dien bewijs in voor een geschil. Bij submit=false (standaard) wordt het bewijs opgeslagen als een concept dat je kunt herzien; bij submit=true wordt het naar het kaartnetwerk verzonden en kan het niet worden gewijzigd.

en: Submit dispute evidence
nl: Bewijs voor geschil indienen

note: translators: %s: description of what the document should show.
en: %s Provide the ID of a file uploaded via woocommerce-payments/upload-dispute-evidence-file, not raw file contents.
nl: %s Geef de ID op van een bestand dat is geüpload via WooCommerce payments/upload-dispute-evidence-file, niet de inhoud van het onbewerkte bestand.

en: Any additional supporting document.
nl: Eventuele aanvullende bewijsstukken.

en: Your cancellation policy as shown to the customer.
nl: Je annuleringsbeleid, zoals getoond aan de klant.

en: Proof the service was provided to the customer.
nl: Bewijs dat de dienst aan de klant is geleverd.

en: Proof the product was delivered (e.g. signed delivery confirmation).
nl: Bewijs dat het product is geleverd (bijv. Ondertekende leveringsbevestiging).

en: Documentation for the prior charge a duplicate dispute refers to.
nl: Documentatie over de eerdere kosten waarnaar een duplicaat van een geschil verwijst.

en: Your refund policy as shown to the customer.
nl: Je restitutiebeleid, zoals getoond aan de klant.

en: Receipt or message sent to the customer for the charge.
nl: Elke kwitantie of elk bericht dat naar de klant is verzonden voor de kosten.

en: Proof the customer signed for the product or agreed to terms.
nl: Bewijs dat de klant heeft getekend voor het product of akkoord is gegaan met de voorwaarden.

en: Correspondence with the customer relevant to the dispute (e.g. emails).
nl: Correspondentie met de klant die relevant is voor het geschil (bijv. e-mails).

en: Address the product was shipped to.
nl: Adres waarnaar het product is verzonden.

en: Tracking number for a shipped physical product.
nl: Volgen nummer voor een verzonden fysiek product.

en: Date the product was shipped.
nl: Datum waarop het product is verzonden.

en: Delivery service that shipped the product (e.g. USPS, FedEx, UPS, DHL).
nl: Bezorgdienst die het product heeft verzonden (bijv. USPS, FedEx, UPS, DHL).

en: Any additional explanation that does not fit another field.
nl: Elke aanvullende uitleg die niet in een ander veld past.

en: Activity log showing the customer accessed or downloaded a digital product.
nl: Activiteiten log waarop de klant een digitaal product heeft geopend of gedownload.

en: Explanation of why the customer was not entitled to cancel.
nl: Uitleg waarom de klant niet gerechtigd was om te annuleren.

en: IP address the customer used for the purchase.
nl: IP-adres dat de klant voor de aankoop heeft gebruikt.

en: Description of the product or service and how it was presented to the customer.
nl: Beschrijving van het product of de dienst en hoe deze aan de klant is gepresenteerd.

en: An idempotency_key is required so refund retries are safe.
nl: Een idempotency_key is vereist, zodat terugbetalingspogingen veilig zijn.

en: A charge_id is required to create a refund.
nl: Een charge_id is vereist om een terugbetaling aan te maken.

en: Required. A stable, caller-unique key so duplicate retries dedupe to the original refund instead of creating a second one. Reuse the exact same key when retrying the same logical refund.
nl: Vereist. Een stabiele, unieke sleutel voor de aanroeper, zodat dubbele pogingen de oorspronkelijke terugbetaling herhalen in plaats van een tweede te maken. Hergebruik exact dezelfde sleutel wanneer je dezelfde logische terugbetaling opnieuw probeert.

en: Optional refund reason.
nl: Optionele reden voor terugbetaling.

en: Amount to refund in minor units (e.g. cents). Omit for a full refund.
nl: Bedrag dat moet worden terugbetaald in kleine eenheden (bijv. Centen). Laat een volledige terugbetaling achterwege.

en: Stripe charge ID to refund (ch_… or py_…).
nl: Stripe charge ID om terug te betalen (ch_… of py_…).

en: Create a full or partial refund on a Stripe charge. Supply a stable idempotency_key to make retries safe — identical keys return the original refund. Amount is in minor units (e.g. cents).
nl: Een volledige of gedeeltelijke terugbetaling aan op een Stripe rekening maken. Geef een stabiele idempotency_key om nieuwe pogingen veilig te maken - Identieke sleutels geven de oorspronkelijke terugbetaling terug. Bedrag is in kleine eenheden (bijv. Centen).

en: Refund a charge
nl: Een toeslag terugbetalen

en: Return aggregate counts and totals for a transactions filter. Answers 'how many transactions / how much volume in this window?' without paging the list.
nl: Retourneer totaal aantal en totaalbedragen voor een transactiefilter. Beantwoord 'hoeveel transacties / hoeveel volume in dit venster?' zonder de lijst te pagineren.

en: Get transactions summary
nl: Transactie overzicht ophalen

en: List WooPayments transactions with filters (date range, type, source device, channel, customer country, risk level, currency, search). Answers 'show me transactions where X'.
nl: Lijst WooPayments transacties met filters (datumbereik, type, bronapparaat, kanaal, klantland, risiconiveau, valuta, zoekopdracht). Beantwoord 'toon me transacties waar X'.

en: List transactions
nl: Lijst transacties

en: A non-empty `intention_id` is required.
nl: Een niet-lege `intention_id` is vereist.

en: Return the chronological event timeline for a payment intent (created → succeeded → refunded → disputed). Helps reconstruct what happened to one transaction. Takes `intention_id` (the same Stripe `pi_…` identifier accepted by `get-payment-intent` as `payment_intent_id` — both names exist because they mirror the underlying REST route parameters).
nl: Retourneer de chronologische gebeurtenis tijdlijn voor een betalingsintentie (Gecreëerd → Geslaagd → Terugbetaald → In geschil). Helpt bij het reconstrueren van wat er is gebeurd met één transactie.

en: Get timeline for payment intent
nl: Tijdlijn voor betalingsintentie ophalen

en: A non-empty `payment_intent_id` is required.
nl: Een niet-lege `payment_intent_id` is vereist.

en: Look up a single payment intent by Stripe ID (pi_…). Answers 'what is the state of intent pi_X?' during incident response.
nl: Opzoeken van een enkele betalingsintentie op Stripe ID (pi_…). Beantwoord 'wat is de status van intentie pi_X?' tijdens incident reactie.

en: Get payment intent by ID
nl: Betaling intentie krijgen op ID

en: A status is required to list fraud outcomes.
nl: Een status is vereist om frauderesultaten te vermelden.

en: List transactions flagged by fraud protection for a given outcome status (e.g. block, review).
nl: Vermeld transacties die zijn gemarkeerd met fraudebescherming voor een bepaalde uitkomststatus (bijv. blok, beoordeling).

en: List flagged (fraud outcome) transactions
nl: Lijst gemarkeerde (fraude resultaat) transacties

en: Fraud outcome status to filter by (e.g. block, review).
nl: Status resultaat fraude om op te filteren (bijv. Blok, beoordeling).

en: Return aggregate processing-fee totals (count, fees, net) over a date range. Answers 'how much did I pay in fees this period?'.
nl: Retourneer het totale bedrag van de totale verwerkingskosten (aantal, kosten, netto) over een datumbereik. Antwoorden 'hoeveel heb ik in deze periode betaald?'.

en: Get processing-fee summary
nl: Krijg een overzicht van de verwerkingskosten

en: Return aggregate counts of disputes by status. Answers 'how many disputes are pending response right now?'.
nl: Retourneer totaal aantal geschillen per status. Beantwoord 'hoeveel geschillen wachten op een reactie op dit moment?'.

en: Get disputes summary
nl: Disputen samenvatting krijgen

en: List disputes with status and date-range filters. Answers 'which disputes need response?'.
nl: Lijst geschillen met status en datumbereik filters. Beantwoord 'welke geschillen hebben een reactie nodig?'.

en: List disputes
nl: Lijst geschillen

en: A non-empty `dispute_id` is required.
nl: Een niet-lege `dispute_id` is vereist.

en: Look up a single dispute by ID. Answers 'what evidence is needed for dispute du_X and by when?'.
nl: Opzoeken van een enkel geschil op ID. Beantwoord 'welk bewijs is nodig voor geschil du_X en tegen wanneer?'.

en: Get dispute by ID
nl: Haal geschil op aan de hand van ID

en: Return aggregate counts and totals of payouts by status and currency. Answers 'how many payouts have I received this month?'.
nl: Retourneer totaal aantal en totaalbedragen van uitbetalingen per status en valuta. Beantwoord 'hoeveel uitbetalingen heb ik ontvangen deze maand?'.

en: Get payouts summary
nl: Uitbetalings overzicht ophalen

en: Return a per-currency overview of upcoming and recent payouts (Stripe deposits). Answers 'when is my next payout and how much?'.
nl: Retourneer een valuta-overzicht van aanstaande en recente uitbetalingen (Stripe stortingen). Beantwoord 'wanneer is mijn volgende uitbetaling en hoeveel?'.

en: Get payouts overview
nl: Overzicht van uitbetalingen krijgen

en: List payouts (Stripe deposits) with status, date-range, and currency filters. Answers 'show me my recent payouts'.
nl: Lijst uitbetalingen (Stripe stortingen) met status, datumbereik en valuta filters. Beantwoord 'toon me mijn recente uitbetalingen'.

en: List payouts
nl: Lijst uitbetalingen

en: A non-empty `charge_id` is required.
nl: Een niet-lege `charge_id` is vereist.

en: Look up a single charge by Stripe ID (ch_… or py_…). Answers 'what happened with charge ch_X?'.
nl: Opzoeken van een enkele lading op Stripe ID (ch_… of py_…). Beantwoord 'wat gebeurde er met lading ch_X?'.

en: Get charge by ID
nl: Ontvang een factuur via ID

note: translators: %s: required field name.
en: A %s is required to read the balance summary.
nl: Er is een %s vereiste om het overzicht van de balans te lezen.

en: Three-letter ISO-4217 currency code.
nl: ISO4217 valutacode van drie letters.

en: End of the period (ISO-8601 date-time).
nl: Einde van de periode (ISO-8601 datum-tijd).

en: Start of the period (ISO-8601 date-time).
nl: Begin van de periode (ISO-8601 datum-tijd).

en: Return the balance summary (charges, refunds, disputes, fees, payouts, ending balance) for a currency over a date range.
nl: Geef het overzicht van het saldo (kosten, terugbetalingen, geschillen, kosten, uitbetalingen, eindsaldo) voor een valuta over een datumbereik.

en: Get balance summary
nl: Overzicht saldo ophalen

en: Return aggregate counts and total authorized amount for pending authorizations. Answers 'how much money is held in uncaptured authorizations?'.
nl: Retourneer totaal aantal en totaalbedrag aan autorisaties voor openstaande autorisaties. Beantwoord 'hoeveel geld wordt aangehouden in niet-opgevangen autorisaties?'.

en: Get authorizations summary
nl: Autorisaties samenvatting krijgen

en: List uncaptured card authorizations. Answers 'which authorizations expire soon / still need capture?'.
nl: Lijst niet-opgevangen kaartautorisaties. Beantwoord 'welke autorisaties verlopen binnenkort / moeten nog worden vastgelegd?'.

en: List authorizations
nl: Lijst autorisaties

en: Return the merchant's active Stripe Capital loan summary. Answers 'how much do I still owe on my Capital loan and what is the daily repayment rate?'. Returns an empty shape if no loan is active.
nl: Retourneer de actieve Stripe Capital leningoverzicht van de handelaar. Beantwoord 'hoeveel ben ik nog verschuldigd op mijn Capital lening en wat is het dagelijkse terugbetalingspercentage?'.

en: Get active Capital loan summary
nl: Actieve kapitaal leningoverzicht krijgen

en: WooPayments is not initialized.
nl: WooPayments is niet geïnitialiseerd.

en: Return the merchant's WooPayments account state: onboarding status, country, store and customer currencies, KYC requirements, deadlines, and test/live mode flags.
nl: Retourneer de status van de WooPayments account van de handelaar: onboarding status, land, winkel en klant valuta's, KYC-eisen, deadlines en test-/livemode vlaggen.

en: Get WooPayments account state
nl: WooPayments accountstatus ophalen

en: A dispute_id is required to accept a dispute.
nl: Een dispute_id is vereist om een geschil te accepteren.

en: Stripe dispute ID (typically `du_…` or legacy `dp_…`). Stripe ID prefixes are not contractually stable, so this field is not pattern-validated.
nl: Stripe geschilnummer (meestal `du_…` of verouderd `dp_…`). Stripe ID voorvoegsels zijn contractueel niet stabiel, dus dit veld is niet gevalideerd met patronen.

en: Accept (concede) a dispute. The disputed funds are forfeited to the cardholder permanently. This cannot be undone.
nl: Een geschil accepteren (toegeven). Het aangevochten bedrag wordt permanent verbeurd aan de kaarthouder. Dit kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Accept a dispute
nl: Een geschil accepteren

en: Maximum number of items per page.
nl: Het maximum aantal items per pagina.

en: Page number to return (1-indexed).
nl: Paginanummer om terug te sturen (1-geïndexeerd).

en: Maximum number of items requested per page.
nl: Maximum aantal items dat per pagina wordt aangevraagd.

en: Current result page.
nl: Huidige resultaatpagina.

en: Total number of result pages available for the current query.
nl: Totaal aantal resultaatpagina's beschikbaar voor de huidige zoekopdracht.

note: translators: %s: Collection key, such as transactions or disputes.
en: Returned %s for the current page.
nl: Gegeven %s voor de huidige pagina.

en: Filter transactions where type matches any listed value.
nl: Filter transacties waarbij het type overeenkomt met een vermelde waarde.

en: Search transactions by known identifiers.
nl: Transacties zoeken op bekende identifiers.

en: Currency must be an ISO 4217 three-letter code.
nl: De valuta moet een ISO 4217 code van drie letters zijn.

en: Balance report currency.
nl: Valuta saldo rapport.

en: Balance report period end date.
nl: Einddatum rapport periode saldo.

en: Balance report period start date.
nl: Startdatum rapport periode saldo.

en: Express Checkout methods available for the cart's current currency.
nl: Snelle afrekenmethodes beschikbaar voor de huidige valuta van de winkelwagen.

note: translators: 1: expected currency code, 2: actual currency code
en: The shipping address you selected requires a different currency (%2$s) than the one this payment was started with (%1$s). You have not been charged — please reload the page and try again.
nl: Het geselecteerde verzendadres vereist een andere valuta (%2$s) dan de valuta waarmee de betaling is gestart (%1$s). Er zijn geen kosten in rekening gebracht. Laad de pagina opnieuw en probeer het opnieuw.

note: Translators: %s is a currency code.
en: %s is not a valid currency code.
nl: %s is geen geldige valutacode.

note: Translators: %s is a date-time string.
en: %s is not a valid date-time value.
nl: %s is geen geldige datum-tijd waarde.

note: translators: %1$s: the failed payment amount
en: A payment of %1$s <strong>failed</strong>: the saved payment method can no longer be used. A new payment method is required.
nl: Een betaling van %1$s <strong>mislukt</strong>: de opgeslagen betaalmethode kan niet meer worden gebruikt. Een nieuwe betaalmethode is vereist.

note: translators: %1$s: the failed payment amount, %2$s: the saved payment method, e.g. "Visa ending in 4242 (expires 01/26)"
en: A payment of %1$s <strong>failed</strong>: the saved payment method <strong>%2$s</strong> can no longer be used. A new payment method is required.
nl: Een betaling van %1$s <strong>mislukt</strong>: de opgeslagen betaalmethode <strong>%2$s</strong> kan niet meer worden gebruikt. Een nieuwe betaalmethode is vereist.

note: translators: %1: the charged amount, %2: WooPayments, %3: transaction ID of the payment
en: A test payment of %1$s was processed using %2$s in <strong>test mode</strong> (<a>%3$s</a>). No real funds were collected.
nl: Een testbetaling van %1$s verwerkt in %2$s de <strong>testmodus</strong> (<a>%3$s</a> ). Er is geen echt geld ingezameld.

note: translators: %s: setting field key, e.g. account_business_support_phone
en: Invalid parameter(s): %s
nl: Ongeldige parameter(s): %s

en: Dispute readiness is disabled.
nl: Gereedheid voor geschil is uitgeschakeld.

en: Reports
nl: Rapporten

en: Everything on the payments side is ready. The next step is getting your first customer through the door — share your store link and start spreading the word.
nl: Alles aan de betaalkant is klaar. De volgende stap is om je eerste klant door de deur te krijgen: deel je winkel link en begin met het verspreiden van het woord.

en: Your payments are ready — your first sale can be too
nl: Je betalingen zijn klaar - Je eerste verkoop kan ook

en: Your account is fully approved and accepting payments. Share your store with your first potential customers to get that first sale.
nl: Je account is volledig goedgekeurd en accepteert betalingen. Deel je winkel met je eerste potentiële klanten om die eerste verkoop te krijgen.

en: Two weeks in — have you shared your store yet?
nl: Twee weken geleden - Heb je je winkel al gedeeld?

en: Your WooPayments account is approved and ready to accept payments. Now it’s about getting eyes on your store — share your link, tell your network, and make your first sale.
nl: Je WooPayments account is goedgekeurd en klaar om betalingen te accepteren. Nu gaat het erom dat je je winkel in de gaten houdt: deel je link, vertel het je netwerk en verkoop je eerste winkel.

en: Thanks for choosing WooPayments.
nl: Bedankt dat je voor WooPayments hebt gekozen.

en: Promote my store
nl: Mijn winkel promoten

en: Your store is ready — let’s make your first sale
nl: Je winkel is klaar. Laten we je eerste verkoop doen

en: Ready for your first sale on {site_title}?
nl: Klaar voor je eerste verkoop op {site_title}?

