WooCommerce - WooCommerce Payments - en to it translation catalogue (2764 entries)

en:  (%d day left to respond) |  (%d days left to respond)
it[0]: (hai ancora %d giorno per rispondere)
it[1]: (hai ancora %d giorni per rispondere)

en:  (Last day today)
it: (Ultimo giorno oggi)

en:  (Past due)
it: (Scaduto)

en:  <a>View details</a>
it:  <a>Visualizza i dettagli</a>

en:  The setting is not applied to {{a}}In-Person Payments{{/a}} (please note that In-Person Payments should be captured within 2 days of authorization).
it:  L'impostazione non viene applicata ai {{a}}Pagamenti di persona{{/a}} (i Pagamenti di persona devono essere acquisiti entro 2 giorni dall'autorizzazione).

en: $1M - $20M
it: $ 1 M - $ 20 M

en: $20M - $100M
it: $ 20 M - $ 100 M

en: $250k - $1M
it: $ 250.000 - $ 1 M

en: %1$f%% + %2$s per transaction
it: %1$f%% + %2$s per transazione

en: %1$s %2$s card
it: Carta %1$s %2$s

en: %1$s %2$s requires <strong>%3$s %4$s</strong> or greater to be installed (you are using %5$s).
it: %1$s %2$s richiede <strong>%3$s %4$s</strong> o versioni superiori per essere installato (stai usando %5$s).

en: %1$s <strong>Status: Completed.</strong> Processed %2$d orders, remediated %3$d.
it: %1$s <strong>Stato: completato.</strong> %2$d ordini elaborati, %3$d corretti.

en: %1$s <strong>Status: Running...</strong> Processed %2$d orders so far. Check the Action Scheduler for details.
it: %1$s <strong>Stato: in corso...</strong> %2$d ordini elaborati finora. Controlla il Pianificatore azione per dettagli.

en: %1$s and %2$s | %1$s, and %2$s
it[0]: %1$s e %2$s
it[1]: %1$s e %2$s

en: %1$s and %2$s buttons
it: %1$s e %2$s pulsanti

en: %1$s ending in %2$s
it: %1$s che termina in %2$s

en: %1$s gives your store flexibility to accept credit cards, debit cards, and Apple Pay. Enable popular local payment methods and other digital wallets like Google Pay to give customers even more choice.
it: %1$s offre al tuo negozio la flessibilità di accettare carte di credito, carte di debito e Apple Pay. Attiva i metodi di pagamento locali più diffusi e altri portafogli digitali come Google Pay per offrire ai clienti ancora più scelta.

en: %1$s is not a valid date for format %2$s.
it: %1$s non è una data valida per il formato %2$s.

en: %1$s is not a valid redirect URL. Use a URL in the allowed_redirect_hosts filter.
it: %1$s non è un URL di reindirizzamento valido. Usa un URL incluso nel filtro  allowed_redirect_hosts.

en: %1$s not found in array
it: %1$s non trovato nella matrice

en: %1$s on %2$s
it: %1$s su %2$s

en: %1$s or %2$s
it: %1$s o %2$s

en: %1$s requires %2$s to be enabled. Please remove the <code>woocommerce_admin_disabled</code> filter to use %1$s.
it: %1$s richiede %2$s per essere attivato. Rimuovi il filtro <code>woocommerce_admin_disabled</code> per usare %1$s.

en: %1$s requires <a>%2$s</a> to be installed and active.
it: %1$s richiede <a>%2$s</a> per essere installato e attivato.

en: %1$s requires <strong>%2$s %3$s</strong> or greater to be installed (you are using %4$s).
it: %1$s richiede <strong>%2$s %3$s</strong> o versioni superiori per essere installato (stai usando %4$s).

en: %1$s requires <strong>WordPress %2$s</strong> or greater (you are using %3$s).
it: %1$s richiede <strong>WordPress %2$s</strong> o versioni superiori (stai usando %3$s).

en: %1$s requires at least one of the following currencies: %2$s. Add at least one of these currencies to your store to offer this payment method.
it: %1$s richiede almeno una delle seguenti valute: %2$s. Aggiungi almeno una di queste valute al tuo negozio per offrire questo metodo di pagamento.

en: %1$s requires the %2$s currency. Add %2$s to your store to offer this payment method.
it: %1$s richiede la valuta %2$s. Aggiungi %2$s al tuo negozio per offrire questo metodo di pagamento.

en: %1$s was added to your <a>%2$s payout</a>.
it: L'importo di %1$s è stato aggiunto al tuo versamento <a>%2$s</a>.

en: %1$s was deducted from your <a>%2$s payout</a>.
it: L'importo di %1$s è stato detratto dal tuo versamento <a>%2$s</a>.

en: %1$s was in test mode when this %2$s was %3$s. To view live %2$ss, disable test mode in {{settingsLink}}%1$s settings{{/settingsLink}}. | %1$s was in test mode when these %2$ss were %3$s. To view live %2$ss, disable test mode in {{settingsLink}}%1$s settings{{/settingsLink}}.
it[0]: %1$s era in modalità di prova quando questo %2$s è stato %3$s. Per visualizzare %2$s in tempo reale, disattiva la modalità di prova nelle {{settingsLink}}impostazioni di %1$s{{/settingsLink}}.
it[1]: %1$s era in modalità di prova quando questi %2$s sono stati %3$s. Per visualizzare %2$s in tempo reale, disattiva la modalità di prova nelle {{settingsLink}}impostazioni di %1$s{{/settingsLink}}.

en: %1$s was subtracted from your <a>%2$s payout</a>.
it: L'importo di %1$s è stato detratto dal tuo versamento di <a>%2$s</a>.

en: %1$s%% off fees through %2$s
it: Sconto del %1$s%% sulle commissioni fino al %2$s

en: %1$s, and %2$s buttons
it: %1$s, e %2$s pulsanti

en: %1$s, or %2$s
it: %1$s oppure %2$s

en: %1$s. See <a href="%2$s">dispute overview</a> for more details.
it: %1$s. Consulta la <a href="%2$s">panoramica relativa al ricorso</a> per ulteriori dettagli.

en: %1$sThere was an issue saving your product!%2$s A subscription product's billing period cannot be longer than one year. We have updated this product to renew every %3$s.
it: %1$sSi è verificato un problema durante il salvataggio del prodotto.%2$s Il periodo di fatturazione di un prodotto in abbonamento non può essere superiore a un anno. Abbiamo aggiornato questo prodotto per il rinnovo ogni %3$s.

en: %1$sThere was an issue saving your variations!%2$s A subscription product's billing period cannot be longer than one year. We have updated one or more of this product's variations to renew every %3$s.
it: %1$sSi è verificato un problema durante l'uso delle varianti.%2$s Il periodo di fatturazione di un prodotto in abbonamento non può essere superiore a un anno. Abbiamo aggiornato uno o più delle varianti di questo prodotto per il rinnovo ogni %3$s.

en: %d customer subscription is being migrated from Stripe off-site billing to billing powered by %s and %s. | %d customer subscriptions are being migrated from Stripe off-site billing to billing powered by %s and %s.
it[0]: È in corso la migrazione dell'abbonamento di %d cliente dalla fatturazione Stripe off-site alla fatturazione con tecnologia %s e %s.
it[1]: È in corso la migrazione degli abbonamenti di %d clienti dalla fatturazione Stripe off-site alla fatturazione con tecnologia %s e %s.

en: %d customer subscription was successfully migrated from Stripe off-site billing to on-site billing powered by %s and %s. | %d customer subscriptions were successfully migrated from Stripe off-site billing to on-site billing powered by %s and %s.
it[0]: La migrazione dell'abbonamento di %d cliente dalla fatturazione Stripe off-site alla fatturazione on-site con tecnologia %s e %s è stata completata correttamente.
it[1]: La migrazione degli abbonamenti di %d clienti dalla fatturazione Stripe off-site alla fatturazione on-site con tecnologia %s e %s è stata completata correttamente.

en: %d day | %d days
it[0]: %d giorno
it[1]: %d giorni

en: %d days
it: %d giorni

en: %d fees loaded.
it: %d commissioni caricate.

en: %d hours
it: %d ore

en: %d item
it: %d articolo

en: %d minutes
it: %d minuti

en: %d month | %d months
it[0]: %d mese
it[1]: %d mesi

en: %d seconds
it: %d secondi

en: %d test order has been permanently deleted. | %d test orders have been permanently deleted.
it[0]: %d ordine di prova eliminato in modo permanente.
it[1]: %d ordini di prova eliminati in modo permanente.

en: %d week | %d weeks
it[0]: %d settimana
it[1]: %d settimane

en: %d year | %d years
it[0]: %d anno
it[1]: %d anni

en: %s <strong>Status: Completed.</strong> No affected orders found.
it: %s <strong>Stato: completato.</strong> Nessun ordine interessato trovato.

en: %s <strong>Status: Running...</strong> Check the Action Scheduler for details.
it: %s <strong>Stato: in corso...</strong> Controlla il Pianificatore azione per dettagli.

en: %s Multi-Currency feature flag setting.
it: Impostazione del contrassegno della funzionalità della multivaluta di %s.

en: %s Provide the ID of a file uploaded via woocommerce-payments/upload-dispute-evidence-file, not raw file contents.
it: %s Fornisci l'ID di un file caricato tramite woocommerce-payments/upload-dispute-evidence-file, non il contenuto grezzo del file.

en: %s Safe Mode
it: Modalità sicura di %s

en: %s Subscription ID
it: ID abbonamento %s

en: %s Subscriptions feature flag setting.
it: Impostazione del contrassegno della funzionalità Abbonamenti di %s.

en: %s bank account descriptor to be displayed in customers' bank accounts.
it: Descrittore del conto bancario di %s da visualizzare nei conti bancari dei clienti.

en: %s button
it: %s pulsante

en: %s connection successfully transferred
it: Connessione a %s trasferita correttamente

en: %s currency added | %s currencies added
it[0]: %s valuta aggiunta
it[1]: %s valute aggiunte

en: %s day left | %s days left
it[0]: %s giorno rimanente
it[1]: %s giorni rimanenti

en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
it: %s è stato rimosso dal tuo carrello perché non può più essere acquistato. Contattaci se hai bisogno di aiuto.

en: %s in your account currency
it: %s nella valuta del tuo conto

en: %s is currently powering multiple popular payment methods on your store. Without it, they will no longer be available to your customers, which may influence sales.
it: %s sta attualmente usando molteplici metodi di pagamento famosi sul tuo negozio. Senza di esso, non saranno più disponibili per i tuoi clienti, cosa che potrebbe influenzare le vendite.

en: %s is in test mode — all transactions are simulated!
it: %s è in modalità di prova, quindi tutte le transazioni sono simulate.

en: %s is missing a connected WordPress.com account. Some functionality will be limited without a connected account.
it: In %s non è presente un account WordPress.com connesso. Alcune funzionalità saranno limitate senza un account connesso.

en: %s is not a supported currency for payments.
it: %s non è una valuta supportata per i pagamenti.

en: %s is not a valid Stripe identifier
it: %s non è un identificativo di Stripe valido

en: %s is not a valid currency code.
it: %s non è un codice valuta valido.

en: %s is not a valid date-time value.
it: %s non è un valore di data e ora valido.

en: %s is not a valid username.
it: %s non è un nome utente valido.

en: %s not found in array
it: %s non trovato nella matrice

en: %s refund was attempted but failed due to %s
it: Il tentativo di rimborso %s non è andato a buon fine a causa %s

en: %s service fee
it: Commissione di servizio %s

en: %s service fee:
it: Commissione di servizio %s:

en: %s test mode setting.
it: Impostazione della modalità di prova di %s.

en: %s transactions
it: Transazioni %s

en: %s will be added to a future payout.
it: L'importo di %s verrà aggiunto a un versamento futuro.

en: %s will be deducted from a future payout.
it: L'importo di %s verrà detratto da un versamento futuro.

en: %s will be subtracted from a future payout.
it: L'importo di %s verrà detratto da un versamento futuro.

en: %s won't be available at checkout yet. To finish setting it up, review the required steps in {{overviewLink}}Payments overview{{/overviewLink}}.
it: %s non sarà ancora disponibile al momento del pagamento. Per completare l'impostazione, rivedi i passaggi richiesti in {{overviewLink}}Panoramica dei pagamenti{{/overviewLink}}.

en: %s — Free
it: %s - gratuito

en: %s%% off fees
it: Sconto del %s%% sulle commissioni

en: %s: Terms of Service
it: %s: termini di servizio

en: &#x1F6AB; A payment of %1$s was <strong>blocked</strong> by one or more risk filters.<br><br><a>View more details</a>.
it: &#x1F6AB; Un pagamento di %1$s è stato <strong>bloccato</strong> da uno o più filtri dei rischi.<br><br><a>Mostra più dettagli</a>

en: &#x26D4; A payment of %1$s was <strong>held for review</strong> by one or more risk filters.<br><br><a>View more details</a>.
it: ⛔ Un pagamento di %1$s è <strong>stato trattenuto per revisione</strong> da uno o più filtri dei rischi.<br><br><a>Mostra più dettagli</a>

en: (%f%% discount)
it: (%f%% di sconto)

en: (%s day left) | (%s days left)
it[0]: (%s giorno rimanente)
it[1]: (%s giorni rimanenti)

en: (+1 0000000000 can be used for test accounts)
it:  (+1 0000000000 può essere utilizzato per gli account di prova)

en: (Last day today)
it: (Ultimo giorno oggi)

en: *See <a>Terms and Conditions</a> for details.
it: *Vedi <a>Termini e condizioni</a> per i dettagli.

en: 1 – 3 months
it: 1 - 3 mesi

en: 1-click checkout button border radius.
it: Raggio del bordo del pulsante per il pagamento con un clic.

en: 1-click checkout button sizes.
it: Dimensioni del pulsante per il pagamento con un clic.

en: 1-click checkout button themes.
it: Temi del pulsante per il pagamento con un clic.

en: 1-click checkout button types.
it: Tipi di pulsante per il pagamento con un clic.

en: 10 minutes
it: 10 minuti

en: 11-digit number, for example 12 345 678 901.
it: Numero a 11 cifre, ad esempio 12 345 678 901.

en: 13-digit number, for example 1234567890123.
it: Numero a 13 cifre, ad esempio 1234567890123.

en: 3 – 6 months
it: 3 - 6 mesi

en: 6+ months
it: Oltre 6 mesi

en: 8 to 12 digits with your country code prefix, for example DE 123456789.
it: Da 8 a 12 cifre con il prefisso internazionale, ad esempio DE 123456789.

en: 8-digit or 9-digit number, for example 99-999-999 or 999-999-999.
it: Numero a 8 o 9 cifre, ad esempio 99-999-999 o 999-999-999.

en: <a1>Update %1$s</a1> <strong>(recommended)</strong> or manually re-install <a2>a previous version</a2> of %2$s.
it: <a1>Aggiorna %1$s</a1>  <strong>(consigliato)</strong> o reinstalla manualmente <a2>una versione precedente</a2> di %2$s.

en: <a>Learn more</a>.
it: <a>Scopri di più</a>.

en: <b>%1$s is not currently available in your location</b>. To be eligible for %1$s, your business address must be in one of the following <a>supported countries</a>.
it: <b>%1$s non è al momento disponibile nella tua posizione</b>. Per essere idoneo a %1$s, l'indirizzo del tuo business deve essere in uno dei seguenti <a>Paesi supportati</a>.

en: <big>%s</big> of %s
it: <big>%s</big> di %s

en: <big>%s</big> of %s minimum
it: <big>%s</big> di minimo %s

en: <p><strong>Recommended for</strong></p><list><item>development sites</item><item>sites that need access to all %3$s features</item></list><p><strong>Please note</strong> that creating a fresh connection for <hostname>%1$s</hostname> would require restoring the connection on <hostname>%2$s</hostname> if that site is cloned back to production. <safeModeLink>Learn more</safeModeLink>.</p>
it: <p><strong>Consigliata per</strong></p><list><item>siti di sviluppo</item><item>siti che richiedono l'accesso a tutte le funzionalità %3$s </item></list><p>Ricorda<strong> che la creazione di una nuova connessione per </strong><hostname>%1$s richiede il ripristino della connessione in </hostname><hostname>%2$s se tale sito viene clonato e riportato in produzione.</hostname> <safeModeLink>Scopri di più</safeModeLink>.</p>

en: <p><strong>Recommended for</strong></p><list><item>short-lived test sites</item><item>sites that will be cloned back to production after testing</item></list><p><strong>Please note</strong> that staying in Safe Mode will cause issues for some %s features such as dispute and refund updates, payment confirmations for local payment methods. <safeModeLink>Learn more</safeModeLink>.</p>
it: <p><strong>Consigliato per</strong></p><list><item>siti di test brevi</item><item>siti che verranno clonati per la produzione dopo i test</item></list><p><strong>Ricorda</strong> che rimanere in Modalità sicura causerà problemi per alcune funzionalità di %s come gli aggiornamenti delle controversie e dei rimborsi, le conferme di pagamento per i metodi di pagamento locali. <safeModeLink>Scopri di più</safeModeLink>.</p>

en: <span>Your site is in Safe Mode because <hostname>%1$s</hostname> appears to be a staging or development copy of <hostname>%2$s</hostname>.</span> Two sites that are telling WooPayments they’re the same site. <safeModeLink>Learn more about Safe Mode issues</safeModeLink>.
it: <span>Il tuo sito è in Modalità sicura poiché <hostname>%1$s</hostname> sembra essere una copia di staging o di sviluppo di <hostname>%2$s</hostname>.</span>Due siti che dichiarano a WooPayments di essere lo stesso sito. <safeModeLink>Scopri di più sui problemi della Modalità sicura</safeModeLink>.

en: <strong class="red">Note:</strong> This option deletes all test mode orders placed via %s. Orders placed via other gateways will not be affected. Use with caution, as this action cannot be undone.
it: <strong class="red">Nota:</strong> questa opzione elimina tutti gli ordini in modalità di prova effettuati tramite %s. Gli ordini effettuati tramite altri gateway non saranno interessati. Utilizzare con cautela, poiché questa azione non può essere annullata.

en: <strong>%1$s</strong> If you believe this is incorrect, you have until <strong>%2$s to challenge the dispute with your customer's bank, %3$s.</strong> If you accept the dispute, you will forfeit the funds and pay the dispute fee.
it: <strong>%1$s</strong> Se non sei d'accordo, hai tempo fino al giorno <strong>%2$s per contestare il ricorso con la banca del cliente, %3$s.</strong> Se accetti il ricorso, perderai i fondi e dovrai pagare la commissione per il ricorso.

en: <strong>%1$s</strong> If you believe this is incorrect, you have until <strong>%2$s to challenge the dispute with your customer's bank.</strong> If you accept the dispute, you will forfeit the funds and pay the dispute fee.
it: <strong>%1$s</strong> Se non sei d'accordo, hai tempo fino al giorno <strong>%2$s per contestare il ricorso con la banca del cliente.</strong> Se accetti il ricorso, perderai i fondi e dovrai pagare la commissione per il ricorso.

en: <strong>%1$s</strong> If you believe this is incorrect, you have until <strong>%2$s to submit evidence to your customer's bank, %3$s.</strong> Alternatively, you can issue a refund.
it: <strong>%1$s</strong> Se non sei d'accordo, hai tempo fino al giorno <strong>%2$s per inviare delle prove alla banca del cliente, %3$s.</strong> In alternativa, puoi emettere un rimborso.

en: <strong>%1$s</strong> If you believe this is incorrect, you have until <strong>%2$s to submit evidence to your customer's bank.</strong> Alternatively, you can issue a refund.
it: <strong>%1$s</strong> Se non sei d'accordo, hai tempo fino al giorno <strong>%2$s per inviare delle prove alla banca del cliente.</strong> In alternativa, puoi emettere un rimborso.

en: <strong>A month in. Let's get your first sale.</strong> If organic sharing hasn't worked, marketing tools can help: paid ads, email campaigns, or SEO improvements usually move the needle.
it: <strong>Un mese dopo. Realizziamo la tua prima vendita.</strong> Se la condivisione organica non ha funzionato, gli strumenti di marketing possono esserti d'aiuto: inserzioni a pagamento, campagne e-mail o miglioramenti SEO solitamente fanno la differenza.

en: <strong>Dispute lost.</strong> Visa reviewed the evidence and decided in the customer's favor.
it: <strong>Ricorso perso.</strong> Visa ha esaminato le prove e ha emesso una decisione a favore del cliente.

en: <strong>Dispute lost.</strong> Your customer's bank reviewed the evidence and decided in the customer's favor.
it: <strong>Ricorso perso.</strong> La banca ha esaminato le prove e ha emesso una decisione a favore del cliente.

en: <strong>Dispute lost.</strong> Your customer's bank, <strong>%s</strong>, reviewed the evidence and decided in the customer's favor.
it: <strong>Ricorso perso.</strong> La banca, <strong>%s</strong>, ha esaminato le prove e ha emesso una decisione a favore del cliente.

en: <strong>Fee details:</strong>
it: <strong>Dettagli sulle tariffe:</strong>

en: <strong>Good news — you've won this dispute! The customer's bank reached this decision on %1$s.</strong> Your account has been credited with the disputed amount and fee.
it: <strong>Buone notizie: hai vinto questo ricorso! La banca del cliente ha preso questa decisione il giorno %1$s.</strong> L'importo e la commissione oggetto del ricorso sono stati accreditati sul tuo conto.

en: <strong>Good news — you've won this dispute! The customer's bank, %1$s, reached this decision on %2$s.</strong> Your account has been credited with the disputed amount and fee.
it: <strong>Buone notizie: hai vinto questo ricorso! La banca del cliente, %1$s, ha preso questa decisione il giorno %2$s.</strong> L'importo e la commissione oggetto del ricorso sono stati accreditati sul tuo conto.

en: <strong>Good news — you've won this dispute! Visa reached this decision on %1$s.</strong> Your account has been credited with the disputed amount and fee.
it: <strong>Buone notizie: hai vinto questo ricorso! Visa ha preso questa decisione il %1$s.</strong> L'importo e la commissione oggetto del ricorso sono stati accreditati sul tuo conto.

en: <strong>Important:</strong> From version 9.7 of WooPayments (scheduled for 23 July, 2025), you'll <strong>no longer be able to offer new product subscriptions</strong>. To avoid disruption, please install <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a>.
it: <strong>Importante:</strong> a partire dalla versione 9.7 di WooPayments (prevista per il 23 luglio 2025), <strong>non sarai più in grado di offrire nuovi abbonamenti ai prodotti</strong>. Per evitare interruzioni, installa <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a>.

en: <strong>Notice:</strong> It appears that your 'wp-config.php' file might be using dynamic site URL values. Dynamic site URLs could cause %s to enter Safe Mode. <dynamicSiteUrlSupportLink>Learn how to set a static site URL.</dynamicSiteUrlSupportLink>
it: <strong>Nota:</strong> sembra che valori URL dinamici del sito possano essere in uso nel tuo file "wp-config.php". Gli URL dinamici del sito potrebbero causare l'accesso di %s alla Modalità sicura. <dynamicSiteUrlSupportLink>Scopri come impostare un URL del sito statico.</dynamicSiteUrlSupportLink>

en: <strong>Test mode:</strong> use the test account number <number>000123456</number>. Other payment methods may redirect to a Stripe test page to authorize payment. More test card numbers are listed <a>here</a>.
it: <strong>Modalità di prova:</strong> usa il numero di conto di prova <number>000123456</number>. Altri metodi possono reindirizzare alla pagina di prova di Stripe per l'autorizzazione al pagamento. Ulteriori numeri della carta di credito di prova sono elencati <a>qui</a>.

en: <strong>Test mode:</strong> use the test account number <number>AT611904300234573201</number>. Other payment methods may redirect to a Stripe test page to authorize payment. More test card numbers are listed <a>here</a>.
it: <strong>Modalità di prova:</strong> usa il numero di conto di prova <number>AT611904300234573201</number>. Altri metodi possono reindirizzare alla pagina di prova di Stripe per l'autorizzazione al pagamento. Ulteriori numeri della carta di credito di prova sono elencati <a>qui</a>.

en: <strong>The customer has filed an inquiry through Klarna, %1$s.</strong> You can resolve this by working it out with the customer directly or issuing a refund. If unresolved by %2$s, the inquiry may escalate to a dispute, which you can challenge with evidence.
it: <strong>Il cliente ha aperto una segnalazione tramite Klarna, %1$s.</strong> Puoi risolvere il problema trovando un accordo direttamente con il cliente o emettendo un rimborso. Se la questione non viene risolta entro il %2$s, la segnalazione potrebbe trasformarsi in un ricorso, che potrai impugnare presentando delle prove.

en: <strong>The customer has filed an inquiry through Klarna, reporting a return.</strong> This is a standard part of Klarna's returns process. Once you receive the item, issue the refund as usual. If it remains unresolved by %s, the inquiry may escalate to a dispute, which you can challenge with evidence. <link>Learn more about Klarna inquiries and disputes</link>
it: <strong>Il cliente ha aperto una segnalazione tramite Klarna per richiedere un reso.</strong> Si tratta di una fase standard della procedura di reso di Klarna. Una volta ricevuto l'articolo, emetti il rimborso come di consueto. Se la questione non viene risolta entro il %s, la segnalazione potrebbe trasformarsi in un ricorso, che potrai impugnare presentando delle prove. <link>Scopri di più su segnalazioni e dispute di Klarna</link>

en: <strong>The customer's bank is currently reviewing the evidence you submitted on %1$s.</strong> This process can sometimes take more than 60 days — we'll let you know once a decision has been made.
it: <strong>La banca del cliente sta esaminando le prove che hai inviato il giorno %1$s.</strong> Questa procedura potrebbe richiedere più di 60 giorni. Ti informeremo quando verrà presa una decisione.

en: <strong>The customer's bank, %1$s, is currently reviewing the evidence you submitted on %2$s.</strong> This process can sometimes take more than 60 days — we'll let you know once a decision has been made.
it: <strong>La banca del cliente, %1$s, sta esaminando le prove che hai inviato il giorno %2$s.</strong> Questa procedura potrebbe richiedere più di 60 giorni. Ti informeremo quando verrà presa una decisione.

en: <strong>The outcome of this dispute will be determined by %1$s.</strong> WooPayments has no influence over the decision and is not liable for any chargebacks.
it: <strong>L'esito di questo ricorso sarà determinato da %1$s.</strong> WooPayments non può influire in alcun modo sulla decisione e non è responsabile di eventuali revoche.

en: <strong>The outcome of this dispute will be determined by Visa.</strong> WooPayments has no influence over the decision and is not liable for any chargebacks.
it: <strong>L'esito di questo ricorso sarà determinato da Visa.</strong> WooPayments non può influire in alcun modo sulla decisione e non è responsabile di eventuali revoche.

en: <strong>The outcome of this dispute will be determined by the cardholder's bank.</strong> WooPayments has no influence over the decision and is not liable for any chargebacks.
it: <strong>L'esito di questo ricorso sarà determinato dalla banca del titolare della carta.</strong> WooPayments non può influire in alcun modo sulla decisione e non è responsabile di eventuali revoche.

en: <strong>The outcome of this inquiry will be determined by %1$s.</strong> WooPayments has no influence over the decision and is not liable for any chargebacks.
it: <strong>L'esito di questa segnalazione sarà determinato da %1$s.</strong> WooPayments non può influire in alcun modo sulla decisione e non è responsabile di eventuali revoche.

en: <strong>The outcome of this inquiry will be determined by %s.</strong> WooPayments has no influence over the decision and is not liable for any chargebacks.
it: <strong>L'esito di questa segnalazione sarà determinato da %s.</strong> WooPayments non può influire in alcun modo sulla decisione e non è responsabile di eventuali revoche.

en: <strong>The outcome of this inquiry will be determined by the cardholder's bank.</strong> WooPayments has no influence over the decision and is not liable for any chargebacks.
it: <strong>L'esito di questa segnalazione sarà determinato dalla banca del titolare della carta.</strong> WooPayments non può influire in alcun modo sulla decisione e non è responsabile di eventuali revoche.

en: <strong>Two weeks on, still no first sale?</strong> Most first sales come from word of mouth or social shares. If you've already tried those, marketing tools can help reach a wider audience.
it: <strong>Sono passate due settimane e ancora nessuna vendita?</strong> La maggior parte delle prime vendite avviene grazie al passaparola o alla condivisione sui social. Se hai già provato queste opzioni, gli strumenti di marketing possono aiutarti a raggiungere un pubblico più ampio.

en: <strong>Unfortunately, you've lost this dispute. The customer's bank reached this decision on %1$s.</strong>
it: <strong>Purtroppo hai perso questo ricorso. La banca del cliente ha preso questa decisione il giorno %1$s.</strong>

en: <strong>Unfortunately, you've lost this dispute. The customer's bank, %1$s, reached this decision on %2$s.</strong>
it: <strong>Purtroppo hai perso questo ricorso. La banca del cliente, %1$s, ha preso questa decisione il giorno %2$s.</strong>

en: <strong>Unfortunately, you've lost this dispute. Visa reached this decision on %1$s.</strong>
it: <strong>Purtroppo hai perso questo ricorso. Visa ha preso questa decisione il %1$s.</strong>

en: <strong>Visa is currently reviewing the evidence you submitted on %1$s.</strong> This process can sometimes take more than 60 days — we'll let you know once a decision has been made.
it: <strong>Visa sta esaminando le prove che hai inviato il giorno %1$s.</strong> Questa procedura potrebbe richiedere più di 60 giorni. Ti informeremo quando verrà presa una decisione.

en: <strong>You accepted this dispute on %1$s.</strong>
it: <strong>Hai accettato questo ricorso il giorno %1$s.</strong>

en: <strong>You're ready to take real payments.</strong> Switch from test mode to start charging customers.
it: <strong>Ora puoi ricevere pagamenti reali.</strong> Passa dalla modalità di prova per iniziare a riscuotere i pagamenti dai clienti.

en: <strong>Your store is open. Now bring in your first customer.</strong> Share your store link with your network, on social, or by email to spread the word.
it: <strong>Il tuo negozio è aperto. Ora attira il tuo primo cliente.</strong> Condividi il link del negozio con la tua rete di contatti, sui social o tramite e-mail per spargere la voce.

en: <strong>Your store made its first sale.</strong> Now bring more shoppers in with Woo's marketing tools.
it: <strong>Il tuo negozio ha realizzato la sua prima vendita.</strong> Ora attira più acquirenti con gli strumenti di marketing di Woo.