en: We'll send a couple of reminders during your first month of accepting payments, to help you bring in your first sale. Stops automatically once you've taken one.
nl: We sturen je een paar herinneringen tijdens de eerste maand dat je betalingen hebt geaccepteerd, zodat je je eerste verkoop kan binnenhalen. Stopt automatisch zodra je er een hebt genomen.

en: First sale reminder
nl: Herinnering eerste verkoop

en: Whether WooPayments is running in dev (sandbox) mode and what triggered it.
nl: Of WooPayments in de dev (Sandbox) modus draait en wat het heeft geactiveerd.

en: Dev Mode
nl: Dev modus

note: translators: %s is a monetary amount
en: WooPayments refunded its %s application fee on this transaction.
nl: WooPayments heeft %s aanvraagkosten voor deze transactie terugbetaald.

en: WooPayments refunded its application fee on this transaction.
nl: WooPayments heeft de aanvraagkosten voor deze transactie terugbetaald.

note: translators: %s is a monetary amount
en: capped at %s
nl: beperkt tot %s

en: Loan paydown
nl: Uitbetaling van lening

en: Refund fee
nl: Terugbetalingsbedrag

en: Dispute fee refund
nl: Geschil terugbetalingsbedrag

en: Tax on fee
nl: Belasting op kosten

en: Device fee
nl: Apparaatkosten

en: Subscription transaction fee
nl: Transactiekosten abonnement

en: International card fee
nl: Tarief internationale pas

en: Processing fee
nl: Transactiekosten

note: translators: %s: error message from the downstream exception
en: Payment succeeded, but a downstream error occurred during post-payment processing: %s. Order status preserved.
nl: Betaling geslaagd, maar een fout stroomafwaarts treedt op tijdens bericht verwerking na betaling: %s. Bestellingsstatus bewaard.

en: Terminal payments cannot be prepared for partially or fully refunded orders.
nl: De terminal betaling kan niet worden voorbereid voor deels of volledige terugbetaalde bestellingen.

en: Invalid payment intent ID.
nl: Ongeldige betaalpoging ID.

en: Invalid appearance schema.
nl: Ongeldig schema voor weergave.

en: Missing or invalid appearance data.
nl: Ontbrekende of ongeldige weergavegegevens.

en: This action is not available.
nl: Deze actie is niet beschikbaar.

en: You aren't authorized to do that.
nl: Je bent niet geautoriseerd om dat te doen.

note: translators: %1$s: minimum price, %2$s: maximum price
en: Price range: %1$s through %2$s
nl: Prijsklasse: %1$s tot %2$s

note: translators: %s: formatted price
en: Current price is: %s.
nl: Huidige prijs is: %s.

note: translators: %s: formatted price
en: Original price was: %s.
nl: Oorspronkelijke prijs was: %s.

en: Your card has insufficient funds.
nl: Je kaart heeft onvoldoende saldo.

en: Your card was declined because additional authentication is required. Please contact your card issuer or try a different payment method.
nl: Je kaart is geweigerd omdat extra verificatie vereist is. Neem contact op met de creditcardmaatschappij of probeer een andere betaalmethode.

en: We are unable to authenticate your payment method. Please choose a different payment method and try again.
nl: We kunnen je betaalmethode niet verifiëren. Kies een andere betaalmethode en probeer het opnieuw.

en: Invalid wallet payment type, please try again or use an alternative method.
nl: Ongeldig Wallet betalings type, probeer het opnieuw of gebruik een alternatieve methode.

en: Invalid Tax ID, please try again with a valid tax ID.
nl: Ongeldig fiscaal nummer, probeer het opnieuw met een geldig fiscaal nummer.

en: Invalid country code, please try again with a valid country code.
nl: Ongeldige landcode, probeer het opnieuw met een geldige landcode.

en: Invalid email address, please correct and try again.
nl: Ongeldig e-mailadres. Pas het aan en probeer het nogmaals.

en: The billing country is not accepted by Sofort. Please try another country.
nl: Het factureringsland wordt niet geaccepteerd door Sofort. Probeer een ander land.

en: An error occurred while processing your card. Try again in a little bit.
nl: Er is een fout opgetreden bij het verwerken van de kaart. Probeer het over een poosje nog eens.

en: There is no card on a customer that is being charged.
nl: Er is geen kaart bij een klant die in rekening wordt gebracht.

en: Your card was declined.
nl: Je kaart is afgewezen.

en: Your card's expiration year is in the past.
nl: Het vervaljaar van je kaart ligt in het verleden.

en: Invalid zip code, please correct and try again.
nl: Ongeldig e-mailadres. Pas het aan en probeer het nogmaals.

en: Your card's security code is incorrect.
nl: De beveiligingscode 's van je kaart is onjuist.

en: Your card has expired.
nl: Je kaart is verlopen.

en: Your card's expiration date is incomplete.
nl: De vervaldatum van je kaart is onvolledig.

en: Your card's security code is incomplete.
nl: Je beveiliging code van de kaart is onvolledig.

en: Your card number is incomplete.
nl: Je kaart nummer is incompleet.

en: Your card number is incorrect.
nl: Je kaartnummer is onjuist.

en: Your card's security code is invalid.
nl: De beveiligingscode van je kaart is ongeldig.

en: Your card's expiration year is invalid.
nl: Het verval jaar van je kaart is ongeldig.

en: Your card's expiration month is invalid.
nl: Je vervalmaand van de kaart is ongeldig.

en: The card number is not a valid credit card number.
nl: Het kaartnummer is geen geldig creditcard nummer.

en: WooPayments styles cleared
nl: WooPayments stijlen gewist

en: This tool will clear the styles cached for the WooPayments gateway UI elements at checkout
nl: Dit gereedschap wist de stijlen die gecachet zijn voor de UI elementen van de WooPayments gateway bij het afrekenen

en: Clear WooPayments calculated styles
nl: Wis berekende stijlen van WooPayments

note: translators: %1$s: redacted email address for Link payment method
en: Payment method is changed to: <strong>Link ending in %1$s</strong>.
nl: Betaalmethode is gewijzigd naar: <strong>Link die eindigt op %1$s</strong>.

en: Not set
nl: Niet ingevuld

en: The support phone number set in WooPayments settings. If not set, the settings Save button will be disabled.
nl: Het telefoonnummer voor ondersteuning dat is ingesteld in de instellingen van WooPayments. Als dit niet is ingesteld, wordt de knop instellingen opslaan uitgeschakeld.

en: Support Phone
nl: Ondersteuning telefoon

en: Unable to save payment method for subscription. Please try again or use a different payment method.
nl: Betalingsmethode voor abonnement kan niet worden opgeslagen. Probeer het opnieuw of gebruik een andere betaalmethode.

note: translators: %1: the successfully charged amount, %2: WooPayments, %3: transaction ID of the payment
en: A payment of %1$s was successfully charged using %2$s (%3$s).
nl: Een betaling van %1$s is succesvol afgeschreven met gebruik van %2$s (%3$s).

en: If express checkout methods (Apple Pay, Google Pay, Amazon Pay) should be enabled as options in the payment methods list.
nl: Als snelle afrekenmethodes (Apple Pay, Google Pay, Amazon Pay) moeten worden ingeschakeld als opties in de lijst met betaalmethodes.

note: translators: 1: Anchor opening tag; 2: Anchor closing tag; 3: Anchor opening tag; 4: Anchor closing tag
en: Test mode is active because your store is running in a development or staging environment. To disable it, switch to a production %1$sWordPress environment%2$s or remove the WCPAY_DEV_MODE constant. %3$sLearn more%4$s
nl: De testmodus is actief omdat je winkel wordt uitgevoerd in een ontwikkel of staging omgeving. Om deze uit te schakelen, schakelt je over naar een productie %1$sWordPress omgeving%2$s of verwijdert je de WCPAY_DEV_MODE constante. %3$sLees verder%4$s

en: A digital wallet for customers with mainland China WeChat Pay wallets. Regional versions like WeChat Pay HK are not supported.
nl: Een digitale portemonnee voor klanten met WeChat Pay-wallets op het Chinese vasteland. Regionale versies zoals WeChat Pay HK worden niet ondersteund.

en: A digital wallet for customers with mainland China Alipay accounts. Regional versions like AlipayHK are not supported.
nl: Een digitale wallet voor klanten met Chinese Alipay accounts. Regionale versies zoals AlipayHK worden niet ondersteund.

en: Go to Tools page
nl: Ga naar de gereedschappagina

en: Some orders with canceled payment authorizations have incorrect data that may cause negative values in your WooCommerce Analytics. This affects stores using manual capture (authorize and capture separately). Run the fix tool to correct this.
nl: Sommige bestellingen met geannuleerde betaling autorisaties bevatten onjuiste gegevens die negatieve waarden kunnen veroorzaken in je WooCommerce Analytics. Dit hebt invloed op winkels met handmatige registratie (afzonderlijk autoriseren en registreren). Voer het herstelprogramma uit om dit te corrigeren.

en: WooPayments: Fix incorrect order data
nl: WooPayments: corrigeer onjuiste bestelgegevens

note: translators: %s: base description
en: %s <strong>Status: Running...</strong> Check the Action Scheduler for details.
nl: %s <strong>Status: aan het uitvoeren...</strong> Controleer de action scheduler voor details.

note: translators: 1: base description, 2: number of orders processed so far
en: %1$s <strong>Status: Running...</strong> Processed %2$d orders so far. Check the Action Scheduler for details.
nl: %1$s <strong>Status: aan het uitvoeren...</strong> Bewerkt %2$d bestellingen tot nu toe. Controleer de action scheduler voor details.

note: translators: %s: base description
en: %s <strong>Status: Completed.</strong> No affected orders found.
nl: %s <strong>Status: afgerond.</strong> Geen getroffen bestellingen gevonden.

note: translators: 1: base description, 2: number of orders processed, 3: number of orders remediated
en: %1$s <strong>Status: Completed.</strong> Processed %2$d orders, remediated %3$d.
nl: %1$s <strong>Status: afgerond.</strong> verwerkt %2$d bestellingen, hersteld %3$d.

en: This tool removes incorrect refund records and fee data from orders where payment authorization was canceled (not captured). This fixes negative values appearing in WooCommerce Analytics for stores using manual capture.
nl: Deze tool verwijdert onjuiste terugbetalingsrecords en kostengegevens van bestellingen waarbij de betalingsautorisatie is geannuleerd (niet vastgelegd). Dit lost negatieve waarden op die worden weergegeven in WooCommerce analytics voor winkels met handmatige registratie.

en: Run
nl: Uitvoeren

en: Running...
nl: Uitvoeren…

note: translators: %s: error message
en: Error scheduling dry run: %s
nl: Fout bij het plannen van testrun: %s

en: Dry run has been scheduled and will run in the background. Check WooCommerce > Status > Logs for results (source: wcpay-fee-remediation).
nl: Testrun is gepland en wordt op de achtergrond uitgevoerd. Controleer WooCommerce > Status > Logs voor resultaten (bron: wcpay-fee-remediation).

note: translators: %s: error message
en: Error scheduling remediation: %s
nl: Fout bij inplannen herstel: %s

en: Remediation has been scheduled and will run in the background. You can monitor progress in the Action Scheduler.
nl: Herstel is gepland en wordt op de achtergrond uitgevoerd. Je kunt de voortgang bijhouden in de action scheduler.

en: Remediation is already in progress. Check the Action Scheduler for status.
nl: Herstel is al bezig. Controleer de status van de action scheduler.

en: Remediation has already been completed.
nl: Herstel is al afgerond.

en: You do not have permission to run this tool.
nl: Je hebt onvoldoende rechten om deze tool uit te voeren.

en: This will update order metadata and delete incorrect refund records for affected orders. This fixes negative values in WooCommerce Analytics. Make sure you have a recent backup before proceeding. Continue?
nl: Hiermee worden metagegevens van bestellingen geüpdatet en worden onjuiste restitutiegegevens voor getroffen bestellingen verwijderd. Dit lost negatieve waarden op in WooCommerce analytics. Zorg ervoor dat je een recente back-up hebt voordat je doorgaat. Doorgaan?

en: Fix canceled authorization analytics
nl: Los geannuleerde autorisatie-analyses op

en: Preview what orders would be affected by the canceled authorization fix without making any changes. Results are logged to WooCommerce > Status > Logs.
nl: Bekijk een voorbeeld van welke bestellingen worden beïnvloed door de geannuleerde autorisatie-oplossing zonder wijzigingen aan te brengen. Resultaten zijn gelogd op WooCommerce > Status > Logs.

en: Preview canceled authorization fix (Dry Run)
nl: Voorbeeld geannuleerde autorisatie oplossing (Testrun)

note: translators: %s: expected type (bool, array, or string)
en: Invalid value type; expected %s
nl: Ongeldig waardetype; verwacht %s

en: Error: Communications email is required.
nl: Fout: e-mailadres voor communicatie is vereist.

en: Email address used for WooPayments communications.
nl: E-mailadres dat wordt gebruikt voor WooPayments communicatie.

note: translators: %s: error message
en: WooPay checkout encountered a fatal error: %s
nl: WooPay afrekenen heeft een fatale fout: %s

en: Offer customers a fast, secure checkout experience with Amazon Pay.
nl: Bied klanten een snelle, veilige afrekenervaring met Amazon Pay.

en: Allow customers to pay over time with Cash App Afterpay.
nl: Sta klanten toe na een bepaalde tijd te betalen met Cash App Afterpay.

en: Please select a customer first
nl: Selecteer eerst een klant

en: No payment methods found for customer
nl: Geen betaalmethoden gevonden voor klant

en: Invalid user ID.
nl: Ongeldige gebruiker ID.

en: You do not have permission to perform this action.
nl: Je hebt geen toestemming om deze actie uit te voeren.

en: Express checkout methods on checkout page
nl: Versnelde afrekenmethoden op afrekenpagina

en: Express checkout methods on cart page
nl: Versnelde betaalmethoden op winkelwagen pagina

en: Express checkout methods on product page
nl: Versnelde betaalmethoden op productpagina

note: translators: 1: charged amount, 2: current order total
en: This order was already paid for %1$s, but the order total has since changed to %2$s, so we prevented an overpayment. Please create a new order for any additional items.
nl: Deze bestelling was al betaald voor %1$s, maar het ordertotaal is inmiddels gewijzigd in %2$s, dus we hebben een te hoge betaling voorkomen. Maak een nieuwe bestelling aan voor eventuele extra items.

en: Express checkout methods enabled on checkout page.
nl: Versnelde betaalmethoden ingeschakeld op afrekenpagina.

en: Express checkout methods enabled on cart page.
nl: Versnelde afrekenmethoden ingeschakeld op winkelwagen pagina.

en: Express checkout methods enabled on product page.
nl: Versnelde afrekenmethoden ingeschakeld op product pagina.

en: Non-compliant
nl: Niet conform

note: translators: %s: payment method type
en: Subscription set to manual renewal because %s is a non-reusable payment method.
nl: Abonnement ingesteld op handmatige verlenging omdat %s een niet-herbruikbare betalingsmethode is.

en: See terms
nl: Zie voorwaarden

en: The promotion unique identifier.
nl: De unieke identifier van de promotie.

note: translators: %1$s: WooCommerce Subscriptions link
en: To access your subscriptions data and keep managing recurring payments, please install <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a>. Built-in support for subscriptions is no longer available in WooPayments.
nl: Installeer <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a> om toegang te krijgen tot je abonnement gegevens en om herhaaldelijke betalingen te blijven beheren. Ingebouwde ondersteuning voor abonnementen is niet langer beschikbaar in WooPayments.

en: Subscription products cannot be added to orders. Please install WooCommerce Subscriptions to manage subscriptions.
nl: Abonnement producten kunnen niet worden toegevoegd aan bestellingen. Installeer WooCommerce Subscriptions om abonnementen te beheren.

note: translators: %s: product name
en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
nl: %s is uit je winkelwagen verwijderd, omdat het niet langer beschikbaar is. Neem contact met ons op als je hulp nodig hebt.

en: To continue offering subscriptions and gain access to your data, please install WooCommerce Subscriptions. WooPayments no longer supports this feature.
nl: Om abonnementen te blijven aanbieden en toegang te krijgen tot je gegevens, installeer je WooCommerce Subscriptions. WooPayments ondersteunt deze functie niet langer.

en: Built-in subscriptions functionality has been removed. Here's what to do
nl: De functie voor ingebouwde abonnementen is verwijderd. Zo werkt het

note: translators: %s: error message
en: Error deleting test orders: %s
nl: Foutmelding bij het verwijderen van testbestellingen: %s

note: translators: %d: number of orders deleted
en: %d test order has been permanently deleted. | %d test orders have been permanently deleted.
nl[0]: %d test bestelling is permanent verwijderd.
nl[1]: %d test bestellingen zijn permanent verwijderd.

en: No test orders found.
nl: Geen testbestellingen gevonden.

en: You do not have permission to delete orders.
nl: Je hebt geen toestemming om bestellingen te verwijderen.

note: translators: %s: WooPayments
en: <strong class="red">Note:</strong> This option deletes all test mode orders placed via %s. Orders placed via other gateways will not be affected. Use with caution, as this action cannot be undone.
nl: <strong class="red">Opmerking:</strong> Met deze optie worden alle test modus bestellingen verwijderd die zijn geplaatst via %s. Dit heeft geen invloed op bestellingen die via andere gateways zijn geplaatst. Wees voorzichtig, want deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

note: translators: %s: WooPayments
en: Delete %s test orders
nl: Testbestellingen %s verwijderen

note: translators: %1$s terms page link, %2$s privacy page link.
en: By proceeding with your purchase you agree to our %1$s and %2$s
nl: Door verder te gaan met je aankoop ga je akkoord met onze %1$s en %2$s

note: translators: 1: Anchor opening tag; 2: Anchor closing tag; 3: Anchor opening tag; 4: Anchor closing tag
en: To begin accepting real payments you will need to first %1$sreset your account%2$s and, then, provide additional details about your business. %3$sLearn more%4$s
nl: Om te beginnen met het accepteren van echte betalingen, moet je eerst je %1$saccount%2$s resetten en vervolgens aanvullende informatie over je bedrijf verstrekken. %3$sLees verder%4$s

en: You are using a sandbox test account.
nl: Je gebruikt een test account.

note: translators: 1: Anchor opening tag; 2: Anchor closing tag; 3: Anchor opening tag; 4: Anchor closing tag
en: To begin accepting real payments, please go to the live store or change your %1$sWordPress environment%2$s to a production one. %3$sLearn more%4$s
nl: Ga naar de live winkel of wijzig je %1$sWordPress-omgeving%2$s naar een productieomgeving om echte betalingen aan te nemen. %3$sLees verder%4$s

en: ⚠️ Development mode is enabled for the store! There can be no live onboarding process while using development, testing, or staging WordPress environments!
nl: ⚠️ De ontwikkelmodus is ingeschakeld voor de winkel! Er kan geen live onboarding proces plaatsvinden terwijl er gebruik wordt gemaakt van ontwikkel-, test- of staging WordPress omgevingen!

note: translators: %s: URL to learn more
en: Provide additional details about your business so you can begin accepting real payments. %1$sLearn more%2$s
nl: Geef extra informatie op over je bedrijf, zodat je betalingen kan blijven aannemen. %1$sLees verder%2$s

note: translators: 1: Anchor opening tag; 2: Anchor closing tag
en: You can use %1$stest card numbers%2$s to simulate various types of transactions.
nl: Gebruik %1$stestkaartnummers%2$s om verschillende transacties te simuleren.

note: translators: %s: WooPayments
en: %s is in test mode — all transactions are simulated!
nl: %s staat in testmodus - Alle transacties worden gesimuleerd!

en: Card
nl: Kaart

en: You are using a test account.
nl: Je gebruikt een test account.

note: translators: %1$s: WooCommerce Subscriptions
en: WooPayments no longer supports subscriptions capabilities and subscriptions data can no longer be accessed. Please install <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a> to continue managing your subscriptions.
nl: WooPayments ondersteunt niet langer abonnementsmogelijkheden en abonnementgegevens kunnen niet meer worden geopend. Installeer <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a> om je abonnementen te blijven beheren.

note: translators: %1$s: WooCommerce Subscriptions
en: WooPayments no longer supports billing for existing customer subscriptions. All subscriptions data is read-only. Please install <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a> to continue managing your subscriptions.
nl: WooPayments ondersteunt niet langer facturering voor bestaande klant abonnementen. Alle abonnement gegevens zijn alleen-lezen. Installeer <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a> om je abonnementen te blijven beheren.

note: translators: %1$s: WooCommerce Subscriptions
en: WooPayments no longer allows customers to create new subscriptions. Beginning in version 9.8, billing for existing customer subscriptions will no longer be supported. To ensure there is no interruption of service, please install <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a>.
nl: Met WooPayments kunnen klanten geen nieuwe abonnementen meer aanmaken. Vanaf versie 9.8 wordt facturering voor bestaande klantabonnementen niet langer ondersteund. Installeer <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a> om er zeker van te zijn dat de dienst niet wordt onderbroken.

note: translators: %1$s: WooCommerce Subscriptions
en: <strong>Important:</strong> From version 9.7 of WooPayments (scheduled for 23 July, 2025), you'll <strong>no longer be able to offer new product subscriptions</strong>. To avoid disruption, please install <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a>.
nl: <strong>Belangrijk:</strong> vanaf versie 9.7 van WooPayments (gepland voor 23 juli 2025) kan je <strong>geen nieuwe product abonnementen</strong> meer aanbieden. Installeer <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a> om onderbrekingen te voorkomen.

en: Install WooCommerce Subscriptions
nl: WooCommerce Subscriptions installeren

en: NO VAT
nl: GEEN BTW

en: Failed to activate the account: account does not exist.
nl: Account niet geactiveerd: account bestaat niet.

en: Failed to reset the account: account does not exist.
nl: Account niet opnieuw ingesteld: account bestaat niet.

note: translators: 1: tax description 2: tax percentage 3: tax amount
en: Tax%1$s%2$s: %3$s
nl: Belasting%1$s%2$s: %3$s

en: CH VAT
nl: CH BTW

en: NZ GST
nl: NZ BTW

en: SK VAT
nl: SK BTW

en: SI VAT
nl: SI BTW

en: SE VAT
nl: SE BTW

en: RO VAT
nl: RO BTW

en: PT VAT
nl: PT BTW

en: PL VAT
nl: PL BTW

en: NL VAT
nl: NL BTW

en: MT VAT
nl: MT BTW

en: LV VAT
nl: LV BTW

en: LU VAT
nl: LU BTW

en: LT VAT
nl: LT BTW

en: IT VAT
nl: IT BTW

en: IE VAT
nl: IE BTW

en: HU VAT
nl: HU BTW

en: HR VAT
nl: HR BTW

en: GR VAT
nl: GR BTW

en: UK VAT
nl: VK BTW

en: FR VAT
nl: FR BTW

en: FI VAT
nl: FI BTW

en: ES VAT
nl: ES BTW

en: EE VAT
nl: EE BTW

en: DK VAT
nl: DK BTW

en: DE VAT
nl: DE BTW

en: CZ VAT
nl: BTW CZ

en: CY VAT
nl: CY BTW

en: BG VAT
nl: BG BTW

en: BE VAT
nl: BE BTW

en: AT VAT
nl: AT BTW

en: Your store is not connected to WordPress.com. Please connect it first.
nl: Je winkel is niet aan WordPress.com gekoppeld. Koppel deze eerst.

en: Onboarding initialization is already in progress. Please wait for it to finish.
nl: De onboarding is al gestart. Wacht tot deze afgerond is.

en: You cannot add a new payment method so soon after the previous one. Please try again later.
nl: Je kan niet zo snel na de vorige een nieuwe betaalmethode toevoegen. Probeer later opnieuw.

en: WooPayments woopay order status sync
nl: WooPayments wooPay bestelstatus synchroniseren

note: Translators: %1$s contains failure message. %2$s contains error code.
en: Payment for the order failed with the following message: "%1$s" and failure code <code>%2$s</code>
nl: Betaling van de bestelling mislukt met de volgende melding: "%1$s" en foutcode <code>%2$s</code>

note: Translators: %1$d Number of failed renewal attempts. %2$s contains failure message, %3$s contains error code.
en: WooPayments subscription renewal attempt %1$d failed with the following message "%2$s" and failure code <code>%3$s</code> | WooPayments subscription renewal attempt %1$d failed with the following message "%2$s" and failure code <code>%3$s</code>
nl[0]: WooPayments abonnementsvernieuwingspoging %1$d mislukt met het volgende bericht "%2$s" en faalcode <code>%3$s</code>
nl[1]: WooPayments abonnementsvernieuwingspoging %1$d mislukt met het volgende bericht "%2$s" en faalcode <code>%3$s</code>

en: An unknown error occurred while processing the refund.
nl: Er is een onbekende fout opgetreden tijdens het verwerken van de terugbetaling.

en: The refund was canceled at your request.
nl: De terugbetaling is op je aanvraag geannuleerd.

en: The refund was declined by the card issuer.
nl: De kaart is geweigerd door de bank.

en: Insufficient funds in your WooPayments balance.
nl: Terugbetaling van mislukt vanwege onvoldoende saldo op WooPayments rekening.

en: The charge for this refund is being disputed by the customer.
nl: De kosten voor deze terugbetaling worden aangevochten door de klant.

en: The card used for the original payment has expired or been canceled.
nl: De kaart die is gebruikt voor de oorspronkelijke betaling is verlopen of geannuleerd.

en: The card used for the original payment has been reported lost or stolen.
nl: De gebruikte kaart is als verloren of gestolen opgegeven.

en: Failed to disable test drive account.
nl: Uitschakelen test schijf account mislukt.

en: Failed to delete account.
nl: Account verwijderen mislukt.

en: Date:
nl: Datum:

en: Address:
nl: Adres:

en: Store Name:
nl: Winkelnaam:

en: Store Details
nl: Winkel details

en: Subscription was made when WooPayments was in the live mode and cannot be renewed in the test mode.
nl: Er is een abonnement genomen toen WooPayments in de live modus stond en deze kan niet worden verlengd in de testmodus.

en: Subscription was made when WooPayments was in the test mode and cannot be renewed in the live mode.
nl: Er is een abonnement genomen toen WooPayments zich in de testmodus bevond en dit abonnement kan niet worden verlengd in de live modus.

en: Cash App Afterpay
nl: Cash app Afterpay

note: translators: %1: the refund amount, %2: WooPayments, %3: reason, %4: refund id, %5: status text
en: A refund of %1$s %5$s using %2$s. Reason: %3$s. (<code>%4$s</code>)
nl: Een terugbetaling van %1$s %5$s met gebruik van %2$s. Reden: %3$s. (<code>%4$s</code>)

note: translators: %1: the refund amount, %2: WooPayments, %3: ID of the refund, %4: status text
en: A refund of %1$s %4$s using %2$s (<code>%3$s</code>).
nl: Een terugbetaling van %1$s %4$s met gebruik van %2$s (<code>%3$s</code>).

en: was successfully processed
nl: betaling is verwerkt

en: is pending
nl: in behandeling

en: unsuccessful
nl: verlenging mislukt

en: Return to payments
nl: Terug naar betalingen

en: A voucher based payment method for your customers in Portugal.
nl: Een betaalmethode op basis van vouchers voor je klanten in Portugal.

note: translators: %1$s: The current site domain name. %2$s: The original site domain name.
en: <span>Your site is in Safe Mode because <hostname>%1$s</hostname> appears to be a staging or development copy of <hostname>%2$s</hostname>.</span> Two sites that are telling WooPayments they’re the same site. <safeModeLink>Learn more about Safe Mode issues</safeModeLink>.
nl: <span>Je site is in de veilige modus omdat <hostname>%1$s</hostname> een test- of ontwikkelingskopie van <hostname>%2$s</hostname> lijkt te zijn.</span> Twee sites vertellen WooPayments dat ze hetzelfde zijn. <safeModeLink>Meer informatie over Veilige modus problemen</safeModeLink>.

note: translators: %s: WooPayments.
en: <p><strong>Recommended for</strong></p><list><item>short-lived test sites</item><item>sites that will be cloned back to production after testing</item></list><p><strong>Please note</strong> that staying in Safe Mode will cause issues for some %s features such as dispute and refund updates, payment confirmations for local payment methods. <safeModeLink>Learn more</safeModeLink>.</p>
nl: <p><strong>Aanbevolen voor</strong></p><list><item>testsites die kort worden gebruikt</item><item>sites die na het testen terug worden gekloond naar productie</item></list><p><strong>Let er op</strong> dat in veilige modus blijven problemen kan veroorzaken voor sommige %s functies zoals updates over geschillen en terugbetalingen, betalingsbevestigingen voor plaatselijke betaalmethoden. <safeModeLink>Meer informatie</safeModeLink>.</p>

note: translators: %1$s: The current site domain name. %2$s: The original site domain name. %3$s: WooPayments.
en: <p><strong>Recommended for</strong></p><list><item>development sites</item><item>sites that need access to all %3$s features</item></list><p><strong>Please note</strong> that creating a fresh connection for <hostname>%1$s</hostname> would require restoring the connection on <hostname>%2$s</hostname> if that site is cloned back to production. <safeModeLink>Learn more</safeModeLink>.</p>
nl: <p><strong>Aanbevolen voor</strong></p><list><item>ontwikkelingssites</item><item>sites die toegang moeten hebben tot alle %3$s functies</item></list><p><strong>Let er op</strong> dat om opnieuw te verbinden met <hostname>%1$s</hostname>, je de verbinding moet herstellen op <hostname>%2$s</hostname> als die site terug is gekloond naar de productie. <safeModeLink>Meer informatie</safeModeLink>.</p>

en: Stay in Safe Mode
nl: In veilige modus blijven

note: translators: %s: expiry date
en: Expires <strong>%s</strong>
nl: Verloopt <strong>%s</strong>

en: Multibanco Payment instructions
nl: Multibanco betalingsinstructies

note: translators: %s: checkout URL
en: Unfortunately, your order has failed. Please <a href="%s">try checking out again</a>.
nl: Helaas is je bestelling mislukt. <a href="%s">Probeer het nog eens te bekijken</a>.

en: Copy link for sharing
nl: Kopieer link voor delen

en: Entity
nl: Onderneming

en: Enter the entity number, reference number, and amount.
nl: Voer het ondernemingsnummer, referentienummer en bedrag in.

en: Click "Payments of services/shopping".
nl: Klik op 'Betalingen van diensten/winkelen'.

en: In your online bank account or from an ATM, choose "Payment and other services".
nl: Kies op je online bank account of bij een geldautomaat voor 'Betalingen en andere diensten'.

en: Payment instructions
nl: Betalingsinstructies

note: translators: %s: expiry date
en: Expires %s
nl: Verloopt %s

note: translators: %s: order number
en: Order #%s
nl: Bestelling #%s

en: Your order is on hold until payment is received. Please follow the payment instructions by the expiry date.
nl: Je bestelling staat in de wacht totdat de betaling is ontvangen. Volg de betalingsinstructies voor de vervaldatum.

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
nl: Betaalmethode geüpdatet voor al je huidige abonnementen.

en: Payment method updated.
nl: Betaalmethode geüpdatet.

en: A popular digital wallet for cashless payments in Singapore.
nl: Een populaire digitale wallet voor betalingen in Singapore.

note: translators: %1$s: Formatted refund amount
en: Refund of %1$s <strong>failed</strong> due to insufficient funds in your WooPayments balance.
nl: Terugbetaling van %1$s <strong>mislukt</strong> vanwege onvoldoende saldo op je WooPayments rekening.

note: translators: %s: Formatted refund amount
en: Refund of %s <strong>failed</strong> due to insufficient funds in your WooPayments balance. To prevent delays in refunding customers, please consider adding funds to your Future Refunds or Disputes (FROD) balance. <a>Learn more</a>.
nl: Terugbetaling van %s <strong>mislukt</strong> door onvoldoende saldo op je WooPayments rekening. Om vertragingen bij het terugbetalen van klanten te voorkomen, kun je overwegen om geld toe te voegen aan je Future Refunds or Disputes (FROD) saldo. <a>Lees verder</a>.

en: Failed to create refund
nl: Aanmaken terugbetaling mislukt

note: translators: %1$s terms page link, %2$s privacy page link.
en: You must accept our %1$s and %2$s to continue with your purchase.
nl: Je moet onze %1$s en %2$s accepteren om door te gaan met je aankoop.

en: Terms and Conditions
nl: Voorwaarden en condities

note: translators: %1: the authorized amount, %2: WooPayments, %3: transaction ID of the payment, %4: transaction details URL
en: A terminal payment of %1$s <strong>failed</strong> using %2$s (<a>%3$s</a>)
nl: Een eindbetaling van %1$s <strong>is mislukt</strong> met %2$s (<a>%3$s</a> )

note: translators: %s: formatted minimum amount with currency
en: The minimum amount to capture is %s.
nl: Het minimumbedrag om vast te leggen is %s.

en: Currency conversion fee
nl: Kosten voor valutaomrekening

en: Activate payments
nl: Betalingen activeren

en: Rounding fix
nl: Afronding correctie

note: translators: %1: the dispute status
en: Payment inquiry has been closed with status %1$s. See <a>payment status</a> for more details.
nl: Betalingsonderzoek is gesloten met de status %1$s. Ga naar <a>betalingsstatus</a> voor meer informatie.

note: translators: %1: the disputed amount and currency; %2: the dispute reason; %3 the deadline date for responding to the inquiry
en: A payment inquiry has been raised for %1$s with reason "%2$s". <a>Response due by %3$s</a>.
nl: Betaling is aangevochten voor %1$s met als reden "%2$s". <a>Reactie verwacht voor %3$s</a>.

note: translators: %1$s% is the fee percentage
en: Currency conversion fee: %1$s%%
nl: Kosten voor valutaomrekening: %1$s%%

note: translators: %1$s% is the fee percentage and %2$s is the fixed rate
en: Currency conversion fee: %1$s%% + %2$s
nl: Valuta conversie kosten: %1$s%% + %2$s

en: Completed
nl: Afgerond

note: Translators: %s is a test card number.
en: Use test card <number>%s</number> or refer to our <a>testing guide</a>.
nl: Gebruik testkaart <number>%s</number> of raadpleeg onze <a> testgids</a>.

en: This order has a high risk of being fraudulent. We suggest contacting the customer to confirm their details before fulfilling it.
nl: Deze bestelling heeft een hoog frauderisico. We raden aan om contact op te nemen met de klant om hun gegevens te bevestigen voordat je de bestelling afrond.

en: This order has a moderate risk of being fraudulent. We suggest contacting the customer to confirm their details before fulfilling it.
nl: Deze bestelling heeft een matig frauderisico. We raden aan om contact op te nemen met de klant om hun gegevens te bevestigen voordat je de bestelling afrond.

en: This payment shows a lower than normal risk of fraudulent activity.
nl: Deze bestelling heeft een lager dan normaal frauderisico.

en: Adjust risk filters
nl: Fraude risico filters aanpassen

note: translators: %s is a monetary amount
en: Net payout: %s
nl: Netto uitbetaling: %s

en: Payout details
nl: Uitbetaling

en: Payouts
nl: Uitbetalingen

en: Failed to finalize onboarding session.
nl: Kon de onboarding sessie niet afronden.