en: <title>Customer country</title> <rule /> <filter />
it: <title>Paese del cliente</title> <rule /> <filter />

en: <title>Customer currency</title> <rule /> <filter />
it: <title>Valuta del cliente</title> <rule /> <filter />

en: <title>Date</title> <rule /> <filter />
it: <title>Data</title> <rule /> <filter />

en: <title>Device type</title> <rule /> <filter />
it: <title>Tipo di dispositivo</title> <rule /> <filter />

en: <title>Loan</title> <rule /> <filter />
it: <title>Prestito</title> <rule /> <filter />

en: <title>Payment method</title> <rule /> <filter />
it: <title>Metodo di pagamento</title> <rule /> <filter />

en: <title>Risk Level</title> <rule /> <filter />
it: <title>Livello di rischio</title> <rule /> <filter />

en: <title>Sales channel</title> <rule /> <filter />
it: <title>Canale di vendita</title> <rule /> <filter />

en: <title>Status</title> <rule /> <filter />
it: <title>Stato</title> <rule /> <filter />

en: <title>Type</title> <rule /> <filter />
it: <title>Tipo</title> <rule /> <filter />

en: A %s is required to read the balance summary.
it: Per leggere il riepilogo del saldo è richiesto un %s.

en: A %s payment method was not provided
it: Non è stato fornito un metodo di pagamento per %s

en: A CSS hex color value representing the primary branding color for this account.
it: Un valore del colore esadecimale di CSS che rappresenta il colore del branding principale per questo account.

en: A CSS hex color value representing the secondary branding color for this account.
it: Un valore del colore esadecimale di CSS che rappresenta il colore del branding secondario per questo account.

en: A capture of %1$s <strong>failed</strong> to complete using %2$s (<a>%3$s</a>).
it: Completamento dell'acquisizione di %1$s <strong>non riuscito</strong> usando %2$s (<a>%3$s</a>).

en: A charge_id is required to create a refund.
it: È richiesto un charge_id per creare un rimborso.

en: A clear receipt is one of the more reliable pieces of evidence across dispute types.
it: Una ricevuta chiara è una delle prove più affidabili in tutti i tipi di controversia.

en: A confirmation that a merchant is waiting for a return prior to refund (if applicable).
it: Una conferma che un venditore è in attesa di un reso prima del rimborso (se applicabile).

en: A confirmation that a merchant is waiting for a return prior to refund.
it: Una conferma che un venditore è in attesa di un reso prima del rimborso.

en: A confirmation that a refund was issued.
it: Una conferma che è stato emesso un rimborso.

en: A confirmation that the product was delivered.
it: Una conferma che il prodotto è stato consegnato.

en: A copy of the customer's receipt, which can be found in the receipt history for this transaction.
it: Una copia della ricevuta del cliente, che può essere trovata nella cronologia delle ricevute per questa transazione.

en: A copy of the refund receipt, which can be found in the receipt history for this transaction.
it: Una copia della ricevuta di rimborso, che può essere trovata nella cronologia delle ricevute per questa transazione.

en: A currency switcher is also available in your widgets.
it: Nei widget è disponibile anche il pulsante di cambio della valuta.

en: A currency switcher is also available in your widgets. <linkToWidgets>Configure now</linkToWidgets>
it: Nei widget è disponibile anche il pulsante di cambio della valuta. <linkToWidgets>Configura ora</linkToWidgets>

en: A customer saved payment method was not selected for this order.
it: Un metodo di pagamento salvato del cliente non è stato selezionato per questo ordine.

en: A digital wallet for customers with mainland China Alipay accounts. Regional versions like AlipayHK are not supported.
it: Portafoglio digitale per i clienti con account Alipay della Cina continentale. Le versioni regionali come AlipayHK non sono supportate.

en: A digital wallet for customers with mainland China WeChat Pay wallets. Regional versions like WeChat Pay HK are not supported.
it: Un portafoglio digitale per i clienti con portafogli WeChat Pay della Cina continentale. Le versioni regionali come WeChat Pay HK non sono supportate.

en: A dispute_id is required to accept a dispute.
it: È richiesto un dispute_id per accettare un ricorso.

en: A dispute_id is required to submit evidence.
it: È richiesto un dispute_id per inviare la prova.

en: A logo id for the account that will be used in Checkout
it: Un ID logo per l'account che verrà usato nel pagamento

en: A one-click, high-converting, secure checkout built for Woo — themed to your brand.
it: Un checkout sicuro, ad alta conversione e con un solo clic, realizzato per Woo, a tema con il tuo marchio.

en: A payment inquiry has been raised for %1$s with reason "%2$s". <a>Response due by %3$s</a>.
it: È stata inoltrata una richiesta di pagamento per %1$s con il motivo "%2$s". <a>Risposta dovuta entro il %3$s</a>.

en: A payment of %1$s <strong>failed</strong> to complete because of too many failed transactions. A rate limiter was enabled for the user to prevent more attempts temporarily.
it: Un pagamento di %1$s <strong>non è stato completato</strong> a causa di troppe transazioni non riuscite. È stato attivato un limitatore di tariffa per consentire all'utente di prevenire temporaneamente più tentativi.

en: A payment of %1$s <strong>failed</strong> to complete with the following message: <code>%2$s</code>.
it: Completamento del pagamento di %1$s <strong>non riuscito</strong> con il seguente messaggio: <code>%2$s</code>.

en: A payment of %1$s <strong>failed</strong> using %2$s (<a>%3$s</a>).
it: Un pagamento di %1$s <strong>non è riuscito</strong> usando %2$s (<a>%3$s</a>).

en: A payment of %1$s <strong>failed</strong>. %2$s
it: Un pagamento di  %1$s <strong>non è riuscito</strong>. %2$s

en: A payment of %1$s <strong>failed</strong>: the saved payment method <strong>%2$s</strong> can no longer be used. A new payment method is required.
it: Un pagamento di %1$s <strong>non riuscito</strong>: il metodo di pagamento salvato <strong>%2$s</strong> non può più essere utilizzato. È richiesto un nuovo metodo di pagamento.

en: A payment of %1$s <strong>failed</strong>: the saved payment method can no longer be used. A new payment method is required.
it: Un pagamento di %1$s <strong>non riuscito</strong>: il metodo di pagamento salvato non può più essere utilizzato. È richiesto un nuovo metodo di pagamento.

en: A payment of %1$s failed: %2$s.
it: Un pagamento di %1$s non è riuscito: %2$s.

en: A payment of %1$s was <strong>authorized</strong> using %2$s (<a>%3$s</a>).
it: Un pagamento di %1$s è stato <strong>autorizzato</strong> usando %2$s (<a>%3$s</a>).

en: A payment of %1$s was <strong>started</strong> using %2$s (<code>%3$s</code>).
it: Un pagamento di %1$s è stato <strong>avviato</strong> usando %2$s (<code>%3$s</code>).

en: A payment of %1$s was <strong>successfully captured</strong> using %2$s (<a>%3$s</a>).
it: Un pagamento di %1$s è stato <strong>acquisito correttamente</strong> usando %2$s (<a>%3$s</a>).

en: A payment of %1$s was <strong>successfully charged</strong> using %2$s (<a>%3$s</a>).
it: Un pagamento di %1$s è stato <strong>addebitato correttamente</strong> usando %2$s (<a>%3$s</a>).

en: A payment of %1$s was successfully charged using %2$s (%3$s).
it: Un pagamento di %1$s è stato addebitato correttamente usando %2$s (%3$s).

en: A payment of %s was successfully authorized.
it: Un pagamento di %s è stato autorizzato correttamente.

en: A payment of %s was successfully charged.
it: Un pagamento di %s è stato addebitato correttamente.

en: A payment of %s was successfully refunded.
it: Un pagamento di %s è stato rimborsato correttamente.

en: A payment with ID <code>%1$s</code> was used in an attempt to pay for this order. This payment intent ID does not match any payments for this order, so it was ignored and the order was not updated.
it: È stato usato un pagamento con ID <code>%1$s</code> nel tentativo di pagare questo ordine. Questo ID dell'intento di pagamento non corrisponde ad alcun pagamento per questo ordine, quindi è stato ignorato e l'ordine non è stato aggiornato.

en: A popular digital wallet for cashless payments in Singapore.
it: Un portafoglio digitale di tendenza a Singapore per i pagamenti senza contanti.

en: A price range must be set for the "Purchase Price threshold" filter.
it: È necessario impostare una fascia di prezzo per il filtro "Soglia prezzo di acquisto".

en: A price range must be set for this filter to take effect.
it: Affinché questo filtro abbia effetto, è necessario impostare una fascia di prezzo.

en: A publicly available email address for sending support issues to.
it: Un indirizzo e-mail disponibile pubblicamente a cui inviare i problemi con il supporto.

en: A publicly available mailing address for sending support issues to.
it: Un indirizzo di posta disponibile pubblicamente a cui inviare problemi con il supporto.

en: A publicly available phone number to call with support issues.
it: Un numero di telefono disponibile pubblicamente da chiamare in caso di problemi con il supporto.

en: A published refund policy gives customers context for how returns work in your store, and ties together your other refund-related evidence.
it: Una politica di rimborso pubblicata fornisce ai clienti informazioni chiare su come funzionano i resi nel tuo negozio e mette in ordine le altre prove relative ai rimborsi.

en: A receipt added support to your defense.
it: Una ricevuta ha rafforzato la tua difesa.

en: A receipt from the shipping carrier or a tracking number, for example.
it: Una ricevuta dal corriere o un numero di tracciabilità, ad esempio.

en: A refund cannot be found for order: %1$s
it: Non è possibile trovare un rimborso per l'ordine: %1$s

en: A refund has been issued
it: È stato emesso un rimborso

en: A refund of %1$s %4$s using %2$s (<code>%3$s</code>).
it: Un rimborso di %1$s %4$s con %2$s (<code>%3$s</code>).

en: A refund of %1$s %5$s using %2$s. Reason: %3$s. (<code>%4$s</code>)
it: Un rimborso di %1$s %5$s con %2$s. Motivo: %3$s (<code>%4$s</code>).

en: A refund of %1$s failed to complete: %2$s
it: Completamento di un rimborso di %1$s non riuscito: %2$s

en: A refund of %1$s was <strong>%2$s</strong> using %3$s (<code>%4$s</code>)%5$s
it: Un rimborso di %1$s è stato <strong>%2$s</strong> utilizzando %3$s (<code>%4$s</code>)%5$s

en: A sandbox account gives you access to all %1$s features while checkout transactions are simulated. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
it: Un account sandbox ti permette di accedere a tutte le funzionalità %1$s mentre le transazioni di pagamento sono simulate. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}

en: A screenshot of the item condition.
it: Uno screenshot della condizione dell'articolo.

en: A screenshot of your store's refund policy.
it: Uno screenshot della politica di rimborso del tuo negozio.

en: A screenshot of your store's terms of service.
it: Uno screenshot dei termini di servizio del tuo negozio.

en: A status is required to list fraud outcomes.
it: Per elencare gli esiti delle frodi è necessario specificare uno stato.

en: A terminal payment of %1$s <strong>failed</strong> using %2$s (<a>%3$s</a>)
it: Un pagamento al terminale di %1$s <strong>non è riuscito</strong> usando %2$s (<a>%3$s</a>)

en: A test account gives you access to all %1$s features while checkout transactions are simulated. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
it: Un account di prova ti permette di accedere a tutte le funzionalità %1$s mentre le transazioni di pagamento sono simulate. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}

en: A test data helper was supplied to simulate verification failure. Refer to the documentation for <a>test file tokens</a>.
it: È stato fornito un assistente per i dati di test per simulare il fallimento della verifica. Fai riferimento alla documentazione per i <a>token del file di test</a>.

en: A test payment of %1$s was processed using %2$s in <strong>test mode</strong> (<a>%3$s</a>). No real funds were collected.
it: Un pagamento di prova di %1$s è stato elaborato utilizzando %2$s in <strong>modalità di prova </strong> (<a>%3$s</a>). Non sono stati raccolti fondi reali.

en: A unique identifier for each transaction based on its transaction type.
it: Un unico identificativo per ciascuna transazione in base al tipo di transazione.

en: A unique identifier for the deposit.
it: Un identificativo unico per l'acconto.

en: A unique source id for each transaction.
it: Un unico ID sorgente per ciascuna transazione.

en: A valid shipping address is required for Afterpay payments.
it: È richiesto un indirizzo di spedizione valido per i pagamenti con Afterpay.

en: A valid signature is missing on the document. Upload a document that includes a valid signature.
it: Sul documento manca una firma valida. Carica un documento che includa una firma valida.

en: A voucher based payment method for your customers in Portugal.
it: Un metodo di pagamento basato su voucher per i tuoi clienti in Portogallo.

en: ACH Credit Transfer
it: Trasferimento di credito ACH

en: ACH Debit
it: Addebito ACH

en: ACSS Debit
it: Addebito ACSS

en: AID
it: ASSISTENZA

en: AMOUNT PAID
it: IMPORTO PAGATO

[ctx: API error message to throw as Exception]
en: Error: %1$s
it: Errore: %1$s

en: AT VAT
it: IVA AT

en: AU GST
it: GST AU

en: AVS Mismatch
it: Mancata corrispondenza AVS

en: AVS checks are commonly supported only for cards issued in the United States, Canada, and the United Kingdom. None of your {{sellingLocationsLink}}selling locations{{/sellingLocationsLink}} support AVS, so this filter is unlikely to block any payments.
it: I controlli AVS sono generalmente supportati solo per le carte emesse negli Stati Uniti, in Canada e nel Regno Unito. Nessuno dei tuoi {{sellingLocationsLink}}punti vendita{{/sellingLocationsLink}} supporta gli AVS, quindi è improbabile che questo filtro blocchi dei pagamenti.

en: Accept
it: Accetta

en: Accept (concede) a dispute. The disputed funds are forfeited to the cardholder permanently. This cannot be undone.
it: Accetta (concede) un ricorso. I fondi oggetto del ricorso vengono confiscati in via definitiva a danno del titolare della carta. Questa operazione non può essere annullata.

en: Accept a dispute
it: Accetta un ricorso

en: Accept dispute
it: Accetta ricorso

en: Accept payments in multiple currencies. Prices are converted based on exchange rates and rounding rules. <a href="%s">Learn more</a>
it: Accetta pagamenti in più valute. I prezzi vengono convertiti in base ai tassi di cambio e alle regole di approssimazione. <a href="%s">Approfondisci</a>

en: Accept payments in multiple currencies. Prices are converted based on exchange rates and rounding rules. <learnMoreLink>Learn more</learnMoreLink>
it: Accetta pagamenti in più valute. I prezzi vengono convertiti in base ai tassi di cambio e alle regole di approssimazione. <learnMoreLink>Scopri di più</learnMoreLink>

en: Accept payments via credit card. Manage transactions within WordPress.
it: Accetta pagamenti tramite carta di credito. Gestisci le transazioni su WordPress.

en: Accept payments with Przelewy24 (P24), the most popular payment method in Poland.
it: Accetta pagamenti con Przelewy24 (P24), il metodo di pagamento più usato in Polonia.

en: Accept secure bank transfers from Austria, Belgium, Germany, Italy, Netherlands, and Spain.
it: Accetta trasferimenti bancari sicuri da Austria, Belgio, Germania, Italia, Paesi Bassi e Spagna.

en: Accept the dispute?
it: Accetti il ricorso?

en: Accept your payment with EPS — a common payment method in Austria.
it: Accetta pagamenti con EPS, un metodo di pagamento comune in Austria.

en: Accepting the dispute
it: Accettare il ricorso

en: Accepting the dispute marks it as <em>Lost</em>. The disputed amount and the %s dispute fee will not be returned to you.
it: L'accettazione del ricorso lo contrassegna come <em>Perso</em>. L'importo contestato e la commissione per il ricorso di %s non ti verranno restituiti.

en: Accepting the dispute means you’ll forfeit the funds, pay the standard dispute fee, and avoid the $500 USD Visa network fee.
it: Accettando la controversia rinuncerai ai fondi, pagherai la commissione standard per la controversia ed eviterai la commissione di rete Visa di 500 USD.

en: Accepting…
it: Accettazione in corso…

en: Access logs showing the customer used the product are central evidence for digital product-quality disputes.
it: I registri di accesso che dimostrano che il cliente ha utilizzato il prodotto costituiscono una prova fondamentale nelle controversie relative alla qualità dei prodotti digitali.

en: Account ID
it: ID account

en: Account Tools
it: Strumenti dell'account

en: Account Type
it: Tipo di account

en: Account details
it: Informazioni account

en: Account notifications
it: Notifiche account

en: Acquirer Reference Number (ARN) %s
it: Numero di riferimento dell'acquirente (ARN) %s

en: Action
it: Azione

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
it: Azione fallita. Aggiorna la pagina e riprova.

en: Activate WooCommerce
it: Attiva WooCommerce

en: Activate payments
it: Attiva i pagamenti

en: Activate payments on your store
it: Attivazione dei pagamenti nel negozio

en: Active
it: Attiva

en: Active discounts
it: Attiva sconti

en: Active loan overview
it: Attiva la panoramica del prestito

en: Activity log showing the customer accessed or downloaded a digital product.
it: Registro delle attività che indica che il cliente ha consultato o scaricato un prodotto digitale.

en: Add %s currency | Add %s currencies
it[0]: Aggiungi %s valuta
it[1]: Aggiungi %s valute

en: Add a T&C link at checkout so customers acknowledge your policies before completing a purchase.
it: Aggiungi un link ai Termini e condizioni nel checkout, così i clienti potranno accettare le tue condizioni prima di completare l'acquisto.

en: Add a coupon
it: Aggiungi un codice promozionale

en: Add a currency switcher to the Storefront theme on breadcrumb section.
it: Aggiungi un pulsante di cambio della valuta al tema Storefront nella sezione breadcrumb.

en: Add a gift card
it: Aggiungi una gift card

en: Add access logs to your evidence
it: Aggiungi i registri di accesso alle tue prove

en: Add and edit payments available to customers at checkout. Based on their device type, location, and purchase history, your customers will only see the most relevant payment methods.
it: Aggiungi e modifica i pagamenti disponibili per i clienti al momento di pagare. In base al tipo di dispositivo, alla posizione e alla cronologia degli acquisti, i tuoi clienti vedranno solo i metodi di pagamento più rilevanti.

en: Add cancellation documentation
it: Allega la documentazione relativa all'annullamento

en: Add currencies
it: Aggiungi le valute

en: Add currencies so international customers can shop and pay in their local currency. Your store's default currency is {{storeCurrencyText /}}.
it: Aggiungi le valute in modo che i clienti internazionali possano fare acquisti e pagare nella loro valuta locale. La valuta predefinita del negozio è {{storeCurrencyText /}}.

en: Add enabled currencies
it: Aggiungi le valute abilitate

en: Add new payment methods
it: Aggiungi nuovi metodi di pagamento

en: Add shipping tracking for every order
it: Aggiungi il tracciamento della spedizione per ogni ordine

en: Add signed delivery proof
it: Aggiungi la prova di consegna firmata

en: Add/remove currencies
it: Aggiungi/rimuove le valute

en: Adding carrier info or a delivery date alongside tracking gives a fuller picture for physical goods disputes.
it: L'aggiunta delle informazioni sul corriere o della data di consegna insieme ai dati di tracciamento offre un quadro più completo in caso di controversie relative alle merci fisiche.

en: Additional information is required to verify your business. Update by %s to avoid a disruption in payouts.
it: Sono necessarie ulteriori informazioni per verificare la tua attività. Aggiorna %s per evitare un'interruzione nei versamenti.

en: Address
it: Indirizzo

en: Address Mismatch
it: Mancata corrispondenza indirizzo

en: Address associated with the billing details.
it: Indirizzo associato ai dettagli di fatturazione.

en: Address country and line 1 are required.
it: Il Paese dell'indirizzo e la riga 1 sono richiesti.

en: Address the product was shipped to.
it: Indirizzo a cui è stato spedito il prodotto.

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Adjust and edit your Multi-Currency settings
it: Regola e modifica le impostazioni della multivaluta

en: Adjust risk filters
it: Modifica i filtri di rischio

en: Advanced
it: Avanzato

en: Advanced filters
it: Filtri avanzati

en: Advanced fraud protection
it: Protezione avanzata dalle frodi

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: After
it: Dopo

en: All
it: Tutte

en: All currencies
it: Tutte le valute

en: All disputes
it: Tutti i ricorsi

en: All documents
it: Tutti i documenti

en: All loans
it: Tutti i prestiti

en: All messages dismissed
it: Tutti i messaggi ignorati

en: All payouts
it: Tutti i versamenti

en: All transactions
it: Tutte le transazioni

en: All transactions with customer names or billing emails that include {{query /}}
it: Tutte le transazioni con i nomi dei clienti o le e-mail di fatturazione che includono {{query /}}

en: Allow customers to pay over time or pay now with Klarna.
it: Consenti ai clienti di pagare nel tempo o pagare subito con Klarna.

en: Allow customers to pay over time with Affirm.
it: Consenti ai clienti di pagare gradualmente con Affirm.

en: Allow customers to pay over time with Afterpay.
it: Consenti ai clienti di pagare gradualmente con Afterpay.

en: Allow customers to pay over time with Cash App Afterpay.
it: Consenti ai clienti di pagare gradualmente con Cash App Afterpay.

en: Allow customers to pay over time with Clearpay.
it: Consenti ai clienti di pagare gradualmente con Clearpay.

en: Allow customers to shop and pay in multiple currencies. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
it: Consenti ai clienti di acquistare e pagare in più valute. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}

en: Allow your customers to collect payments via Amazon Pay.
it: Consenti ai tuoi clienti di ricevere pagamenti tramite Amazon Pay.

en: Allow your customers to collect payments via Apple Pay and Google Pay.
it: Consenti ai tuoi clienti di ricevere pagamenti tramite Apple Pay e Google Pay.

en: Allow your customers to collect payments via WooPay.
it: Consenti ai tuoi clienti di ricevere pagamenti tramite WooPay.

en: Allows you to fine-tune the level of filtering according to your business needs.
it: Consente di ottimizzare il livello di filtraggio in base alle proprie esigenze aziendali.

en: Alternatively, you can enable this setting and future %s subscription purchases will also utilize Stripe Billing for payment processing. Note: This feature supports card payments only and may lack support for key subscription features. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
it: In alternativa, puoi attivare questa impostazione e gli acquisti di abbonamenti %s futuri utilizzeranno anche Stripe Billing per l'elaborazione dei pagamenti. Nota: questa funzionalità supporta esclusivamente pagamenti con carta e potrebbe non supportare le funzionalità principali per gli abbonamenti. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}

en: Amazon Pay logo
it: Logo Amazon Pay

en: Amazon Transaction ID
it: ID della transazione Amazon

en: Amount
it: Valore

en: Amount Paid
it: Importo pagato

en: Amount in Customer Currency
it: Importo nella valuta del cliente

en: Amount in Payout Currency
it: Importo nella valuta di versamento

en: Amount placeholder
it: Segnaposto importo

en: Amount to refund in minor units (e.g. cents). Omit for a full refund.
it: Importo da rimborsare in unità minori (ad esempio centesimi). Ometti per un rimborso completo.

en: An easy, secure way to pay that's accepted on millions of stores.
it: Un modo di pagare facile e sicuro diffuso in milioni di negozi.

en: An error occurred while processing the card
it: Si è verificato un errore durante l'elaborazione della carta

en: An error occurred while processing your card. Try again in a little bit.
it: Si è verificato un errore durante l'elaborazione della carta. Riprova tra qualche minuto.

en: An error occurred while setting up your sandbox account. Please try again!
it: Si è verificato un errore durante la configurazione del tuo account sandbox. Riprova!

en: An error was encountered when preparing the payment form. Please try again later.
it: Si è verificato un errore durante la preparazione del modulo di pagamento. Riprova più tardi.

en: An icon for the account.
it: Un'icona per l'account.

en: An idempotency_key is required so refund retries are safe.
it: È richiesta una idempotency_key in modo che i tentativi di rimborso siano al sicuro.

en: An interval for deposit scheduling.
it: Un intervallo per la pianificazione dell'acconto.

en: An item range must be set for the "Order Item Threshold" filter.
it: È necessario impostare un intervallo di articoli per il filtro "Soglia articolo ordine".

en: An item range must be set for this filter to take effect.
it: Affinché questo filtro abbia effetto, è necessario impostare una fascia di articoli.

en: An unexpected error occurred. Please try again later.
it: Si è verificato un errore imprevisto. Riprova più tardi.

en: An unknown error occurred while processing the refund.
it: Si è verificato un errore sconosciuto durante l'elaborazione del rimborso.

en: An unusually high item count, compared to the average for your business, can indicate potential fraudulent activity.
it: Un numero di articoli insolitamente elevato, rispetto alla media della tua attività, può indicare una potenziale attività fraudolenta.

en: An unusually high purchase amount, compared to the average for your business, can indicate potential fraudulent activity.
it: Un importo di acquisto insolitamente elevato, rispetto alla media della tua attività, può indicare una potenziale attività fraudolenta.

en: Another account setup session is already in progress. Please finish it or %1$sclick here to start again%2$s.
it: È già in corso un'altra sessione di impostazione account. Terminala o %1$sfai clic qui per ricominciare%2$s.

en: Any additional explanation that does not fit another field.
it: Qualsiasi spiegazione aggiuntiva che non rientra in un altro campo.

en: Any additional receipts
it: Eventuali ricevute aggiuntive

en: Any additional supporting document.
it: Qualsiasi documento di supporto aggiuntivo.

en: Any correspondence with the customer regarding this purchase.
it: Qualsiasi tipo di corrispondenza con il cliente relativa a questo acquisto.

en: Any documents showing the billing history, subscription status, or cancellation logs, for example.
it: Tutti i documenti che mostrano, ad esempio, la cronologia degli addebiti, lo stato dell'abbonamento o i registri degli annullamenti.

en: Any documents showing the login history, usage activity, or access logs for the digital product or service.
it: Qualsiasi documento che mostra la cronologia dei login, l'attività di utilizzo o i log degli accessi per il prodotto o servizio digitale.

en: Any documents showing the service completion, attendance or reservation confirmation.
it: Tutti i documenti che mostrano il completamento del servizio, la partecipazione o la conferma della prenotazione.

en: Any other relevant documents that will support your case.
it: Qualsiasi altro documento pertinente a sostegno del caso.

en: Any relevant documents showing the customer's signature, such as signed proof of delivery.
it: Tutti i documenti pertinenti che mostrano la firma del cliente, come la prova di avvenuta consegna firmata.

en: Anyone with access to this email address will be treated as the account owner. Please verify the address carefully.
it: Chiunque abbia accesso a questo indirizzo e-mail verrà trattato come il proprietario dell'account. Verifica attentamente l'indirizzo.

en: Apple Pay / Google Pay
it: Apple Pay/Google Pay

en: Apple Pay / Google Pay Express Checkout
it: Pagamento rapido per Apple Pay/Google Pay

en: Apple Pay and Google Pay will appear as options in the payment methods list instead of as separate express checkout buttons.
it: Apple Pay e Google Pay appariranno come opzioni nell'elenco dei metodi di pagamento invece che come pulsanti di pagamento rapido separati.

en: Apple Pay domain verification failed with the following error:
it: La verifica del dominio di Apple Pay non è riuscita con il seguente errore:

en: Apple Pay domain verification failed.
it: Verifica del dominio di Apple Pay non riuscita.

en: Apple Pay is an easy and secure way for customers to pay on your store.
it: Apple Pay è un modo semplice e sicuro con cui i clienti possono pagare nel tuo negozio.

en: Apple Pay, Google Pay, and Amazon Pay will appear as options in the payment methods list instead of as separate express checkout buttons.
it: Apple Pay, Google Pay e Amazon Pay verranno visualizzati come opzioni nell'elenco dei metodi di pagamento invece che come pulsanti di pagamento rapido separati.

en: Application Name
it: Nome applicazione

en: Application name
it: Nome dell'applicazione

en: Approval pending
it: Approvazione in sospeso

en: Approve Transaction
it: Approva transazione

en: Approved
it: Approvato

en: Approving this transaction will capture the charge.
it: L'approvazione di questa transazione acquisirà l'addebito.

en: Are you sure you want to continue?
it: Desideri continuare?

en: Are you sure you want to deactivate %s?
it: Desideri disattivare %s?

en: Are you sure you want to enable test mode?
it: Desideri attivare la modalità di prova?

en: Are you sure you want to remove {{strong}}%s (%s){{/strong}}? Your customers will no longer be able to pay in this currency and use payment methods listed below.
it: Desideri rimuovere {{strong}}%s (%s){{/strong}}? I tuoi clienti non potranno più pagare in questa valuta e usare i metodi di pagamento elencati di seguito.

en: Are you sure you're ready to submit this evidence? Evidence submissions are final.
it: Desideri inviare questa prova? Gli invii delle prove sono finali.