en: Copy to clipboard
nl: Kopieer naar klembord

en: Click to copy the test number to clipboard
nl: Klik om het testnummer naar het klembord te kopiëren

note: translators: 1: WooPayments.
en: Please <b>complete your %1$s setup</b> to continue using it.
nl: Installeer <b>je %1$s setup</b> om het te blijven gebruiken.

en: Continue onboarding
nl: Ga door met onboarding

en: Allow customers to pay over time or pay now with Klarna.
nl: Klanten toestaan later te betalen of betaal nu met Klarna.

en: Allow customers to pay over time with Afterpay.
nl: Klanten toestaan om in termijnen te betalen met Afterpay.

en: Allow customers to pay over time with Clearpay.
nl: Klanten toestaan om in termijnen te betalen met Clearpay.

en: Allow customers to pay over time with Affirm.
nl: Klanten toestaan om in termijnen te betalen met Affirm.

en: The mandate used for this renewal payment is invalid. You may need to bring the customer back to your store and ask them to resubmit their payment information.
nl: Het mandaat gebruikt voor deze betaling is ongeldig. Mogelijk moet je de klant terugbrengen naar je winkel en hem vragen zijn betaling opnieuw te doen.

en: Invalid token: cookie and session customer mismatch
nl: Ongeldig token: cookie en sessie klant komen niet overeen

note: translators: %s: WooPayments.
en: There was a problem setting up your %s account. Please try again.
nl: Er heeft zich een probleem voorgedaan bij het instellen van je %s account. Probeer het opnieuw.

note: translators: 1: anchor opening markup 2: closing anchor markup
en: Another account setup session is already in progress. Please finish it or %1$sclick here to start again%2$s.
nl: Er is al een andere account configuratie sessie bezig. Rond deze af of %1$sklik hier om opnieuw te beginnen%2$s.

note: translators: 1: WooPayments.
en: Please <b>complete your %1$s setup</b> to process transactions.
nl: Rond <b>je %1$sconfiguratie</b> af om transacties te verwerken.

en: is required to create an WooPay account.
nl: is vereist om een WooPay account aan te maken.

en: Mobile Number
nl: Mobiel nummer

en: WooPay blog_token is currently misconfigured.
nl: WooPay blog_token is momenteel onjuist geconfigureerd.

en: 1-click checkout button border radius.
nl: 1-klik afrekenknop rand radius.

en: Route param validation failed.
nl: Validatie routeparameters mislukt.

note: Translators: %1$s and %2$s are both currency codes, e.g. `USD` or `EUR`.
en: The subscription couldn't be created because it uses a different currency (%1$s) from your existing subscriptions (%2$s). Please ensure all subscriptions use the same currency.
nl: Het abonnement kon niet aangemaakt worden, omdat het een andere valuta gebruikt (%1$s) dan je bestaande abonnementen (%2$s). Zorg dat alle abonnementen dezelfde valuta gebruiken.

note: translators: %s: WooPay,
en: Payments made simple — including %s, a new express checkout feature.
nl: Betalingen vereenvoudigd: inclusief %s, een nieuwe snelle manier van afrekenen.

note: translators: %1$s: WooPayments
en: %1$s gives your store flexibility to accept credit cards, debit cards, and Apple Pay. Enable popular local payment methods and other digital wallets like Google Pay to give customers even more choice.
nl: %1$s biedt je winkel de flexibiliteit om creditcards, betaalpassen en Apple pay te accepteren. Schakel populaire plaatselijke betaalmethoden en andere digitale wallets zoals Google Pay in om klanten nog meer keuzes te bieden.

note: translators: %1: charge ID
en: The refund amount is not valid for charge ID: %1$s
nl: Het terug te betalen bedrag is niet geldig voor charge ID: %1$s

en: Payment dispute and fees have been deducted from your next payout
nl: Betaling geschil en kosten zijn afgetrokken van je volgende uitbetaling

note: translators: %1$: order id.
en: A refund cannot be found for order: %1$s
nl: Er kan geen terugbetaling worden gevonden voor bestelling: %1$s

en: cancelled
nl: geannuleerd

note: translators: %1$s and %2$s are both numbers
en: Invalid number passed. Number %1$s needs to be larger than %2$s
nl: Ongeldig aantal ingevoerd. Aantal %1$s moet groter zijn dan %2$s

en: Capture authorization <strong>failed</strong> to complete.
nl: Registratie van autorisatie <strong>kon niet</strong> worden voltooid.

en: Could not determine the blog ID.
nl: Het blog ID kon niet vastgesteld worden.

note: translators: %s: metadata. We do not need to translate WooPayMeta
en: We're not able to process this payment. Please try again later. WooPayMeta: intent_meta_order_id: %1$s, order_id: %2$s
nl: We kunnen deze betaling niet verwerken. Probeer het later nog eens. WooPayMeta: intent_meta_order_id: %1$s, order_id: %2$s

en: Enabled APMs
nl: Ingeschakelde APM's

en: Invalid or missing payment details. Please ensure the provided payment method is correctly entered.
nl: Ongeldige of ontbrekende betaalgegevens. Zorg ervoor dat de aangeboden betaalmethode juist is ingevoerd.

en: Invalid product id
nl: Ongeldig product ID

en: Small
nl: Klein

note: translators: This is an error API response.
en: Error: The payment could not be captured because the requested capture amount is greater than the amount you can capture for this charge.
nl: Fout: de betaling kon niet worden opgeslagen omdat het verzochte bedrag groter is dan het bedrag dat je kan opslaan voor deze heffing.

en: By placing this order, you agree to our [terms] and understand our [privacy_policy].
nl: Door je bestelling te plaatsen, ga je akkoord met onze [terms] en begrijp je ons [privacy_policy].

en: A valid shipping address is required for Afterpay payments.
nl: Een geldig verzendadres is vereist voor Afterpay betalingen.

en: The date when the payment intent was created.
nl: De datum waarop de betaling intentie is aangemaakt.

en: Dispute fee
nl: Geschillen vergoeding

note: Translators: %d is the ID of an order.
en: The requested order (ID %d) was not found.
nl: De gevraagde bestelling (ID: %d) is niet gevonden.

note: Translators: placeholders are opening and closing strong HTML tags. %6$s: WooPayments, %7$s: Woo Subscriptions.
en: Your store has subscriptions using %6$s Stripe Billing functionality for payment processing. Due to the %1$soff-site billing engine%3$s these subscriptions use,%4$s they will continue to renew even after you deactivate %6$s%5$s.
nl: Je winkel heeft abonnementen die %6$s de facturatie functie van Stripe gebruiken voor de verwerking van betalingen. Door de %1$sengine voor externe facturatie%3$s die deze abonnementen gebruiken,%4$s worden ze steeds verlengd, zelfs nadat je WooCommerce Payments hebt gedeactiveerd%6$s%5$s.

note: translators: $1 $2 placeholders are opening and closing HTML link tags, linking to documentation. $3 is WooPayments.
en: If you do not want these subscriptions to continue to be billed, you should %1$scancel these subscriptions%2$s prior to deactivating %3$s.
nl: Als je niet langer wil dat deze abonnementen in rekening worden gebracht, moet je %1$sdeze abonnementen opzeggen%2$s voordat je %3$s deactiveert.

note: Translators: %1-%4 placeholders are opening and closing a or strong HTML tags. %5$s: WooPayments, %6$s: Woo Subscriptions.
en: Your store has subscriptions using %5$s Stripe Billing functionality for payment processing. Due to the %1$soff-site billing engine%2$s these subscriptions use,%3$s they will continue to renew even after you deactivate %6$s%4$s.
nl: Je winkel heeft abonnementen die %5$s de facturatie functie van Stripe gebruiken voor de verwerking van betalingen. Door de %1$sengine voor externe facturatie%2$s die deze abonnementen gebruiken,%3$s worden ze steeds verlengd, zelfs nadat je WooCommerce Payments hebt gedeactiveerd%6$s%4$s.

en: Whether debug logging is enabled and working or not.
nl: Of debug loggen nu is ingeschakeld en werkt of niet.

en: Logging
nl: Loggen

en: Whether the tax documents section is enabled or not.
nl: Of het onderdeel belastingdocumenten nu is ingeschakeld of niet.

en: Whether the store has the Auth & Capture feature enabled or not.
nl: Of de winkel nu de Auth- en Capture functie heeft ingeschakeld of niet.

en: Auth and Capture
nl: Auth en Capture

en: Whether the store has the Multi-currency feature enabled or not.
nl: Of de winkel nu de meerdere valuta functie heeft ingeschakeld of niet.

en: Multi-currency
nl: Meerdere valuta

en: The advanced fraud protection filters currently enabled.
nl: De geavanceerde beschermingsfilters tegen fraude zijn momenteel ingeschakeld.

en: Enabled Fraud Filters
nl: Ingeschakelde fraude filters

en: The current fraud protection level the payment gateway is using.
nl: Het huidige beschermingsniveau tegen fraude dat de betaal gateway gebruikt.

en: Fraud Protection Level
nl: Fraude beschermingsniveau

en: Whether the store has Payment Request enabled or not.
nl: Of de winkel nu betaalaanvraag heeft ingeschakeld of niet.

en: Apple Pay / Google Pay Express Checkout
nl: Apple Pay/Google Pay snel afrekenen

en: Whether there are extensions active that are have known incompatibilities with the functioning of the new WooPay Express Checkout.
nl: Of er extensies actief zijn waarvan bekend is dat ze incompatibel zijn met de werking van de nieuwe WooPay Express Checkout.

en: WooPay Incompatible Extensions
nl: WooPay incompatibele extensies

en: Whether the new WooPay Express Checkout is enabled or not.
nl: Of de nieuwe WooPay Express Checkout is ingeschakeld of niet.

en: Not active
nl: Niet actief

en: Not eligible
nl: Komt niet in aanmerking

note: translators: %s: WooPayments
en: WooPay is not available, as a %s feature, or the store is not yet eligible.
nl: WooPay is niet beschikbaar, als een %s functie, of de winkel is nog niet gerechtigd.

en: WooPay Express Checkout
nl: WooPay Express afrekenen

en: What payment methods are enabled for the store.
nl: Welke betaalmethoden zijn ingeschakeld voor de winkel.

en: Whether the payment gateway has test payments enabled or not.
nl: Of de betaal gateway testbetalingen heeft ingeschakeld of niet.

en: Test Mode
nl: Test modus

en: Needs setup
nl: Installatie nodig

en: Is the payment gateway ready and enabled for use on your store?
nl: Is de betaal gateway gereed en ingeschakeld voor gebruik bij je winkel?

en: Payment Gateway
nl: Betaal gateway

en: The merchant account ID you are currently using to process payments with.
nl: Het ID van het verkoper account die je momenteel gebruikt om betalingen te verwerken.

en: The corresponding wordpress.com blog ID for this store.
nl: De bijbehorende WordPress.com blog ID voor deze winkel.

note: translators: %s: WooPayments
en: Can your store connect securely to wordpress.com? Without a proper WPCOM connection %s can't function!
nl: Kun je winkel veilig verbinding maken met WordPress.com? Zonder goede WPCOM verbinding werkt %s niet!

note: translators: %s: WooPayments
en: The current version of the %s extension.
nl: De huidige versie van de %s extensie.

en: Charge object associated with this payment intention.
nl: Kostenobject in associatie met deze betaalpoging.

en: The status of the payment intent.
nl: De status van de betaalpoging.

en: The customer id of the intent
nl: Het klant ID van de poging

en: ID for the payment intent.
nl: ID van de betaalpoging.

en: The payment cannot be captured for completed or processed orders.
nl: De betaling kan niet worden vastgelegd voor afgeronde of verwerkte bestellingen.

en: Email associated with the link.
nl: E-mailadres dat gekoppeld is aan de link.

en: Link details for the payment method.
nl: Link gegevens voor de betaalmethode.

en: Last 4 digits of the SEPA Debit.
nl: Laatste 4 cijfers van de SEPA Debit.

en: SEPA Debit details for the payment method.
nl: SEPA Debit gegevens voor de betaalmethode.

en: Expiration year of the card.
nl: Verloopjaar van de kaart.

en: Expiration month of the card.
nl: Verloop maand van de kaart.

en: Last 4 digits of the card.
nl: Laatste 4 cijfers van de kaart.

en: Brand of the card.
nl: Merk van de kaart.

en: Card details for the payment method.
nl: Kaartgegevens voor de betaalmethode.

en: Phone number associated with the billing details.
nl: Telefoonnummer gekoppeld aan de factuurgegevens.

en: Name associated with the billing details.
nl: Naam gekoppeld aan de factuurgegevens.

en: Email associated with the billing details.
nl: E-mailadres gekoppeld aan de factuurgegevens.

en: State of the billing address.
nl: Provincie van het factuuradres.

en: Postal code of the billing address.
nl: Postcode van het factuuradres.

en: Line 2 of the billing address.
nl: Regel 2 van het factuuradres.

en: Line 1 of the billing address.
nl: Regel 1 van het factuuradres.

en: Country of the billing address.
nl: Land van het factuuradres.

en: City of the billing address.
nl: Plaats van het factuuradres.

en: Address associated with the billing details.
nl: Adres gekoppeld aan de factuurgegevens.

en: Billing details for the payment method.
nl: Factuurgegevens voor de betaalmethode.

en: Type of the payment method.
nl: Type van de betaalmethode.

en: ID for the payment method.
nl: ID van de betaalmethode.

en: Onboarding field data could not be retrieved
nl: De gegevens voor het veld onboarding konden niet worden opgehaald

note: translators: %1$s is a new line character and %2$d is the number of subscriptions.
en: This tool will migrate all Stripe Billing subscriptions to tokenized subscriptions with WooPayments.%1$sNumber of Stripe Billing subscriptions found: %2$d
nl: Deze tool verhuist alle Stripe betaalabonnementen naar abonnementen op token basis met WooPayments.%1$sAantal gevonden Stripe Billing abonnementen: %2$d

en: Migrate Subscriptions
nl: Abonnementen migreren

en: Migration in progress
nl: Migratie in uitvoering

en: Migrate Stripe Billing subscriptions
nl: Stripe Billing abonnementen migreren

en: The number of subscriptions migrated from Stripe Billing to on-site billing.
nl: Het aantal abonnementen dat is gemigreerd van Stripe Billing naar facturatie ter plaatse.

en: The number of subscriptions using Stripe Billing
nl: Het aantal abonnementen dat Stripe Billing gebruikt

en: Whether there is a Stripe Billing off-site to on-site billing migration in progress.
nl: Of er een migratie van Stripe Billing van externe facturatie naar facturatie ter plaatse bezig is.

en: If Stripe Billing is enabled.
nl: Of Stripe Billing ingeschakeld is.

en: Link type is required
nl: Soort link is vereist

en: The status of the deposit
nl: De status van de aanbetaling

en: A unique identifier for the deposit.
nl: Een unieke identifier voor de aanbetaling.

en: Deposit date of transaction
nl: Datum van aanbetaling transactie

en: Fraud risk level.
nl: Fraude risico niveau.

en: The identifier of the WooCommerce order associated with this transaction.
nl: De identifier van de WooCommerce bestelling die is gekoppeld aan deze transactie.

en: Net amount.
nl: Netto bedrag.

en: Customer country.
nl: Land klant.

en: Customer email.
nl: E-mailadres klant.

en: Customer name.
nl: Naam klant.

en: Customer details.
nl: Klantgegevens.

en: Transaction fees.
nl: Transactiekosten.

en: The currency of the store.
nl: De valuta van de winkel.

en: The exchange rate of the transaction.
nl: De wisselkoers van de transactie.

en: The amount of the transaction.
nl: Het bedrag van de transactie.

en: The currency of the transaction.
nl: De valuta van de transactie.

en: The type of the transaction.
nl: Het soort transactie.

en: The payment method ID used to create the transaction type.
nl: De betaalmethode ID die is gebruikt om het soort transactie aan te maken.

en: Specifies whether the payment method used was a card (Visa, Mastercard, etc.) or an Alternative Payment Method (APM) or Local Payment Method (LPM) (iDEAL | Wero, Apple Pay, Google Pay, etc.).
nl: Geeft aan of de gebruikte betaalmethode een kaart (Visa, mastercard, enz.), een alternatieve betaalmethode (APM), of een plaatselijke betaalmethode (LPM) (iDEAL | Wero, Apple Pay, Google Pay, enz.).

en: Indicates whether the transaction was made online or offline.
nl: Geeft aan of de transactie online of offline werd uitgevoerd.

en: A unique source id for each transaction.
nl: Een unieke gegevensbron ID voor elke transactie.

en: A unique identifier for each transaction based on its transaction type.
nl: Een unieke identifier voor elke transactie op basis van het soort transactie.

en: The date and time when the transaction was created.
nl: De datum en het tijdstip waarop de transactie is aangemaakt.

en: Direction on which to sort.
nl: In welke richting er gesorteerd moet worden.

en: Field on which to sort.
nl: Op basis van welk veld er gesorteerd moet worden.

en: Page size.
nl: Paginagrootte.

en: Page number.
nl: Paginanummer.

en: Include timezone into date filtering.
nl: Filteren inclusief tijdzone.

en: Match filter for the transactions.
nl: Match filter voor de transacties.

en: Filter transactions where type is a specific value.
nl: Filter transacties waarvan het soort een specifieke waarde is.

en: Filter transactions based on the payment method used.
nl: Filter transacties op basis van de gebruikte betaalmethode.

en: Filter transactions based on the customer email.
nl: Filter transacties op basis van het e-mailadres van de klant.

en: Filter transactions based on the associated deposit ID.
nl: Filter transacties op basis van het gekoppelde aanbetaling ID.

en: Filter transactions based on the associated order ID.
nl: Filter transacties op basis van het gekoppelde bestelling ID.

en: Filter transactions between these dates.
nl: Filter transacties tussen deze data.

en: Filter transactions after this date.
nl: Filter transacties na deze datum.

en: Filter transactions before this date.
nl: Filter transacties vóór deze datum.

note: translators: customer email
en: Stripe Link email ending in %s
nl: E-mail Stripe link eindigend op %s

en: This subscription has been successfully migrated to a WooPayments tokenized subscription.
nl: Dit abonnement is succesvol gemigreerd naar een WooPayments token abonnement.

en: We're not able to process this payment due to the order ID mismatch. Please try again later.
nl: We kunnen deze betaling niet verwerken, omdat de bestelling ID niet overeenkomt. Probeer het later opnieuw.

en: United Arab Emirates
nl: Verenigde Arabische Emiraten

en: Error: Invalid Japanese phone number:
nl: Fout: ongeldig Japans telefoonnummer:

note: translators: %1$s: The current site domain name. %2$s: The original site domain name. Please keep hostname tags in your translation so that they can be formatted properly. %3$s: WooPayments.
en: Transfer your %3$s connection from <hostname>%2$s</hostname> to this site <hostname>%1$s</hostname>. <hostname>%2$s</hostname> will be disconnected from %3$s.
nl: Zet je %3$s verbinding over van <hostname>%2$s</hostname> naar deze site <hostname>%1$s</hostname>. <hostname>%2$s</hostname> zal worden losgekoppeld van %3$s.

note: translators: %s: WooPayments.
en: %s Safe Mode
nl: %s veilige modus

note: translators: %s: WooPayments.
en: Safe Mode has been deactivated and %s is fully functional.
nl: Veilige modus is gedeactiveerd en %s is volledig functioneel.

note: translators: %s: WooPayments.
en: %s connection successfully transferred
nl: %s verbinding succesvol overgedragen

note: translators: %1 WooPayments.
en: The version of Jetpack installed is too old to be used with %1$s. %1$s has been disabled. Please deactivate or update Jetpack.
nl: De geïnstalleerde versie van Jetpack is te oud voor gebruik met %1$s. %1$s is uitgeschakeld. Jetpack deactiveren of updaten.

note: translators: Placeholder is "Woo Subscriptions"". translators: %s: WooPayments
en: Yes, deactivate %s
nl: Ja, deactiveer %s

note: translators: Placeholder is "Woo Subscriptions"". translators: %s: WooPayments.
en: Are you sure you want to deactivate %s?
nl: Weet je zeker dat je %s wil deactiveren?

note: translators: %s: WooPayments
en: %s Subscription ID
nl: %s abonnements ID

note: translators: %s: WooPayments
en: Help us make improvements to %s
nl: Help ons bij het verbeteren van %s

note: translators: %s: WooPayments
en: You’re now eligible to receive Instant Payouts with %s
nl: Je komt nu in aanmerking voor instant uitbetalingen met %s

note: translators: %s: WooPayments
en: To add new currencies to your store, please finish setting up %s.
nl: Om nieuwe valuta aan je winkel toe te voegen, moet je het instellen van %s voltooien.

note: translators: %s: WooPayments
en: Risk filtering is only available for orders processed using credit cards with %s.
nl: Risico filteren is alleen beschikbaar voor bestellingen die met een creditcard of met %s.

note: translators: %1$s: WooCommerce, %2$s: WooPayments, a1: documentation URL
en: The %1$s version you have installed is not compatible with %2$s for a Norwegian business. Please update %1$s to version 7.5 or above. You can do that via the <a1>the plugins page.</a1>
nl: De versie van %1$s die je hebt geïnstalleerd, is niet compatibel met %2$s voor Noorse bedrijven. Update %1$s naar versie 7.5 of hoger. Je doet dat via de <a1>pagina plugins.</a1>

note: translators: %1$s: the refund amount, %2$s: status (cancelled/unsuccessful), %3$s: WooPayments, %4$s: ID of the refund, %5$s: failure message or period
en: A refund of %1$s was <strong>%2$s</strong> using %3$s (<code>%4$s</code>)%5$s
nl: Een terugbetaling van %1$s was <strong>%2$s</strong> met %3$s (<code>%4$s</code>)%5$s

note: translators: %s: WooPayments
en: This tool will clear the cached account values used in %s.
nl: Dit gereedschap wist de gecachete waarden van het account die gebruikt zijn in %s.

note: translators: %s: WooPayments
en: Clear %s account cache
nl: Wis de cache van je %s account

note: translators: %1: the authorized amount, %2: WooPayments, %3: transaction ID of the payment, %4: transaction details URL
en: A capture of %1$s <strong>failed</strong> to complete using %2$s (<a>%3$s</a>).
nl: Een opname van %1$s <strong>kon niet</strong> worden afgerond met %2$s (<a>%3$s</a>).

note: translators: %1: the successfully charged amount, %2: WooPayments, %3: transaction ID of the payment, %4: transaction details URL
en: A payment of %1$s was <strong>successfully captured</strong> using %2$s (<a>%3$s</a>).
nl: Een betaling van %1$s werd <strong>succesvol gevangen</strong> met %2$s (<a>%3$s</a>).

note: translators: %1: the authorized amount, %2: WooPayments, %3: intent ID of the payment
en: A payment of %1$s was <strong>started</strong> using %2$s (<code>%3$s</code>).
nl: Een betaling van %1$s werd <strong>begonnen</strong> met %2$s (<code>%3$s</code>).

note: translators: %1: the authorized amount, %2: WooPayments, %3: transaction ID of the payment, %4: transaction details URL
en: A payment of %1$s was <strong>authorized</strong> using %2$s (<a>%3$s</a>).
nl: Een betaling van %1$s was <strong>geautoriseerd</strong> met %2$s (<a>%3$s</a>).

note: translators: %1: the authorized amount, %2: WooPayments, %3: transaction ID of the payment, %4: transaction details URL
en: A payment of %1$s <strong>failed</strong> using %2$s (<a>%3$s</a>).
nl: Een betaling van %1$s <strong>is mislukt</strong>.%2$s<a>%3$s</a>.

note: translators: %1: the successfully charged amount, %2: WooPayments, %3: transaction ID of the payment, %4: transaction details URL
en: A payment of %1$s was <strong>successfully charged</strong> using %2$s (<a>%3$s</a>).
nl: Een betaling van %1$s met <strong> is in rekening gebracht</strong> met %2$s(<a>%3$s</a>).

note: translators: %1: WooPayments, %2: required WP version number, %3: currently installed WP version number
en: %1$s requires <strong>WordPress %2$s</strong> or greater (you are using %3$s).
nl: %1$s vereist <strong>WordPress %2$s</strong> of hoger (je gebruikt %3$s).

note: translators: %1: WooPayments, %2: WooCommerce Admin, %3: required WC-Admin version number, %4: currently installed WC-Admin version number
en: %1$s requires <strong>%2$s %3$s</strong> or greater to be installed (you are using %4$s).
nl: %1$s vereist dat <strong>%2$s %3$s</strong> of hoger geïnstalleerd zijn (je gebruikt %4$s).

note: translators: %1$s: WooPayments, %2$s: WooCommerce Admin
en: %1$s requires %2$s to be enabled. Please remove the <code>woocommerce_admin_disabled</code> filter to use %1$s.
nl: %1$s vereist dat %2$s is ingeschakeld. Verwijder het <code>WooCommerce_admin_disabled</code> filter om %1$s te gebruiken.

note: translators: %1$s: WooCommerce, %2$s: WooPayments, a1: link to the Plugins page, a2: link to the page having all previous versions
en: <a1>Update %1$s</a1> <strong>(recommended)</strong> or manually re-install <a2>a previous version</a2> of %2$s.
nl: <a1>Werk %1$s bij</a1> <strong>(aanbevolen)</strong> of herinstalleer handmatig <a2>een vorige versie</a2> van %2$s.

note: translators: %1: WooPayments, %2: current WooCommerce Payment version, %3: WooCommerce, %4: required WC version number, %5: currently installed WC version number
en: %1$s %2$s requires <strong>%3$s %4$s</strong> or greater to be installed (you are using %5$s).
nl: %1$s %2$s vereist dat <strong>%3$s %4$s</strong> of hoger geïnstalleerd zijn (je gebruikt %5$s).

note: translators: %1$s: WooPayments, %2$s: WooCommerce
en: %1$s requires <a>%2$s</a> to be installed and active.
nl: %1$s vereist <a>%2$s</a> om geïnstalleerd te worden en actief te zijn.

note: translators: %s: WooPayments
en: A %s payment method was not provided
nl: Er is geen %s betalingmethode opgegeven

note: translators: %s is the payment method title, e.g., "Klarna"
en: Enable %s
nl: Inschakelen %s

note: translators: %d is a number greater than 1.
en: Respond to %d active disputes
nl: Reageer op %d actieve geschillen voor in totaal

note: translators: %s: WooPayments
en: If %s express checkouts should be enabled.
nl: Als %s snel afrekenen moet worden ingeschakeld.

note: translators: %s: WooPayments
en: %s bank account descriptor to be displayed in customers' bank accounts.
nl: %s bankrekening descriptor die moet worden weergegeven in de bankrekeningen van klanten.

note: translators: %s: WooPayments
en: %s Subscriptions feature flag setting.
nl: %s instelling voor de functie vlag van WooCommerce betaling abonnementen.

note: translators: %s: WooPayments
en: %s Multi-Currency feature flag setting.
nl: %s multi-currency functie vlag instelling.

note: translators: %s: WooPayments
en: If %s "Saved cards" should be enabled.
nl: Als %s 'Opgeslagen kaarten' ingeschakeld moet zijn.

note: translators: %s: WooPayments
en: If %s manual capture of charges should be enabled.
nl: Als %s handmatig vastleggen van kosten moet worden ingeschakeld.

note: translators: %s: WooPayments
en: If %s should be enabled.
nl: Als %s moet worden ingeschakeld.

note: translators: %s: WooPayments
en: This represents the fee %s collects for the transaction.
nl: Dit zijn de kosten die %s in rekening brengt voor de transactie.

note: translators: %s: WooPayments
en: The selected currency is not available for the country set in your %s account.
nl: De geselecteerde valuta is niet beschikbaar voor het land dat is ingesteld in je %s account.

note: translators: %1$s: WooCommerce , %2$s: WooPayments, %3$s: The current WooCommerce version used by the store
en: The %1$s version you have installed is not compatible with %2$s for a Czech Republic business. Please update %1$s to version 7.8 or above (you are using %3$s). You can do that via the <a1>the plugins page.</a1>
nl: De geïnstalleerde versie %1$s is niet compatibel met %2$s voor een Tsjechisch bedrijf. Update %1$s naar versie 7.8 of hoger (je gebruikt %3$s). Je kunt dit doen via de <a1>de pluginspagina.</a1>

note: translators: %1$s: WooCommerce , %2$s: WooPayments, %3$s: The current WooCommerce version used by the store
en: The %1$s version you have installed is not compatible with %2$s for a Swedish business. Please update %1$s to version 7.8 or above (you are using %3$s). You can do that via the <a1>the plugins page.</a1>
nl: De geïnstalleerde versie %1$s is niet compatibel met %2$s voor een Zweeds bedrijf. Update %1$s naar versie 7.8 of hoger (je gebruikt %3$s). Je kunt dit doen via de <a1>de pluginspagina.</a1>

note: translators: %1$s: WooCommerce , %2$s: WooPayments, %3$s: The current WooCommerce version used by the store
en: The %1$s version you have installed is not compatible with %2$s for a Hungarian business. Please update %1$s to version 7.8 or above (you are using %3$s). You can do that via the <a1>the plugins page.</a1>
nl: De geïnstalleerde versie %1$s is niet compatibel met %2$s voor een Hongaars bedrijf. Update %1$s naar versie 7.8 of hoger (je gebruikt %3$s). Je kunt dit doen via de <a1>de pluginspagina.</a1>

en: Transaction unauthorized
nl: Transactie niet geautoriseerd

en: Sweden
nl: Zweden

en: Hungary
nl: Hongarije

en: Czech Republic
nl: Tsjechische Republiek

note: translators: %1: the disputed amount and currency; %2: the dispute reason; %3 the deadline date for responding to dispute
en: Payment has been disputed for %1$s with reason "%2$s". <a>Response due by %3$s</a>.
nl: Betaling is betwist voor %1$s met reden "%2$s". <a>Reactie vereist voor %3$s</a>.

note: translators: %d is the number of disputes.
en: Last week to respond to %d of the disputes
nl: Laatste week om te reageren op %d van de geschillen

note: translators: %d is the number of disputes.
en: Final day to respond to %d of the disputes
nl: Laatste dag om te reageren op %d van de geschillen

note: translators: %s is the number of days left, e.g. 1 day. translators: %d: number of days
en: %d day | %d days
nl[0]: %d dag
nl[1]: %d dagen

note: translators: %1$s is a date, eg: Jan 1, 2021. %2$s is the number of days left, eg: 2 days.
en: By %1$s – %2$s left to respond
nl: Door %1$s - %2$s over om te reageren

note: translators: %s is time, eg: 11:59 PM
en: Respond today by %s
nl: Reageer vandaag voor %s

note: translators: %d is a number greater than 1. %s is a formatted amount, eg: $10.00
en: Respond to %1$d active disputes for a total of %2$s
nl: Reageer op %1$d actieve geschillen voor in totaal %2$s

note: translators: %s is a currency formatted amount
en: Respond to a dispute for %s
nl: Reageer op een geschil vóór %s

note: translators: %s is a currency formatted amount
en: Respond to a dispute for %s – Last day
nl: Reageer op een geschil vóór %s - Laatste dag

en: Not connected
nl: Niet verbonden

note: Translators: %1$s: Opening anchor tag. %2$s: Closing anchor tag.
en: Icelandic Króna does not accept decimals. Please update your currency number of decimals to 0 or select a different currency. %1$sVisit settings%2$s
nl: IJslandse Króna accepteert geen decimalen. Update je valuta aantal decimalen naar 0 of selecteer een andere valuta. %1$sGa naar instellingen%2$s

en: The payment for this order was held for review by your risk filtering and manually approved.
nl: De betaling voor deze bestelling werd vastgehouden voor beoordeling door je risico filter en handmatig toegestaan.

en: Approved
nl: Toegestaan

en: Romania
nl: Roemenië

en: Croatia
nl: Kroatië

en: Bulgaria
nl: Bulgarije

en: WooPay request is not signed correctly.
nl: De WooPay aanvraag is niet correct ondertekend.

en: The payment for this order was done in person and has bypassed your risk filtering.
nl: De betaling voor deze bestelling is persoonlijk gedaan en heb je risico filter omzeild.

en: The payment for this order was held for review by your risk filtering. The authorization for the charge appears to have failed.
nl: De betaling voor deze bestelling werd vastgehouden voor beoordeling door je risico filter. De autorisatie voor de betaling lijkt te zijn mislukt.

en: The payment for this order was held for review by your risk filtering. The authorization for the charge appears to have expired.
nl: De betaling voor deze bestelling werd vastgehouden voor beoordeling door je risico filter. De autorisatie voor de betaling lijkt te zijn verlopen.

en: The payment for this order has not yet been passed to the fraud and risk filters to determine its outcome status.
nl: De status van de betaling van deze bestelling is nog niet bepaald, aangezien deze de fraude en risico filters nog niet heeft doorlopen.

en: No account settings provided
nl: Geen accountinstellingen opgegeven

note: Translators: %s is a provided username.
en: %s is not a valid username.
nl: %s is geen geldige gebruiker naam.

note: Translators: %s is a currency code.
en: %1$s is not a valid redirect URL. Use a URL in the allowed_redirect_hosts filter.
nl: %1$s is geen geldige omleiding URL. Gebruik een URL in de filter allowed_redirect_hosts.

en: Invalid phone number.
nl: Ongeldig telefoonnummer.

note: translators: %s: WooPayments
en: Risk filtering through %s was not found on this order, it may have been created while filtering was not enabled.
nl: Risico filteren via %s is niet gevonden voor deze bestelling. Deze is mogelijk gemaakt terwijl filteren niet was ingeschakeld.

note: translators: %1: WooPayments, %2: Payment method title
en: Risk filtering is only available for orders processed using credit cards with %1$s. This order was processed with %2$s.
nl: Risico filteren is alleen beschikbaar voor bestellingen die met een creditcard of met %1$s. Deze bestelling is verwerkt met %2$s.

en: View more details
nl: Meer details bekijken

en: The payment for this order was blocked by your risk filtering. There is no pending authorization, and the order can be cancelled to reduce any held stock.
nl: De betaling van deze bestelling is geblokkeerd door je risico filter. Er is geen autorisatie in afwachting. De bestelling kan worden geannuleerd om gereserveerde voorraad te verminderen.

en: Blocked
nl: Geblokkeerd

en: This transaction was held for review by your risk filters, and the charge was manually blocked after review.
nl: Deze transactie is door je risico filters gemarkeerd als voor beoordeling en de betaling is handmatig geblokkeerd na beoordeling.

en: Red shield outline
nl: Omtrek rood schild

en: Review payment
nl: Beoordeling betaling

en: The payment for this order was held for review by your risk filtering. You can review the details and determine whether to approve or block the payment.
nl: De betaling voor deze bestelling werd vastgehouden voor beoordeling door je risico filter. Je kunt de details beoordelen en bepalen of je de betaling goedkeurt of blokkeert.

en: Held for review
nl: Gehouden voor beoordeling

en: Orange shield outline
nl: Omtrek oranje schild

en: The payment for this order passed your risk filtering.
nl: De betaling van deze bestelling is toegestaan door je risico filter.

en: No action taken
nl: Geen actie ondernomen

en: Green check mark
nl: Groen vinkje

en: Fraud &amp; Risk
nl: Fraude &amp; risico

en: The requested order was not found.
nl: De gevraagde bestelling is niet gevonden.