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Are you trying to issue a refund for this order? If so, please click {{doNothingBold/}} and see our documentation on {{howtoIssueRefunds/}}. If you want to mark this order as Cancelled without issuing a refund, click {{cancelOrderBold/}}.
it: Stai cercando di emettere un rimborso per questo ordine? Se così fosse, fai clic su {{doNothingBold/}} per visualizzare la nostra documentazione su {{howtoIssueRefunds/}}. Se desideri contrassegnare questo ordine come Annullato senza emettere un rimborso, fai clic su {{cancelOrderBold/}}.

en: As things begin to happen in your store your inbox will start to fill up. You'll see things like achievements, new feature announcements, extension recommendations and more!
it: Man mano che inizia a muoversi qualcosa sul tuo negozio, la tua casella di posta inizierà a riempirsi. Vedrai risultati, annunci di nuove funzionalità, consigli sulle estensioni e molto altro!

en: As you continue the process of signing up for %s, we'll ask for information about your business, including the business owner's date of birth and tax ID number. We know you may wonder why we ask for this information, and how it will be used. The “Know Your Customer” process, explained below, helps us provide a safe, ethical environment for all financial transactions.
it: Mentre continui il processo di iscrizione a %s, ti chiederemo informazioni sulla tua attività, inclusa la data di nascita del titolare e il codice fiscale. Sappiamo che potresti chiederti perché chiediamo queste informazioni e come verranno utilizzate. Il processo "Conosci il tuo cliente", spiegato di seguito, ci aiuta a fornire un ambiente sicuro ed etico per tutte le transazioni finanziarie.

en: Ask for the dispute to be withdrawn
it: Chiedi il ritiro del ricorso

en: At least one risk filter needs to be enabled for advanced protection.
it: Almeno un filtro del rischio deve essere abilitato per la protezione avanzata.

en: Attach proof the service was delivered
it: Allega la prova dell'avvenuta prestazione del servizio

en: Attendance confirmation
it: Conferma della partecipazione

en: Australian dollar
it: Dollari Australiani

en: Auth and Capture
it: Autenticazione e acquisizione

en: Authorization expired
it: Autorizzazione scaduta

en: Authorization for %s expired.
it: Autorizzazione per %s scaduta.

en: Authorization for %s was voided.
it: L'autorizzazione per %s è stata annullata.

en: Authorization voided
it: Autorizzazione annullata

en: Authorize and hold for review
it: Autorizza e trattieni per revisione

en: Authorize the payment &raquo;
it: Autorizza il pagamento »

en: Authorized
it: Autorizzato

en: Authorized on
it: Autorizzato il

en: Authorized payment
it: Pagamento autorizzato

en: Automatic - Daily
it: Automatico - Giornaliero

en: Automatic renewal payment failed due to authentication required
it: Mancato pagamento automatico del rinnovo a causa dell'autenticazione richiesta

en: Automatically switch customers to their local currency if it has been enabled
it: Fai passare automaticamente i clienti alla valuta locale se questa funzionalità è abilitata.

en: Available funds
it: Fondi disponibili

en: Available funds are automatically dispatched every day.
it: I fondi disponibili vengono inviati automaticamente ogni giorno.

en: Available funds are automatically dispatched {{strong}}every %1$s{{/strong}}.
it: I fondi disponibili vengono inviati automaticamente {{strong}}ogni %1$s{{/strong}}.

en: Available funds are automatically dispatched {{strong}}every day{{/strong}}.
it: I fondi disponibili vengono inviati automaticamente {{strong}}ogni giorno{{/strong}}.

en: Available funds are automatically dispatched {{strong}}on the %1$s of every month{{/strong}}.
it: I fondi disponibili vengono inviati automaticamente {{strong}}il giorno %1$s di ogni mese{{/strong}}.

en: Available funds are automatically dispatched {{strong}}on the last day of every month{{/strong}}.
it: I fondi disponibili vengono inviati automaticamente {{strong}}l'ultimo giorno di ogni mese{{/strong}}.

en: BE VAT
it: IVA BE

en: BECS Direct Debit
it: Addebito diretto BECS

en: BG VAT
it: IVA BG

en: BILLING ADDRESS
it: INDIRIZZO DI FATTURAZIONE

en: Back
it: Indietro

en: Back to home
it: Torna alla home

en: Background
it: Sfondo

en: Balance
it: Bilancio

en: Balance available for instant payout:
it: Saldo disponibile per il versamento istantaneo:

en: Balance report currency.
it: Valuta del rapporto del saldo.

en: Balance report loaded.
it: Report saldo caricato.

en: Balance report period end date.
it: Data di chiusura del periodo di rendicontazione.

en: Balance report period start date.
it: Data di inizio del periodo di rendicontazione.

en: Balance row
it: Riga saldo

en: Balance summary
it: Riepilogo saldo

en: Bancontact is a bank redirect payment method offered by more than 80% of online businesses in Belgium.
it: Bancontact è un metodo di pagamento che reindirizza alla banca offerto da più dell'80% delle aziende online in Belgio.

en: Bank account
it: Conto bancario

en: Bank account information
it: Informazioni del conto bancario

en: Bank cannot process
it: La banca non può elaborare

en: Bank code
it: Codice banca

en: Bank name
it: Nome banca

en: Bank reference ID
it: ID di riferimento della banca

en: Base fee
it: Tariffa base

en: Base fee: %1$s%%
it: Commissione base: %1$s%%

en: Base fee: %1$s%% + %2$s
it: Commissione base: %1$s%% + %2$s

en: Base fee: capped at %2$s
it: Commissione base: conclusa a %2$s

en: Base transaction fees: %s
it: Tariffe delle transazioni base: %s

en: Base64-encoded file contents. The decoded size must not exceed the dispute-evidence size limit.
it: Contenuti del file con codifica Base64. La dimensione decodificata non deve superare il limite di dimensione della prova del ricorso.

en: Based on this information, we respectfully request that the chargeback be reversed. Please let me know if any further details are required.
it: Sulla base di queste informazioni, chiediamo gentilmente l'annullamento della revoca. Non esitare a comunicarci se sono necessari ulteriori dettagli.

en: Based on this information, we respectfully request that the chargeback be reversed. Please let us know if any further details are required.
it: Sulla base di queste informazioni, chiediamo gentilmente l'annullamento della revoca. Non esitare a comunicarci se sono necessari ulteriori dettagli.

en: Basic
it: Base

en: Basic filter level
it: Livello del filtro di base

en: Basic level help icon
it: Icona di aiuto di livello base

en: Because the card security code appears only on the card and not on receipts or statements, the card security code provides some assurance that the physical card is in the possession of the buyer.
it: Poiché il codice di sicurezza della carta appare solo sulla carta e non sulle ricevute o sugli estratti conto, il codice di sicurezza della carta fornisce alcune garanzie che la carta fisica sia in possesso dell'acquirente.

en: Before
it: Prima

en: Before continuing, please make sure that you're aware of the following:
it: Prima di continuare, tieni a mente quanto segue:

en: Before proceeding, please take note of the following:
it: Prima di procedere, prendi nota di quanto segue:

en: Before we build a payment relationship with a customer, we ask for the information listed above to validate the business owner's identity and tax ID number, and to ensure that we can connect the listed bank account with the business itself.
it: Prima di instaurare un rapporto di pagamento con un cliente, chiediamo le informazioni sopra elencate per convalidare l'identità dell'imprenditore e il codice fiscale e per assicurarci di poter collegare il conto bancario indicato all'azienda stessa.

en: Before you continue
it: Prima di continuare

en: Begin migration
it: Avvia migrazione

en: Belgium
it: Belgio

en: Between
it: Tra

en: Billing details for the payment method.
it: Dettagli di fatturazione per il metodo di pagamento.

en: Block Payment
it: Blocco Pagamenti

en: Block if the AVS verification fails
it: Blocca se la verifica AVS non riesce

en: Block if the country resolved from customer IP is not listed in your selling countries
it: Blocca se il paese risolto dall'IP del cliente non è elencato nei paesi di vendita

en: Block if the items count is not in your defined range
it: Blocca se il conteggio degli elementi non rientra nell'intervallo definito

en: Block if the order originates from a country different from the shipping address country
it: Blocca se l'ordine proviene da un Paese diverso dal Paese dell'indirizzo di spedizione

en: Block if the purchase price is not in your defined range
it: Blocca se il prezzo di acquisto non rientra nell'intervallo definito

en: Block if the shipping address differs from the billing address
it: Blocca se l'indirizzo di spedizione è diverso dall'indirizzo di fatturazione

en: Block transaction
it: Blocca transazione

en: Blocked
it: Bloccato

en: Blocked transactions
it: Transazioni bloccate

en: Book
it: Libro

en: Book with
it: Prenota con

en: Book with WooPay
it: Prenota con WooPay

en: Booking/Reservation
it: Prenotazione

en: Boost conversion and customer loyalty by offering a single click, secure way to pay.
it: Aumenta la conversione e la fidelizzazione dei clienti offrendo un modo sicuro per pagare con un solo clic.

en: Boost conversion and customer loyalty by offering a single click, secure way to pay. In order to use {{wooPayLink}}WooPay{{/wooPayLink}}, you must agree to our {{tosLink}}WooCommerce Terms of Service{{/tosLink}} and {{privacyLink}}Privacy Policy{{/privacyLink}}. {{trackingLink}}Click here{{/trackingLink}} to learn more about the data you will be sharing and opt-out options.
it: Aumenta la conversione e la fidelizzazione dei clienti offrendo un modo sicuro per pagare con un solo clic. Per utilizzare {{wooPayLink}}WooPay{{/wooPayLink}}, devi accettare i {{tosLink}}Termini di servizio di WooCommerce{{/tosLink}} e la {{privacyLink}}Politica sulla privacy{{/privacyLink}}. {{trackingLink}}Fai clic qui{{/trackingLink}} per saperne di più sui dati che condividerai e le opzioni di annullamento dell'adesione.

en: Boost sales by offering customers additional buying power and flexible payment options.
it: Aumenta le vendite offrendo ai clienti un maggiore potere d'acquisto e modalità di pagamento flessibili.

en: Boost your international sales by allowing your customers to shop and pay in their local currency.
it: Aumenta le vendite internazionali consentendo ai clienti di fare acquisti e pagare con la loro valuta locale.

en: Border
it: Bordo

en: Border radius
it: Raggio del bordo

en: Border radius, number input
it: Raggio del bordo, immissione del numero

en: Border radius, slider
it: Raggio del bordo, slider

en: Brand of the card.
it: Marchio della carta.

en: Built-in subscriptions functionality has been removed. Here's what to do
it: La funzionalità degli abbonamenti integrata è stata rimossa. Ecco cosa fare

en: Bulk Electronic Clearing System — Accept secure bank transfer from Australia.
it: Bulk Electronic Clearing System: accetta bonifici bancari sicuri dall'Australia.

en: Business Location:
it: Posizione dell'azienda:

en: Business Number
it: Partita IVA

en: Business Website
it: Sito web aziendale

en: Business info:
it: Info sull'attività:

en: Business name
it: Nome dell'azienda

en: Business owner info:
it: Info sul proprietario dell'attività:

en: Button height
it: Altezza del pulsante

en: Button locations
it: Posizioni del pulsante

en: Button size
it: Dimensioni del pulsante

en: Button theme
it: Tema del pulsante

en: Button type
it: Tipo di pulsante

en: Buy
it: Compra

en: Buy now
it: Acquista ora

en: Buy now, pay later
it: Acquista ora, paga dopo

en: Buy with
it: Acquista con

en: Buy with WooPay
it: Acquista con WooPay

en: Buyers who can provide correct post code on file with the issuing bank are more likely to be the actual account holder.
it: Gli acquirenti in grado di fornire il codice postale corretto registrato presso la banca emittente hanno maggiori probabilità di essere gli effettivi titolari del conto.

en: By %1$s – %2$s left to respond
it: Entro il giorno %1$s: hai ancora %2$s per rispondere

en: By %s – %s left to respond
it: Entro %s - %s ancora per rispondere

en: By activating this feature, you accept {{stripeLink}}Stripe{{/stripeLink}} and {{amazonLink}}Amazon{{/amazonLink}}'s terms of use.
it: Attivando questa funzionalità, accetti i termini d'uso di {{stripeLink}}Stripe{{/stripeLink}} e {{amazonLink}}Amazon{{/amazonLink}}.

en: By checking this box, you acknowledge that challenging this Visa compliance dispute incurs a $500 USD network fee, which will be refunded if you win the dispute.
it: Selezionando questa casella, confermi di essere a conoscenza del fatto che la contestazione di questa controversia di conformità Visa comporta una commissione di rete di 500 USD, che ti sarà rimborsata in caso di vittoria.

en: By clicking "Finish setup", you agree to the <a>Terms of Service</a>
it: Facendo clic su "Termina configurazione", accetti i <a>Termini di servizio</a>.

en: By continuing, you agree to WooPay's {{termsOfService/}} and {{privacyPolicy/}}.
it: Continuando accetti {{termsOfService/}} e {{privacyPolicy/}} di WooPay.

en: By declining our {{link}}Terms of Service{{/link}}, you’ll no longer be able to capture credit card payments using %s. Your previous transaction and payout data will still be available.
it: Rifiutando i nostri {{link}}Termini di servizio{{/link}}, non sarai più in grado di acquisire pagamenti con carta di credito usando %s. I dati della transazione e del versamento precedenti saranno ancora disponibili.

en: By enabling this feature, you agree to the {{stripeLinkTerms}}Link by Stripe terms{{/stripeLinkTerms}}, and {{privacyPolicy}}Privacy Policy{{/privacyPolicy}}.
it: Attivando questa funzionalità, accetti i {{stripeLinkTerms}}Termini di Link by Stripe{{/stripeLinkTerms}} e la {{privacyPolicy}}Politica sulla privacy{{/privacyPolicy}}.

en: By enabling this feature, you agree to {{stripeLink}}Stripe{{/stripeLink}} and{{appleLink}} Apple{{/appleLink}}'s terms of use.
it: Attivando questa funzionalità, accetti i termini d'uso di {{stripeLink}}Stripe{{/stripeLink}} e {{appleLink}}Apple{{/appleLink}}.

en: By enabling this feature, you agree to {{stripeLink}}Stripe{{/stripeLink}}, and {{googleLink}}Google{{/googleLink}}'s terms of use.
it: Attivando questa funzionalità, accetti i termini d'uso di {{stripeLink}}Stripe{{/stripeLink}} e {{googleLink}}Google{{/googleLink}}.

en: By enabling this setting, future %s subscription purchases will utilize Stripe Billing for payment processing. Note: This feature supports card payments only and may lack support for key subscription features. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
it: Attivando questa impostazione, gli acquisti di abbonamenti %s futuri utilizzeranno Stripe Billing per l'elaborazione dei pagamenti. Nota: questa funzionalità supporta esclusivamente pagamenti con carta e potrebbe non supportare le funzionalità principali per gli abbonamenti. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}

en: By inputting your ABN number you confirm that you are going to account for the GST.
it: Inserendo il numero ABN, dichiari che contabilizzerai l'imposta GST.

en: By inputting your IRD number you confirm that you are going to account for the GST.
it: Inserendo il numero IRD, dichiari che contabilizzerai l'imposta GST.

en: By inputting your VAT number you confirm you are a Norway VAT registered business and that you are going to account for the VAT.
it: Inserendo il numero di partita IVA, confermi di avere un'azienda con partita IVA norvegese e dichiari che contabilizzerai l'IVA.

en: By placing this order, you agree to our [terms] and understand our [privacy_policy].
it: Effettuando questo ordine, accetti i nostri [terms] e comprendi la nostra [privacy_policy].

en: By proceeding with your purchase you agree to our %1$s and %2$s
it: Per procedere con il tuo acquisto, accetta %1$s e %2$s

en: By providing your UEN or GST number you confirm you are a Singapore GST registered business and you are going to account for the GST.
it: Fornendo il numero UEN o GST, confermi che la tua azienda applica l'imposta GST di Singapore e dichiari che contabilizzerai tale imposta.

en: By using %1$s, you agree to be bound by our {{tosLink}}Terms of Service{{/tosLink}} (including {{merchantTermsLink}}%2$s merchant terms{{/merchantTermsLink}}) and acknowledge that you have read our {{privacyPolicyLink}}Privacy Policy{{/privacyPolicyLink}}.
it: Usando %1$s, accetti i nostri {{tosLink}}Termini di servizio{{/tosLink}} (inclusi i {{merchantTermsLink}}%2$stermini per il venditore{{/merchantTermsLink}}) e confermi di aver letto la {{privacyPolicyLink}}Politica sulla privacy{{/privacyPolicyLink}}.

en: CH VAT
it: IVA CH

en: COVER LETTER
it: LETTERA DI ACCOMPAGNAMENTO

en: CVC Verification
it: Verifica CVC

en: CVC check
it: Verifica del CVC

en: CY VAT
it: IVA CY

en: CZ VAT
it: IVA CZ

en: Call to action
it: Invito all'azione

en: Can your store connect securely to wordpress.com? Without a proper WPCOM connection %s can't function!
it: Il tuo negozio può connettersi in modo sicuro a wordpress.com? Senza una connessione WPCOM %s adeguata non può funzionare.

en: Canadian dollar
it: Dollari Canadesi

en: Cancel
it: Cancella

en: Cancel authorization
it: Annulla autorizzazione

en: Cancel order
it: Annulla ordine

en: Cancel order and payment
it: Annulla ordine e pagamento

en: Cancel payment
it: Annulla pagamento

en: Canceled
it: Operazione annullata

en: Canceling authorization <strong>failed</strong> to complete with the following message: <code>%1$s</code>.
it: Completamento dell'annullamento dell'autorizzazione <strong>non riuscito</strong> con il seguente messaggio: <code>%1$s</code>.

en: Canceling authorization <strong>failed</strong> to complete.
it: Completamento dell'annullamento dell'autorizzazione <strong>non riuscito</strong>.

en: Cancellation confirmation
it: Conferma dell'annullamento

en: Cancellation logs
it: Log delle cancellazioni

en: Cancellation policies, terms shown at checkout, and cancellation records are central to subscription disputes.
it: Le politiche di annullamento, i termini indicati al momento del pagamento e i registri relativi agli annullamenti sono elementi fondamentali nelle controversie relative agli abbonamenti.

en: Cancellation policy
it: Politica di annullamento

en: Cancellation policy on record
it: Politica di cancellazione registrata

en: Cannot find subscription for the incoming "invoice.paid" event.
it: Impossibile trovare l'abbonamento per l'evento "invoice.paid" in entrata.

en: Cannot find subscription for the incoming "invoice.payment_failed" event.
it: Impossibile trovare l'abbonamento per l'evento "invoice.payment_failed" in entrata.

en: Cannot find subscription to handle the "invoice.upcoming" event.
it: Impossibile trovare l'abbonamento per gestire l'evento "invoice.upcoming".

en: Capital Loans
it: Prestiti di capitali

en: Capture
it: Riscuoti

en: Capture authorization <strong>failed</strong> to complete.
it: Completamento dell'acquisizione dell'autorizzazione <strong>non riuscito</strong>.

en: Capture by
it: Acquisito da

en: Capture charge
it: Acquisisci addebito

en: Capture on order
it: Acquisizione sull'ordine

en: Capture payment
it: Acquisisci pagamento

en: Card
it: Carta

en: Card Payment
it: Pagamenti con carta

en: Card Readers
it: Lettori di carte

en: Card details for the payment method.
it: Dettagli della carta per il metodo di pagamento.

en: Card ending in
it: Carta in scadenza tra

en: Card readers
it: Lettori di carte

en: Card readers are marked as active if they’ve processed one or more transactions during the current billing cycle. To connect or disconnect card readers, use the %s mobile application.
it: I lettori di carte vengono contrassegnati come attivi se hanno elaborato una o più transazioni durante il ciclo di fatturazione attuale. Per connettere o disconnettere i lettori di carte, usa l'applicazione per dispositivi mobili di %s.

en: Card transactions
it: Transazioni della carta

en: Cart
it: Carrello

en: Cartes Bancaires
it: Carte bancarie

en: Category
it: Categoria

en: Challenge available if the inquiry escalates to a dispute
it: Impugnazione disponibile se la segnalazione si trasforma in un ricorso

en: Challenge dispute
it: Ricorso della contestazione

en: Challenge dispute — available if the inquiry escalates to a dispute
it: Impugna il ricorso: disponibile se la segnalazione si trasforma in un ricorso

en: Challenge evidence submitted.
it: Prova della contestazione inviata.

en: Challenge or accept the dispute
it: Contesta o accetta il ricorso

en: Challenge the dispute
it: Contesta il ricorso

en: Challenging the dispute will incur a $500 USD Visa network fee, which is charged when you submit evidence. This fee will be refunded if you win the dispute.
it: La contestazione della controversia comporterà una commissione di rete Visa pari a 500 USD, che verrà addebitata al momento dell'invio delle prove. Questa commissione verrà rimborsata in caso di vittoria della controversia.

en: Change
it: Modifica

en: Change payout schedule
it: Modifica pianificazione versamenti

en: Charge
it: Addebito

en: Charge ID
it: ID addebito

en: Charge fees
it: Addebita commissioni

en: Charge must be captured within 7 days of authorization, otherwise the authorization and order will be canceled.
it: L'addebito deve essere acquisito entro i 7 giorni dell'autorizzazione, altrimenti l'autorizzazione e l'ordine verranno annullati.

en: Charge object associated with this payment intention.
it: Oggetto di addebito associato a questo intento di pagamento.

en: Charge refunded
it: Addebito rimborsato

en: Charm pricing
it: Prezzi attrattivi

en: Cheatin&#8217; huh?
it: Volevi fare il furbo, eh?

en: Check returned
it: Assegno restituito

en: Checkout
it: Pagamento

en: Checkout appearance
it: Aspetto del checkout

en: Checkout logo
it: Logo del pagamento

en: Checkout policies
it: Politiche di pagamento

en: Checkout theme
it: Tema di pagamento

en: Choose Advanced settings for full control over each filter. You can enable and configure filters to block risky transactions.
it: Scegli Impostazioni avanzate per il controllo completo su ciascun filtro. Puoi attivare e configurare i filtri per bloccare le transazioni rischiose.

en: Choose between automatic or manual exchange rates and modify formatting rules to refine the display of your prices.
it: Scegli tra i tassi di cambio automatici o manuali e modifica le regole di formattazione per perfezionare la visualizzazione dei tuoi prezzi.

en: Choose how multi-currency prices are rendered. "Optimized for caching" outputs identical HTML for all visitors and converts prices client-side, allowing hosting providers to cache pages effectively.
it: Scegli come vengono visualizzati i prezzi multivaluta. "Ottimizzato per la memorizzazione nella cache" produce un HTML identico per tutti i visitatori e converte i prezzi lato cliente, consentendo ai fornitori di hosting di memorizzare nella cache le pagine in modo efficace.

en: Choose how you'd like to screen incoming transactions using our Basic or Advanced options.
it: Scegli il modo tramite il quale desideri selezionare le transazioni in entrata usando le nostre opzioni Base o Avanzate.

en: Choose your filter level 🚦
it: Scegli il tuo livello di filtro 🚦

en: City of the billing address.
it: Città dell'indirizzo di fatturazione.

en: Clear
it: Pulisci

en: Clear %s account cache
it: Elimina la cache dell'account %s

en: Clear WooPayments calculated styles
it: Cancella gli stili calcolati di WooPayments

en: Clear proof of purchase
it: Cancella la prova di acquisto

en: Clear refund policy
it: Politica di rimborso chiara

en: Click "Payments of services/shopping".
it: Fai clic su "Pagamenti per servizi/acquisti".

en: Click to copy the test number to clipboard
it: Clicca per copiare il numero di prova negli appunti

en: Close
it: Chiudi

en: Color settings
it: Impostazioni del colore

en: Company URL
it: URL aziendale

en: Company address
it: Indirizzo aziendale

en: Company phone number
it: Numero di telefono aziendale

en: Complete order and capture payment
it: Completa l'ordine e acquisisci il pagamento

en: Completed
it: Completato

en: Completed (deducted)
it: Completato (dedotto)

en: Completed (paid)
it: Completato (pagato)

en: Configure
it: Configura

en: Configure the display of Amazon Pay buttons on your store.
it: Configura la visualizzazione dei pulsanti Amazon Pay sul tuo negozio.

en: Configure the display of Apple Pay and Google Pay buttons on your store.
it: Configura la visualizzazione dei pulsanti Apple Pay e Google Pay sul tuo negozio.

en: Configure the display of WooPay buttons on your store.
it: Configura la visualizzazione dei pulsanti WooPay sul tuo negozio.

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirm email address
it: Conferma l'indirizzo e-mail

en: Confirm your business details
it: Conferma i dettagli della tua attività

en: Congratulations! Your capital loan has been approved and %1$s was deposited into the bank account linked to %2$s. You'll automatically repay the loan, plus a flat fee, through a fixed percentage of each %2$s transaction.
it: Complimenti. Il tuo prestito di capitale è stato approvato e %1$s è stato depositato sul conto bancario collegato a %2$s. Ripagherai automaticamente il prestito, più un prezzo forfettario, tramite una percentuale fissa di ogni transazione di %2$s.

en: Connect
it: Connetti

en: Connect your store
it: Connetti il tuo negozio

en: Connected card readers
it: Lettori di carte connessi

en: Connected readers
it: Lettori connessi

en: Connected to WPCOM
it: Connesso a WPCOM

en: Connection to WordPress.com failed. Please connect to WordPress.com to start using %s.
it: Connessione a WordPress.com non riuscita. Connettiti a WordPress.com per iniziare a usare %s.

en: Consider attaching customer correspondence
it: Si consiglia di allegare la corrispondenza con il cliente

en: Consider attaching signed delivery proof
it: Si consiglia di allegare una ricevuta di consegna firmata

en: Contact Support
it: contatta il supporto

en: Contact information
it: Informazioni di contatto

en: Contact your customer
it: Contatta il cliente

en: Contact:
it: Contatto:

en: Continue
it: Continua

en: Continue onboarding
it: Continua avviamento

en: Continue with challenge
it: Continua con la contestazione

en: Controls the corner roundness of express payment buttons.
it: Controlla la rotondità degli angoli dei pulsanti di pagamento rapido.

en: Converted from %s
it: Convertito da %s

en: Copy bank reference ID to clipboard
it: Copia l'ID di riferimento della banca negli appunti

en: Copy link for sharing
it: Copia link per la condivisione

en: Copy the test number:
it: Copia il numero di prova:

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: Corporate Number
it: Numero Corporate

en: Correspondence with the customer relevant to the dispute (e.g. emails).
it: Corrispondenza con il cliente rilevante per il ricorso (ad esempio e-mail).

en: Could not determine the blog ID.
it: Non è stato possibile determinare l'ID del blog.

en: Could not find order via charge ID: %1$s
it: Impossibile trovare l'ordine tramite l'ID di addebito: %1$s

en: Could not find order via intent ID: %1$s
it: Impossibile trovare l'ordine tramite l'ID dell'intento: %1$s

en: Country
it: Paese

en: Country of the billing address.
it: Paese dell'indirizzo di fatturazione.

en: Country where your business is based
it: Paese in cui ha sede l'attività

en: Coupon - %s
it: Codice promozionale: %s

en: Cover Letter
it: Lettera di accompagnamento

en: Create a full or partial refund on a Stripe charge. Supply a stable idempotency_key to make retries safe — identical keys return the original refund. Amount is in minor units (e.g. cents).
it: Crea un rimborso completo o parziale su un addebito Stripe. Fornisci una chiave idempotency_key stabile per garantire la sicurezza dei tentativi successivi: chiavi identiche restituiscono il rimborso originale. L'importo è espresso in unità minori (ad esempio centesimi).

en: Create a new connection
it: Crea una nuova connessione

en: Create a new connection to %3$s for <hostname>%1$s</hostname>. You’ll have to re-verify your business details to begin accepting payments. Your <hostname>%2$s</hostname> connection will remain as is.
it: Crea una nuova connessione a %3$s per <hostname>%1$s</hostname>. Devi verificare nuovamente i dettagli dell'attività per iniziare ad accettare pagamenti. La tua connessione a <hostname>%2$s</hostname> rimarrà la stessa.

en: Create and connect your account
it: Crea e connetti il tuo account

en: Create subscription product
it: Crea il prodotto in abbonamento

en: Create test account
it: Crea un account di prova

en: Credit / Debit Cards
it: Carte di credito/debito

en: Credit not processed
it: Credito non elaborato

en: Croatia
it: Croazia

en: Currency
it: Valuta

en: Currency From parameter is required
it: Il parametro Valuta da è obbligatorio

en: Currency Switcher Block
it: Blocco del pulsante di cambio della valuta

en: Currency Switcher Widget
it: Widget del pulsante di cambio della valuta

en: Currency conversion fee
it: Tariffa di conversione valuta

en: Currency conversion fee: %1$s%%
it: Tariffa di conversione valuta: %1$s%%

en: Currency conversion fee: %1$s%% + %2$s
it: Tariffa di conversione valuta: %1$s%% + %2$s

en: Currency must be an ISO 4217 three-letter code.
it: La valuta deve essere un codice a tre lettere ISO 4217.

en: Currency settings
it: Impostazioni della valuta

en: Currency settings updated.
it: Impostazioni della valuta aggiornate.

en: Current price is: %s.
it: Il prezzo attuale è: %s.

en: Current rate: 1 %s = %s %s (Last updated: %s)
it: Tasso attuale: 1 %s = %s %s (ultimi aggiornamenti: %s)

en: Current statement descriptor
it: Descrizione in estratto conto attuale

en: Currently selected: %s
it: Attualmente selezionato: %s

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom button label
it: Etichetta del pulsante personalizzata

en: Custom message to display to WooPay customers.
it: Messaggio personalizzato da mostrare ai clienti di WooPay.

en: Customer
it: Cliente

en: Customer Country
it: Paese del cliente

en: Customer Currency
it: Valuta cliente

en: Customer ID is required
it: È richiesto l'ID del cliente

en: Customer bank statement
it: Estratto conto della banca del cliente

en: Customer bank statement (kana)
it: Estratto conto della banca del cliente (kana)

en: Customer bank statement (kanji)
it: Estratto conto della banca del cliente (kanji)

en: Customer bank statement is invalid. Statement should be between 5 and 22 characters long, contain at least single Latin character and does not contain special characters: ' " * &lt; &gt;
it: Estratto conto della banca del cliente non valido. L'estratto conto dovrebbe contenere da 5 a 22 caratteri, almeno un carattere latino e non contenere caratteri speciali: ' " * &lt; &gt;

en: Customer communication
it: Comunicazione con il cliente

en: Customer communication on file
it: Comunicazioni con il cliente in archivio

en: Customer country.
it: Paese del cliente.

en: Customer currency
it: Valuta cliente

en: Customer details
it: Dettagli cliente

en: Customer details.
it: Dettagli del cliente.

en: Customer email.
it: E-mail del cliente.

en: Customer initiated
it: Iniziata dal cliente

en: Customer name.
it: Nome del cliente.

en: Customer statements
it: Dichiarazioni del cliente

en: Customer support
it: Servizio clienti

en: Customer support contact linked in order emails
it: Contatto del servizio clienti collegato nelle e-mail d'ordine

en: Customer's signature
it: Firma del cliente

en: Customers will be notified via store alert banner.
it: I clienti riceveranno una notifica tramite il banner di avviso del negozio.

en: Customers will be notified via store alert banner. <previewLink>Preview</previewLink>
it: I clienti riceveranno una notifica tramite il banner di avviso del negozio. <previewLink>Visualizza in anteprima</previewLink>

en: Customize
it: Personalizza

en: Cyprus
it: Cipro

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: DE VAT
it: IVA DE

en: DK VAT
it: IVA DK

en: Daily
it: Giornalmente

en: Danish krone
it: Corone Danesi

en: Dark
it: Scuro

en: Date
it: Data

en: Date & time
it: Data e ora

en: Date / Time
it: Data/Ora

en: Date and time
it: Data e ora

en: Date of birth
it: Data di nascita

en: Date the product was shipped.
it: Data di spedizione del prodotto.

en: Date:
it: Data:

en: Day
it: Giorno

en: Dear Dispute Resolution Team,
it: Gentile team per la risoluzione dei ricorsi,

en: Debit not authorized
it: Debito non autorizzato

en: Debit transactions are not approved on your bank account. Bank accounts need to be set up for both credit and debit transfers.
it: Le transazioni di addebito non sono approvate per il tuo conto bancario. I conti bancari devono essere configurati sia per i bonifici che per gli addebiti.

en: Debug log
it: Log di debug

en: Debug mode
it: Modalità di debug

en: Decline
it: Rifiuta

en: Deducted
it: Detratto

en: Default currency
it: Valuta predefinita

en: Delete
it: Elimina

en: Delete %s test orders
it: Elimina %s ordini di prova

en: Delivery details
it: Dettagli di consegna

en: Delivery service that shipped the product (e.g. USPS, FedEx, UPS, DHL).
it: Servizio di consegna che ha spedito il prodotto (ad esempio USPS, FedEx, UPS, DHL).

en: Demonstrate that each payment was for a separate product or service.
it: Dimostra che ogni pagamento era relativo a un prodotto o un servizio separato.