note: translators: %1: the blocked amount, %2: transaction details URL
en: &#x1F6AB; A payment of %1$s was <strong>blocked</strong> by one or more risk filters.<br><br><a>View more details</a>.
nl: &#x1F6AB; Een betaling van %1$s is <strong>geblokkeerd</strong> door één of meer risico filters.<br><br><a>Bekijk meer details</a>.

note: translators: %1: the amount held for review, %2: transaction details URL
en: &#x26D4; A payment of %1$s was <strong>held for review</strong> by one or more risk filters.<br><br><a>View more details</a>.
nl: &#x26D4; Een betaling van %1$s werd door één of meer risico filters <strong>vastgehouden voor beoordeling</strong>.<br><br><a>Bekijk meer details</a>.

note: translators: %s: the error message.
en: Payment cancel failed to complete with the following message: %s
nl: Annulering van betaling mislukt met de volgende bericht: %s

en: The payment cannot be canceled
nl: De betaling kan niet geannuleerd worden

en: Payment cannot be canceled for partially or fully refunded orders.
nl: De betaling kan niet worden geannuleerd voor deels of volledige terugbetaalde bestellingen.

en: Transaction Fee:
nl: Transactiekosten:

en: Fraud protection
nl: Bescherming tegen fraude

en: High
nl: Hoog

en: The search parameter must be a string, or an array of strings.
nl: De parameter voor zoeken moet uit een tekenreeks, of een aantal tekenreeksen bestaan.

en: Intentions require at least one payment method
nl: Intenties vereisen tenminste één betalingsmethode

note: Translators: %1$s is a provided date string, %2$s is a date format.
en: %1$s is not a valid date for format %2$s.
nl: %1$s is geen geldige datum voor het format %2$s.

note: Translators: %s is a currency code.
en: %s is not a supported currency for payments.
nl: %s is geen ondersteunde valuta voor betalingen.

note: Translators: %s is a Stripe ID.
en: %s is not a valid Stripe identifier
nl: %s is geen geldig Stripe ID

en: Empty parameter is not allowed
nl: Een lege parameter is niet toegestaan

en: Slovakia
nl: Slowakije

en: Slovenia
nl: Slovenië

en: Norway
nl: Noorwegen

en: Latvia
nl: Letland

en: Lithuania
nl: Litouwen

en: Greece
nl: Griekenland

en: Luxembourg
nl: Luxemburg

en: Estonia
nl: Estland

en: Denmark
nl: Denemarken

en: Link autofills your customers' payment and shipping details to deliver an easy and seamless checkout experience.
nl: Link vult automatisch de betalings- en verzendgegevens van je klanten in om een eenvoudige en naadloze afrekenenervaring te bezorgen.

en: Offer customers a fast, secure checkout experience with Google Pay.
nl: Bied klanten een snelle, veilige betaalervaring met Google Pay.

en: Apple Pay is an easy and secure way for customers to pay on your store.
nl: Apple Pay is een eenvoudige en veilige manier voor je klanten om bij je winkel af te rekenen.

en: <strong>Test mode:</strong> use the test account number <number>AT611904300234573201</number>. Other payment methods may redirect to a Stripe test page to authorize payment. More test card numbers are listed <a>here</a>.
nl: <strong>Testmodus:</strong> gebruik het test accountnummer <number>AT611904300234573201</number>. Andere betalingsmethoden kunnen doorverwijzen naar een Stripe testpagina om de betaling te autoriseren. Meer testkaartnummers staan hier <a> op</a>.

en: <strong>Test mode:</strong> use the test account number <number>000123456</number>. Other payment methods may redirect to a Stripe test page to authorize payment. More test card numbers are listed <a>here</a>.
nl: <strong>Testmodus:</strong> gebruik het test accountnummer <number>000123456.</number> Andere betaalmethoden kunnen doorverwijzen naar een Stripe testpagina om de betaling te autoriseren. Meer testkaartnummers staan hier <a> op</a>.

en: Suspended WooPayments Subscription in invoice.upcoming webhook handler because subscription next_payment date is 0.
nl: WooPayments abonnement opgeschort in invoice.upcoming webhook handler omdat abonnement next_payment date 0 is.

en: Suspended WooPayments Subscription because subscription status changed to on-hold.
nl: WooPayments abonnement opgeschort omdat de abonnementsstatus is gewijzigd in on-hold.

en: We prevented multiple payments for the same order. If this was a mistake and you wish to try again, please create a new order.
nl: We hebben meerdere betalingen voor dezelfde bestelling voorkomen. Als dit een fout was en je het opnieuw wil proberen, plaats dan een nieuwe bestelling.

en: We detected and prevented an attempt to pay for a duplicate order. If this was a mistake and you wish to try again, please create a new order.
nl: We hebben een poging tot dubbele bestelling ontdekt en geannuleerd. Als dit een fout was en je het opnieuw wil proberen, plaats dan een nieuwe bestelling.

note: translators: order ID integer number
en: WooCommerce Payments: detected and deleted order ID %d, which has duplicate cart content with this order.
nl: WooCommerce betalingen: bestelling ID %d gedetecteerd en verwijderd, die dubbele winkelwagen inhoud heeft met deze order.

en: Currency From parameter is required
nl: De parameter valuta Van is vereist

note: translators: $1 $2 placeholders are opening and closing HTML link tags, linking to documentation. $3 is WooPayments.
en: If you do not want these subscriptions to continue to be billed, you should %1$scancel all subscriptions%2$s prior to deactivating %3$s.
nl: Als je niet wilt dat deze abonnementen blijven worden gefactureerd, moet je %1$salle abonnementen annuleren%2$s voordat je %3$s deactiveert.

note: translators: $1 $2 $3 placeholders are opening and closing HTML link tags, linking to documentation. $4 $5 placeholders are opening and closing strong HTML tags. $6 is WooPayments.
en: Your store has active subscriptions using the built-in %6$s functionality. Due to the %1$soff-site billing engine%3$s these subscriptions use, %4$sthey will continue to renew even after you deactivate %6$s%5$s. %2$sLearn more%3$s.
nl: Je winkel heeft actieve abonnementen die gebruikmaken van de ingebouwde %6$s functionaliteit. Vanwege de %1$soff site facturering engine%3$s die deze abonnementen gebruiken, %4$szullen ze blijven vernieuwen, zelfs nadat je %6$s%5$s hebt gedeactiveerd. %2$sLees meer%3$s.

note: translators: 1) date in date_format or 'F j, Y'; 2) time in time_format or 'g:i a'
en: The customer must authorize this payment via a notification sent to them by the bank which issued their card. The authorization must be completed before %1$s at %2$s, when the charge will be attempted.
nl: De klant moet deze betaling goedkeuren via een melding die door de bank wordt verzonden naar hen met de kaart die zij hebben uitgegeven. De goedkeuring moet worden afgerond vóór %1$s om %2$s, wanneer de betaling zal worden geprobeerd.

note: translators: %s Stripe error message.
en: With the following message: <code>%s</code>
nl: Met het volgende bericht: <code>%s</code>

en: For recurring payment greater than mandate amount or INR 15000, payment was not approved by the card holder.
nl: Voor herhaaldelijke betalingen die groter zijn dan het bedrag waarvoor toestemming is gegeven of meer dan INR 15000 zijn, wordt betaling niet ondersteund door de kaart houder.

en: The customer's bank could not send pre-debit notification for the payment.
nl: De bank van de klant kon de melding van een aankomende betaling niet verzenden voor de betaling.

en: Reduce cart abandonment and create a frictionless checkout experience with Link by Stripe. Link autofills your customer’s payment and shipping details, so they can check out in just six seconds with the Link optimized experience.
nl: Zorg dat minder mensen hun winkelwagen verlaten en creëer een soepele afrekenervaring met Link van Stripe. Link vult de betaal- en verzendgegevens van de klant automatisch in, zodat de klant in slechts zes seconden kan afrekenen met de geoptimaliseerde ervaring van link.

en: Increase conversion at checkout
nl: Verhoog conversie bij het afrekenen

en: Stripe Link email
nl: Stripe link e-mail

en: Enable HTTPS on your checkout pages to display all available payment methods and protect your customers data.
nl: Inschakelen van HTTPS op je afrekenpagina's om alle beschikbare betaalmethoden weer te geven en de gegevens van je klanten te beschermen.

en: Enable secure checkout
nl: Schakel beveiligd afrekenen in

note: Translators: %d is the numeric ID of the product without a price.
en: Express checkout does not support products without prices! Please add a price to product #%d
nl: Snel afrekenen is niet mogelijk voor producten zonder prijzen! Voeg een prijs toe aan product #%d

en: Monthly anchor for deposit scheduling when interval is set to monthly
nl: Maandelijks anker voor storting planning wanneer interval is ingesteld op maandelijks

en: Weekly anchor for deposit scheduling when interval is set to weekly
nl: Wekelijks anker voor het plannen van aanbetalingen wanneer het interval is ingesteld op wekelijks

en: An interval for deposit scheduling.
nl: Een interval voor het abonnementen van aanbetalingen.

en: <strong>Fee details:</strong>
nl: <strong>Tariefgegevens:</strong>

en: <a>Learn more</a>.
nl: <a>Meer informatie</a>.

note: translators: a: Link to the logs page
en: Please check the <a>logs</a> for more details on this issue. Debug log must be enabled under <strong>Advanced settings</strong> to see recorded logs.
nl: Controleer de <a>logs</a> voor meer informatie over dit probleem. Debug log moet ingeschakeld zijn om geregistreerde logs te bekijken. Dit vind je onder <strong>Geavanceerde instellingen</strong>.

en: Express checkouts:
nl: Snel afrekenen:

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
note: translators: %1$s: <h3> tag, %2$s: </h3> tag, %3$s: <p> tag, %4$s: WooPayments, %5$s: <em> tag, %6$s: </em> tag, %7$s: <em> tag, %8$s: </em> tag, %9$s: </p> tag.
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$s%4$s adds two new subscription product types - %5$sSimple subscription%6$s and %7$sVariable subscription%8$s.%9$s
nl: %1$sKies een abonnement%2$s%3$s%4$s voegt twee nieuwe abonnementstypen toe - %5$sEenvoudig abonnement%6$s en %7$sVariabel abonnement%8$s.%9$s

en: Store logo to display to WooPay customers.
nl: Logo van winkel om aan WooPay-klanten tonen.

en: Card ending in
nl: Kaart eindigt op

en: Paid with
nl: Betaald met

en: Failed to update Account locale.
nl: Updaten accountlocatie mislukt.

en: Application Name
nl: Toepassingsnaam

en: Payment Method
nl: Betaalmethode

note: translators: %s: Order number
en: This is the receipt for your order #%s:
nl: Dit is het ontvangstbewijs voor je bestelling #%s:

note: translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
nl: Hallo %s,

note: translators: %s: WooPayments.
en: <strong>Notice:</strong> It appears that your 'wp-config.php' file might be using dynamic site URL values. Dynamic site URLs could cause %s to enter Safe Mode. <dynamicSiteUrlSupportLink>Learn how to set a static site URL.</dynamicSiteUrlSupportLink>
nl: <strong>Opmerking:</strong> het lijkt erop dat je 'wp-config.php' bestand mogelijk dynamische site URL waarden gebruikt. Dynamische site URL's kunnen ervoor zorgen dat %s in veilige modus gaat. <dynamicSiteUrlSupportLink>Leer hoe je een statische site URL instelt.</dynamicSiteUrlSupportLink>

en: Shipping:
nl: Verzenden:

en: Fees:
nl: Kosten:

en: Thanks for using {site_url}!
nl: Bedankt voor het gebruiken van {site_url}!

en: Your receipt for order: #{order_number}
nl: Je ontvangstbewijs voor bestelling: #{order_number}

en: Your {site_title} Receipt
nl: Je {site_titel} ontvangstbewijs

en: New receipt emails are sent to customers when a new order is paid for with a card reader.
nl: Nieuwe kwitantie e-mails worden naar klanten verzonden wanneer er voor een nieuwe bestelling is betaald met een kaartlezer.

en: New receipt
nl: Nieuwe aankoopbon

en: You shall refund this payment in the same application where the payment was made.
nl: Je betaalt deze betaling terug in dezelfde toepassing waarin de betaling is gedaan.

en: Custom message to display to WooPay customers.
nl: Aangepast bericht om weer te geven aan WooPay klanten.

en: If WooPay should be enabled.
nl: Of WooPay moet worden ingeschakeld.

note: translators: %1: The document ID. %2: The error message.
en: There was an error accessing document %1$s. %2$s
nl: Er is een fout opgetreden bij het openen van document %1$s. %2$s

en: Documents
nl: Documenten

en: Apple Pay / Google Pay
nl: Apple pay/Google Pay

en: Privacy Policy
nl: Privacybeleid

en: Terms of Service
nl: Dienstvoorwaarden

en: View loan details
nl: Bekijk leninggegevens

note: Translators: %1: total amount lent to the merchant formatted in the account currency, %2: WooPayments
en: Congratulations! Your capital loan has been approved and %1$s was deposited into the bank account linked to %2$s. You'll automatically repay the loan, plus a flat fee, through a fixed percentage of each %2$s transaction.
nl: Gefeliciteerd! Je kapitaallening is goedgekeurd en er is %1$s gestort op de bankrekening die gekoppeld is aan %2$s. Je betaalt de lening automatisch terug, plus een vast bedrag, via een vast percentage van elke %2$s transactie.

en: Your capital loan has been approved!
nl: Je kapitaallening is toegestaan!

en: Powered by WooCommerce
nl: Mogelijk gemaakt door WooCommerce

en: Intent id was not included for payment complete status change.
nl: Intent ID was niet inbegrepen voor statuswijziging betaling afgerond.

en: No valid event name or type.
nl: Geen geldige gebeurtenisnaam of geldig type.

en: You aren’t authorized to do that.
nl: Je bent niet geautoriseerd om dat te doen.

en: Sorry, you are not allowed to do that.
nl: Je hebt geen toestemming om dat te doen.

en: Capital Loans
nl: Leningen werkkapitaal

en: Accept your payment with EPS — a common payment method in Austria.
nl: Accepteer je betalingen met EPS, een veelgebruikte betaalmethode in Oostenrijk.

en: Bulk Electronic Clearing System — Accept secure bank transfer from Australia.
nl: Bulk Electronic Clearing System: beveiligde bankoverschrijving uit Australië.

en: BECS Direct Debit
nl: BECS direct debit

note: translators: %1$s: The current site domain name. %2$s: The original site domain name. Please keep hostname tags in your translation so that they can be formatted properly. %3$s: WooPayments.
en: Create a new connection to %3$s for <hostname>%1$s</hostname>. You’ll have to re-verify your business details to begin accepting payments. Your <hostname>%2$s</hostname> connection will remain as is.
nl: Maak een nieuwe verbinding met %3$s voor <hostname>%1$s</hostname>. Je zult je bedrijfsgegevens opnieuw moeten verifiëren om betalingen te kunnen accepteren. Je <hostname>%2$s</hostname> verbinding blijft zoals deze is.

note: translators: %s: WooPayments.
en: We’ve detected that you have duplicate sites connected to %s. When Safe Mode is active, payments will not be interrupted. However, some features may not be available until you’ve resolved this issue below. Safe Mode is most frequently activated when you’re transferring your site from one domain to another, or creating a staging site for testing. A site administrator can resolve this issue. <safeModeLink>Learn more</safeModeLink>
nl: We hebben gedetecteerd dat je dubbele sites hebt verbonden met %s. Als de veilige modus actief is, worden betalingen niet onderbroken. Het is echter mogelijk dat sommige functies niet beschikbaar zijn, totdat je het probleem hieronder hebt opgelost. De veilige modus wordt meestal geactiveerd wanneer je je site van het ene domein naar het andere overbrengt, of een staging site maakt om te testen. Een sitebeheerder kan dit probleem oplossen. <safeModeLink>Lees verder</safeModeLink>

en: Create a new connection
nl: Maak een nieuwe verbinding

en: Transfer your connection
nl: Je verbinding overdragen

en: Transfer connection
nl: Verbinding overdragen

note: translators: %s: WooPayments.
en: We’ve detected that you have duplicate sites connected to %s. When Safe Mode is active, payments will not be interrupted. However, some features may not be available until you’ve resolved this issue below. Safe Mode is most frequently activated when you’re transferring your site from one domain to another, or creating a staging site for testing. <safeModeLink>Learn more</safeModeLink>
nl: Het is ons opgevallen dat je identieke sites hebt gekoppeld aan %s. Wanneer de veilige modus actief is, worden betalingen niet onderbroken. Sommige functies zijn echter niet beschikbaar totdat je dit probleem hieronder hebt opgelost. De veilige modus wordt vaak geactiveerd wanneer je je site van het ene domein naar het andere overdraagt, of wanneer je een testsite maakt. <safeModeLink>Meer informatie</safeModeLink>

en: Safe Mode activated
nl: Veilige modus geactiveerd

en: Safe Mode
nl: Veilige modus

en: Email address
nl: E-mailadres

en: Contact information
nl: Contactgegevens

en: Error: Invalid address format!
nl: Fout: ongeldige adres format!

en: Error: Invalid phone number:
nl: Fout: ongeldig telefoonnummer:

en: Error: Invalid email address:
nl: Fout: ongeldig e-mailadres:

note: Translators: The %1 placeholder is a currency formatted price string ($0.50). The %2 and %3 placeholders are opening and closing strong HTML tags.
en: There was a problem creating your subscription. %1$s doesn't meet the %2$sminimum recurring amount%3$s this payment method can process.
nl: Er is een probleem opgetreden bij het maken van je abonnement. %1$s voldoet niet aan%2$s het minimale terugkerende bedrag %3$s dat deze betaalmethode kan verwerken.

en: You have exceeded the number of allowed verification attempts.
nl: Je hebt het maximale aantal toegestane verificatiepogingen overschreden.

en: Microdeposit transfers failed. Please check the account, institution and transit numbers.
nl: Microdeposito overschrijvingen zijn mislukt. Controleer de rekening, instelling en overboeking nummers.

en: The customer's bank account could not be located.
nl: De bankrekening van de klant kon niet worden gevonden.

en: The customer's account has insufficient funds to cover this payment.
nl: De rekening van de klant heeft onvoldoende saldo voor deze betaling.

en: The customer has notified their bank that this payment was unauthorized.
nl: De klant heeft zijn bank laten weten dat deze betaling ongeautoriseerd was.

en: The customer's bank account has been closed.
nl: De bankrekening van de klant is opgeschort.

en: Set up multiple currencies
nl: Meerdere valuta instellen

en: Account Type
nl: Account type

en: Application name
nl: Applicatienaam

en: AMOUNT PAID
nl: BETAALD BEDRAG

en: TOTAL
nl: TOTAAL

en: SUBTOTAL
nl: SUBTOTAAL

en: Next we’ll ask you to share a few details about your business to create your account.
nl: Vervolgens willen we je vragen wat gegevens te delen over je bedrijf om je account aan te maken.

en: Failed to update Stripe account.
nl: Kon Stripe account niet updaten.

en: A CSS hex color value representing the secondary branding color for this account.
nl: Een CSS HEX kleurcode dat de secundaire merkkleur voor dit account aangeeft.

en: A CSS hex color value representing the primary branding color for this account.
nl: Een CSS hex kleurwaarde die de primaire merkkleur voor deze account vertegenwoordigt.

en: An icon for the account.
nl: Een pictogram voor het account.

en: A logo id for the account that will be used in Checkout
nl: Een logo ID voor het account dat wordt gebruikt bij afrekenen

en: A publicly available phone number to call with support issues.
nl: Een openbaar beschikbaar telefoonnummer om naar te bellen bij problemen.

en: A publicly available email address for sending support issues to.
nl: Een openbaar beschikbaar e-mailadres waar je ondersteuningsproblemen naartoe kunt verzenden.

en: A publicly available mailing address for sending support issues to.
nl: Een openbaar beschikbaar e-mailadres waar je ondersteuning problemen naartoe kunt verzenden.

en: The business’s publicly available website.
nl: De openbaar beschikbare site van het bedrijf.

en: The customer-facing business name.
nl: De bedrijfsnaam voor klanten.

en: Invalid payment intent
nl: Ongeldige betaalpoging

en: Add new payment methods
nl: Nieuwe betaalmethoden toevoegen

en: Card Readers
nl: Kaartlezers

note: translators: %1$s% is the fee percentage
en: Subscription transaction fee: %1$s%%
nl: Abonnements transactiekosten: %1$s%%

note: translators: %1$s% is the fee percentage and %2$s is the fixed rate
en: Subscription transaction fee: %1$s%% + %2$s
nl: Abonnements transactiekosten: %1$s%% + %2$s

note: translators: %1$s Opening strong tag, %2$s Closing strong tag
en: %1$sThere was an issue saving your variations!%2$s A subscription product's billing period cannot be longer than one year. We have updated one or more of this product's variations to renew every %3$s.
nl: %1$sEr is een probleem opgetreden bij het opslaan van je variaties!%2$s De factureringsperiode van een abonnementsproduct kan niet langer zijn dan één jaar. We hebben één of meer van de variaties van dit product geüpdatet om elke %3$s te vernieuwen.

note: translators: %1$s Opening strong tag, %2$s Closing strong tag, %3$s The subscription renewal interval (every x time)
en: %1$sThere was an issue saving your product!%2$s A subscription product's billing period cannot be longer than one year. We have updated this product to renew every %3$s.
nl: %1$sEr is een probleem opgetreden bij het opslaan van je product!%2$s De factureringsperiode van een abonnementsproduct kan niet langer zijn dan één jaar. We hebben dit product geüpdatet zodat het elke %3$s wordt vernieuwd.

en: We couldn’t verify the postal code in your billing address. Make sure the information is current with your card issuing bank and try again.
nl: We konden de postcode op je factuuradres niet verifiëren. Zorg dat de informatie actueel is bij de bank die je pas heeft uitgegeven, en probeer het opnieuw.

note: translators: %s a formatted price.
en: The selected payment method requires a total amount of at least %s.
nl: De geselecteerde betaalmethode vereist een totaalbedrag van tenminste %s.

en: No
nl: Nee

en: Yes
nl: Ja

en: Connected to WPCOM
nl: Verbonden met WPCOM

en: Version
nl: Versie

note: translators: %s: WooPayments
en: You have installed a development version of %s which requires files to be built. From the plugin directory, run <code>npm run build:client</code> to build and minify assets. Alternatively, you can download a pre-built version of the plugin from the <a1>WordPress.org repository</a1> or by visiting the <a2>releases page in the GitHub repository</a2>.
nl: Je hebt een ontwikkelingsversie van %s geïnstalleerd waarvoor bestanden moeten worden gebouwd. Vanuit de plugin folder, voer je <code>npm run build:klant</code> uit om de assets te bouwen en te verkleinen. Als alternatief kun je een vooraf gebouwde versie van de plugin downloaden van de <a1>WordPress.org repository</a1> of door de <a2>releases pagina in de GitHub repository</a2> te bezoeken.

en: We couldn’t verify the postal code in the billing address. If the issue persists, suggest the customer to reach out to the card issuing bank.
nl: We konden de postcode op het factuuradres niet verifiëren. We konden de postcode op het factuuradres niet verifiëren.

note: translators: %1: the failed payment amount, %2: error message
en: A payment of %1$s <strong>failed</strong>. %2$s
nl: Een betaling van %1$s is <strong>mislukt</strong>. %2$s

note: translators: %1: the dispute message, %2: the dispute details URL
en: %1$s. See <a href="%2$s">dispute overview</a> for more details.
nl: %1$s. Bekijk <a href="%2$s">geschil overzicht</a> voor meer details.

en: Payment dispute has been updated
nl: Betaling aangevochten

en: Payment dispute funds have been reinstated
nl: Geld betalingsgeschil is teruggeboekt

en: Dispute lost.
nl: Geschil verloren.

note: translators: %1: the dispute status
en: Dispute has been closed with status %1$s. See <a>dispute overview</a> for more details.
nl: Geschil is gesloten met status %1$s. Zie <a>geschil overzicht</a> voor meer details.

en: WooCommerce In-Person Payments
nl: WooCommerce fysieke betalingen

note: translators: %2$s is the capped fee
en: Base fee: capped at %2$s
nl: Basiskosten: maximaal %2$s

en: Price ID is required
nl: Prijs ID is vereist

en: Product ID is required
nl: Product ID is verplicht

note: Translators: %s Property name not found in event data array.
en: %s not found in array
nl: %s niet gevonden in string

note: Translators: %d Number of failed renewal attempts.
en: WooPayments subscription renewal attempt %d failed. | WooPayments subscription renewal attempt %d failed.
nl[0]: WooPayments abonnementsvernieuwingspoging %d is mislukt.
nl[1]: WooPayments abonnementsvernieuwingspoging %d is mislukt.

en: Unable to generate renewal order for subscription to record the incoming "invoice.payment_failed" event.
nl: Kan geen verlenging bestelling voor het abonnement genereren om de aankomende gebeurtenis "invoice.payment_failed" vast te leggen.

en: Cannot find subscription for the incoming "invoice.payment_failed" event.
nl: Kan geen abonnement vinden voor de inkomende gebeurtenis "invoice.payment_failed".

en: Unable to generate renewal order for subscription on the "invoice.paid" event.
nl: Kan geen verlenging bestelling voor het abonnement genereren bij de gebeurtenis "invoice.paid".

en: Cannot find subscription for the incoming "invoice.paid" event.
nl: Kan abonnement niet vinden voor de aankomende gebeurtenis "invoice.paid".

note: Translators: %s Scheduled/upcoming payment date in Y-m-d H:i:s format.
en: Next automatic payment scheduled for %s.
nl: Volgende automatische betaling staat gepland voor %s.

en: Cannot find subscription to handle the "invoice.upcoming" event.
nl: Kan abonnement niet vinden om de gebeurtenis "invoice.upcoming" af te handelen.

note: Translators: %s Stripe subscription item ID.
en: Unable to set subscription item ID meta for WooPayments subscription item %s.
nl: Kan ID meta voor WooPayments abonnement item %sniet instellen.

en: The subscription's next payment date has been updated to match WooPayments server.
nl: De volgende betaaldatum van het abonnement is geüpdatet en komt overeen met de server van WooPayments.

en: We've successfully collected payment for your subscription using your new payment method.
nl: We hebben een betaling ontvangen voor je abonnement met behulp van je nieuwe betaalmethode.

en: There was a problem creating your subscription. Please try again or contact us for assistance.
nl: Er is een probleem opgetreden bij het aanmaken van je abonnement. Probeer het nog eens of neem contact met ons op.

note: Translators: %s Coupon code.
en: Coupon - %s
nl: Waardebon - %s

en: Update and retry payment
nl: Updaten en betaling opnieuw proberen

en: Your subscription's last renewal failed payment. Please update your payment details so we can reattempt payment.
nl: De betaling van de meest recente verlenging van je abonnement is mislukt. Werk je betaalgegevens bij, zodat we nog eens kunnen proberen te betalen.

en: Update payment details
nl: Betaalgegevens updaten

en: Update payment method
nl: Betalingsmethode updaten

en: The WooPayments invoice items do not match WC subscription items.
nl: De WooPayments factuuritems komen niet overeen met de WC abonnementsitems.

en: The payment info couldn't be added to the order.
nl: De betaalinfo kon niet worden toegevoegd aan de bestelling.

en: Credit / Debit Cards
nl: Creditcard/betaalkaart

en: Payment cannot be captured for partially or fully refunded orders.
nl: Betaling kan niet worden geregistreerd voor deels of volledige terugbetaalde bestellingen.

en: Currency Switcher Widget
nl: Valuta wisselaar widget

en: Address country and line 1 are required.
nl: Adresland en regel 1 zijn vereist.

en: We're not able to process this request. Please refresh the page and try again.
nl: We konden deze aanvraag niet verwerken. Vernieuw de pagina en probeer het opnieuw.

en: There was a duplicate attempt to initiate account setup. Please wait a few seconds and try again.
nl: Er is een dubbele poging gedaan om een accountinstelling te starten. Wacht een paar seconden en probeer het opnieuw.

note: translators: %1: the failed payment amount
en: A payment of %1$s <strong>failed</strong> to complete because of too many failed transactions. A rate limiter was enabled for the user to prevent more attempts temporarily.
nl: Een betaling van %1$s <strong>mislukte</strong> omdat er te veel mislukte transacties waren. Er is een snelheidsbegrenzer ingeschakeld voor de gebruiker om tijdelijk meer pogingen te voorkomen.

en: Your payment was not processed.
nl: Je betaling is niet verwerkt.

en: Reference
nl: Referentie

note: translators: %s is a monetary amount
en: Fixed fee: %s
nl: Vaste kosten: %s

note: translators: %s is a percentage number
en: Variable fee: %s
nl: Variabel bedrag: %s

en: Accept payments with Przelewy24 (P24), the most popular payment method in Poland.
nl: Accepteer betalingen met Przelewy24 (P24), de populairste betaalmethode in Polen.

en: Expand your business with iDEAL | Wero — Netherlands's most popular payment method.
nl: Breid je bedrijf uit met iDEAL | Wero — de populairste betaalmethode van Nederland.

en: Bancontact is a bank redirect payment method offered by more than 80% of online businesses in Belgium.
nl: Bancontact is een naar banken doorverwijzende betalingsmethode die door meer dan 80% van online ondernemingen in België wordt aangeboden.

en: Invalid order status
nl: Ongeldige bestelstatus

en: Get started
nl: Begin

note: translators: %1$s% is the fee percentage
en: International card fee: %1$s%%
nl: Internationale kaartkosten: %1$s%%

note: translators: %1$s% is the fee percentage and %2$s is the fixed rate
en: International card fee: %1$s%% + %2$s
nl: Internationale kaartkosten: %1$s%% + %2$s

note: translators: %1$s% is the fee percentage
en: Base fee: %1$s%%
nl: Basistarief: %1$s%%

note: translators: %1$s% is the fee percentage and %2$s is the fixed rate
en: Base fee: %1$s%% + %2$s
nl: Basistarief: %1$s%% + %2$s

note: translators: %1 User's country, %2 Selected currency name, %3 Default store currency name, %4 Link to switch currency
en: We noticed you're visiting from %1$s. We've updated our prices to %2$s for your shopping convenience. <a href="%4$s">Use %3$s instead.</a>
nl: We hebben vastgesteld dat je vanuit %1$s bezoekt. We hebben onze prijzen omgezet in %2$s voor een prettigere winkelervaring. <a href="%4$s">Gebruik in plaats daarvan %3$s.</a>

note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to payment re-authentication URL, note: no full stop due to url at the end.
en: Authorize the payment &raquo;
nl: Autoriseer de betaling &raquo;

[ctx: In failed renewal authentication email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to payment re-authentication URL, note: no full stop due to url at the end. translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end.
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please login and authorize the renewal from your account page: %2$s
nl: De automatische betaling om je abonnement met %1$s te verlengen is mislukt. Om het abonnement te reactiveren, log in en autoriseer de verlenging vanaf je accountpagina: %2$s

en: The renewal order is as follows:
nl: De verlenging bestelling is als volgt:

[ctx: In admin renewal failed email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'.
en: The automatic recurring payment for order %1$s from %2$s has failed. The customer was sent an email requesting authentication of payment. If the customer does not authenticate the payment, they will be requested by email again %3$s.
nl: De automatische terugkerende betaling voor bestelling %1$s van %2$s is mislukt. De klant heeft een e-mail ontvangen waarin om betalingsverificatie wordt gevraagd. Als de klant de betaling niet verifieert, zal hij/zij opnieuw per e-mail worden gevraagd %3$s.

en: Payment authorization needed for renewal of order {order_number}
nl: Betaling autorisatie nodig voor verlenging van bestelling {order_number}

en: Payment authorization needed for renewal of {site_title} order {order_number}
nl: Betaling sautorisatie nodig voor verlenging van {site_title} bestelling {order_number}

en: Enable this email notification
nl: Schakel deze e-mail melding in

[ctx: an email notification]
en: Enable/disable
nl: In-/uitschakelen

en: Sent to a customer when a renewal fails because the transaction requires an SCA verification. The email contains renewal order information and payment links.
nl: Verzonden naar een klant wanneer een verlenging mislukt omdat de transactie een SCA verificatie vereist. De e-mail bevat informatie over verlenging bestellingen en betalingslinks.

en: Failed subscription renewal SCA authentication
nl: SCA authenticatie voor abonnementsverlenging mislukt

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}. Customer asked to authenticate payment and will be notified again {retry_time}
nl: {site_title}] Automatische betaling mislukt voor {order_nummer}. Klant gevraagd om betaling te authenticeren en zal opnieuw worden geïnformeerd {retry_time}

en: Automatic renewal payment failed due to authentication required
nl: Automatische verlenging betaling mislukt vanwege vereiste verificatie

en: Payment authentication requested emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment fails because the transaction requires an SCA verification, the customer is requested to authenticate the payment, and a retry rule has been applied to notify the customer again within a certain time period.
nl: E-mails met aanvraag tot verificatie van betaling worden naar de gekozen ontvanger(s) verzonden wanneer een poging om automatisch een betaling voor abonnementsverlenging te verwerken mislukt omdat de transactie een SCA verificatie vereist, de klant wordt gevraagd om de betaling te verifiëren en er een regel voor opnieuw proberen is toegepast om de klant binnen een bepaalde periode opnieuw te informeren.

en: Payment authentication requested email
nl: Betalingsverificatie vereist e-mailadres

en: Poland
nl: Polen

en: Netherlands
nl: Nederland

en: Hong Kong
nl: Hongkong

en: Switzerland
nl: Zwitserland

en: Belgium
nl: België

en: Austria
nl: Oostenrijk

en: The refund amount is not valid.
nl: Het restitutiebedrag is niet geldig.

en: Unsupported currency:
nl: Niet ondersteunde valuta:

en: Display flags in supported devices
nl: Vlaggen weergeven op ondersteunde apparaten

note: translators: %s List of currencies that are already translated in WooCommerce core.
en: The store currency was recently changed. The following currencies are set to manual rates and may need updates: %s
nl: De valuta van de winkel is onlangs gewijzigd. De volgende valuta's zijn ingesteld op handmatige koersen en moeten mogelijk worden geüpdatet: %s

en: Cheatin&#8217; huh?
nl: Valsspelen, hé?