en: Demonstrate that the product or service was delivered as described at the time of purchase.
it: Dimostra che il servizio o il prodotto è stato fornito come descritto al momento dell'acquisto.

en: Demonstrate that you have refunded your customer through other means or that your customer is not entitled to a refund. You cannot issue a refund while a payment is being disputed. If you believe that your customer was entitled a refund that you did not provide, you can accept the dispute.
it: Dimostra che hai rimborsato il cliente tramite altri mezzi o che il cliente non ha diritto a un rimborso. Non puoi emettere un rimborso durante il ricorso di un pagamento. Se credi che il cliente abbia avuto diritto a un rimborso che non hai fornito, puoi accettare il ricorso.

en: Denmark
it: Danimarca

en: Deposit currency
it: Valuta dell'acconto

en: Deposit date of transaction
it: Data dell'acconto della transazione

en: Description
it: Descrizione

en: Description of the product or service and how it was presented to the customer.
it: Descrizione del prodotto o del servizio e come è stato presentato al cliente.

en: Determine if your customer was incorrectly charged multiple times.
it: Determina se sono stati effettuati più volte addebiti in modo non corretto al tuo cliente.

en: Dev Mode
it: Modalità sviluppatore

en: Device Type
it: Tipo di dispositivo

en: Device fee
it: Commissione del dispositivo

en: Dialog opened: %s
it: Finestra di dialogo aperta: %s

en: Did this report give you the information you needed?
it: Questo report ti ha fornito le informazioni di cui avevi bisogno?

en: Digital products
it: Prodotti digitali

en: Direction on which to sort.
it: Direzione in base alla quale eseguire l'ordinamento.

en: Disable
it: Disabilita

en: Disable %s
it: Disabilita %s

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disabled %s
it: %s disabilitato

en: Disagree with the claim? You can challenge it by submitting evidence to the customer's bank. Otherwise, you can settle the inquiry by issuing a refund.
it: Non sei d'accordo con il reclamo? Puoi contestarlo inviando delle prove alla banca del cliente. In alternativa, puoi risolvere la questione emettendo un rimborso.

en: Disagree with the dispute? You can challenge it with the customer's bank. Otherwise, accept it to close the case — the order amount and dispute fee won't be refunded.
it: Non sei d'accordo con il ricorso? Puoi contestarlo con la banca del cliente. In caso contrario, puoi accettare la decisione della banca di chiudere il caso: l'importo dell'ordine e la commissione per il ricorso non verranno rimborsati.

en: Disbursed
it: Erogato

en: Discount
it: Sconto

en: Discount details
it: Dettagli dello sconto

en: Discount will be applied to payments processed via WooPayments upon completion of installation, setup, and connection.
it: Lo sconto verrà applicato ai pagamenti elaborati tramite WooPayments al completamento dell'installazione, dell'impostazione e della connessione.

en: Discounted base fee expires after the first %1$s of total payment volume or on %2$s.
it: La tariffa di base scontata scade dopo il primo %1$s del volume di pagamento totale o il giorno %2$s.

en: Discounted base fee expires after the first %1$s of total payment volume.
it: La tariffa di base scontata scade dopo il primo %1$s del volume di pagamento totale.

en: Discounted base fee expires on %1$s.
it: La tariffa di base scontata scade il giorno %1$s.

en: Dismiss
it: Ignora

en: Dismiss feedback survey
it: Ignora il sondaggio di feedback

en: Dismiss this notice
it: Ignora questo avviso

en: Dispatch date
it: Data di invio

en: Display currency symbols
it: Mostra i simboli delle valute

en: Display flags
it: Mostra contrassegni

en: Display flags in supported devices
it: Mostra contrassegni sui dispositivi supportati

en: Dispute
it: Contesta

en: Dispute Amount
it: Importo del ricorso

en: Dispute currency
it: Valuta del ricorso

en: Dispute details
it: Dettagli del ricorso

en: Dispute fee
it: Contesta commissione

en: Dispute fee refund
it: Rimborso della commissione del ricorso

en: Dispute fees
it: Contesta commissione

en: Dispute has been closed with status %1$s. See <a>dispute overview</a> for more details.
it: Il ricorso è stato chiuso con lo stato %1$s. Consulta la <a>panoramica relativa al ricorso</a> per ulteriori dettagli.

en: Dispute inquiry closed. The bank chose not to pursue this dispute.
it: Domanda di ricorso chiusa. La banca ha scelto di non portare avanti questo ricorso.

en: Dispute lost.
it: Ricorso perso.

en: Dispute readiness
it: Preparazione alle controversie

en: Dispute readiness actions
it: Azioni di preparazione alle controversie

en: Dispute readiness is disabled.
it: La preparazione alle controversie è disattivata.

en: Dispute reversal
it: Contesta reso

en: Dispute reversal: %s
it: Contesta reso: %s

en: Dispute won! The bank ruled in your favor.
it: Ricorso vinto. La banca si è pronunciata a tuo favore.

en: Disputed On
it: Contestato il

en: Disputed amount: %s
it: Importo contestato: %s

en: Disputed on
it: Contestato il

en: Disputed on date
it: Data del ricorso

en: Disputed: %s
it: Ricorso: %s

en: Disputed: In review
it: Ricorso: in esame

en: Disputed: Lost
it: Ricorso: perso

en: Disputed: Needs response
it: Ricorso: necessita di risposta

en: Disputed: Won
it: Ricorso: vinto

en: Disputes
it: Ricorsi

en: Disputes match <select /> filters
it: I ricorsi corrispondono a {{select /}} filtri

en: Disputes match {{select /}} filters
it: I ricorsi corrispondono a {{select /}} filtri

en: Disputes page
it: Pagina dei ricorsi

en: Do Nothing
it: Non fare niente

en: Document the duplicate charge
it: Segnala l'addebito doppio

en: Document the shipping date
it: Documenta la data di spedizione

en: Document your cancellation terms
it: Documenta i termini di annullamento

en: Documentation distinguishing the two charges helped make your case.
it: La documentazione che distingueva le due accuse ha contribuito a rafforzare la tua tesi.

en: Documentation distinguishing the two charges is central evidence for duplicate disputes.
it: La documentazione che distingue i due addebiti costituisce la prova fondamentale nelle controversie relative a eventuali doppi addebiti.

en: Documentation for the prior charge a duplicate dispute refers to.
it: Documentazione relativa all'addebito precedente a cui si riferisce la contestazione per duplicato.

en: Documented cancellation terms and supporting records help defend subscription disputes.
it: Condizioni di annullamento documentate e relativa documentazione di supporto aiutano a difendere la propria posizione in caso di controversie relative agli abbonamenti.

en: Documenting the shipping date tied this order to a verifiable event at the cardholder's address.
it: La registrazione della data di spedizione ha permesso di collegare questo ordine a un evento verificabile presso l'indirizzo del titolare della carta.

en: Documents
it: Documenti

en: Documents match <select /> filters
it: I documenti corrispondono ai filtri {{select /}}

en: Documents match {{select /}} filters
it: I documenti corrispondono ai filtri {{select /}}

en: Documents showing the product or service was canceled, such as cancellation logs, confirmation emails, or account records.
it: I documenti che mostrano il prodotto o il servizio sono stati annullati, come i log delle cancellazioni, le e-mail di conferma o i record dell'account.

en: Donate
it: Fai una donazione

en: Donate with
it: Dona con

en: Donate with WooPay
it: Fai una donazione con WooPay

en: Download
it: Scarica

en: Dry run has been scheduled and will run in the background. Check WooCommerce > Status > Logs for results (source: wcpay-fee-remediation).
it: La simulazione è stata pianificata e verrà eseguita in background. Controlla WooCommerce > Stato > Log per i risultati (origine: wcpay-fee-remediation).

en: Duplicate
it: Duplica

en: Duplicate order
it: Duplica ordine

en: EE VAT
it: IVA EE

en: EMAIL
it: E-MAIL

en: ES VAT
it: IVA ES

en: Earn recurring revenue and get payouts into your bank account.
it: Ottieni entrate ricorrenti e ricevi versamenti sul tuo conto bancario.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit %1$s
it: Modifica %1$s

en: Edit details
it: Modifica dettagli

en: Edit the way your store name appears on your customers' bank statements.
it: Modifica il modo in cui viene visualizzato il nome del negozio sull'estratto conto della banca dei clienti.

en: Edit the way your store name appears on your customers’ bank statements (read more about requirements <a>here</a>).
it: Modifica il modo in cui il nome del negozio viene visualizzato sugli estratti conto della banca del cliente (leggi di più sui requisiti <a>qui</a>).

en: Elevated
it: Elevato

en: Email
it: E-mail

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Email address used for WooPayments communications.
it: Indirizzo email utilizzato per le comunicazioni di WooPayments.

en: Email addresses do not match. Please re-enter your email address.
it: Gli indirizzi e-mail non corrispondono Inserisci nuovamente l'indirizzo e-mail.

en: Email associated with the billing details.
it: E-mail associata ai dettagli di fatturazione.

en: Email associated with the link.
it: E-mail associata al link.

en: Email customer
it: Invia un'e-mail al cliente

en: Emails or messages with the customer can add helpful context to your defense.
it: Le e-mail o i messaggi scambiati con il cliente possono fornire ulteriori dettagli utili a sostegno della tua difesa.

en: Empty parameter is not allowed
it: Non è consentito il parametro vuoto

en: Enable
it: Abilita

en: Enable %s
it: Abilita %s

en: Enable AVS Mismatch filter
it: Abilita il filtro Mancata corrispondenza AVS

en: Enable Address Mismatch filter
it: Abilita il filtro Mancata corrispondenza indirizzo

en: Enable Amazon Pay as an express payment button
it: Attiva Amazon Pay come pulsante di pagamento rapido

en: Enable Apple Pay / Google Pay as express payment buttons
it: Abilita Apple Pay / Google Pay come pulsanti di pagamento rapido

en: Enable HTTPS on your checkout pages to display all available payment methods and protect your customers data.
it: Attiva HTTPS sulle pagine di pagamento per mostrare tutti i metodi di pagamento disponibili e proteggere i dati dei clienti.

en: Enable IP Address Mismatch filter
it: Abilita il filtro Mancata corrispondenza indirizzo IP

en: Enable International IP Address filter
it: Abilita il filtro Indirizzo IP internazionale

en: Enable Multi-Currency
it: Abilita la multivaluta

en: Enable Order Items Threshold filter
it: Abilita il filtro Soglia articoli ordine

en: Enable Purchase Price Threshold filter
it: Abilita il filtro Soglia prezzo di acquisto

en: Enable Stripe Billing
it: Abilita Stripe Billing

en: Enable Stripe Billing for future subscriptions
it: Attiva Stripe Billing per gli abbonamenti futuri

en: Enable Subscriptions with %s
it: Attiva abbonamenti con %s

en: Enable WooPay
it: Attiva WooPay

en: Enable express checkout methods as options in the payment methods list
it: Attiva i metodi di pagamento rapido come opzioni nell'elenco dei metodi di pagamento

en: Enable global theme support
it: Abilita il supporto per temi globali

en: Enable manual capture
it: Attiva acquisizione manuale

en: Enable or disable %s on your store.
it: Attiva o disattiva %s nel tuo negozio.

en: Enable payment via saved cards
it: Abilita il pagamento tramite le carte salvate

en: Enable payments via saved cards
it: Abilita i pagamenti tramite le carte salvate

en: Enable secure checkout
it: Attiva il pagamento sicuro

en: Enable test mode
it: Abilita la modalità di prova

en: Enable test mode (enabled by development mode)
it: Abilita la modalità di prova (abilitata dalla modalità di sviluppo)

en: Enable this email notification
it: Abilita questa notifica email

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enabled APMs
it: APM attivati

en: Enabled Fraud Filters
it: Filtri di protezione dalle frodi attivati

en: Enabled currencies
it: Valute abilitate

en: Enabled currencies updated.
it: Valute abilitate aggiornate.

en: End of the period (ISO-8601 date-time).
it: Fine del periodo (ISO-8601 data-ora).

en: Ending balance
it: Saldo finale

en: Ending balance - %s
it: Saldo finale - %s

en: Enhanced fraud protection 🔒
it: Protezione avanzata dalle frodi 🔒

en: Enjoying WooPayments so far?
it: Ti piace WooPayments finora?

en: Enter a price in your default currency (%s) to see it converted to %s using the exchange rate and formatting rules above.
it: Inserisci un prezzo nella valuta predefinita (%s) per vederlo convertito in %s usando il tasso di cambio e le regole di formattazione sopra indicati.

en: Enter the custom text you would like the button to have.
it: Inserisci il testo personalizzato che desideri sia presente sul pulsante.

en: Enter the entity number, reference number, and amount.
it: Inserisci il numero dell'entità, il numero di riferimento e l'importo.

en: Enter the height you would like the button to be in pixels. Width will always be 100%.
it: Inserisci l'altezza che desideri abbia il pulsante in pixel. La larghezza deve essere sempre al 100%.

en: Enter the manual rate you would like to use. Must be a positive number.
it: Inserisci il tasso manuale che desideri utilizzare. Deve essere un numero positivo.

en: Enter your UEN (e.g., 200312345A) or GST Registration Number (e.g., M91234567X).
it: Inserisci il numero di registrazione UEN (ad es. 200312345A) o GST (ad es. M91234567X).

en: Enter your fixed rate of exchange
it: Inserisci il tasso fisso di cambio.

en: Entity
it: Entità

en: Error - Unable to fetch automatic rate for this currency
it: Errore: impossibile recuperare il tasso automatico per questa valuta

en: Error activating promotion. Please try again.
it: Errore durante l'attivazione della promozione. Riprova.

en: Error creating instant payout.
it: Errore durante la creazione del versamento istantaneo.

en: Error deleting test orders: %s
it: Errore durante l'eliminazione degli ordini di prova: %s

en: Error dismissing promotion. Please try again.
it: Errore durante l'eliminazione della promozione. Riprova.

en: Error downloading file
it: Errore durante il download del file

en: Error loading account details.
it: Errore di caricamento dei dettagli dell'account.

en: Error retrieving all payouts' overviews.
it: Errore durante il recupero della panoramica dei versamenti.

en: Error retrieving authorization.
it: Errore durante il recupero dell'autorizzazione.

en: Error retrieving balance report summary.
it: Errore durante il recupero del riepilogo del report sul saldo.

en: Error retrieving currencies.
it: Errore durante il recupero delle valute.

en: Error retrieving dispute
it: Errore durante il recupero del ricorso.

en: Error retrieving dispute.
it: Errore durante il recupero del ricorso.

en: Error retrieving disputes.
it: Errore durante il recupero dei ricorsi.

en: Error retrieving documents.
it: Errore durante il recupero dei documenti.

en: Error retrieving fees report summary.
it: Errore durante il recupero del riepilogo del report sulle commissioni.

en: Error retrieving fees report.
it: Errore durante il recupero del report sulle commissioni.

en: Error retrieving file.
it: Errore durante il recupero del file.

en: Error retrieving on review transactions.
it: Errore durante il recupero della revisione delle transazioni.

en: Error retrieving payout.
it: Errore durante il recupero del versamento.

en: Error retrieving payouts.
it: Errore durante il recupero dei versamenti.

en: Error retrieving promotions. Please try again later.
it: Errore durante il recupero delle promozioni. Riprova più tardi.

en: Error retrieving settings.
it: Errore durante il recupero delle impostazioni.

en: Error retrieving single currency settings.
it: Errore durante il recupero delle impostazioni della singola valuta.

en: Error retrieving store settings.
it: Errore durante il recupero delle impostazioni del negozio.

en: Error retrieving the active loan summary.
it: Errore durante il recupero del riepilogo del prestito attivo

en: Error retrieving the summary of disputes.
it: Errore durante il recupero del riepilogo dei ricorsi.

en: Error retrieving transaction.
it: Errore durante il recupero della transazione.

en: Error retrieving transactions.
it: Errore durante il recupero delle transazioni.

en: Error retrieving uncaptured transactions.
it: Errore durante il recupero delle transazioni non acquisite.

en: Error saving option
it: Errore durante il salvataggio dell'opzione

en: Error saving settings.
it: Errore durante il salvataggio delle impostazioni.

en: Error saving store settings.
it: Errore durante il salvataggio delle impostazioni del negozio.

en: Error scheduling dry run: %s
it: Errore durante la pianificazione della simulazione: %s

en: Error scheduling remediation: %s
it: Errore durante la pianificazione della correzione: %s

en: Error starting the Stripe Billing migration.
it: Errore durante l'avvio della migrazione Stripe Billing.

en: Error updating currency settings.
it: Errore durante l'aggiornamento delle impostazioni della valuta.

en: Error updating enabled currencies.
it: Errore durante l'aggiornamento delle valute abilitate.

en: Error while loading timeline
it: Errore durante il caricamento della timeline

en: Error: Communications email is required.
it: Errore: l'email per le comunicazioni è obbligatoria.

en: Error: Invalid Japanese phone number:
it: Errore: numero di telefono giapponese non valido:

en: Error: Invalid address format!
it: Errore: formato dell'indirizzo non valido.

en: Error: Invalid email address:
it: Errore: indirizzo e-mail non valido:

en: Error: Invalid phone number:
it: Errore: numero di telefono non valido:

en: Error: The payment could not be captured because the requested capture amount is greater than the amount you can capture for this charge.
it: Errore: impossibile acquisire il pagamento poiché l'importo di acquisizione richiesto è maggiore dell'importo che si può acquisire per questo addebito.

en: Even if your customer agrees to withdraw the dispute, you must still submit appropriate evidence using the forms on the next screen. Simply saying that your customer is going to withdraw the dispute is not sufficient evidence.
it: Anche se il cliente concorda con il ritiro del ricorso, devi tuttavia inviare la prova adeguata usando i moduli presenti nella schermata successiva. Dire semplicemente che il tuo cliente ritirerà il ricorso non è una prova sufficiente.

en: Event
it: Evento

en: Event or booking documentation
it: Documentazione per eventi o prenotazioni

en: Everything on the payments side is ready. The next step is getting your first customer through the door — share your store link and start spreading the word.
it: Lato pagamenti è tutto pronto. Il passo successivo consiste nell'attirare il tuo primo cliente: condividi il link del tuo negozio e inizia a spargere la voce.

en: Evidence fields. Text fields take free text; document fields take the ID of a file uploaded via woocommerce-payments/upload-dispute-evidence-file (not raw file contents).
it: Campi della prova. I campi di testo accettano testo libero; i campi documento accettano l'ID di un file caricato tramite woocommerce-payments/upload-dispute-evidence-file (non il contenuto grezzo del file).

en: Evidence saved!
it: Prova salvata.

en: Evidence submitted successfully
it: Prove inviate correttamente

en: Evidence submitted!
it: Prova inviata.

en: Exchange rate
it: Tasso di cambio

en: Expand your business with giropay — Germany's second most popular payment system.
it: Espandi la tua azienda con Giropay, il secondo sistema di pagamento più popolare della Germania.

en: Expand your business with iDEAL | Wero — Netherlands's most popular payment method.
it: Espandi il tuo business con iDEAL | Wero, il metodo di pagamento più usato nei Paesi Bassi.

en: Expiration month of the card.
it: Mese di scadenza della carta.

en: Expiration year of the card.
it: Anno di scadenza della carta.

en: Expires
it: Scadenza

en: Expires %s
it: Scade il giorno %s

en: Expires <strong>%s</strong>
it: Scade il giorno <strong>%s</strong>

en: Explanation of why the customer was not entitled to cancel.
it: Spiegazione del motivo per cui il cliente non aveva il diritto di annullare.

en: Export
it: Esporta

en: Express Checkout methods available for the cart's current currency.
it: Metodi di pagamento rapido disponibili per la valuta corrente del carrello.

en: Express checkout does not support products without prices! Please add a price to product #%d
it: Il checkout rapido non supporta i prodotti senza prezzi! Aggiungere un prezzo al prodotto #%d

en: Express checkout methods enabled on cart page.
it: Metodi di pagamento rapido abilitati nella pagina del carrello.

en: Express checkout methods enabled on checkout page.
it: Metodi di pagamento rapido abilitati nella pagina di pagamento.

en: Express checkout methods enabled on product page.
it: Metodi di pagamento rapido abilitati nella pagina del prodotto.

en: Express checkout methods on cart page
it: Metodi di pagamento rapido nella pagina del carrello

en: Express checkout methods on checkout page
it: Metodi di pagamento rapido nella pagina di pagamento

en: Express checkout methods on product page
it: Metodi di pagamento rapido nella pagina del prodotto

en: Express checkouts
it: Pagamenti rapidi

en: Express checkouts:
it: Pagamenti rapidi:

en: FI VAT
it: IVA FI

en: FR VAT
it: IVA FR

en: Failed
it: Non riuscito

en: Failed subscription renewal SCA authentication
it: Autenticazione SCA per il rinnovo dell'abbonamento non riuscita

en: Failed to activate the account: account does not exist.
it: Impossibile attivare l'account: l'account non esiste.

en: Failed to add the provided payment method. Please try again later
it: Impossibile aggiungere il metodo di pagamento fornito. Riprova più tardi.

en: Failed to create refund
it: Impossibile creare il rimborso

en: Failed to delete account.
it: Impossibile eliminare l'account.

en: Failed to detect connection status
it: Impossibile rilevare lo stato della connessione

en: Failed to disable test drive account.
it: Impossibile disabilitare l'account di prova.

en: Failed to fetch user tokens
it: Recupero dei token utente non riuscito

en: Failed to fetch user tokens. Please reload the page and try again.
it: Impossibile recuperare i token utente. Ricarica la pagina e riprova.

en: Failed to finalize onboarding session.
it: Impossibile finalizzare la sessione di avviamento.

en: Failed to preview the Apple Pay or Google Pay button. Ensure your store uses HTTPS on a publicly available domain and you're viewing this page in a Safari or Chrome browser. Your device must be configured to use Apple Pay or Google Pay.
it: Impossibile visualizzare in anteprima il pulsante Apple Pay o Google Pay. Assicurati che il negozio utilizzi HTTPS su un dominio accessibile al pubblico e che stai visualizzando questa pagina in un browser Safari o Chrome. Il tuo dispositivo deve essere configurato per l'utilizzo di Apple Pay o Google Pay.

en: Failed to reset the account: account does not exist.
it: Impossibile reimpostare l'account: l'account non esiste.

en: Failed to save evidence. (%s)
it: Impossibile salvare la prova. (%s)

en: Failed to submit evidence. (%s)
it: Impossibile inviare la prova. (%s)

en: Failed to update Account locale.
it: Impossibile aggiornare le impostazioni locali dell'account.

en: Failed to update Stripe account.
it: Aggiornamento dell'account Stripe non riuscito.

en: Failed to upload file. (%s)
it: Impossibile caricare il file. (%s)

en: Failure reason:
it: Motivo dell'errore:

en: Fee
it: Commissioni

en: Fee amount
it: Importo tariffa

en: Fee breakdown
it: Ripartizione della commissione

en: Fee refund
it: Rimborso tariffa

en: Fee refund: %s
it: Rimborso tariffa: %s

en: Fee refunds
it: Rimborsi commissione

en: Fee: %s
it: Tariffa: %s

en: Fees
it: Tariffe

en: Fees total
it: Commissioni totali

en: Fees will appear here once you start receiving payments.
it: Le commissioni verranno visualizzate qui una volta che inizi a ricevere pagamenti.

en: Fees will appear here.
it: Le commissioni verranno visualizzate qui.

en: Fees:
it: Tariffe:

en: Fetch rates automatically
it: Recupera i tassi automaticamente

en: Field on which to sort.
it: Campo in base al quale eseguire l'ordinamento.

en: File MIME type. One of application/pdf, image/jpeg, or image/png.
it: Tipo MIME del file. Una delle seguenti applicazioni/pdf, image/jpeg o image/png.

en: File name including extension (e.g. receipt.pdf).
it: Nome del file con estensione (es. receipt.pdf).

en: Filter action
it: Azione filtro

en: Filter configuration
it: Configurazione filtro

en: Filter transactions after this date.
it: Filtra le transazioni dopo questa data.

en: Filter transactions based on the associated deposit ID.
it: Filtra le transazioni in base all'ID acconto associato.

en: Filter transactions based on the associated order ID.
it: Filtra le transazioni in base all'ID ordine associato.

en: Filter transactions based on the customer email.
it: Filtra le transazioni in base all'indirizzo e-mail del cliente.

en: Filter transactions based on the payment method used.
it: Filtra le transazioni in base al metodo di pagamento utilizzato.

en: Filter transactions before this date.
it: Filtra le transazioni prima di questa data.

en: Filter transactions between these dates.
it: Filtra le transazioni tra queste date.

en: Filter transactions where type is a specific value.
it: Filtra le transazioni in base al valore specifico del tipo.

en: Filter transactions where type matches any listed value.
it: Filtra le transazioni il cui tipo corrisponde a uno qualsiasi dei valori elencati.

en: Final day to respond to %d of the disputes
it: Ultimo giorno per rispondere a %d dei ricorsi

en: Financing paydown
it: Rimborso del finanziamento

en: Financing payout
it: Erogazione del finanziamento

en: Finish business details verifications
it: Termina le verifiche dei dettagli business

en: Finish setting up %s
it: Completa la configurazione di %s

en: Finish setup
it: Completa l'impostazione

en: Finish your verification process
it: Termina il processo di verifica

en: Finishing payments setup
it: Fine della configurazione dei pagamenti

en: Finland
it: Finlandia

en: First paydown
it: Primo pagamento

en: First sale reminder
it: Promemoria per la prima vendita

en: First, get in touch with your customer. If you understand what they believe happened, there is a chance for you to explain the misunderstanding or to make it right.
it: Per prima cosa, mettiti in contatto con il cliente. Se capisci cosa crede sia accaduto, hai la possibilità di spiegare il malinteso o di rimediare.

en: First, get in touch with your customer. Understanding why they filed the dispute will be important for helping make sure your customer gets the product and will give you critical information to prevent this from happening to others.
it: Per prima cosa, mettiti in contatto con il cliente. Comprendere perché sia stato presentato il ricorso sarà importante per aiutare a garantire che il tuo cliente riceva il prodotto e ti fornirà informazioni importanti per evitare che ciò accada ad altri.

en: First, try to get in touch with your customer. Sometimes people forget about payments they make or don’t recognize the way they appear on their card statement. If this is the case, ask them to contact their card issuer and let them know they no longer dispute the transaction. Even if your customer agrees to withdraw the dispute, you must still submit appropriate evidence. Simply saying that your customer is going to withdraw the dispute is not sufficient evidence.
it: Per prima cosa, prova a metterti in contatto con il cliente. A volte le persone dimenticano i pagamenti che effettuano o non riconoscono il modo in cui compaiono sull'estratto conto della carta. Se è questo il caso, chiedi di contattare l'emittente della carta di credito e di informarlo che la transazione non è più contestata. Anche se il cliente concorda con il ritiro del ricorso, devi tuttavia inviare la prova adeguata. Dire semplicemente che il tuo cliente ritirerà il ricorso non è una prova sufficiente.

en: Fix canceled authorization analytics
it: Correggi i dati delle autorizzazioni annullate

en: Fix it
it: Risolvi

en: Fixed fee
it: Commissione fissa

en: Fixed fee: %s
it: Commissione fissa: %s

en: For products that have been repaired or replaced, provide evidence that the cardholder agreed to a repair or replacement, it has been received by the customer, and the repair or replacement has not since been disputed.
it: Per i prodotti che sono stati riparati o sostituiti, fornisci la prova che il titolare della carta era d'accordo con la riparazione o la sostituzione, il prodotto o servizio è stato ricevuto dal cliente e che la riparazione o la sostituzione non è stata contestata da allora.

en: For recurring payment greater than mandate amount or INR 15000, payment was not approved by the card holder.
it: Per pagamenti ricorrenti superiori all'importo del mandato o a INR 15000, il pagamento non è stato approvato dal titolare della carta.

en: For refund disputes on physical goods, signed delivery proof from the original order establishes the customer received the product before the dispute.
it: In caso di contestazioni relative al rimborso di beni materiali, la ricevuta di consegna firmata relativa all'ordine originale attesta che il cliente ha ricevuto il prodotto prima del ricorso.

en: For security, this filter is enabled and cannot be modified. Payments failing CVC verification will be blocked. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
it: Per motivi di sicurezza, questo filtro è abilitato e non può essere modificato. I pagamenti che non superano la verifica CVC verranno bloccati. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}

en: Formatting rules
it: Regole di formattazione

en: France
it: Francia

en: Fraud &amp; Risk
it: Frode e rischio

en: Fraud Protection Level
it: Livello di protezione dalle frodi

en: Fraud outcome status to filter by (e.g. block, review).
it: Stato dell'esito della frode da filtrare (ad esempio blocco, recensione).

en: Fraud protection
it: Protezione dalle frodi

en: Fraud risk level.
it: Livello del rischio di frode.

en: Fraudulent
it: Fraudolento

en: Fraudulent transactions often use fake addresses to place orders. If the IP address seems to be in one country, but the billing address is in another, that could signal potential fraud.
it: Le transazioni fraudolente usano spesso indirizzi falsi per effettuare ordini. Se l'indirizzo IP sembra essere in un Paese, ma l'indirizzo di fatturazione si trova in un altro, potrebbe essere un segnale di una potenziale frode.

en: Free shipping
it: Spedizione gratuita

en: Frequency
it: Frequenza

en: Friday
it: Venerd&igrave;

en: From %1$f%% + %2$s
it: Da: %1$f%% + %2$s

en: Funds are available for payout %s business days after they’re received.
it: I fondi sono disponibili per il versamento %s giorni lavorativi dopo la ricezione.

en: Future payout
it: Versamento futuro

en: GR VAT
it: IVA GR

en: General
it: Generale

en: Germany
it: Germania

en: Get %1$s via instant payout. Funds are typically in your bank account within 30 mins. Fee: %2$s%%.
it: Ricevi %1$s tramite versamento istantaneo. Di norma i fondi vengono accreditati sul tuo conto bancario entro 30 minuti. Commissione: %2$s%%.

en: Get %s now
it: Ottieni %s ora

en: Get balance summary
it: Ottieni riepilogo del saldo

en: Get immediate access to your funds when you need them – including nights, weekends, and holidays. With %s' <a>Instant Payouts feature</a>, you're able to transfer your earnings to a debit card within minutes.
it: Ottieni accesso immediato ai tuoi fondi quando ne hai bisogno, comprese le notti, i fine settimana e i giorni festivi. Con la <a>funzionalità Versamenti immediati</a> di %s, puoi trasferire i tuoi guadagni su una carta di debito in pochi minuti.

en: Get processing-fee summary
it: Ottieni riepilogo delle commissioni di elaborazione

en: Get started
it: Inizia ora

en: Get your customer to withdraw the dispute by helping them identify the payment. Otherwise, challenge the dispute with appropriate evidence that proves the purchase was legitimate.
it: Convinci il cliente a ritirare il ricorso aiutandolo a identificare il pagamento. Altrimenti, contesta il ricorso con prove adeguate che dimostrino la legittimità dell'acquisto.

en: Give customers a direct way to reach you from their order emails to handle issues quickly.
it: Offri ai clienti un modo diretto per contattarti dalle e-mail d'ordine, così da risolvere rapidamente eventuali problemi.

en: Go to Tools page
it: Vai alla pagina Strumenti

en: Good afternoon
it: Buon pomeriggio

en: Good afternoon, %s
it: Buon pomeriggio, %s

en: Good evening
it: Buonasera

en: Good evening, %s
it: Buonasera, %s

en: Good morning
it: Buongiorno

en: Good morning, %s
it: Buongiorno, %s

en: Got it
it: Fatto

en: Great news — your %s account has been activated. You can now start accepting payments on your store.
it: Buone notizie: il tuo account %s è attivo. Adesso puoi iniziare ad accettare i pagamenti sul tuo negozio.

en: Greece
it: Grecia

en: Green check mark
it: Segno di spunta verde

en: Gross amount
it: Importo lordo

en: HR VAT
it: IVA HR

en: HU VAT
it: IVA HU

en: Held for review
it: Trattenuto per la revisione

en: Help avoid unauthorized transactions and disputes by setting your fraud protection level.
it: Aiutaci a evitare le transazioni non autorizzate e i ricorsi impostando il tuo livello di protezione dalle frodi.

en: Help prevent any further disputes by <learnMoreLink>following the advice in our guide</learnMoreLink>
it: <learnMoreLink>Segui i consigli della nostra guida</learnMoreLink> per prevenire ulteriori controversie

en: Help us make improvements to %s
it: Aiutaci ad apportare miglioramenti a %s

en: Here's a brief list of the information you'll need to finish payment signup:
it: Ecco un breve elenco delle informazioni necessarie per completare la registrazione del pagamento:

en: Hi %s,
it: Ciao
     %s,

en: Hi%s, Welcome to %s!
it: Ciao%s, ti diamo il benvenuto in %s!

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide tasks
it: Nascondi task

en: High
it: Alta

en: Highest
it: Superiore

en: Home address
it: Indirizzo abitazione

en: How does this filter protect me?
it: Come mi protegge questo filtro?

en: How quickly will you confirm my identity and allow me to process payments?
it: Quanto velocemente confermerete la mia identità e mi permetterete di elaborare i pagamenti?

en: Http request failed. Reason: %1$s
it: Richiesta HTML non riuscita. Motivo: %1$s

en: Hungary
it: Ungheria

en: I have a valid %1$s
it: Ho un %1$s valido

en: I'm setting up a store for someone else.
it: Sto configurando un negozio per qualcun altro.

en: ID for the payment intent.
it: ID per l'intento di pagamento.

en: ID for the payment method.
it: ID per il metodo di pagamento.

en: IE VAT
it: IVA IE

en: IP ADDRESS
it: INDIRIZZO IP

en: IP Address Mismatch
it: Mancata corrispondenza indirizzo IP

en: IP address the customer used for the purchase.
it: Indirizzo IP usato dal cliente per l'acquisto.

en: IRD Number
it: Numero IRD

en: IT VAT
it: IVA IT

en: Icelandic Króna does not accept decimals. Please update your currency number of decimals to 0 or select a different currency. %1$sVisit settings%2$s
it: La corona islandese non accetta i decimali. Aggiorna il numero di decimali della valuta a 0 o seleziona una valuta differente. %1$sVisita le impostazioni%2$s

en: Identify the issue and work towards a resolution where possible.
it: Identifica il problema e cerca di risolverlo, se possibile.

en: If %s "Saved cards" should be enabled.
it: Se la funzionalità "Carte salvate" di %s deve essere attivata.

en: If %s express checkouts should be enabled.
it: Se i pagamenti rapidi di %s deve essere attivati.

en: If %s manual capture of charges should be enabled.
it: Se deve essere attivata l'acquisizione manuale degli addebiti di %s.

en: If %s should be enabled.
it: Se %s deve essere attivato.

en: If Stripe Billing is enabled.
it: Indica se Stripe Billing è attivato.

en: If WooPay should be enabled.
it: Se WooPay deve essere attivato.

en: If appropriate, issue a refund to resolve the inquiry before the deadline.
it: Se del caso, procedi al rimborso per risolvere la segnalazione entro la scadenza.

en: If enabled, users will be able to pay with a saved card during checkout. Card details are saved on our platform, not on your store.
it: Se abilitata, gli utenti saranno in grado di pagare con una carta salvata durante il pagamento. I dettagli della carta sono salvati sulla nostra piattaforma, non nel tuo negozio.

en: If express checkout methods (Apple Pay, Google Pay, Amazon Pay) should be enabled as options in the payment methods list.
it: Se i metodi di pagamento rapido (Apple Pay, Google Pay, Amazon Pay) devono essere attivati come opzioni nell'elenco dei metodi di pagamento.

en: If the cardholder agrees to withdraw the dispute, you should still submit evidence for the dispute using the forms on the next screen. In addition to the following evidence, your submission should include correspondence with the cardholder saying they would withdraw the dispute and a written statement from their card issuer confirming that the dispute has been withdrawn.
it: Se il titolare della carta di credito concorda con il ritiro del ricorso, dovrebbe tuttavia inviare la prova per il ricorso usando i moduli sulla schermata successiva. In aggiunta alla seguente prova, l'invio dovrebbe includere la corrispondenza con il titolare della carta che in cui dichiara che vorrebbe ritirare il ricorso e una dichiarazione scritta dell'emittente della carta che conferma che il ricorso è stato ritirato.

en: If the customer has not yet returned the product or canceled the service, provide specific information to that effect. You should double-check your incoming shipping records to verify that you have not received a return before you respond. If you have processed a credit or reversal for this transaction, provide evidence of this which includes the amount and date processed.
it: Se il cliente non ha ancora restituito il prodotto o annullato il servizio, fornisci informazioni specifiche a tal fine. Dovresti controllare nuovamente i record della spedizione in entrata per verificare di non aver ricevuto alcun articolo restituito prima di rispondere. Se hai elaborato un credito o un reso per questa transazione, fornisci una prova che includa l'importo e la data di elaborazione.

en: If the customer withdraws their dispute you should still submit evidence using the forms on the next screen. Be sure to provide a letter or email from the cardholder stating that they are no longer in dispute.
it: Se il cliente rifiuta il ricorso, dovresti tuttavia inviare la prova usando i moduli sulla schermata successiva. Assicurati di fornire una lettere o una e-mail del titolare della carta che afferma che il ricorso non è più attivo.

en: If the product or service is as described, provide specific information (invoice, contract, etc.) to refute the cardholder’s claims. Quality disputes are where the customer does not agree with the condition of merchandise or service received (e.g., a car repair situation or quality of a hotel room). There may be instances where you will need to obtain a neutral third-party opinion to help corroborate your claim against the cardholder. Provide as much specific information and documentation as possible to refute the cardholder’s claims. It is recommended that you address each point that the cardholder has made.
it: Se il prodotto o il servizio è come descritto, fornisci informazioni specifiche (fattura, contratto, ecc.) per il rifiuto dei reclami del titolare della carta. I ricorsi sulla qualità avvengono quando il cliente non concorda con le condizioni del merchandise o del servizio ricevuto (ad esempio, una situazione di riparazione dell'auto o la qualità di una stanza d'albergo). Potrebbero verificarsi casi in cui sarà necessario ottenere un'opinione neutrale di terze parti per avvalorare il tuo reclamo nei confronti del titolare della carta. Fornisci più informazioni e documentazione specifiche possibile per rifiutare i reclami del titolare della carta. È consigliabile affrontare ogni punto sollevato dal titolare della carta.

en: If the returned item(s) aren't received, the inquiry may escalate to a dispute after 21 days. You can then submit evidence and challenge it (a dispute fee applies), or accept the dispute and forfeit the funds.
it: Se gli articoli restituiti non vengono ricevuti, la segnalazione potrebbe trasformarsi in un ricorso dopo 21 giorni. A quel punto potrai presentare prove e contestarla (è prevista una commissione per il ricorso), oppure accettare il ricorso e rinunciare al rimborso.

en: If there have been two or more separate payments, you should get in touch with your customer. If you understand what their complaint is, there is a chance for you to explain the misunderstanding or to make it right. If you’re able to resolve the issue with your customer, you can ask that they withdraw the dispute.
it: Se sono stati effettuati due o più pagamenti separati, dovresti metterti in contatto con il tuo cliente. Se capisci qual è il reclamo, hai la possibilità di spiegare il malinteso o di rimediare. Se sei in grado di risolvere il problema con il cliente, puoi chiedere di ritirare il ricorso.

en: If there were duplicate payments, you should accept the dispute. You cannot issue a refund while a payment is being disputed. The credit card networks place liability for accepting disputed payments with you, the business.
it: Se sono stati effettuati pagamenti duplicati, dovresti accettare il ricorso. Non puoi emettere un rimborso durante il ricorso di un pagamento. Le reti delle carte di credito attribuiscono a te, l'azienda, la responsabilità per l'accettazione di pagamenti contestati.

en: If they were not, collect any and all information documenting that each payment was made separately, such as copies of receipts. If the receipts don’t include the items purchased, be sure to include an itemized list. Each receipt should clearly indicate that the payments are for separate purchases of items or services. If you’ve been able to get in touch with the customer you should be sure to address any concerns they had in your evidence.
it: Se non lo fa, raccogli qualsiasi informazione che documenta ogni pagamento effettuato separatamente, come le copie delle ricevute. Se le ricevute non includono gli articoli acquistati, assicurati di includere un elenco dettagliato.  Ogni ricevuta dovrebbe chiaramente indicare chiaramente che i pagamenti sono relativi ad acquisti di articoli o servizi separati. Se riesci a contattare il cliente, dovresti assicurarti di affrontare eventuali dubbi relativi alla tua prova.

en: If you believe the dispute is invalid, you can challenge it by submitting the appropriate evidence using the response forms on the next screen.
it: Se credi che il ricorso non sia valido, puoi contestarlo inviando la prova adeguata tramite i moduli di risposta nella schermata successiva.

en: If you believe the payment was actually made using a stolen credit card, you will need to accept the dispute. The credit card networks place liability for accepting unauthorized transactions with you, the business.
it: Se ritieni che il pagamento sia stato effettivamente effettuato usando una carta di credito rubata, dovrai accettare il ricorso. Le reti delle carte di credito attribuiscono a te, l'azienda, la responsabilità per l'accettazione di transazioni non autorizzate.

en: If you can not prove the customer received their product or service as described, you should accept the dispute. You cannot issue a refund while a payment is being disputed. The credit card networks place liability for accepting disputed payments with you, the business.
it: Se non puoi provare che il cliente ha ricevuto il prodotto o il servizio come descritto, dovresti accettare il ricorso. Non puoi emettere un rimborso durante il ricorso di un pagamento. Le reti delle carte di credito attribuiscono a te, l'azienda, la responsabilità per l'accettazione di pagamenti contestati.

en: If you can not prove the customer received their product or service, you should accept the dispute. You cannot issue a refund while a payment is being disputed. The credit card networks place liability for accepting disputed payments with you, the business.
it: Se non puoi provare che il cliente ha ricevuto il prodotto o il servizio, dovresti accettare il ricorso. Non puoi emettere un rimborso durante il ricorso di un pagamento. Le reti delle carte di credito attribuiscono a te, l'azienda, la responsabilità per l'accettazione di pagamenti contestati.

en: If you can not prove the customer’s subscription was canceled, and or they did not follow your cancellation policy, you should accept the dispute. You cannot issue a refund while a payment is being disputed. The credit card networks place liability for accepting disputed payments with you, the business.
it: Se non puoi provare che l'abbonamento del cliente è stato annullato e/o non è stata seguita la tua politica di annullamento, dovresti accettare il ricorso. Non puoi emettere un rimborso durante il ricorso di un pagamento. Le reti delle carte di credito attribuiscono a te, l'azienda, la responsabilità per l'accettazione di pagamenti contestati.

en: If you choose to continue, our payment partner Stripe will send an e-mail to {{merchantEmail /}} to collect the required information
it: Se scegli di continuare, il nostro partner di pagamento Stripe invierà una e-mail a {{merchantEmail /}} per ricevere le informazioni richieste

en: If you do not want these subscriptions to continue to be billed, you should %1$scancel all subscriptions%2$s prior to deactivating %3$s.
it: Se non desideri che questi abbonamenti continuino a essere fatturati, devi %1$sannullare tutti gli abbonamenti%2$s prima di disattivare %3$s.

en: If you do not want these subscriptions to continue to be billed, you should %1$scancel these subscriptions%2$s prior to deactivating %3$s.
it: Se non desideri che questi abbonamenti continuino a essere fatturati, devi %1$sannullare tutti gli abbonamenti%2$s prima di disattivare %3$s.

en: If you're setting up %s for someone else, it's best to have that person complete the account creation process. As you can see above, we ask for very specific information about the business owner - and you might not have all the details at hand. It's not always possible to change account information once it's been saved, especially if the site accepts live transactions before the correct account information is entered.
it: Se stai impostando %s per qualcun altro, è meglio che sia quella persona a completare il processo di creazione dell'account. Come puoi vedere sopra, chiediamo informazioni molto specifiche sul proprietario dell'attività e potresti non avere tutti i dettagli a portata di mano. Non è sempre possibile modificare le informazioni sull'account una volta salvate, soprattutto se il sito accetta transazioni in tempo reale prima che vengano inserite le informazioni corrette sull'account.

en: If you've managed to resolve the issue with your customer, help them with the withdrawal of their dispute.
it: Se hai risolto il problema collaborando con il cliente, aiutalo a ritirare il ricorso.

en: If your customer made no attempt to return the product or cancel the service, or if you provided a replacement product or service, make sure to note that as well.
it: Se il tuo cliente non ha fatto alcun tentativo di restituire il prodotto o annullare il servizio o se hai fornito un prodotto o servizio sostitutivo, assicurati di prenderne nota.

en: If your customer was not refunded appropriately, you will need to accept the dispute, or resolve the issue with your customer. The credit card networks place liability for accepting disputed payments with you, the business.
it: Se il cliente non è stato rimborsato in modo adeguato, dovrai accettare il ricorso o risolvere il problema con il cliente. Le reti delle carte di credito attribuiscono a te, l'azienda, la responsabilità per l'accettazione di pagamenti contestati.

en: If your sales exceed the VAT threshold for your country, you're required to register for a VAT Number.
it: Se le tue vendite superano la soglia IVA per il tuo Paese, devi registrare un numero di partita IVA.

en: Important:
it: Importante:

en: In Progress
it: In corso

[ctx: In admin renewal failed email]
en: The automatic recurring payment for order %1$s from %2$s has failed. The customer was sent an email requesting authentication of payment. If the customer does not authenticate the payment, they will be requested by email again %3$s.
it: Il pagamento ricorrente automatico per l'ordine %1$s di %2$s non è riuscito. Al cliente è stata inviata un'e-mail con richiesta di autenticazione del pagamento. Se il cliente non effettua l'autenticazione del pagamento, gli verrà nuovamente richiesto per e-mail %3$s.

[ctx: In failed renewal authentication email]
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please login and authorize the renewal from your account page: %2$s
it: Il pagamento automatico per rinnovare l'abbonamento con %1$s non è riuscito. Per riattivare l'abbonamento, accedi e autorizza il rinnovo dalla pagina del tuo ccount: %2$s

en: In just a few moments, you'll be ready to test payments on your store.
it: In pochi istanti, sarai pronto a testare i pagamenti sul tuo negozio.

en: In order to receive payouts, you will need to provide your bank details.
it: Per ricevere i versamenti, devi specificare le tue credenziali bancarie.

en: In transit
it: In transito

en: In your online bank account or from an ATM, choose "Payment and other services".
it: Nel tuo conto bancario online o da un bancomat, scegli "Pagamento e altri servizi".

en: In-Person
it: Di persona

en: In-Person (POS)
it: Di persona (POS)

en: In-Person Card Payment
it: Pagamenti con carta di persona

en: In-person transactions
it: Transazioni di persona

en: Inactive
it: Inattivo

en: Include a cover letter with your evidence
it: Includi una lettera di accompagnamento insieme alle prove

en: Include a receipt with your evidence
it: Allega una ricevuta alla tua documentazione

en: Include customer correspondence
it: Includi la corrispondenza con il cliente

en: Include signed delivery proof
it: Includi la prova di consegna firmata

en: Include signed delivery proof from the original order
it: Allega la ricevuta di consegna firmata relativa all'ordine originale

en: Include the order receipt
it: Includi la ricevuta dell'ordine

en: Include timezone into date filtering.
it: Includi il fuso orario nel filtro dei dati.

en: Include usage records for digital products
it: Includi i registri di utilizzo per i prodotti digitali

en: Including the shipping date ties an order to a verifiable event at the cardholder's address.
it: L'inserimento della data di spedizione collega l'ordine a un evento verificabile presso l'indirizzo del titolare della carta.

en: Incorrect account details
it: Dati del conto non corretti

en: Increase conversion at checkout
it: Aumenta la conversione alla cassa

en: Indicates whether the transaction was made online or offline.
it: Indica se la transazione è stata eseguita online o offline.

en: Industry
it: Settore

en: Input any context you think the issuer and network should have while reviewing this dispute.
it: Inserisci ogni informazione che ritieni utile per l'istituto di emissione e la rete durante la revisione della controversia.

en: Inquiry: Closed
it: Domanda: chiusa

en: Inquiry: Response needed
it: Richiesta: risposta necessaria

en: Inquiry: Under review
it: Domanda: in fase di revisione

en: Install WooCommerce
it: Installa WooCommerce

en: Install WooCommerce Subscriptions
it: Installa WooCommerce Subscriptions

en: Instant payout
it: Versamento immediato

en: Instant payout date
it: Data del versamento immediato

en: Instant payout for %s in transit.
it: Versamento istantaneo per %s in transito.

en: Instant payouts are currently unavailable for your account. {{learnMoreLink}}Learn about eligibility requirements{{/learnMoreLink}}
it: I pagamenti istantanei non sono attualmente disponibili per il tuo account. {{learnMoreLink}}Scopri i requisiti di idoneità{{/learnMoreLink}}

en: Insufficient funds
it: Fondi insufficienti

en: Insufficient funds in your WooPayments balance.
it: Fondi insufficienti nel tuo saldo WooPayments.

en: Intent id was not included for payment complete status change.
it: L'ID intento non è stato incluso per la modifica dello stato completo del pagamento.

en: Intentions require at least one payment method
it: Le intenzioni richiedono almeno un metodo di pagamento

en: International IP Address
it: Indirizzo IP internazionale

en: International card fee
it: Commissione carta internazionale

en: International card fee: %1$s%%
it: Commissione carta internazionale: %1$s%%

en: International card fee: %1$s%% + %2$s
it: Commissione carta internazionale: %1$s%% + %2$s

en: International payment fee
it: Commissione per i pagamenti internazionali

en: International payment method fee
it: Tariffa metodo di pagamento internazionale

en: Invalid Refund Amount
it: Cifra rimborso non valida

en: Invalid Tax ID, please try again with a valid tax ID.
it: ID imposta non valido, riprova con un ID imposta valido.

en: Invalid appearance schema.
it: Schema dell'aspetto non valido.

en: Invalid country code, please try again with a valid country code.
it: Codice Paese non valido, riprova con un codice Paese valido.

en: Invalid email address, please correct and try again.
it: Indirizzo e-mail non valido, correggi e riprova.

en: Invalid express checkout method ID specified.
it: ID metodo di pagamento rapido specificato non valido.

en: Invalid number passed. Number %1$s needs to be larger than %2$s
it: Numero non valido passato. Il numero %1$s deve essere maggiore di %2$s

en: Invalid or missing payment details. Please ensure the provided payment method is correctly entered.
it: Dettagli di pagamento non validi o mancanti. Assicurati che il metodo di pagamento fornito sia inserito correttamente.

en: Invalid order status
it: Stato ordine non valido

en: Invalid parameter(s): %s
it: Parametro(i) non valido(i): %s

en: Invalid payment intent
it: Intento di pagamento non valido

en: Invalid payment intent ID.
it: ID del payment intent non valido.

en: Invalid phone number.
it: Numero di telefono non valido.

en: Invalid product id
it: ID prodotto non valido.

en: Invalid token: cookie and session customer mismatch
it: Token non valido: mancata corrispondenza tra cookie e sessione

en: Invalid user ID.
it: ID utente non valido.

en: Invalid value type; expected %s
it: Tipo di valore non valido; previsto: %s

en: Invalid wallet payment type, please try again or use an alternative method.
it: Tipo di portafoglio non valido. Riprova o utilizza un metodo alternativo.

en: Invalid zip code, please correct and try again.
it: Codice postale non valido, correggi e riprova.

en: Investigate this purchase and refund the transaction as needed.
it: Verifica questo acquisto e rimborsa la transazione secondo necessità.

en: Ireland
it: Irlanda

en: Is Not
it: Non è

en: Is my data safe with %s?
it: I miei dati sono al sicuro con %s?

en: Is the payment gateway ready and enabled for use on your store?
it: Il gateway di pagamento è pronto e attivato per l'uso nel tuo negozio?

en: Issue a full refund back to your customer's payment method using %s. This action can not be undone. To issue a partial refund, click "Cancel", and use the "Refund" button in the order details below.
it: Emetti un rimborso completo sul metodo di pagamento del tuo cliente usando %s. Questa azione non può essere annullata. Per emettere un rimborso parziale, fai clic su "Annulla" e usa il pulsante "Rimborso" nei dettagli dell'ordine di seguito.

en: Issue a refund
it: Desideri emettere il rimborso?

en: Issue an authorization on checkout and capture later. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
it: Emetti un'autorizzazione al momento del pagamento e acquisiscila in un secondo momento. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}.

en: Issue an authorization on checkout, and capture later.
it: Emetti un'autorizzazione al momento del pagamento e acquisiscila in un secondo momento.

en: Issue refund
it: Emetti il rimborso

en: Issuer evidence
it: Prova dell'emittente

en: Issuing a refund will close the inquiry, returning the amount in question back to the cardholder. No additional fees apply.
it: L'emissione di un rimborso chiuderà la richiesta, restituendo l'importo in questione al titolare della carta. Non si applicano commissioni aggiuntive.

en: It appears you're attempting to set up %1$s from an unsupported country. In order to complete the set up of %1$s, your store is required to have a business entity in one of the following countries: {{list /}} {{link}}Learn more{{/link}} about setting up business entities in foreign countries.
it: Sembra che tu stia tentando di configurare %1$s da un Paese non supportato. Per completare la configurazione di %1$s, il tuo negozio deve avere un'entità commerciale in uno dei seguenti Paesi: {{list /}}{{link}}Ulteriori informazioni{{/link}} sulla configurazione di entità commerciali in Paesi stranieri.

en: It has been refunded and is not a subject for disputes.
it: È stata rimborsata e non è oggetto di ricorsi.

en: It may be more efficient—and provide a better customer experience—to accept an accidental dispute and charge the customer again, if appropriate. Even when a dispute is withdrawn, it usually takes approximately 75 days to be finalized. Remember, it doesn’t matter to the card networks whether you win or lose a dispute; what matters is how many disputes a business receives, regardless of how many disputes are won.
it: Potrebbe essere più efficiente (e fornire una migliore esperienza al cliente) accettare un ricorso accidentale e addebitare nuovamente al cliente, se appropriato. Anche quando un ricorso viene ritirato, di solito occorrono circa 75 giorni affinché venga finalizzato. Ricorda che le reti delle carte non sono interessate al fatto che tu vinca o perda un ricorso; ciò che conta è il numero di ricorsi che un'azienda riceve, indipendentemente dal numero di ricorsi vinti.

en: It was a duplicate
it: Era un duplicato

en: It was not a duplicate
it: Non era un duplicato

en: Italy
it: Italia

en: Item condition
it: Condizione dell'articolo

en: Item's condition
it: Condizione dell'articolo

en: JP JCT
it: JCT JP

en: Japan
it: Giappone

en: LT VAT
it: IVA LT

en: LU VAT
it: IVA LU

en: LV VAT
it: IVA LV

en: Large
it: Grande

en: Large {{helpText}}(55 px){{/helpText}}
it: Grande {{helpText}}(55 px){{/helpText}}

en: Last 4 digits of the SEPA Debit.
it: Ultime 4 cifre dell'addebito SEPA.

en: Last 4 digits of the card.
it: Ultime 4 cifre della carta.

en: Last day of the month
it: Ultimo giorno del mese

en: Last day today
it: Ultimo giorno oggi

en: Last week to respond to %d of the disputes
it: Ultima settimana per rispondere a %d dei ricorsi

en: Latvia
it: Lettonia

en: Learn more
it: Scopri di più

en: Learn more about Visa compliance disputes
it: Scopri di più sui ricorsi di conformità Visa

en: Learn more about approval delays
it: Scopri di più sui ritardi di approvazione

en: Learn more about development mode
it: Scopri di più sulla modalità di sviluppo

en: Learn more about disputes
it: Scopri di più sui ricorsi

en: Learn more about documents
it: Scopri di più sui documenti

en: Learn more about enabling payment methods
it: Scopri di più sull'abilitazione dei metodi di pagamento

en: Learn more about fraud protection
it: Scopri di più sulla protezione dalle frodi

en: Learn more about instant payouts
it: Scopri di più sui versamenti istantanei

en: Learn more about payment inquiries
it: Scopri di più sulle richieste relative ai pagamenti

en: Learn more about pending schedules
it: Maggiori informazioni sulle pianficazioni in sospeso

en: Learn more about preventing disputes
it: Scopri di più su come evitare i ricorsi.

en: Learn more about preventing disputes.
it: Scopri di più su come evitare i ricorsi.

en: Learn more about responding to disputes
it: Scopri di più sulle risposte ai ricorsi

en: Learn more about sandbox accounts
it: Scopri di più sugli account sandbox

en: Learn more about test accounts
it: Scopri di più sugli account di prova

en: Learn more about test mode
it: Scopri di più sulla modalità di prova

en: Learn more about the dispute process using <learnMoreLink>our resources</learnMoreLink>
it: Scopri di più sulla procedura di contestazione consultando <learnMoreLink>le nostre risorse</learnMoreLink>

en: Learn more about the dispute process.
it: Scopri di più sulla procedura del ricorso.

en: Learn more.
it: Scopri di più.

en: Leave blank for no limit
it: Lascia vuoto per nessun limite

en: Leave review
it: Scrivi una recensione

en: Legal name
it: Nome legale

en: Less than $250k
it: Meno di $ 250.000

en: Let your customers pay with JCB, the only international payment brand based in Japan.
it: Consenti ai tuoi clienti di pagare con JCB, l'unico marchio di pagamento internazionale con sede in Giappone.

en: Let your customers pay with major credit and debit cards without leaving your store.
it: Consenti ai tuoi clienti di pagare con le principali carte di credito e di debito senza lasciare il tuo negozio.

en: Let your customers switch between your enabled currencies
it: Consenti ai clienti di passare da una valuta abilitata all'altra

en: Let your customers use their favorite express payment methods and digital wallets for faster, more secure checkouts across different parts of your store.
it: Consenti ai tuoi clienti di usare i loro metodi di pagamento rapidi e portafogli digitali preferiti per pagamenti più veloci e sicuri in diverse parti del tuo negozio.

en: Let’s get your store ready to accept payments
it: Prepara il tuo negozio ad accettare pagamenti.

en: Light
it: Chiaro

en: Light-Outline
it: Contorno chiaro

en: Limited time offer
it: Offerta per un periodo di tempo limitato

en: Limits
it: Limiti

en: Line 1 of the billing address.
it: Riga 1 dell'indirizzo di fatturazione.

en: Line 2 of the billing address.
it: Riga 2 dell'indirizzo di fatturazione.

en: Line height
it: Altezza riga

en: Link
it: Collegamento

en: Link autofills your customers' payment and shipping details to deliver an easy and seamless checkout experience.
it: Il link compila automaticamente i dettagli di pagamento e spedizione dei tuoi clienti per offrire un'esperienza di pagamento facile e senza interruzioni.

en: Link details for the payment method.
it: Dettagli del link per il metodo di pagamento.

en: Link type is required
it: Il tipo di link è richiesto

en: List flagged (fraud outcome) transactions
it: Elenca le transazioni contrassegnate (esito della frode)

en: List transactions flagged by fraud protection for a given outcome status (e.g. block, review).
it: Elenca le transazioni segnalate dal sistema di protezione antifrode in base a un determinato stato dell'esito (ad es. blocco, revisione).

en: Lithuania
it: Lituania

en: Loading
it: caricamento...

en: Loading balance report
it: Caricamento del report sul bilancio

en: Loading dispute…
it: Caricamento della disputa...

en: Loading fees
it: Caricamento delle commissioni

en: Loading…
it: caricamento...

en: Loan
it: Prestito

en: Loan amount
it: Importo del prestito

en: Loan disbursed
it: Prestito elargito

en: Loan disbursement
it: Erogazione del prestito

en: Loan paydown
it: Rimborso del finanziamento

en: Loan repayment
it: Restituzione del prestito

en: Loan repayment: <a>Loan %s</a>
it: Restituzione del prestito: <a>Prestito %s</a>

en: Log error messages
it: Messaggi di errore dei log

en: Log error messages (defaulted on for test accounts)
it: Registra messaggi di errore (opzione attiva per impostazione predefinita per gli account di prova)

en: Logging
it: Registrazione

en: Login or usage records
it: Record di accesso o utilizzo

en: Looks good
it: Perfetto.

en: Lost
it: Perso

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: MT VAT
it: IVA MT

en: Make sure your business name appears clearly on customer bank statements to prevent confusion.
it: Assicurati che il nome della tua attività appaia chiaramente sull'estratto conto dei clienti per evitare malintesi.

en: Make your %s prices consistent by rounding them up after they're converted. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
it: Rendi coerenti i tuoi prezzi in %s arrotondandoli per eccesso dopo che sono stati convertiti. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}

en: Manage and update your bank account information to receive payouts.
it: Gestisci e aggiorna le informazioni del conto bancario per ricevere versamenti.

en: Manage in Stripe
it: Gestisci su Stripe

en: Manual
it: Manuale

en: Manual Rate
it: Tasso manuale

en: Manual capture
it: Acquisizione manuale

en: Manual capture is available for card payments only. Payment methods that don't support it will be disabled.
it: L'acquisizione manuale è disponibile solo per i pagamenti con carta. I metodi di pagamento che non la supportano saranno disattivati.

en: Manual capture is enabled, so any payment methods that don't support it have been automatically disabled.
it: L'acquisizione manuale è abilitata, quindi tutti i metodi di pagamento che non la supportano sono stati automaticamente disabilitati.