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
nl: Actie mislukt. Vernieuw de pagina en probeer het opnieuw.

en: Are you sure?
nl: Weet je het zeker?

en: Payment method successfully added.
nl: Betaalmethode succesvol toegevoegd.

en: Request an instant payout
nl: Een directe uitbetaling aanvragen

note: translators: %s: WooPayments
en: Get immediate access to your funds when you need them – including nights, weekends, and holidays. With %s' <a>Instant Payouts feature</a>, you're able to transfer your earnings to a debit card within minutes.
nl: Krijg direct toegang tot je geld wanneer je het nodig hebt - inclusief nachten, weekenden en feestdagen. Met de functie <a>Directe uitbetalingen</a> van %s kun je je verdiensten binnen enkele minuten overboeken naar een betaalpas.

en: Set up now
nl: Nu instellen

en: Boost your international sales by allowing your customers to shop and pay in their local currency.
nl: Boost je internationale verkoop door je klanten te laten winkelen en betalen in hun lokale valuta.

en: Sell worldwide in multiple currencies
nl: Wereldwijd verkopen in meerdere valuta's

en: Select your preferred currency for shopping and payments.
nl: Selecteer je voorkeursvaluta voor winkelen en betalingen.

en: Default currency
nl: Standaardvaluta

en: Preview
nl: Voorbeeld

note: translators: %s: url to documentation.
en: Accept payments in multiple currencies. Prices are converted based on exchange rates and rounding rules. <a href="%s">Learn more</a>
nl: Accepteer betalingen in meerdere valuta's. Prijzen worden omgerekend op basis van wisselkoersen en afrondingsregels. <a href="%s">Meer informatie</a>

en: Enabled currencies
nl: Ingeschakelde valuta's

[ctx: Settings tab label]
en: Multi-currency
nl: Meerdere valuta

en: Display currency symbols
nl: Valutasymbolen weergeven

en: Title
nl: Titel

en: Let your customers switch between your enabled currencies
nl: Laat je klanten schakelen tussen je ingeschakelde valuta's

en: United States (US)
nl: Verenigde Staten (VS)

en: New Zealand
nl: Nieuw Zeeland

en: Italy
nl: Italië

en: Ireland
nl: Ierland

en: United Kingdom (UK)
nl: Verenigd Koninkrijk (VK)

en: France
nl: Frankrijk

en: Spain
nl: Spanje

en: Germany
nl: Duitsland

en: Australia
nl: Australië

note: translators: The text encapsulated in `**` can be replaced with "Apple Pay" or "Google Pay". Please translate this text, but don't remove the `**`.
en: To complete your transaction with **the selected payment method**, you must log in or create an account with our site.
nl: Om je transactie met **de geselecteerde betaalmethode** te voltooien, moet je login of een account aanmaken op onze site.

en: Large
nl: Groot

en: Select the size of the button.
nl: Selecteer de grootte van de knop.

en: Size of the button displayed for Express Checkouts
nl: Grootte van de knop weergegeven voor snel afrekenen

en: 1-click checkout button themes.
nl: Thema's voor afreken knoppen met 1 klik.

en: 1-click checkout button sizes.
nl: Knop afmetingen met 1 klik afrekenen.

en: 1-click checkout button types.
nl: Knop types met 1 klik afrekenen.

en: Refunding manually requires reimbursing your customer offline via cash, check, etc. The refund amounts entered here will only be used to balance your analytics.
nl: Voor handmatige terugbetaling is het vereist dat je je klant offline terugbetaalt, zoals contant, per cheque enz. Het terugbetalingsbedrag dat hier wordt ingevoerd, wordt alleen gebruikt om je analyses in evenwicht te brengen.

en: Dismiss
nl: Negeren

en: Book
nl: Boeken

en: Only icon
nl: Alleen pictogram

note: translators: localized exception message
en: UPE payment failed: %s
nl: UPE betaling mislukt: %s

en: Payment method IDs that should be enabled. Other methods will be disabled.
nl: Betaalmethode ID's die moeten worden ingeschakeld. Overige methoden worden uitgeschakeld.

en: Payments accepted on checkout
nl: Betalingen geaccepteerd bij afrekenen

en: Reach 500 million customers and over 20 million businesses across the European Union.
nl: Bereik 500 miljoen klanten en meer dan 20 miljoen bedrijven in de hele Europese Unie.

en: Accept secure bank transfers from Austria, Belgium, Germany, Italy, Netherlands, and Spain.
nl: Accepteer beveiligde bankoverschrijvingen vanuit Oostenrijk, België, Duitsland, Italië, Nederland en Spanje.

en: Expand your business with giropay — Germany's second most popular payment system.
nl: Breid je bedrijf uit met Giropay — Duitslands op een na populairste betalingssysteem.

en: Let your customers pay with major credit and debit cards without leaving your store.
nl: Laat je klanten met alle bekende creditcards en betaalpassen betalen zonder dat ze je winkel hoeven te verlaten.

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Unexpected server error
nl: Onverwachte serverfout

en: Unknown error
nl: Onbekende fout

note: translators: %s: the error message.
en: Payment capture failed to complete with the following message: %s
nl: Registratie van betaling mislukt met de volgende bericht: %s

en: The payment cannot be captured
nl: De betaling kan niet geregistreerd worden

en: Order not found
nl: Bestelling niet gevonden

note: translators: %1: intent ID
en: Could not find order via intent ID: %1$s
nl: Kon de bestelling niet vinden via intent ID: %1$s

note: translators: last 4 digits of IBAN account
en: SEPA IBAN ending in %s
nl: SEPA IBAN eindigend op %s

en: Share feedback
nl: Deel je feedback

en: Share your feedback in this 2 minute survey about how we can make the process of accepting payments more useful for your store.
nl: Deel binnen 2 minuten je feedback in deze enquête over hoe we het proces van het accepteren van betalingen nuttiger kunnen maken voor je winkel.

en: Select pages
nl: Selecteer pagina's

en: Checkout
nl: Afrekenen

en: Cart
nl: Winkelwagen

en: Select where you would like to display the button.
nl: Selecteer waar je de knop wil weergeven.

en: Button locations
nl: Knoplocaties

en: Custom button label
nl: Aangepast knoplabel

en: Clear
nl: Wissen

en: SEPA Direct Debit
nl: SEPA direct debit

en: Overview
nl: Overzicht

note: translators: 1: payment method likely credit card, 2: last 4 digit.
en: %1$s ending in %2$s
nl: %1$s eindigend op %2$s

en: Apple Pay domain verification failed with the following error:
nl: Apple Pay domeinverificatie is mislukt met de volgende fout:

en: Apple Pay domain verification failed.
nl: Verificatie van Apple Pay domein is mislukt.

en: Your domain has been verified with Apple Pay!
nl: Je domein is geverifieerd bij Apple Pay!

en: Enter the custom text you would like the button to have.
nl: Voer de aangepaste tekst in die je wil dat de knop heeft.

en: Enter the height you would like the button to be in pixels. Width will always be 100%.
nl: Voer de hoogte in van de knop in pixels. Breedte is altijd 100%.

en: Button height
nl: Knop hoogte

en: Light
nl: Licht

en: Dark
nl: Donker

en: Select the button theme you would like to show.
nl: Selecteer het knop thema dat je wil weergeven.

en: Button theme
nl: Knop thema

en: Donate
nl: Doneer

en: Buy
nl: Koop

en: Select the button type you would like to show.
nl: Selecteer de knop type dat je wil weergeven.

en: Button type
nl: Type knop

en: Payment request buttons
nl: Betaal aanvraag knoppen

en: Discount
nl: Korting

en: OR
nl: OF

en: Shipping
nl: Verzending

en: Tax
nl: Btw

en: Buy now
nl: Koop nu

note: translators: %1$s: the last 4 digit of the credit card
en: Payment method is changed to: <strong>Credit card ending in %1$s</strong>.
nl: De betaalmethode is gewijzigd naar: <strong>Creditcard eindigend op %1$s</strong>.

en: There was an error while processing this request. If you continue to see this notice, please contact the admin.
nl: Er is een fout opgetreden bij de verwerking van deze aanvraag. Als je deze bericht blijft zien, neem dan contact op met de beheerder.

note: translators: an error message which will appear if a user tries to refund an order which is has been authorized but not yet charged.
en: This payment is not captured yet. To cancel this order, please go to 'Order Actions' > 'Cancel authorization'. To proceed with a refund, please go to 'Order Actions' > 'Capture charge' to charge the payment card, and then trigger a refund via the 'Refund' button.
nl: Deze betaling is nog niet geregistreerd. Om deze bestelling te annuleren, ga je naar 'Bestelacties' > 'Autorisatie annuleren'. Om een restitutie door te voeren, ga je naar 'Bestelacties' > 'Kosten registreren' om kosten op de betalingskaart in rekening te brengen en start je vervolgens een restitutie via de knop 'Restitutie'.

en: If enabled, users will be able to pay with a saved card during checkout. Card details are saved on our platform, not on your store.
nl: Indien ingeschakeld, kunnen gebruikers tijdens het afrekenen betalen met een opgeslagen kaart. Kaartgegevens worden op ons platform opgeslagen, dus niet in je winkel.

en: Enable payment via saved cards
nl: Betaling via opgeslagen kaarten inschakelen

en: Saved cards
nl: Opgeslagen kaarten

en: Failed to detect connection status
nl: Kan de verbindingsstatus niet detecteren

note: translators: %1: the failed payment amount, %2: error message
en: A payment of %1$s <strong>failed</strong> to complete with the following message: <code>%2$s</code>.
nl: Een betaling van %1$s <strong>mislukte</strong> om af te ronden met het volgende bericht: <code>%2$s</code>.

en: Learn more
nl: Kom meer te weten

en: ToS accept parameter is missing
nl: ToS acceptatie parameter ontbreekt

en: Read more
nl: Lees verder

note: translators: %1: error message
en: Canceling authorization <strong>failed</strong> to complete with the following message: <code>%1$s</code>.
nl: Het inschakelen van autorisatie is <strong>mislukt</strong> met het volgende bericht: <code>%1$s</code>.

en: Base fee
nl: Basis kosten

en: Edit the way your store name appears on your customers’ bank statements (read more about requirements <a>here</a>).
nl: Bewerk de manier waarop de naam van je winkel verschijnt op de bankafschriften van je klanten (lees meer over de vereisten <a>hier</a> ).

en: Please select a payment method
nl: Selecteer een betaalmethode

en: The saved payment method selected does not belong to this order's customer.
nl: De opgeslagen geselecteerde betaalmethode hoort niet bij de klant van deze bestelling.

en: The saved payment method selected is invalid or does not exist.
nl: De opgeslagen geselecteerde betaalmethode is ongeldig of bestaat niet.

en: A customer saved payment method was not selected for this order.
nl: Een voor de klant opgeslagen betaalmethode was niet geselecteerd voor deze bestelling.

en: Saved payment method
nl: Opgeslagen betaalmethode

en: Subscription #
nl: Abonnement #

en: Customer bank statement is invalid. Statement should be between 5 and 22 characters long, contain at least single Latin character and does not contain special characters: ' " * &lt; &gt;
nl: Het bankafschrift van de klant is ongeldig. Het afschrift moet tussen de 5 en 22 tekens lang zijn, tenminste één Latijns teken bevatten en geen speciale tekens: ' " * &lt; &gt;

en: Customer bank statement
nl: Bankafschrift van de klant

en: We're not able to add this payment method. Please refresh the page and try again.
nl: We kunnen deze betaalmethode niet toevoegen. Vernieuw de pagina en probeer het opnieuw.

en: Failed to add the provided payment method. Please try again later
nl: Kan de opgegeven betaalmethode niet toevoegen. Probeer het later opnieuw

en: We're not able to add this payment method. Please try again later
nl: We kunnen deze betaalmethode niet toevoegen. Probeer later opnieuw

en: Save payment information to my account for future purchases.
nl: Bewaar betaalinformatie in mijn account voor aankopen in de toekomst.

en: Activate WooCommerce
nl: Activeer WooCommerce

en: Install WooCommerce
nl: Installeer WooCommerce

note: translators: %1: transaction ID of the payment or a translated string indicating an unknown ID.
en: A payment with ID <code>%1$s</code> was used in an attempt to pay for this order. This payment intent ID does not match any payments for this order, so it was ignored and the order was not updated.
nl: Een betaling met ID <code>%1$s</code> werd gebruikt in een poging om voor deze bestelling te betalen. Dit betaling intentie ID komt niet overeen met enige betalingen voor deze bestelling, dus het werd genegeerd en de bestelling werd niet geüpdatet.

en: Charge must be captured within 7 days of authorization, otherwise the authorization and order will be canceled.
nl: De kosten moeten binnen 7 dagen na autorisatie worden vastgelegd, anders worden de autorisatie en bestelling geannuleerd.

note: translators: %1: transaction ID of the payment, %2: transaction details URL
en: Payment authorization has <strong>expired</strong> (<a>%1$s</a>).
nl: De betaling autorisatie is <strong>verlopen</strong> (<a>%1$s</a>).

note: translators: %s: error message.
en: There was a problem connecting your store to WordPress.com: "%s"
nl: Er is een probleem opgetreden bij het koppelen van je site aan WordPress.com: '%s'

note: translators: %s: WooPayments
en: Connection to WordPress.com failed. Please connect to WordPress.com to start using %s.
nl: Verbinding met WordPress.com mislukt. Maak verbinding met WordPress.com om %s te gebruiken.

en: Site is not connected to WordPress.com
nl: Site is niet gekoppeld aan WordPress.com

en: We're not able to process this payment. Please try again later.
nl: We kunnen deze betaling niet verwerken. Probeer het later opnieuw.

en: We're not able to process this payment. Please refresh the page and try again.
nl: We kunnen deze betaling niet verwerken. Vernieuw de pagina en probeer het opnieuw.

en: There was a problem processing the payment. Please check your email inbox and refresh the page to try again.
nl: Er is een probleem opgetreden bij het verwerken van de betaling. Controleer je e-mail inbox en vernieuw de pagina om het opnieuw te proberen.

en: Customer ID is required
nl: Klant ID is vereist

note: translators: %1: ID being fetched
en: %1$s not found in array
nl: %1$s niet gevonden in array

note: translators: %1: charge ID
en: Could not find order via charge ID: %1$s
nl: Kon de bestelling niet vinden via het kosten ID: %1$s

note: translators: %1$s Name.
en: Name: %1$s, Guest
nl: Naam: %1$s, gast

note: translators: %1$s Name, %2$s Username.
en: Name: %1$s, Username: %2$s
nl: Naam: %1$s, gebruikersnaam: %2$s

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Order
nl: Bestellen

en: Unrecognized
nl: Niet herkend

en: Subscription canceled
nl: Abonnement geannuleerd

en: Product unacceptable
nl: Product onaanvaardbaar

en: Product not received
nl: Product niet ontvangen

en: Insufficient funds
nl: Onvoldoende gelden

en: Incorrect account details
nl: Onjuiste accountgegevens

en: General
nl: Algemeen

en: Duplicate
nl: Duplicaat

en: Debit not authorized
nl: Debet niet geautoriseerd

en: Customer initiated
nl: Klant geïnitieerd

en: Credit not processed
nl: Tegoed niet verwerkt

en: Check returned
nl: Cheque geretourneerd

en: Bank cannot process
nl: Bank kan niet verwerken

note: Translators: %1$s card brand, %2$s card funding (prepaid, credit, etc.).
en: %1$s %2$s card
nl: %1$s %2$s kaart

note: translators: This will be used to indicate an unknown value for an ID.
en: unknown
nl: onbekend

en: debit
nl: debiteren

en: credit
nl: creditcard

en: Fee
nl: Kosten

en: Order #
nl: Bestelling #

en: Elevated
nl: Verheven

en: Normal
nl: Normaal

en: Amount
nl: Bedrag

en: Pending
nl: In afwachting

en: Challenge dispute
nl: Geschil aanvechten

en: Dispute details
nl: Details van geschillen

en: Payment details
nl: Betalingsgegevens

en: Disputes
nl: Geschillen

en: Transactions
nl: Transacties

en: Payments
nl: Betalingen

note: translators: %1: original error message.
en: Http request failed. Reason: %1$s
nl: HTTP aanvraag mislukt. Reden: %1$s

[ctx: API error message to throw as Exception]
note: translators: This is an error API response.
en: Error: %1$s
nl: Fout: %1$s

en: Server error. Please try again.
nl: Serverfout. Probeer het opnieuw.

en: Unable to decode response from WooCommerce Payments API
nl: Kan reactie van WooCommerce Payments API niet decoderen

en: Unable to encode body for request to WooCommerce Payments API.
nl: Kan body niet coderen voor aanvraag aan WooCommerce Payments API.

en: Max file size exceeded.
nl: Maximale bestandsgrootte overschreden.

en: There was a problem processing your account data. Please try again.
nl: Er is een probleem op ontstaan bij het verwerken van je accountgegevens. Probeer het opnieuw.

en: Canceling authorization <strong>failed</strong> to complete.
nl: Het annuleren van de autorisatie <strong>is niet</strong> afgerond.

note: translators: %1: transaction ID of the payment, %2: transaction details URL
en: Payment authorization was successfully <strong>cancelled</strong> (<a>%1$s</a>).
nl: Betalingsautorisatie is met succes <strong>geannuleerd</strong> (<a>%1$s</a>).

en: Cancel authorization
nl: Autorisatie annuleren

en: Capture charge
nl: Lading vastleggen

note: translators: %1: the successfully charged amount, %2: error message
en: A refund of %1$s failed to complete: %2$s
nl: Een terugbetaling van %1$s is mislukt: %2$s

en: An error was encountered when preparing the payment form. Please try again later.
nl: Er is een fout opgetreden bij het voorbereiden van het betalingsformulier. Probeer het later opnieuw.

en: When enabled debug notes will be added to the log.
nl: Indien ingeschakeld, worden debug reacties aan de log toegevoegd.

en: Simulate transactions using test card numbers.
nl: Transacties simuleren met test kaart nummers.

en: Enable test mode
nl: Testmodus inschakelen

en: Test mode
nl: Testmodus

en: Issue an authorization on checkout, and capture later.
nl: Geef een autorisatie af bij het afrekenen en leg deze later vast.

en: Manual capture
nl: Handmatig vastleggen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Use the bundled version of WooCommerce Admin
nl: Gebruik de gebundelde versie van WooCommerce Admin

en: There is a newer version of WooCommerce Admin bundled with WooCommerce.
nl: Er is een nieuwere versie van WooCommerce Admin gebundeld met WooCommerce.

note: Description of the plugin
en: Accept payments via credit card. Manage transactions within WordPress.
nl: Accepteer betalingen via een creditcard. Transacties beheren binnen WordPress.