en: Manual capture is not available when Stripe Billing is active.
it: L'acquisizione manuale non è disponibile se Stripe Billing è attivo.

en: Mastercard
it: MasterCard

en: Match filter for the transactions.
it: Fai corrispondere il filtro alle transazioni.

en: Max file size exceeded.
it: Dimensione massima del file superata.

en: Maximum item count must be greater than the minimum item count on the "Order Item Threshold" rule.
it: Il numero massimo di articoli deve essere maggiore del numero minimo di articoli nella regola "Soglia articolo ordine".

en: Maximum item count must be greater than the minimum item count.
it: Il numero massimo di articoli deve essere maggiore del numero minimo di articoli.

en: Maximum items per order
it: Articoli massimi per ordine

en: Maximum purchase price
it: Prezzo di acquisto massimo

en: Maximum purchase price must be greater than the minimum purchase price.
it: Il prezzo massimo di acquisto deve essere superiore al prezzo minimo di acquisto.

en: Maybe later
it: Forse dopo

en: Medium
it: Medio

en: Medium {{helpText}}(48 px){{/helpText}}
it: Media {{helpText}}(48 px){{/helpText}}

en: Mention prior good history with the customer
it: Ricordare i precedenti positivi con il cliente

en: Message could not be dismissed | Messages could not be dismissed
it[0]: Non è stato possibile ignorare il messaggio
it[1]: Non è stato possibile ignorare i messaggi

en: Message dismissed
it: Messaggio ignorato

en: Metadata keys must be strings of 40 characters or fewer.
it: Le chiavi dei metadati devono essere stringhe di 40 caratteri o meno.

en: Metadata may not contain more than 10 keys.
it: I metadati non possono contenere più di 10 chiavi.

en: Metadata values must be strings of 500 characters or fewer.
it: I valori dei metadati devono essere stringhe di 500 caratteri o meno.

en: Method
it: Metodo

en: Microdeposit transfers failed. Please check the account, institution and transit numbers.
it: Trasferimenti di microacconti non riusciti. Controlla il conto, l'istituto e i numeri delle transazioni.

en: Migrate Stripe Billing subscriptions
it: Migrazione degli abbonamenti Stripe Billing

en: Migrate Subscriptions
it: Migra iscrizioni

en: Migration in progress
it: Migrazione in corso

en: Minimum items per order
it: Articoli minimi per ordine

en: Minimum purchase price
it: Prezzo di acquisto minimo

en: Missing or invalid appearance data.
it: Dati dell'aspetto mancanti o non validi.

en: Mobile Number
it: Numero di cellulare

en: Mobile number
it: Numero di cellulare

en: Mobile phone number
it: Numero di cellulare

en: Model
it: Modello

en: Monday
it: Luned&igrave;

en: Month to date
it: Da mese a data

en: Monthly
it: Mensile

en: Monthly anchor for deposit scheduling when interval is set to monthly
it: Ancora mensile per la pianificazione degli acconti quando l'intervallo è impostato su mensile

en: More details
it: Maggiori dettagli

en: More information
it: Ulteriori informazioni

en: More information about payout status
it: Ulteriori informazioni sullo stato del versamento

en: More information is needed to finish setting up this payment method. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
it: Per completare l'impostazione di questo metodo di pagamento sono necessarie ulteriori informazioni. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}

en: More information needed
it: Sono necessarie maggiori informazioni

en: More options for specific payment needs.
it: Più opzioni per esigenze di pagamento specifiche.

en: More than $100M
it: Più di $ 100 M

en: Multi-Currency settings
it: Impostazioni della multivaluta

en: Multibanco Payment instructions
it: Istruzioni di pagamento Multibanco

en: Multiple product types
it: Più tipi di prodotto

en: My store is already live
it: Il mio negozio è già online

en: NAME
it: NOME

en: NL VAT
it: IVA NL

en: NO VAT
it: SENZA IVA

en: NZ GST
it: GST NZ

en: Name
it: Nome

en: Name associated with the billing details.
it: Nome associato ai dettagli di fatturazione.

en: Name: %1$s, Guest
it: Nome: %1$s, ospite

en: Name: %1$s, Username: %2$s
it: Nome: %1$s, nome utente: %2$s

en: Need cash in a hurry? Instant payouts are available within 30 minutes for a nominal %s service fee. <a>Learn more</a>
it: Hai bisogno di contanti in fretta? I versamenti istantanei sono disponibili entro 30 minuti pagando una commissione di servizio nominale di %s. <a>Scopri di più</a>

en: Need to refund part of the order? <link>Go to the order</link>.
it: Vuoi rimborsare parte dell'ordine? <link>Vai all'ordine</link>.

en: Needs response
it: Necessita di risposta

en: Needs review
it: Richiede revisione

en: Needs setup
it: Necessita impostazione

en: Negative account balance? {{discoverWhyLink}}Discover why.{{/discoverWhyLink}}
it: Saldo del conto negativo? {{discoverWhyLink}}Scopri perché.{{/discoverWhyLink}}

en: Net
it: Netto

en: Net amount
it: Importo netto

en: Net amount.
it: Importo netto.

en: Net balance change in the period
it: Variazione del saldo netto nel periodo

en: Net deposit
it: Acconto netto

en: Net payout amount
it: Importo netto del versamento

en: Net payout amount:
it: Importo netto del versamento:

en: Net payout: %s
it: Versamento netto: %s

en: Net withdrawal amount
it: Importo netto di prelievo

en: Netherlands
it: Paesi Bassi

en: Network cost for the dispute.
it: Costo di rete per il ricorso.

en: Network costs
it: Costi di rete

en: Network costs associated with resolving Visa compliance disputes.
it: Costi di rete associati alla risoluzione dei ricorsi di conformità Visa.

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: New Zealand dollar
it: Dollari Neozelandesi

en: New receipt
it: Nuova ricevuta

en: New receipt emails are sent to customers when a new order is paid for with a card reader.
it: Le nuove e-mail di ricevuta vengono inviate ai clienti quando si effettua il pagamento di un nuovo ordine con un lettore di carte.

en: Next
it: Prossimo

en: Next automatic payment scheduled for %s.
it: Prossimo pagamento automatico previsto: %s.

en: Next time you buy here and on other Woo-powered stores, we'll send you a code to securely purchase with WooPay.
it: La prossima volta che farai acquisti qui e su altri negozi gestiti da Woo, ti invieremo un codice per acquistare in modo sicuro con WooPay.

en: Next we’ll ask you to share a few details about your business to create your account.
it: In seguito, ti chiederemo di condividere alcune informazioni sulla tua attività per creare un account.

en: Next we’ll ask you to verify your business and payment details to enable payouts.
it: Successivamente ti chiederemo di verificare i dettagli della tua attività e del pagamento per abilitare i versamenti.

en: No account settings provided
it: Nessuna impostazione account fornita

en: No action taken
it: Nessuna azione intrapresa

en: No document was uploaded. Upload the document again.
it: Non è stato caricato nessun documento. Carica nuovamente il documento.

en: No fees to display
it: Nessuna commissione da mostrare

en: No funds have been withdrawn yet.
it: Il denaro non è ancora stato ritirato.

en: No payment methods found for customer
it: Nessun metodo di pagamento trovato per il cliente

en: No refund needed
it: Nessun rimborso necessario

en: No selection
it: Nessuna selezione

en: No test orders found.
it: Nessun ordine di prova trovato.

en: No valid event name or type.
it: Nessun nome o tipo di evento valido.

en: Non-compliant
it: Non conforme

en: None
it: Nessuno.

en: Normal
it: Normale

en: Norway
it: Norvegia

en: Norwegian krone
it: Corone Norvegesi

en: Not active
it: Non attiva

en: Not available
it: Non disponibile

en: Not checked
it: Nessuna verifica

en: Not connected
it: Non collegato

en: Not eligible
it: Non idoneo

en: Not set
it: Non impostato

en: Notifications email
it: E-mail di notifica

en: Number
it: Numero

en: Offer card payments, Apple Pay, iDEAL | Wero, Affirm, Afterpay, and accept in-person payments with the Woo mobile app.
it: Offri pagamenti con carta, Apple Pay, iDEAL | Wero, Affirm, Afterpay e accetta pagamenti di persona con l'app Woo per dispositivi mobili.

en: Offer customers a fast, secure checkout experience with Amazon Pay.
it: Offri ai clienti un'esperienza di pagamento rapida e sicura con Amazon Pay.

en: Offer customers a fast, secure checkout experience with Google Pay.
it: Offri ai clienti un'esperienza di pagamento rapida e sicura con Google Pay.

en: Offers the highest level of filtering for stores, but may catch some legitimate transactions.
it: Offre il più alto livello di filtro per i negozi, ma può rilevare alcune transazioni legittime.

en: Offline service
it: Servizio offline

en: Onboarding
it: Avviamento

en: Onboarding field data could not be retrieved
it: I dati dei campi di avviamento non possono essere recuperati

en: Onboarding initialization is already in progress. Please wait for it to finish.
it: Inizializzazione avviamento già in corso. Attendi la fine dell'operazione.

en: Once confirmed, this cannot be undone.
it: Una volta confermato, non può essere annullato.

en: Once you've received the item(s), refund the customer before the deadline to prevent this escalating to a dispute.
it: Una volta ricevuti gli articoli, rimborsa il cliente prima della scadenza per evitare che la richiesta diventi un ricorso.

en: One last step! Verify your identity with our partner
it: Un ultimo passaggio. Conferma la tua identità con il nostro partner

en: One moment please
it: Solo un momento

en: One more step to accept recurring payments
it: Un passaggio in più per poter accettare i pagamenti ricorrenti

en: One more step to enable %s
it: Ancora un passaggio per attivare %s

en: One or more of your extensions are incompatible with WooPay.
it: Una o più estensioni non sono compatibili con WooPay.

en: Online store
it: Negozio online

en: Only icon
it: Solo icona

en: Optimized for caching
it: Ottimizzato per la memorizzazione nella cache

en: Optimized for speed (default)
it: Ottimizzato per la velocità (predefinito)

en: Optional metadata to attach to the dispute. Maximum 10 keys; keys up to 40 characters; values up to 500 characters.
it: Metadati opzionali da allegare al ricorso. Massimo 10 chiavi; chiavi fino a 40 caratteri; valori fino a 500 caratteri.

en: Optional refund reason.
it: Motivo del rimborso opzionale.

en: Orange shield outline
it: Contorno protezione arancione

en: Order
it: Ordine

en: Order #
it: Ordine n.

en: Order #%s
it: Ordine #%s

en: Order ID
it: ID ordine

en: Order Items Threshold
it: Soglia articoli ordine

en: Order cannot be refunded
it: Impossibile rimborsare l'ordine

en: Order not found
it: Ordine non trovato

en: Order number
it: Numero dell'ordine

en: Order receipt
it: Ricevuta dell'ordine

en: Order summary
it: Riepilogo dell'ordine

en: Orders from outside of the following countries will be blocked by the filter:
it: Gli ordini al di fuori dei seguenti paesi verranno bloccati dal filtro:

en: Orders from outside of the following countries will be screened by the filter:
it: Gli ordini al di fuori dei seguenti paesi verranno schermati dal filtro:

en: Orders from the following countries will be blocked by the filter:
it: Gli ordini dai seguenti paesi verranno bloccati dal filtro:

en: Orders from the following countries will be screened by the filter:
it: Gli ordini dai seguenti paesi verranno schermati dal filtro:

en: Origin
it: Origine

en: Original price was: %s.
it: Il prezzo originale era: %s.

en: Other
it: Altro

en: Other adjustments
it: Altri aggiustamenti

en: Other documents
it: Altri documenti

en: Otherwise, use the forms on the next screen to submit evidence that the subscription was still active and that the customer was aware of, and did not follow, your cancellation procedure.
it: Altrimenti, usa i moduli presenti nella prossima schermata per inviare la prova che l'abbonamento era ancora attivo e che il cliente ne era a conoscenza e non ha seguito la procedura di annullamento.

en: Our records indicate that the customer and legitimate cardholder, %1$s, ordered %2$s on %3$s.
it: Dalle informazioni in nostro possesso risulta che il cliente e il legittimo titolare della carta, %1$s, abbia ordinato %2$s il giorno %3$s.

en: Our records indicate that the customer, %1$s, ordered %2$s on %3$s and received it on %4$s.
it: Dalle informazioni in nostro possesso risulta che il cliente %1$s abbia ordinato %2$s il giorno %3$s e l'abbia ricevuto il giorno %4$s.

en: Our records indicate that the customer, %1$s, ordered %2$s on %3$s. The product matched the description provided at the time of sale, and we did not receive any indication from the customer that it was defective or not as described.
it: Dalle informazioni in nostro possesso risulta che il cliente %1$s abbia ordinato %2$s il giorno %3$s. Il prodotto corrispondeva alla descrizione fornita al momento della vendita e non abbiamo ricevuto alcuna indicazione da parte del cliente che fosse difettoso o non corrispondente alla descrizione.

en: Our records indicate that the customer, %1$s, subscribed to %2$s and was billed according to the terms accepted at the time of signup. The customer's account remained active and no cancellation was recorded prior to the billing date.
it: Dalle informazioni in nostro possesso risulta che il cliente %1$s si sia abbonato a %2$s e sia stato fatturato secondo i termini accettati al momento della registrazione. L'account del cliente è rimasto attivo e non è stato registrato alcun annullamento prima della data di fatturazione.

en: Our records indicate that the customer, %1$s, was refunded on %2$s for the amount of %3$s. The refund was processed through our payment provider and should be visible on the customer's statement within 7 - 10 business days.
it: Dalle informazioni in nostro possesso risulta che il cliente %1$s sia stato rimborsato il giorno %2$s per l'importo di %3$s. Il rimborso è stato elaborato tramite il nostro fornitore di servizi di pagamento e dovrebbe essere visibile sull'estratto conto del cliente nel giro di 7-10 giorni lavorativi.

en: Our records indicate that this charge was a duplicate of a previous transaction. A refund has already been issued to the customer on %1$s for the amount of %2$s. This refund should be visible on the customer's statement within 7 - 10 business days.
it: Dalle informazioni in nostro possesso risulta che questo addebito era un duplicato di una transazione precedente. È già stato emesso un rimborso al cliente il giorno %1$s per l'importo di %2$s. Questo rimborso dovrebbe essere visibile sull'estratto conto del cliente nel giro di 7-10 giorni lavorativi.

en: Our records show that the customer placed two distinct orders: %1$s and %2$s. Both transactions were legitimate, fulfilled independently, and are not duplicates.
it: Dalle informazioni in nostro possesso risulta che il cliente ha effettuato due ordini distinti: %1$s e %2$s. Entrambe le transazioni erano legittime, sono state eseguite in modo indipendente e non costituiscono duplicati.

en: Outline
it: Bordo in evidenza

en: Override the default {{privacyLink}}privacy policy{{/privacyLink}} and {{termsLink}}terms of service{{/termsLink}}, or add custom text to WooPay checkout. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
it: Sostituisci la {{privacyLink}}Politica sulla privacy{{/privacyLink}} e i {{termsLink}}Termini di servizio{{/termsLink}} predefiniti o aggiungi testo personalizzato al pagamento di WooPay. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}.

en: Overview
it: Panoramica

en: Owner
it: Proprietà di

en: Owner email
it: E-mail proprietario

en: PHONE
it: TELEFONO

en: PL VAT
it: IVA PL

en: PRODUCT DESCRIPTION
it: DESCRIZIONE DEL PRODOTTO

en: PRODUCT OR SERVICE DESCRIPTION
it: DESCRIZIONE DEL PRODOTTO

en: PRODUCT OR SERVICE TYPE
it: TIPO DI PRODOTTO O SERVIZIO

en: PRODUCT TYPE
it: TIPO DI PRODOTTO

en: PT VAT
it: IVA PT

en: Page number.
it: Numero della pagina.

en: Page size.
it: Dimensione della pagina.

en: Paid
it: Pagato

en: Paid Currency
it: Valuta pagata

en: Paid in Full
it: Pagato per intero

en: Paid off: %s
it: Pagato: %s

en: Paid with
it: Pagato con

en: Partial refund
it: Rimborso parziale

en: Passed
it: Passato

en: Past month
it: Mese scorso

en: Past week
it: Settimana scorsa

en: Pay out %s now
it: Versa ora %s

en: Pay with
it: Paga con

en: Pay with your Amazon account.
it: Paga con il tuo account Amazon.

en: Payment
it: Pagamento

en: Payment Gateway
it: Gateway di pagamento

en: Payment ID
it: ID pagamento

en: Payment Method
it: Metodo di pagamento

en: Payment activation through our financial partner requires HTTPS and cannot be completed.
it: L'attivazione del pagamento tramite il nostro partner finanziario richiede HTTPS e non può essere completata.

en: Payment authentication requested email
it: E-mail di richiesta di autenticazione del pagamento

en: Payment authentication requested emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment fails because the transaction requires an SCA verification, the customer is requested to authenticate the payment, and a retry rule has been applied to notify the customer again within a certain time period.
it: Le e-mail delle richieste di autenticazione del pagamento vengono inviate ai destinatari scelti quando un tentativo di elaborare automaticamente un pagamento di rinnovo dell'abbonamento non va a buon fine perché la transazione richiede una verifica SCA, il cliente deve autenticare il pagamento ed è stata applicata una regola di ripetizione del tentativo di notifica al cliente entro un determinato periodo di tempo.

en: Payment authorization has <strong>expired</strong> (<a>%1$s</a>).
it: L'autorizzazione di pagamento è <strong>scaduta</strong> (<a>%1$s</a>).

en: Payment authorization needed for renewal of order {order_number}
it: Autorizzazione per il pagamento necessaria per il rinnovo di {order_number}

en: Payment authorization needed for renewal of {site_title} order {order_number}
it: Autorizzazione per il pagamento necessaria per il rinnovo dell’ordine {order_number} relativo a {site_title}

en: Payment authorization was successfully <strong>cancelled</strong> (<a>%1$s</a>).
it: <strong>Annullamento</strong> dell'autorizzazione di pagamento completato correttamente (<a>%1$s</a>).

en: Payment authorized
it: Pagamento autorizzato

en: Payment blocked
it: Pagamento bloccato

en: Payment cancel failed to complete with the following message: %s
it: Impossibile annullare l'acquisizione del pagamento con il seguente messaggio: %s

en: Payment cannot be canceled for partially or fully refunded orders.
it: Il pagamento non può essere annullato per ordini parzialmente o completamente rimborsati.

en: Payment cannot be captured for partially or fully refunded orders.
it: Il pagamento non può essere acquisito per ordini parzialmente o completamente rimborsati.

en: Payment cannot be processed for partially or fully refunded orders.
it: Impossibile elaborare il pagamento per ordini parzialmente o completamente rimborsati.

en: Payment capture failed to complete with the following message: %s
it: Impossibile completare l'acquisizione del pagamento con il seguente messaggio: %s

en: Payment details
it: Dettagli di pagamento

en: Payment details not loaded
it: Dettagli di pagamento non caricati

en: Payment dispute and fees have been deducted from your next payout
it: L'importo della controversia di pagamento e delle spese è stato detratto dal prossimo versamento

en: Payment dispute funds have been reinstated
it: I fondi per il ricorso del pagamento sono stati ripristinati

en: Payment dispute has been updated
it: Il ricorso del pagamento è stato aggiornato

en: Payment disputed
it: Pagamento contestato

en: Payment disputed as %s.
it: Pagamento contestato come %s

en: Payment failed
it: Pagamento non riuscito

en: Payment failure refund
it: Rimborso non riuscito per il pagamento

en: Payment for order #%s canceled successfully.
it: Pagamento per l'ordine #%s annullato correttamente.

en: Payment for order #%s captured successfully.
it: Pagamento per l'ordine #%s acquisito correttamente.

en: Payment for the order failed with the following message: "%1$s" and failure code <code>%2$s</code>
it: Pagamento dell'ordine non riuscito con visualizzazione del seguente messaggio: "%1$s" e codice di errore <code>%2$s</code>

en: Payment has been disputed for %1$s with reason "%2$s". <a>Response due by %3$s</a>.
it: È stato effettuato il ricorso del pagamento per %1$s con motivazione "%2$s". <a>Risposta dovuta da %3$s</a>.

en: Payment inquiry has been closed with status %1$s. See <a>payment status</a> for more details.
it: La richiesta di pagamento è stata chiusa con lo stato %1$s. Vedi lo <a>stato del pagamento</a> per maggiori dettagli.

en: Payment instructions
it: Istruzioni di pagamento

en: Payment method
it: Metodo di pagamento

en: Payment method IDs that should be enabled. Other methods will be disabled.
it: ID dei metodi di pagamento che dovrebbero essere abilitati. Gli altri metodi verranno disabilitati.

en: Payment method is changed to: <strong>Credit card ending in %1$s</strong>.
it: Il metodo di pagamento è stato modificato a: <strong>Carta di credito terminante in %1$s</strong>

en: Payment method is changed to: <strong>Link ending in %1$s</strong>.
it: Il metodo di pagamento è stato modificato in: <strong>Link terminante in %1$s</strong>.

en: Payment method successfully added.
it: Metodo di pagamento aggiunto correttamente.

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
it: Metodo di pagamento aggiornato per tutti gli abbonamenti correnti.

en: Payment method updated.
it: Metodo di pagamento aggiornato.

en: Payment methods
it: Metodi di pagamento

en: Payment methods that need %s:
it: I metodi di pagamento che necessita %s:

en: Payment refund
it: Rimborso pagamento

en: Payment request buttons
it: Pulsanti di richiesta di pagamento

en: Payment status changed to <strong>%s</strong>.
it: Stato del pagamento modificato in <strong>%s</strong>.

en: Payment succeeded, but a downstream error occurred during post-payment processing: %s. Order status preserved.
it: Il pagamento è andato a buon fine, ma si è verificato un errore a valle durante l'elaborazione post-pagamento: %s. Lo stato dell'ordine è stato mantenuto.

en: Payment was approved by <a>%s</a>
it: Il pagamento è stato approvato da <a>%s</a>

en: Payment was blocked by <a>%s</a>
it: Il pagamento è stato bloccato da <a>%s</a>

en: Payment was screened by your fraud filters and blocked.
it: Il pagamento è stato schermato dai tuoi filtri antifrode e bloccato.

en: Payment was screened by your fraud filters and placed in review.
it: Il pagamento è stato schermato dai tuoi filtri antifrode e messo in revisione.

en: Payments
it: Pagamenti

en: Payments accepted on checkout
it: Pagamenti accettati al momento di pagare

en: Payments and payouts are disabled for this account until missing business information is updated.
it: I pagamenti e i versamenti sono disabilitati per questo account finché le informazioni aziendali mancanti non vengono aggiornate.

en: Payments and payouts are disabled for this account until missing information is updated. Please update the following information in the Stripe dashboard.
it: I pagamenti e i versamenti sono disabilitati per questo account finché le informazioni mancanti non vengono aggiornate. Aggiorna le seguenti informazioni nella dashboard di Stripe.

en: Payments and payouts are disabled for this account until setup is completed.
it: I pagamenti e i versamenti sono disattivati per questo account fino al completamento dell'impostazione.

en: Payments and payouts are disabled until account setup is completed. If you are experiencing problems completing account setup, or need to change the email/country associated with your account, you can reset your account and start from the beginning.
it: I pagamenti e i versamenti sono disattivati fino al completamento della configurazione dell'account. Se riscontri dei problemi nel completamento della configurazione dell'account o desideri cambiare l'indirizzo e-mail o il Paese associati al tuo account, puoi reimpostare il tuo account e iniziare da capo.

en: Payments capture
it: Acquisizione dei pagamenti

en: Payments made simple — including %s, a new express checkout feature.
it: Pagamenti semplificati, incluso %s, una nuova funzionalità di pagamento rapido.

en: Payments that have been blocked by a risk filter will appear under the blocked tab in {{strong}}Payments > Transactions{{/strong}}. We'll let you know why each payment was blocked so you can determine if you need to adjust your risk filters.
it: I pagamenti che sono stati bloccati da un filtro di rischio verranno visualizzati nella scheda bloccata in {{strong}}Pagamenti > Transazioni{{/strong}}. Ti informeremo sul perché ogni pagamento è stato bloccato in modo che tu possa determinare se è necessario modificare i filtri di rischio.

en: Payments will be {{blocked}}blocked{{/blocked}} if:
it: Il pagamento verrà {{blocked}}bloccato{{/blocked}} se:

en: Payments {{strong}}must be captured on the order details screen within 7 days of authorization{{/strong}}, otherwise the authorization and order will be canceled.
it: I pagamenti {{strong}}devono essere acquisiti sulla schermata dei dettagli dell'ordine entro i 7 giorni dell'autorizzazione{{/strong}}, altrimenti l'autorizzazione e l'ordine verranno annullati.

en: Payout
it: Versamento

en: Payout Currency
it: Valuta di versamento

en: Payout ID
it: ID versamento

en: Payout amount
it: Importo del versamento

en: Payout bank account
it: Conto bancario per i versamenti

en: Payout currency
it: Valuta del versamento

en: Payout date
it: Data del versamento

en: Payout details
it: Dettagli del versamento

en: Payout fees
it: Commissioni di versamento

en: Payout history
it: Storico versamenti

en: Payout overview
it: Panoramica versamenti

en: Payout schedule
it: Pianificazione versamenti

en: Payout scheduling becomes available after the standard 7-day waiting period for new accounts is complete. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
it: La pianificazione del versamento diventa disponibile dopo il completamento del periodo di attesa standard di 7 giorni per i nuovi account. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}

en: Payout scheduling is currently unavailable for your store. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
it: La programmazione dei versamenti non è attualmente disponibile per il tuo negozio. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}

en: Payout status
it: Stato versamento

en: Payout transactions
it: Transazioni di versamento

en: Payouts
it: Versamenti

en: Payouts are currently paused because a recent payout failed. Please {{updateLink/}}.
it: Al momento i versamenti sono sospesi perché un versamento recente non è andato a buon fine. Per favore {{updateLink/}}.

en: Payouts are currently paused because a recent payout failed. Please {{updateLink}}update your bank account details{{/updateLink}}.
it: Al momento i versamenti sono sospesi perché un versamento recente non è andato a buon fine. {{updateLink}}Aggiorna i dettagli del tuo conto bancario{{/updateLink}}.

en: Payouts are paused while your available funds balance remains below %s. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
it: I versamenti vengono sospesi fino a quando il saldo dei fondi disponibili rimane inferiore a %s. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}

en: Payouts match <select /> filters
it: I versamenti corrispondono ai filtri <select />

en: Payouts match {{select /}} filters
it: I versamenti corrispondono ai filtri {{select /}}

en: Payouts may be interrupted while your %s balance remains negative. {{whyLink}}Why?{{/whyLink}}
it: I versamenti possono essere interrotti mentre il saldo di %s rimane negativo. {{whyLink}}Perché?{{/whyLink}}

en: Payouts scheduled on a weekend will be sent on the next business day.
it: I versamenti programmati in un fine settimana verranno inviati il giorno lavorativo successivo.

en: Payouts that fall on a holiday will initiate on the next business day.
it: I versamenti che cadono in un giorno festivo inizieranno il giorno lavorativo successivo.

en: Payouts will occur every business day.
it: I versamenti avvengono ogni giorno lavorativo.

en: Payouts:
it: Versamenti:

en: Pending
it: In sospeso

en: Pending verification
it: Verifica in sospeso

en: Personal Identification Number
it: Numero di identificazione personale

en: Phone number associated with the billing details.
it: Numero di telefono associato ai dettagli di fatturazione.

en: Photos showing the item's condition prior to shipping.
it: Foto che mostrano le condizioni dell'articolo prima della spedizione.

en: Physical products
it: Prodotti fisici

en: Place in review if the AVS verification fails
it: Metti in revisione se la verifica AVS non riesce

en: Place in review if the country resolved from customer IP is not listed in your selling countries
it: Metti in revisione se il paese risolto dall'IP del cliente non è elencato nei paesi di vendita

en: Place in review if the items count is not in your defined range
it: Metti in revisione se il conteggio degli elementi non rientra nell'intervallo definito

en: Place in review if the order originates from a country different from the shipping address country
it: Metti in revisione se l'ordine proviene da un Paese diverso dal Paese dell'indirizzo di spedizione

en: Place in review if the purchase price is not in your defined range
it: Metti in revisione se il prezzo di acquisto non rientra nell'intervallo definito

en: Place in review if the shipping address country differs from the billing address country
it: Metti in revisione se il paese dell'indirizzo di spedizione è diverso dal paese dell'indirizzo di fatturazione

en: Place order
it: Effettua ordine

en: Please <b>complete your %1$s setup</b> to continue using it.
it: <b>Completa la %1$s configurazione</b> per continuare a usarlo.

en: Please <b>complete your %1$s setup</b> to process payments.
it: <b>Completa l'impostazione</b> di %1$s per elaborare i pagamenti.

en: Please <b>complete your %1$s setup</b> to process transactions.
it: <b>Completa l'impostazione</b> di %1$s per elaborare le transazioni.

en: Please check the <a>logs</a> for more details on this issue. Debug log must be enabled under <strong>Advanced settings</strong> to see recorded logs.
it: Controlla i <a>log</a> per ulteriori dettagli su questo problema. Il log di debug deve essere abilitato in <strong>Impostazioni avanzate</strong> per visualizzare i log registrati.

en: Please check your network and try again.
it: Controlla la rete e riprova.

en: Please ensure all prefilled information is correct and complete any missing details.
it: Assicurati che tutte le informazioni precompilate siano corrette e completa eventuali dettagli mancanti.

en: Please ensure the product or service type and description have been entered accurately.
it: Assicurati che il tipo di prodotto o servizio e la descrizione siano stati inseriti correttamente.

en: Please ensure the product type and description have been entered accurately.
it: Assicurati che il tipo di prodotto e la descrizione siano stati inseriti correttamente.

en: Please enter a valid email address.
it: Inserisci un indirizzo e-mail valido.

en: Please enter a valid mobile phone number.
it: Inserire un numero di telefono cellulare valido.

en: Please enter a valid number
it: Si prega di inserire un numero valido

en: Please enter a valid phone number.
it: Inserisci un numero di telefono valido.

en: Please enter any relevant details here.
it: Inserisci qui tutti i dettagli pertinenti.

en: Please fill out all required fields
it: Compila tutti i campi richiesti

en: Please provide a business type
it: Fornisci un tipo di attività

en: Please provide a country
it: Fornisci un Paese

en: Please provide a response
it: Fornisci una risposta

en: Please provide a type of goods or services
it: Fornisci un tipo di beni o servizi

en: Please resolve the dispute on this order of %1$s labeled '%2$s' by %3$s.
it: Risolvi il ricorso su questo ordine dell'importo di %1$s denominato "%2$s" entro il giorno %3$s.

en: Please resolve the inquiry on this order of %1$s labeled '%2$s' by %3$s.
it: Risolvi la domanda su questo ordine dell'importo di %1$s denominato "%2$s" entro il giorno %3$s.

en: Please resolve the inquiry on this order of %1$s with reason '%2$s'.
it: Risolvi la domanda su questo ordine dell'importo di %1$s con il motivo "%2$s".

en: Please respond before %1$s.
it: Rispondi prima del giorno %1$s.

en: Please see this document for more information
it: Per ulteriori informazioni, consulta questo documento

en: Please select a customer first
it: Seleziona prima un cliente

en: Please select a payment method
it: Seleziona un metodo di pagamento

en: Please select your product options before proceeding.
it: Seleziona le opzioni del prodotto prima di procedere.

en: Please share a few more details
it: Condivi qualche dettaglio in più

en: Please take action
it: Intraprendi l'azione opportuna

en: Please type only valid emails
it: Digita solo e-mail valide

en: Please wait until file upload is finished
it: Attendi fino al completamento del caricamento del file

en: Poland
it: Polonia

en: Portugal
it: Portogallo

en: Postal code check
it: Verifica codice postale

en: Postal code of the billing address.
it: Codice postale dell'indirizzo di fatturazione.

en: Pound sterling
it: Sterline Britanniche

en: Powered by WooCommerce
it: Con tecnologia WooCommerce

en: Preferred Locale
it: Impostazioni locali preferite

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview canceled authorization fix (Dry Run)
it: Anteprima della correzione delle autorizzazioni annullate (simulazione)

en: Preview cover letter
it: Anteprima della lettera di accompagnamento

en: Preview of checkout
it: Anteprima del pagamento

en: Preview what orders would be affected by the canceled authorization fix without making any changes. Results are logged to WooCommerce > Status > Logs.
it: Visualizza un'anteprima degli ordini che verrebbero interessati dalla correzione delle autorizzazioni annullate senza apportare modifiche. I risultati vengono registrati in WooCommerce > Stato > Log.

en: Previous month
it: Mese precedente

en: Previous year
it: Anno precedente

en: Price ID is required
it: È richiesto l'ID del prezzo

en: Price range: %1$s through %2$s
it: Fascia di prezzo: da %1$s a %2$s

en: Price rendering mode
it: Modalità di rendering del prezzo

en: Price rounding
it: Arrotondamento del prezzo

en: Print
it: Stampa

en: Print Cover Letter
it: Stampa lettera di accompagnamento

en: Print and Export are available once the Balance report finishes loading.
it: Le funzioni Stampa ed Esporta saranno disponibili una volta completato il caricamento del report sul saldo.

en: Print and Export are unavailable when the selected range has no Balance activity.
it: Le funzioni Stampa ed Esporta non sono disponibili se l'intervallo selezionato non presenta alcuna attività di saldo.

en: Print and Export are unavailable while the Balance report is unavailable.
it: Le funzioni Stampa ed Esporta non sono disponibili mentre il report sul saldo non è disponibile.

en: Prior undisputed transaction history
it: Cronologia delle transazioni precedenti non contestate

en: Privacy Policy
it: Informativa sulla privacy

en: Processing fee
it: Commissione di elaborazione

en: Product
it: Prodotto

en: Product ID is required
it: È richiesto l'ID del prodotto

en: Product details
it: Dettagli del prodotto

en: Product not received
it: Prodotto non ricevuto

en: Product or service details
it: Dettagli del prodotto

en: Product unacceptable
it: Prodotto non accettabile

en: Promote my store
it: Promuovi il mio negozio

en: Promotion activated successfully!
it: Promozione attivata correttamente!

en: Promotion details
it: Dettagli della promozione

en: Promotion dismissed.
it: Promozione ignorata.

en: Proof of acceptance
it: Prova di accettazione

en: Proof of active subscription
it: Prova dell'abbonamento attivo

en: Proof of delivered service
it: Prova del servizio consegnato

en: Proof of delivery
it: Prova di consegna

en: Proof of past undisputed transactions from the same customer, with matching billing and device details.
it: Prova di precedenti transazioni non contestate da parte dello stesso cliente, con dettagli di fatturazione e del dispositivo corrispondenti.

en: Proof of service completion
it: Prova del completamento del servizio

en: Proof of service delivered
it: Prova dell'avvenuta prestazione del servizio

en: Proof of shipping
it: Prova della spedizione

en: Proof the customer signed for the product or agreed to terms.
it: Prova che il cliente ha firmato per il prodotto o ha accettato i termini.

en: Proof the product was delivered (e.g. signed delivery confirmation).
it: Prova che il prodotto è stato consegnato (ad esempio conferma della consegna firmata).

en: Proof the service was provided to the customer.
it: Prova che il servizio è stato fornito al cliente.

en: Prove that the customer received a physical product or offline service, or made use of a digital product or online service. This must have occurred prior to the date the dispute was initiated.
it: Prova che il cliente ha ricevuto un prodotto fisico o un servizio offline o che ha usato un prodotto digitale o un servizio online. Questo deve essere avvenuto prima della data di inizio del ricorso.

en: Prove that the subscription was still active and that the customer was aware of, and did not follow, your cancellation procedure.
it: Prova che l'abbonamento era ancora attivo e che il cliente ne era a conoscenza e non ha seguito la procedura di annullamento.

en: Provide a few business details
it: Fornisci alcuni dettagli sull'azienda

en: Provide additional details about your business so you can begin accepting real payments. %1$sLearn more%2$s
it: Fornisci informazioni aggiuntive sulla tua attività per iniziare ad accettare pagamenti. %1$sScopri di più%2$s

en: Provide adequate payment and order details so that a legitimate customer recognizes it, or proves to the card issuer that their cardholder authorized the transaction.
it: Fornisci un pagamento adeguato e dettagli dell'ordine in modo che un cliente legittimo li riconosca o dimostri all'emittente della carta che il titolare della carta ha autorizzato la transazione.

en: Provide an email address where you would like to receive communications about your WooPayments account.
it: Fornisci un indirizzo email dove desideri ricevere le comunicazioni relative al tuo account WooPayments.

en: Provide contact information where customers can reach you for support.
it: Fornisci le informazioni e le modalità con cui i clienti possono contattarti per assistenza.

en: Provides a standard level of filtering that's suitable for most business.
it: Fornisce un livello standard di filtro che è idoneo per la maggior parte delle attività.

en: Provides a standard level of filtering that's suitable for most businesses.
it: Fornisce un livello standard di filtro che è idoneo per la maggior parte delle attività.

en: Provides basic anti-fraud protection only.
it: Fornisce solo una protezione antifrode di base.

en: Provides the base level of platform protection.
it: Fornisce il livello base di protezione della piattaforma.

en: Publish a clear refund policy
it: Pubblica una politica di rimborso chiara

en: Publish a refund policy so customers can resolve issues with you before filing a dispute.
it: Pubblica una politica di rimborso, in modo che i clienti possano risolvere eventuali problemi direttamente con te prima di avviare una controversia.

en: Purchase Price Threshold
it: Soglia prezzo di acquisto

en: RO VAT
it: IVA RO

en: Reach 500 million customers and over 20 million businesses across the European Union.
it: Raggiungi 500 milioni di clienti e oltre 20 milioni di aziende nell'Unione europea.

en: Reach out to the customer to check if they're returning the item(s).
it: Contatta il cliente per verificare restituisca gli articoli.

en: Read more
it: Continua a leggere

en: Reader ID
it: ID lettore

en: Reader costs
it: Costi del Reader

en: Reader fee
it: Tariffa lettore

en: Reader id
it: ID lettore

en: Readers details not loaded
it: Dettagli dei lettori non caricati

en: Ready for your first sale on {site_title}?
it: Pronto per la tua prima vendita su {site_title}?

en: Reason
it: Motivo

en: Reason: %s
it: Motivo: %s

en: Receipt or message sent to the customer for the charge.
it: Ricevuta o messaggio inviato al cliente relativo all'addebito.

en: Receipt(s) for any other order(s) from this customer.
it: Ricevute per qualsiasi altro ordine da questo cliente.

en: Receipts tend to strengthen evidence packages across most dispute types, even when you win without one.
it: Le ricevute tendono a rafforzare le prove in quasi tutti i tipi di controversia, anche quando si vincerebbe anche senza averne una.

en: Receive important notifications about your WooPayments account.
it: Ricevi notifiche importanti sul tuo account WooPayments.

en: Recognizable statement descriptor
it: Descrizione in estratto conto riconoscibile

en: Recommended currencies
it: Valute consigliate

en: Recommended documents
it: Documenti consigliati

en: Recommended for dark or colored backgrounds with high contrast.
it: Consigliato per sfondi scuri o colorati con elevato contrasto.

en: Recommended for white or light-colored backgrounds with high contrast.
it: Consigliato per sfondi bianchi o con colori chiari con elevato contrasto.

en: Recommended for white or light-colored backgrounds with insufficient contrast.
it: Consigliato per sfondi bianchi o con colori chiari con contrasto insufficiente.

en: Reconnect
it: Riconnetti

en: Reconnect %s
it: Riconnetti %s

en: Records showing no cancellation attempt or request was made before the charge, such as account activity, subscription status, or communication history.
it: Record che non mostrano tentativi di cancellazione o richieste effettuate prima dell'addebito, come l'attività dell'account, lo stato dell'abbonamento o la cronologia delle comunicazioni.

en: Records showing the event, reservation, or service was completed help defend service-based disputes.
it: I documenti che attestano il completamento dell'evento, della prenotazione o del servizio aiutano a risolvere le controversie relative ai servizi.

en: Recurring payments
it: Pagamenti ricorrenti

en: Recurring total
it: Totale ricorrente

en: Red shield outline
it: Contorno protezione rosso

en: Redirecting to payment details…
it: Reindirizzamento ai dettagli di pagamento…

en: Reduce cart abandonment and create a frictionless checkout experience with Link by Stripe. Link autofills your customer’s payment and shipping details, so they can check out in just six seconds with the Link optimized experience.
it: Riduci l'abbandono del carrello e crea un'esperienza di pagamento senza interruzioni con Link by Stripe. Link compila automaticamente i dettagli di pagamento e spedizione dei tuoi clienti in modo che possano effettuare il check-out in soli sei secondi grazie a un'esperienza ottimizzata per Link.

en: Reduce the converted price for a specific amount. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
it: Riduci il prezzo convertito per un importo specifico. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}

en: Reference
it: Riferimento

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Refund
it: Rimborso

en: Refund %s
it: Rimborsa %s

en: Refund a charge
it: Rimborsa un addebito

en: Refund failure
it: Rimborso non riuscito

en: Refund failures
it: Rimborso non riuscito

en: Refund fee
it: Commissione di rimborso

en: Refund has been issued
it: Il rimborso è stato emesso

en: Refund in full
it: Rimborso per intero

en: Refund of %1$s <strong>failed</strong> due to insufficient funds in your WooPayments balance.
it: Il rimborso di %1$s <strong>non è andato a buon fine</strong> a causa di fondi insufficienti nel tuo saldo WooPayments.

en: Refund of %s <strong>failed</strong> due to insufficient funds in your WooPayments balance. To prevent delays in refunding customers, please consider adding funds to your Future Refunds or Disputes (FROD) balance. <a>Learn more</a>.
it: Il rimborso di %s <strong>non è andato a buon fine</strong> a causa di fondi insufficienti nel tuo saldo WooPayments. Per evitare ritardi nell'emissione di rimborsi per i clienti, ti consigliamo di aggiungere fondi al tuo saldo Future Refunds or Disputes (FROD). <a>Scopri di più</a>.

en: Refund order in full
it: Rimborso dell'ordine per intero

en: Refund policy
it: Politica di rimborso

en: Refund policy page published
it: Pagina della politica di rimborso pubblicata

en: Refund receipt
it: Ricevuta

en: Refund status
it: Stato del rimborso

en: Refund transaction
it: Rimborsa transazione

en: Refund was not owed
it: Il rimborso non era dovuto

en: Refunded
it: Rimborsato

en: Refunded payment #%s.
it: Pagamento n. %s rimborsato.

en: Refunding manually requires reimbursing your customer offline via cash, check, etc. The refund amounts entered here will only be used to balance your analytics.
it: Il rimborso manuale richiede che il cliente venga rimborsato offline tramite contanti, assegno, ecc. Gli importi di rimborso inseriti qui saranno utilizzati solo per bilanciare le tue analisi.

en: Refunds
it: Rimborsi

en: Refunds and order editing are disabled during an active dispute.
it: I rimborsi e le modifiche degli ordini sono disattivati quando è in atto un ricorso.

en: Refunds and order editing are disabled during disputes.
it: I rimborsi e le modifiche degli ordini sono disattivati durante i ricorsi.

en: Refunds and order editing have been disabled as a result of a lost dispute.
it: I rimborsi e le modifiche degli ordini sono stati disattivati a seguito della perdita di un ricorso.

en: Rejected
it: Rifiutato

en: Relevant correspondence tends to help across dispute types where the conversation supports your position.
it: La corrispondenza pertinente può rivelarsi utile in diversi tipi di controversie, qualora il contenuto sostenga la tua posizione.

en: Reload
it: Ricarica

en: Remediation has already been completed.
it: La correzione è già stata completata.

en: Remediation has been scheduled and will run in the background. You can monitor progress in the Action Scheduler.
it: La correzione è stata pianificata e verrà eseguita in background. Puoi monitorare l'avanzamento nel Pianificatore azione.

en: Remediation is already in progress. Check the Action Scheduler for status.
it: La correzione è già in corso. Controlla lo stato del Pianificatore azione.

en: Remove
it: Elimina

en: Remove %1$s
it: Rimuovi %1$s

en: Remove %1$s as an enabled currency
it: Rimuovi %1$s come valuta abilitata

en: Remove customer currency filter
it: Rimuovi il filtro della valuta cliente

en: Remove dispute date filter
it: Rimuovi il filtro delle date del ricorso

en: Remove dispute status filter
it: Rimuovi il filtro dello stato del ricorso

en: Remove document date filter
it: Rimuovi il filtro relativo alla data del documento

en: Remove document type filter
it: Rimuovi il filtro relativo al tipo di documento

en: Remove file
it: Rimuovi file

en: Remove loan filter
it: Rimuovi il filtro del prestito

en: Remove payment method filter
it: Rimuovi il filtro per il metodo di pagamento

en: Remove payout date filter
it: Rimuovi il filtro relativo alla data di versamento

en: Remove payout status filter
it: Rimuovi il filtro relativo allo stato del versamento

en: Remove transaction Risk Level filter
it: Rimuovi il filtro del livello di rischio della transazione

en: Remove transaction customer country filter
it: Rimuovi il filtro del Paese cliente della transazione

en: Remove transaction customer currency filter
it: Rimuovi il filtro della valuta cliente della transazione

en: Remove transaction date filter
it: Rimuovi il filtro della data della transazione

en: Remove transaction device type filter
it: Rimuovi il filtro del tipo di dispositivo per la transazione

en: Remove transaction sales channel filter
it: Rimuovi il filtro del canale di vendita della transazione

en: Remove transaction type filter
it: Rimuovi il filtro del tipo di transazione

en: Repaid this period
it: Ripagato questo periodo

en: Repaid this period (until %s)
it: Ripagato questo periodo (fino al giorno %s)

en: Repaid this period placeholder
it: Segnaposto ripagato questo periodo

en: Replace
it: Sostituisci

en: Report feedback rating
it: Segnala la valutazione del feedback

en: Reports
it: Rapporti

en: Request an instant payout
it: Richiedi un versamento immediato

en: Request for signature failed.
it: Richiesta di firma non riuscita.

en: Requested by customer
it: Richiesto dal cliente

en: Required
it: Obbligatorio

en: Required. A stable, caller-unique key so duplicate retries dedupe to the original refund instead of creating a second one. Reuse the exact same key when retrying the same logical refund.
it: Obbligatorio. Una chiave stabile e univoca per il chiamante, in modo che i tentativi duplicati vengano deduplicati rispetto al rimborso originale invece di crearne un secondo. Riutilizza la stessa chiave quando riprovi a eseguire lo stesso rimborso logico.

en: Reservation or booking confirmation
it: Prenotazione o conferma della prenotazione

en: Reset account
it: Reimposta account

en: Reset your test account
it: Reimposta account di prova

en: Respond
it: Rispondi

en: Respond By
it: Rispondi tramite

en: Respond by
it: Rispondi tramite

en: Respond now
it: Rispondi ora

en: Respond to %1$d active disputes for a total of %2$s
it: Rispondi a %1$d ricorsi attivi per un totale di %2$s

en: Respond to %d active disputes
it: Rispondi ai %d ricorsi attivi

en: Respond to %d active disputes for a total of %s
it: Rispondi a %d ricorsi attivi per un totale di %s

en: Respond to a dispute for %s
it: Rispondi a un ricorso per %s

en: Respond to a dispute for %s – Last day
it: Rispondi a un ricorso per %s - Ultimo giorno

en: Respond today
it: Rispondi oggi

en: Respond today by %s
it: Rispondi oggi entro %s

en: Respond when the inquiry becomes a dispute
it: Rispondere quando la segnalazione si trasforma in ricorso

en: Response needed
it: Risposta necessaria

en: Return aggregate processing-fee totals (count, fees, net) over a date range. Answers 'how much did I pay in fees this period?'.
it: Restituisce i totali delle commissioni di elaborazione aggregate (conteggio, commissioni, netto) in un intervallo di date. Risponde "quanto ho pagato in commissioni in questo periodo?".

en: Return the balance summary (charges, refunds, disputes, fees, payouts, ending balance) for a currency over a date range.
it: Restituisce il riepilogo del saldo (spese, rimborsi, ricorsi, commissioni, versamenti, saldo finale) per una valuta in un intervallo di date.

en: Return to cart
it: Torna al carrello

en: Return to disputes
it: Torna ai ricorsi

en: Return to payments
it: Torna ai pagamenti

en: Return tracking
it: Tracciamento del reso

en: Review blocked transactions 📥️
it: Rivedi le transazioni bloccate  📥️

en: Review payment
it: Rivedi il pagamento

en: Review statement descriptor
it: Verifica la descrizione in estratto conto

en: Risk Level
it: Livello di rischio

[ctx: Risk Level]
en: Is
it: È

[ctx: Risk Level]
en: Is not
it: Non è

en: Risk evaluation
it: Valutazione del rischio

en: Risk filtering is only available for orders processed using credit cards with %1$s. This order was processed with %2$s.
it: Il filtro del rischio è disponibile solo per gli ordini elaborati usando carte di credito con %1$s. L'ordine è stato elaborato con %2$s.

en: Risk filtering is only available for orders processed using credit cards with %s.
it: Il filtro del rischio è disponibile solo per gli ordini elaborati usando carte di credito con %s.

en: Risk filtering through %s was not found on this order, it may have been created while filtering was not enabled.
it: Il filtro del rischio per %s non è stato trovato su questo ordine, potrebbe essere stato creato mentre il filtro non era attivo.

en: Risk level
it: Livello di rischio

en: Risk level of transaction
it: Livello di rischio per la transazione

en: Rounding fix
it: Arrotondamento

en: Route param validation failed.
it: Errore nella convalida del parametro di percorso.

en: Run
it: Esegui

en: Running...
it: In esecuzione...

en: SE VAT
it: IVA SE

en: SEPA Debit details for the payment method.
it: Dettagli di addebito SEPA per il metodo di pagamento.

en: SEPA Direct Debit
it: Addebito diretto SEPA

en: SEPA IBAN
it: IBAN SEPA

en: SEPA IBAN ending in %s
it: IBAN SEPA terminante in %s

en: SG GST
it: GST SG

en: SHIPPING ADDRESS
it: INDIRIZZO DI SPEDIZIONE

en: SHIPPING CARRIER
it: CORRIERE DELLA SPEDIZIONE

en: SHIPPING DATE
it: DATA DI SPEDIZIONE

en: SI VAT
it: IVA SI

en: SK VAT
it: IVA SK

en: SKU
it: COD

en: SUBTOTAL
it: SUBTOTALE

en: Safe Mode
it: Modalità sicura

en: Safe Mode activated
it: Modalità sicura attivata

en: Safe Mode has been deactivated and %s is fully functional.
it: La Modalità sicura è stata disattivata e %s è completamente funzionante.

en: Sales channel
it: Canale di vendita

en: Save changes
it: Salva le modifiche

en: Save for later
it: Salva per dopo

en: Save my info
it: Salva le mie informazioni

en: Save payment information to my account for future purchases.
it: Salva le informazioni di pagamento sul mio account per acquisti futuri.

en: Saved cards
it: Carte salvate

en: Saved payment method
it: Metodo di pagamento salvato

en: Saving…
it: Salvataggio in corso...

en: Screenshot or document showing where the customer agreed to or acknowledged the refund policy during checkout or on the receipt.
it: Screenshot o documento che mostra dove il cliente ha accettato o riconosciuto la politica di rimborso durante il pagamento o sulla ricevuta.

en: Screenshots or documents showing the digital product or service was delivered and accessible to the customer.
it: Screenshot o documenti che mostrano il prodotto o servizio digitale sono stati consegnati e accessibili al cliente.

en: Screenshots or documents showing the event or reservation details (date, location, description, and terms) and confirmation it occurred or remained valid as described.
it: Screenshot o documenti che mostrano i dettagli dell'evento o della prenotazione (data, posizione, descrizione e termini) e la conferma che si è verificato o è rimasto valido come descritto.

en: Screenshots or documents showing the service was completed and delivered to the customer.
it: Screenshot o documenti che mostrano il servizio sono stati completati e consegnati al cliente.

en: Search by customer name
it: Cerca per nome del cliente

en: Search by order number or customer name
it: Cerca per numero ordine o nome del cliente

en: Search by order number, customer name, or billing email
it: Cerca per numero dell'ordine, nome del cliente o e-mail di fatturazione

en: Search by order number, subscription number, customer name, or billing email
it: Cerca per numero dell'ordine, numero di abbonamento, nome del cliente o e-mail di fatturazione

en: Search currencies
it: Cerca valute

en: Search fees
it: Cerca commissioni

en: Search results (%1$d currencies)
it: Risultati della ricerca (%1$d valute)

en: Search transactions by known identifiers.
it: Cerca le transazioni in base a identificatori noti.

en: Search…
it: Cerca...

en: Securely save my information for 1-click checkout
it: Salva in modo sicuro i miei dati per il pagamento con un clic

en: See details
it: Vedi i dettagli

en: See disputes
it: Vedi ricorsi

en: See terms
it: Visualizza termini

en: See the preview of enabled express payment buttons.
it: Visualizza l'anteprima dei pulsanti di pagamento rapido attivati.

en: See what's new
it: Scopri le novità

en: Select a button label that fits best with the flow of purchase or payment experience on your store.
it: Seleziona un'etichetta per il pulsante che si adatta meglio all'esperienza del processo di acquisto o pagamento nel tuo negozio.

en: Select a country
it: Seleziona un Paese

en: Select a customer currency
it: Seleziona una valuta cliente

en: Select a customer currency filter match
it: Seleziona una corrispondenza del filtro della valuta cliente

en: Select a date range to enable Print and Export.
it: Seleziona un intervallo di date per attivare le funzioni Stampa ed Esporta .

en: Select a dispute date
it: Seleziona una data per il ricorso

en: Select a dispute date filter match
it: Seleziona una corrispondenza del filtro della data del ricorso

en: Select a dispute status
it: Seleziona uno stato del ricorso

en: Select a dispute status filter match
it: Seleziona una corrispondenza del filtro dello stato del ricorso

en: Select a document date
it: Seleziona una data del documento

en: Select a document date filter match
it: Seleziona una corrispondenza per il filtro relativo alla data del documento

en: Select a document type
it: Seleziona un tipo di documento

en: Select a document type filter match
it: Seleziona una corrispondenza per il filtro relativo al tipo di documento

en: Select a loan
it: Seleziona un prestito

en: Select a payment method
it: Seleziona un metodo di pagamento

en: Select a payment method filter match
it: Seleziona un filtro per il metodo di pagamento

en: Select a payout date
it: Seleziona una data di versamento

en: Select a payout date filter match
it: Seleziona una corrispondenza per il filtro relativo alla data di versamento

en: Select a payout status
it: Seleziona uno stato di versamento

en: Select a payout status filter match
it: Seleziona una corrispondenza per il filtro relativo allo stato del versamento

en: Select a reason (Optional)
it: Seleziona una motivazione (opzionale)

en: Select a transaction Risk Level
it: Seleziona un livello di rischio della transazione

en: Select a transaction Risk Level filter match
it: Seleziona una corrispondenza del filtro del livello di rischio della transazione

en: Select a transaction customer country
it: Seleziona un Paese del cliente della transazione

en: Select a transaction customer country filter match
it: Seleziona una corrispondenza del filtro del Paese del cliente della transazione

en: Select a transaction customer currency filter match
it: Seleziona una corrispondenza del filtro della valuta cliente della transazione

en: Select a transaction date
it: Seleziona una data per la transazione

en: Select a transaction date filter match
it: Seleziona una corrispondenza del filtro della data della transazione

en: Select a transaction device type
it: Seleziona un tipo di dispositivo per la transazione

en: Select a transaction device type filter match
it: Seleziona una corrispondenza del filtro del tipo di dispositivo per la transazione

en: Select a transaction sales channel
it: Seleziona un canale di vendita della transazione

en: Select a transaction sales channel filter match
it: Seleziona una corrispondenza del filtro del canale di vendita della transazione

en: Select a transaction type
it: Seleziona un tipo di transazione

en: Select a transaction type filter match
it: Seleziona una corrispondenza del filtro del tipo di transazione

en: Select an option
it: Seleziona un'opzione

en: Select if you filed documentation to register your business with a government agency
it: Seleziona se hai presentato la documentazione per registrare la tua attività presso un'agenzia governativa

en: Select if you have been granted tax-exempt status by the Internal Revenue Service (IRS)
it: Seleziona se ti è stato concesso lo stato di esenzione fiscale dall'Internal Revenue Service (IRS)

en: Select if you run a non-business entity
it: Seleziona se gestisci un'entità non commerciale

en: Select if you run your own business as an individual and are self-employed
it: Seleziona se gestisci la tua attività come individuo e sei un lavoratore autonomo

en: Select if your business is classed as a government entity
it: Seleziona se la tua attività è classificata come un ente governativo

en: Select pages
it: Seleziona le pagine

en: Select the button theme you would like to show.
it: Seleziona il tema del pulsante che desideri mostrare.

en: Select the button type you would like to show.
it: Seleziona il tipo di pulsante che desideri mostrare.

en: Select the size of the button.
it: Seleziona la dimensione del pulsante.

en: Select where you would like to display the button.
it: Seleziona il punto in cui desideri venga visualizzato il pulsante.

en: Select your preferred currency for shopping and payments.
it: Seleziona la valuta preferita per shopping e pagamenti.

en: Sell to international markets and accept over 135 currencies with local payment methods.
it: Vendi sui mercati internazionali e accetta oltre 135 valute con metodi di pagamento locali.

en: Sell worldwide in multiple currencies
it: Vendi in tutto il mondo con molteplici valute

en: Send
it: Invia

en: Sent to a customer when a renewal fails because the transaction requires an SCA verification. The email contains renewal order information and payment links.
it: Invia a un cliente quando un rinnovo non avviene perché la transazione richiede una verifica SCA. L'e-mail contiene informazioni sull'ordine di rinnovo e link per eseguire il pagamento.

en: Server error. Please try again.
it: Errore del server. Riprova.

en: Service completion records
it: Record di completamento del servizio

en: Service documentation helped establish that the service was delivered.
it: La documentazione relativa al servizio ha permesso di dimostrare che il servizio è stato fornito.

en: Set up advanced fraud filters. Enable at least one filter to activate advanced protection.
it: Imposta filtri antifrode avanzati. Abilita almeno un filtro per attivare la protezione avanzata.

en: Set up multiple currencies
it: Imposta più valute

en: Set up now
it: Configura ora

en: Set your %1$s
it: Configura %1$s

en: Set your payment risk level
it: Imposta il livello di rischio per il pagamento

en: Set your tax details
it: Configura i tuoi dettagli fiscali

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings saved.
it: Impostazioni salvate

[ctx: Settings tab label]
en: Multi-currency
it: Multivaluta

en: Settings were not saved.
it: Le impostazioni non sono state salvate.

en: Settlement date
it: Data di sistemazione

en: Setup complete
it: Impostazione completata

en: Setup complete!
it: Impostazione completata.

en: Share feedback
it: Condividi il tuo feedback

en: Share your feedback in this 2 minute survey about how we can make the process of accepting payments more useful for your store.
it: Condividi il tuo feedback tramite questa indagine di 2 minuti su come possiamo rendere più valido il processo di accettazione dei pagamenti per il tuo negozio.

en: Ship to
it: Spedisci a

en: Shipping
it: Spedizione

en: Shipping date on record
it: Data di spedizione registrata

en: Shipping method
it: Modalità di spedizione

en: Shipping tracking that shows delivery is among the strongest evidence for product-not-received disputes.
it: Il tracciamento della spedizione che attesta l'avvenuta consegna costituisce una delle prove più solide in caso di controversie relative a prodotti non ricevuti.

en: Shipping:
it: Spedizione:

en: Show
it: Visualizza

en: Show 1 more | Show %d more
it[0]: Mostra 1 altro
it[1]: Mostra %d altri

en: Show Amazon Pay buttons on store pages for faster purchases. Customers with Amazon accounts can use their stored payment information.
it: Mostra i pulsanti di Amazon Pay nelle pagine del negozio per acquisti più veloci. I clienti con account Amazon possono utilizzare le informazioni di pagamento memorizzate.

en: Show express payment buttons on store pages for faster purchases. Customers with Apple Pay or Google Pay enabled will be able to pay with their preferred wallet.
it: Mostra i pulsanti di pagamento rapido sulle pagine del negozio per acquisti più veloci. I clienti con Apple Pay o Google Pay abilitati potranno pagare con il portafoglio che preferiscono.

en: Show on cart page
it: Mostra sulla pagina del carrello

en: Show on checkout page
it: Mostra sulla pagina di pagamento

en: Show on product page
it: Mostra sulla pagina del prodotto

en: Show tasks
it: Mostra task

en: Signature not found.
it: Firma non trovata.

en: Signed delivery proof
it: Prova di consegna firmata

en: Signed delivery proof (refund case)
it: Prova di consegna firmata (in caso di rimborso)

en: Signed delivery proof from the original order showed the customer received the product before disputing the refund.
it: La ricevuta di consegna firmata relativa all'ordine originale dimostra che il cliente ha ricevuto il prodotto prima di chiedere il rimborso.

en: Signed delivery records from the original order can support refund disputes on physical goods.
it: I registri di consegna firmati relativie all'ordine originale possono essere utilizzati a sostegno di eventuali contestazioni relative al rimborso di beni materiali.

en: Signed delivery records helped confirm the customer received the product.
it: I registri di consegna firmati hanno permesso di confermare che il cliente ha ricevuto il prodotto.

en: Signed proof of delivery confirms the customer received the product, which is central to product-not-received disputes.
it: La ricevuta di consegna firmata conferma che il cliente ha ricevuto il prodotto, il che è fondamentale in caso di controversie relative alla mancata ricezione di un prodotto.

en: Simplify checkout with fewer steps to pay.
it: Semplifica il checkout riducendo i passaggi richiesti per il pagamento.

en: Simulate transactions using test card numbers.
it: Simula le transazioni usando i numeri della carta di prova.

en: Site is not connected to WordPress.com
it: Il sito non è collegato a WordPress.com

en: Size
it: Dimensione

en: Size of the button displayed for Express Checkouts
it: Dimensione del pulsante visualizzata per i Pagamenti rapidi

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Small
it: Piccola

en: Small {{helpText}}(40 px){{/helpText}}
it: Dimensione piccola {{helpText}}(40 px){{/helpText}}

en: Social Security number (SSN) or Taxpayer Identification Number
it: Numero di previdenza sociale (SSN) o codice fiscale

en: Some account related notifications require HTTPS and cannot be displayed. View them on our financial partner’s website. {{seeDetailsLink}}See details{{/seeDetailsLink}}
it: Alcune notifiche relative all'account richiedono HTTPS e non possono essere visualizzate. Visualizzale sul sito web del nostro partner finanziario. {{seeDetailsLink}}Vedi i dettagli{{/seeDetailsLink}}

en: Some appearance settings may be overridden in the express payment section of the Cart & Checkout blocks.
it: Alcune impostazioni di aspetto potrebbero venire sovrascritte nella sezione di pagamento veloce dei blocchi Carrello e checkout.

en: Some orders with canceled payment authorizations have incorrect data that may cause negative values in your WooCommerce Analytics. This affects stores using manual capture (authorize and capture separately). Run the fix tool to correct this.
it: Alcuni ordini con autorizzazioni di pagamento annullate presentano dati errati che potrebbero causare valori negativi in WooCommerce Analytics. Questo problema riguarda i negozi che utilizzano l'acquisizione manuale (autorizzazione e acquisizione separate). Esegui lo strumento di correzione per risolvere il problema.

en: Something went wrong. Please try accepting the Terms of Service again!
it: Si è verificato un problema. Prova ad accettare nuovamente i Termini di servizio.

en: Something went wrong. Please try again!
it: Si è verificato un problema. Riprova.

en: Something went wrong. Please try again.
it: Si è verificato un problema. Riprova.

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
it: Siamo spiacenti, questo prodotto non è disponibile. Scegli un'altra combinazione.

en: Sorry, you are not allowed to do that.
it: Non hai i permessi per farlo.

en: Source
it: Sorgente

en: Spain
it: Spagna

en: Specifies whether the payment method used was a card (Visa, Mastercard, etc.) or an Alternative Payment Method (APM) or Local Payment Method (LPM) (iDEAL | Wero, Apple Pay, Google Pay, etc.).
it: Specifica se il metodo di pagamento utilizzato è una carta (Visa, Mastercard, ecc.), un metodo di pagamento alternativo (APM) o un metodo di pagamento locale (LPM) (iDEAL | Wero, Apple Pay, Google Pay, ecc.).

en: Stage or submit evidence for a dispute. With submit=false (default) the evidence is saved as a draft you can revise; with submit=true it is sent to the card network and cannot be changed.
it: Presenta o invia le prove relative a un ricorso. Con submit=false (impostazione predefinita) la prova viene salvata come bozza che è possibile rivedere; con submit=true viene inviata al circuito di carte e non può essere modificata.

en: Start of the period (ISO-8601 date-time).
it: Inizio del periodo (ISO-8601 data-ora).

en: Started
it: Avviato

en: Starting balance
it: Saldo iniziale

en: Starting balance - %s
it: Saldo iniziale - %s

en: State of the billing address.
it: Stato dell'indirizzo di fatturazione.

en: Status
it: Stato

en: Stay in Safe Mode
it: Rimani in Modalità sicura

en: Steps you can take
it: Passaggi che puoi seguire

en: Store Details
it: Dettagli del negozio

en: Store Name:
it: Nome del negozio:

en: Store logo to display to WooPay customers.
it: Logo del negozio da mostrare ai clienti WooPay.

en: Store refund policy
it: Politica di rimborso del negozio

en: Store settings
it: Impostazioni del negozio

en: Store settings allow your customers to choose which currency they would like to use when shopping at your store. <learnMoreLink>Learn more</learnMoreLink>
it: Le impostazioni del negozio consentono ai tuoi clienti di scegliere quale valuta desiderano usare quando fanno acquisti nel tuo negozio. <learnMoreLink>Scopri di più</learnMoreLink>

en: Store settings saved.
it: Impostazioni del negozio salvate.

en: Street check
it: Verifica della strada

en: Strengthen future dispute responses by adding these details to your evidence before submitting.
it: Rafforza la tua posizione in caso di future controversie aggiungendo questi dettagli alle tue prove prima di inviarle.

en: Strengthen your shipping evidence
it: Rafforza le tue prove relative alla spedizione

en: Stripe Account
it: Account Stripe

en: Stripe Billing is not available with <b>manual capture enabled</b>. To use Stripe Billing, disable manual capture in your settings list.
it: Stripe Billing non è disponibile con l'<b>acquisizione manuale abilitata</b>. Per utilizzare Stripe Billing, disabilita l'acquisizione manuale nelle impostazioni.

en: Stripe Link
it: Link a Stripe

en: Stripe Link email
it: E-mail di collegamento a Stripe

en: Stripe Link email ending in %s
it: E-mail di collegamento a Stripe che termina con %s

en: Stripe charge ID to refund (ch_… or py_…).
it: ID addebito Stripe da rimborsare (ch_… o py_…).

en: Stripe dispute ID (typically `du_…` or legacy `dp_…`). Stripe ID prefixes are not contractually stable, so this field is not pattern-validated.
it: ID del ricorso Stripe (in genere `du_…` o `dp_…` legacy). I prefissi degli ID Stripe non sono stabili dal punto di vista contrattuale, pertanto questo campo non viene sottoposto a validazione in base a un pattern.

en: Strong shipping evidence
it: Prove concrete della spedizione

en: Subject: Chargeback Dispute – Case #%s
it: Oggetto: Contestazione di addebito - Caso #%s

en: Submit
it: Invia

en: Submit any files you find relevant to this dispute.
it: Invia i file che ritieni pertinenti per questa controversia.

en: Submit dispute evidence
it: Invia la prova per il ricorso

en: Submit evidence
it: Invia la prova

en: Submit evidence or issue a refund
it: Invia le prove o emetti un rimborso

en: Submit evidence with your dispute response
it: Allega la documentazione a corredo della tua replica al ricorso

en: Subscription
it: Abbonamento

en: Subscription #
it: Abbonamento n.

en: Subscription canceled
it: Abbonamento annullato

en: Subscription logs
it: Log degli abbonamenti

en: Subscription number
it: Numero di abbonamento

en: Subscription products cannot be added to orders. Please install WooCommerce Subscriptions to manage subscriptions.
it: I prodotti in abbonamento non possono essere aggiunti agli ordini. Installa WooCommerce Subscriptions per gestire gli abbonamenti.

en: Subscription set to manual renewal because %s is a non-reusable payment method.
it: Abbonamento impostato per il rinnovo manuale perché %s è un metodo di pagamento non riutilizzabile.

en: Subscription transaction fee
it: Tariffa della transazione dell'abbonamento

en: Subscription transaction fee: %1$s%%
it: Tariffa della transazione dell'abbonamento: %1$s%%

en: Subscription transaction fee: %1$s%% + %2$s
it: Tariffa della transazione dell'abbonamento: %1$s%% + %2$s

en: Subscription was made when WooPayments was in the live mode and cannot be renewed in the test mode.
it: L'abbonamento è stato sottoscritto quando WooPayments era in modalità live e non può essere rinnovato in modalità di prova.

en: Subscription was made when WooPayments was in the test mode and cannot be renewed in the live mode.
it: L'abbonamento è stato sottoscritto quando WooPayments era in modalità di prova e non può essere rinnovato in modalità live.

en: Subscriptions
it: Abbonamenti

en: Subtotal
it: Subtotale

en: Succeeded
it: Operazione riuscita

en: Success! You can start using WooPayments in test mode.
it: Operazione riuscita. Puoi iniziare a usare WooPayments in modalità di prova.

en: Such as billing history, subscription status, or cancellation logs.
it: Come la cronologia degli addebiti, lo stato dell'abbonamento o i registri degli annullamenti.

en: Support Phone
it: Telefono assistenza

en: Support email
it: E-mail del supporto

en: Support email cannot be empty once it has been set before, please specify.
it: Una volta impostata, l'e-mail del supporto non può più essere vuota, specificalo.

en: Support phone number
it: Numero di telefono del supporto

en: Support phone number cannot be empty once it has been set before, please specify.
it: Una volta impostato, il numero di telefono del supporto non può più essere vuoto, specificalo.

en: Support phone number cannot be empty.
it: Il numero di telefono del supporto non può essere vuoto.

en: Supported
it: Supportato

en: Supported Credit Card Brands
it: Marchi delle carte di credito supportati

en: Suspended WooPayments Subscription because subscription status changed to on-hold.
it: Abbonamento a WooPayments sospeso perché lo stato dell'abbonamento è passato a "In sospeso".

en: Suspended WooPayments Subscription in invoice.upcoming webhook handler because subscription next_payment date is 0.
it: Abbonamento a WooPayments sospeso nel gestore webhook invoice.upcoming perché la data next_payment dell'abbonamento è 0.

en: Sweden
it: Svezia

en: Swedish krona
it: Corone Svedesi

en: Swiss franc
it: Franchi Svizzeri

en: Switzerland
it: Svizzera

en: TOTAL
it: TOTALE

en: TRACKING NUMBER
it: NUMERO DI TRACCIABILITÀ

en: Take more control 🎚️
it: Acquisisci più controllo 🎚️

en: Tap to Pay
it: Tocca per pagare

en: Tap to Pay on Android
it: Tocca per pagare su Android

en: Tap to Pay on iPhone
it: Tocca per pagare su iPhone

en: Tap to pay transaction fee: %1$s%%
it: Tocca per pagare la commissione di transizione: %1$s%%

en: Tap to pay transaction fee: %1$s%% + %2$s
it: Tocca per pagare la commissione di transizione: %1$s%% + %2$s

en: Task deleted
it: Attività eliminata

en: Task dismissed
it: Attività ignorata

en: Task postponed until tomorrow
it: Attività posticipata a domani

en: Tax
it: Imposta

en: Tax Invoice
it: Fattura fiscale

en: Tax details are already submitted.
it: I dettagli fiscali sono già stati inviati.

en: Tax details collection is not available for your account.
it: La raccolta dei dati fiscali non è disponibile per il tuo account.

en: Tax details updated
it: Dettagli fiscali aggiornati

en: Tax invoice for %s to %s
it: Fattura fiscale per %s a %s

en: Tax invoice without proper period dates
it: Fattura fiscale senza date del periodo corrette

en: Tax on fee
it: Imposta sulla commissione

en: Tax%1$s%2$s: %3$s
it: Imposta%1$s%2$s: %3$s

en: Tell us about the dispute
it: Fornisci dettagli sulla controversia

en: Terminal payments cannot be prepared for partially or fully refunded orders.
it: I pagamenti tramite terminale non possono essere preparati per ordini parzialmente o completamente rimborsati.

en: Terms & conditions linked at checkout
it: Termini e condizioni collegati nel checkout

en: Terms and Conditions
it: Termini e condizioni

en: Terms of Service
it: Termini di servizio

en: Terms of service
it: Termini di servizio

en: Test Mode
it: Modalità di prova

en: Test mode
it: Modalità di prova

en: Test mode is active because your store is running in a development or staging environment. To disable it, switch to a production %1$sWordPress environment%2$s or remove the WCPAY_DEV_MODE constant. %3$sLearn more%4$s
it: La modalità di prova è attiva perché il negozio è in esecuzione in un ambiente di sviluppo o staging. Per disabilitarla, passa a un %1$sambiente WordPress%2$s di produzione o rimuovi la costante WCPAY_DEV_MODE. %3$sScopri di più%4$s

en: Test mode is active because your store is running in a development or staging environment. To disable it, switch to a production {{wpEnvLink}}WordPress environment{{/wpEnvLink}} or remove the WCPAY_DEV_MODE constant. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
it: La modalità di prova è attiva perché il negozio è in esecuzione in un ambiente di sviluppo o staging. Per disabilitarla, passa a un {{wpEnvLink}}ambiente WordPress{{/wpEnvLink}} di produzione o rimuovi la costante WCPAY_DEV_MODE. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}

en: Test mode is enabled, only test accounts will be created. If you want to process live transactions, please {{learnMoreLink}}disable it{{/learnMoreLink}}.
it: La modalità di prova è attiva. Verranno creati esclusivamente account di prova. Se desideri elaborare le transazioni in tempo reale, {{learnMoreLink}}disattivala{{/learnMoreLink}}.

en: Test mode lets you try out payments, refunds, disputes and other such processes as you're working on your store without handling live payment information. All incoming orders will be simulated, and test mode will have to be disabled before you can accept real orders.
it: La modalità di prova ti permette di testare pagamenti, rimborsi, ricorsi e altre operazioni simili mentre lavori al tuo negozio senza gestire le informazioni sui pagamenti in tempo reale. Verranno simulati tutti gli ordini in arrivo e la modalità di prova dovrà essere disattivata prima di poter accettare ordini reali.

en: Test number copied to your clipboard!
it: Numero di prova copiato negli appunti.

en: Text
it: Testo

en: Thank you for setting up %s! We’ve published your first subscription product.
it: Grazie per aver impostato %s. Abbiamo pubblicato il tuo primo prodotto in abbonamento.

en: Thank you,
it: Grazie,

en: Thanks for choosing WooPayments.
it: Grazie per aver scelto WooPayments.

en: Thanks for sharing your response!
it: Grazie per averci inviato una risposta.

en: Thanks for using {site_url}!
it: Grazie per aver usato {site_url}.

en: Thanks for your feedback!
it: Grazie per il tuo feedback.

en: The %1$s fee has been deducted from your account, and the disputed amount has been returned to your customer.
it: La commissione pari a %1$s è stata detratta dal tuo conto e l'importo contestato è stato restituito al cliente.

en: The %1$s version you have installed is not compatible with %2$s for a Czech Republic business. Please update %1$s to version 7.8 or above (you are using %3$s). You can do that via the <a1>the plugins page.</a1>
it: La versione di %1$s che hai installato non è compatibile con %2$s per un'azienda della Repubblica Ceca. Aggiorna %1$s alla versione 7.8 o versioni superiori (stai usando %3$s). Puoi farlo tramite la <a1>pagina dei plugin.</a1>

en: The %1$s version you have installed is not compatible with %2$s for a Hungarian business. Please update %1$s to version 7.8 or above (you are using %3$s). You can do that via the <a1>the plugins page.</a1>
it: La versione di %1$s che hai installato non è compatibile con %2$s per un'azienda ungherese. Aggiorna %1$s alla versione 7.8 o versioni superiori (stai usando %3$s). Puoi farlo tramite la <a1>pagina dei plugin.</a1>

en: The %1$s version you have installed is not compatible with %2$s for a Norwegian business. Please update %1$s to version 7.5 or above. You can do that via the <a1>the plugins page.</a1>
it: La versione di %1$s che hai installato non è compatibile con %2$s per un'azienda norvegese. Aggiorna %1$s alla versione 7.5 o versioni superiori. Puoi farlo tramite la <a1>pagina dei plugin.</a1>

en: The %1$s version you have installed is not compatible with %2$s for a Swedish business. Please update %1$s to version 7.8 or above (you are using %3$s). You can do that via the <a1>the plugins page.</a1>
it: La versione di %1$s che hai installato non è compatibile con %2$s per un'azienda svedese. Aggiorna %1$s alla versione 7.8 o versioni superiori (stai usando %3$s). Puoi farlo tramite la <a1>pagina dei plugin.</a1>

en: The Importer Exporter Code (IEC) number could not be verified. Correct any errors in the company’s IEC number field. (India only)
it: Non è stato possibile verificare il codice dell'importatore-esportatore (IEC). Correggi eventuali errori nel campo del numero IEC dell'azienda. (solo per l'India)

en: The WooPayments invoice items do not match WC subscription items.
it: Le voci della fattura di WooPayments non corrispondono a quelle dell'abbonamento a WC.

en: The address on the account could not be verified. Correct any errors in the address field or upload a document that includes the address.
it: Non è stato possibile verificare l'indirizzo sull'account. Correggi eventuali errori nel campo dell'indirizzo o carica un documento che includa l'indirizzo.

en: The address on the document did not match the address on the account. Upload a document with a matching address or update the address on the account.
it: L'indirizzo sul documento non corrispondeva all'indirizzo sull'account. Carica un documento con un indirizzo corrispondente o aggiorna l'indirizzo sull'account.

en: The advanced fraud protection filters currently enabled.
it: I filtri di protezione avanzata dalle frodi attualmente attivati.

en: The amount of the transaction.
it: Importo della transazione.

en: The bank account details on file are probably incorrect. No bank account could be located with those details.
it: I dati bancari archiviati sono probabilmente errati. Impossibile trovare un conto bancario con questi dettagli.

en: The bank account details on file are probably incorrect. While the routing number appears correct, the account number is invalid.
it: I dati bancari archiviati sono probabilmente errati. Mentre il numero di instradamento sembra corretto, il numero del conto non è valido.

en: The bank account has been closed.
it: Il conto bancario è stato chiuso.

en: The bank account has been frozen.
it: Il conto bancario è stato congelato.

en: The bank account has restrictions on either the type or number of transfers allowed. This normally indicates that the bank account is a savings or other non-checking account.
it: Il conto bancario ha restrizioni sul tipo o sul numero di bonifici consentiti. Questo indica normalmente che il conto bancario è un conto di risparmio o un altro tipo di conto diverso da un conto corrente.

en: The bank account holder name on file appears to be incorrect.
it: Il nome del titolare del conto bancario in archivio sembra essere errato.

en: The bank account type is incorrect. This value can only be checking or savings in most countries. In Japan, it can only be futsu or toza.
it: Il tipo di conto bancario non è corretto. Nella maggior parte dei Paesi questo valore può riguardare solo i conti correnti o i risparmi. In Giappone può riguardare solo i conti futsu o toza.

en: The bank could not process this transfer. Please check that the entered bank account details match the corresponding account bank statement exactly.
it: La banca non ha potuto elaborare questo bonifico. Verifica che le coordinate bancarie inserite corrispondano esattamente a quelle dell'estratto conto corrispondente.

en: The bank has declined this transfer. Please contact the bank for more information.
it: La banca ha rifiutato questo bonifico. Contatta la banca per ulteriori informazioni.

en: The bank no longer supports transfers to this card.
it: La banca non supporta più i bonifici su questa carta.

en: The bank or the payment processor could not process this transfer.
it: La banca o il sistema di elaborazione dei pagamenti non sono riusciti a elaborare questo bonifico.

en: The bank was unable to process this transfer because of its currency. This is probably because the bank account cannot accept payments in that currency.
it: La banca non è stata in grado di elaborare questo bonifico a causa della sua valuta. Probabilmente ciò è dovuto al fatto che il conto bancario non può accettare pagamenti in quella valuta.

en: The billing address does not match what is on file with the card issuer.
it: L'indirizzo di fatturazione non corrisponde a quanto registrato dall'emittente della carta.

en: The billing country is not accepted by Sofort. Please try another country.
it: Il Paese di fatturazione non è accettato da Sofort. Prova con un altro Paese.

en: The business’s publicly available website.
it: Un sito web disponibile pubblicamente dell'attività.

en: The card has expired
it: La carta è scaduta

en: The card has insufficient funds to complete the purchase
it: Non ci sono fondi sufficienti sulla carta per completare l'acquisto

en: The card issuer has declined the transaction as it will exceed the card limit. Please switch to a different card or payment method. Contact the issuing bank for clarification.
it: L'emittente della carta ha rifiutato la transazione in quanto supererebbe il limite della carta. Passa a una carta o a un metodo di pagamento differente. Contatta la banca emittente per chiarimenti.

en: The card number is incorrect
it: Il numero della carta non è corretto

en: The card number is invalid
it: Il numero della carta non è valido

en: The card number is not a valid credit card number.
it: Il numero della carta non è un numero di carta di credito valido.

en: The card used for the original payment has been reported lost or stolen.
it: La carta utilizzata per il pagamento originale è stata segnalata come smarrita o rubata.

en: The card used for the original payment has expired or been canceled.
it: La carta utilizzata per il pagamento originale è scaduta o è stata annullata.

en: The card used has been reported lost or stolen. Please contact the issuing bank for clarification.
it: La carta utilizzata è stata segnalata come smarrita o rubata. Contatta la banca che ha emesso la carta per ulteriori informazioni.

en: The card used has expired. Please switch to a different card or payment method. Contact the issuing bank for clarification.
it: La carta utilizzata è scaduta. Passa a una carta o a un metodo di pagamento differente. Contatta la banca emittente per chiarimenti.

en: The card used was invalid. This usually means the card number is invalid or the account has been closed.
it: La carta utilizzata non era valida. Questo di solito significa che il numero della carta non è valido o che il conto è stato chiuso.

en: The card was declined by the bank
it: La carta è stata rifiutata dalla banca

en: The card's issuing bank cannot verify the CVV.
it: La banca che emette la carta non può verificare il CVV.

en: The cardholder claims a credit was not processed.
it: Il titolare della carta afferma che il credito non è stato elaborato.

en: The cardholder claims a subscription was canceled.
it: Il titolare della carta afferma che l'abbonamento è stato cancellato.

en: The cardholder claims the product was unacceptable.
it: Il titolare della carta afferma che il prodotto non era accettabile.

en: The cardholder claims they did not receive the product.
it: Il titolare della carta afferma di non aver ricevuto il prodotto.

en: The cardholder claims this is a duplicate transaction.
it: Il titolare della carta afferma che si tratta di una transazione duplicata.

en: The cardholder claims this is an unauthorized charge.
it: Il titolare della carta afferma che si tratta di un addebito non autorizzato.

en: The cardholder claims this is an unauthorized transaction.
it: Il titolare della carta afferma che si tratta di una transazione non autorizzata.

en: The cardholder's bank is requesting more information to decide whether to return these funds to the cardholder.
it: La banca del titolare della carta richiede ulteriori informazioni per decidere se restituire questo denaro al titolare.

en: The cardholder’s bank will review your response. Please be patient — this usually takes a few weeks, but in some cases it can take up to 3 months.
it: La banca del titolare della carta esaminerà la tua risposta. Ti chiediamo un po' di pazienza: di solito questa procedura richiede poche settimane, ma in alcuni casi possono essere necessari fino a 3 mesi.

en: The charge for this refund is being disputed by the customer.
it: L'addebito per questo rimborso è oggetto di contestazione da parte del cliente.

en: The combination of the city, state, and postal code in the provided address could not be validated.
it: Non è stato possibile convalidare la combinazione di città, provincia e codice postale nell'indirizzo fornito.

en: The company ID number on the account could not be verified. Correct any errors in the ID number field or upload a document that includes the ID number.
it: Non è stato possibile verificare il numero ID dell'azienda sull'account. Correggi eventuali errori nel campo del numero ID o carica un documento che includa il numero ID.

en: The company ID number was missing on the document. Upload a document that includes the ID number.
it: Sul documento mancava il numero ID dell'azienda. Carica un documento che includa il numero ID dell'azienda.

en: The company address was missing on the document. Upload a document that includes the address.
it: Sul documento mancava l'indirizzo dell'azienda. Carica un documento che includa l'indirizzo dell'azienda.

en: The company name on the account could not be verified. Correct any errors in the company name field or upload a document that includes the company name.
it: Non è stato possibile verificare il nome dell'azienda sull'account. Correggi eventuali errori nel campo del nome dell'azienda o carica un documento che includa il nome dell'azienda.

en: The company name was missing on the document. Upload a document that includes the company name.
it: Sul documento mancava il nome dell'azienda. Carica un documento che includa il nome dell'azienda.

en: The corresponding wordpress.com blog ID for this store.
it: L'ID blog wordpress.com corrispondente per questo negozio.

en: The cover letter is how you introduce your case and tie your evidence together.
it: La lettera di accompagnamento serve a esporre il tuo caso e a mettere insieme gli elementi a tuo favore.

en: The currency of the store.
it: Valuta del negozio.

en: The currency of the transaction.
it: Valuta della transazione.

en: The current fraud protection level the payment gateway is using.
it: Il livello attuale di protezione dalle frodi usato dal gateway di pagamento.

en: The current version of the %s extension.
it: La versione corrente dell'estensione %s.

en: The customer claims that the purchased product was returned or the transaction was otherwise canceled, but you have not yet provided a refund or credit.
it: Il cliente afferma che il prodotto acquistato è stato rimborsato o la transazione è stata diversamente annullata, ma tu non hai ancora fornito un rimborso o un credito.

en: The customer claims that you continued to charge them after a subscription was canceled.
it: Il cliente afferma che continua hai continuato a effettuare gli addebiti dopo l'annullamento dell'abbonamento.

en: The customer claims they did not receive the products or services purchased.
it: Il cliente afferma di non aver ricevuto i prodotti o i servizi acquistati.

en: The customer claims they were charged multiple times for the same product or service.
it: Il cliente afferma di aver ricevuto un addebito più volte per lo stesso prodotto o servizio.

en: The customer doesn’t recognize the payment appearing on their card statement.
it: Il cliente non riconosce il pagamento che compare sull'estratto conto della carta.

en: The customer has notified their bank that this payment was unauthorized.
it: Il cliente ha comunicato alla propria banca che tale pagamento non era autorizzato.

en: The customer id of the intent
it: L'ID cliente dell'intento

en: The customer must authorize this payment via a notification sent to them by the bank which issued their card. The authorization must be completed before %1$s at %2$s, when the charge will be attempted.
it: Il cliente deve autorizzare questo pagamento tramite una notifica inviatagli dalla banca che ha emesso la sua carta. Quando verrà tentato l'addebito, l'autorizzazione deve essere completata prima del %1$s alle %2$s.

en: The customer requested a refund outside of the eligible window outlined in our refund policy, which was clearly presented on the website and on the order confirmation.
it: Il cliente ha richiesto un rimborso al di fuori della finestra temporale idonea indicata nella nostra politica di rimborso, che è stata mostrata con chiarezza sul sito web e nella conferma dell'ordine.

en: The customer's account has insufficient funds to cover this payment.
it: Il conto del cliente non dispone di fondi sufficienti per effettuare questo pagamento.

en: The customer's bank account could not be located.
it: Impossibile individuare il conto bancario del cliente.

en: The customer's bank account has been closed.
it: Il conto bancario del cliente è stato chiuso.

en: The customer's bank could not send pre-debit notification for the payment.
it: La banca del cliente non ha potuto inviare la notifica di pre-addebito per il pagamento.

en: The customer-facing business name.
it: Il nome dell'attività rivolto al cliente.

en: The date and time when the transaction was created.
it: La data e l'ora in cui è stata creata la transazione.

en: The date of birth (DOB) on the document did not match the DOB on the account. Upload a document with a matching DOB or update the DOB on the account.
it: La data di nascita (DOB) sul documento non corrispondeva alla data di nascita sull'account. Carica un documento con una DOB corrispondente o aggiorna la DOB sull'account.

en: The date when the payment intent was created.
it: La data in cui è stato creato l'intento di pagamento.

en: The destination bank account is no longer valid because its branch has changed ownership.
it: Il conto bancario di destinazione non è più valido perché la sua filiale ha cambiato proprietà.

en: The disputed charge has been refunded.
it: L'addebito contestato è stato rimborsato.

en: The document could not be read. Ensure that the document follows the <a>guidelines for document uploads</a>.
it: Impossibile leggere il documento. Verifica che il documento segua le <a>linee guida per i caricamenti dei documenti</a>.

en: The document could not be used for verification because it has expired. If it’s an identity document, its expiration date must be after the date the document was submitted. If it’s an address document, the issue date must be within the last six months.
it: Non è stato possibile utilizzare il documento per la verifica perché era scaduto. Se si tratta di un documento di identità, la data di scadenza deve essere successiva alla data di presentazione del documento. Se si tratta di un documento di indirizzo, la data di emissione deve essere negli ultimi sei mesi.

en: The document could not be used for verification because it was in greyscale. Upload a color copy of the document.
it: Non è stato possibile utilizzare il documento per la verifica perché era in scala di grigi. Carica una copia a colori del documento.

en: The document could not be verified because it was detected as a copy (e.g., photo or scan). Upload the original document.
it: Non è stato possibile verificare il documento perché è stato rilevato come copia (ad es. foto o scansione). Carica il documento originale.

en: The document could not be verified for an unknown reason. Ensure that the document follows the <a>guidelines for document uploads</a>
it: Non è stato possibile verificare il documento per un motivo sconosciuto. Verifica che il documento segua le <a>linee guida per i caricamenti dei documenti</a>

en: The document could not be verified. Upload a document that includes the company name, ID number, and address fields.
it: Non è stato possibile verificare il documento. Carica un documento che includa il nome dell'azienda, il numero ID e i campi dell'indirizzo.

en: The document was cropped or missing important information. Upload a complete scan of the document.
it: Il documento è stato ritagliato o mancano informazioni importanti. Carica una scansione completa del documento.

en: The document was identified as altered or falsified.
it: Il documento è stato identificato come alterato o falsificato.

en: The exchange rate of the transaction.
it: Tasso di cambio della transazione.

en: The existing terms of service signature has been invalidated because the account’s tax ID has changed. The account needs to accept the terms of service again. For more information, see <a>this documentation</a>.
it: La firma dei termini di servizio esistenti è stata invalidata perché l'ID fiscale dell'account è cambiato. L'account deve accettare nuovamente i termini di servizio. Per ulteriori informazioni, consulta <a>questa documentazione</a> per maggiori informazioni.

en: The expiration month is invalid
it: Il mese di scadenza non è valido

en: The expiration year is invalid
it: L'anno di scadenza non è valido

en: The file exceeds the %d-byte dispute-evidence size limit.
it: Il file supera il limite di %d byte previsto per le prove relative ai ricorsi

en: The file you have attached is exceeding the maximum limit.
it: Il file che hai allegato supera il limite massimo.

en: The files you've attached to this dispute as evidence will exceed the limit for a dispute's total size. Try using smaller files as evidence. Hint: if you've attached images, you might want to try providing them in lower resolutions.
it: I file che hai allegato a questo ricorso come prova eccedono il limite della dimensione totale di un ricorso. Prova a utilizzare file più piccoli come prova. Suggerimento: se hai allegato delle immagini, potresti volerle provare con risoluzioni più basse.

en: The identifier of the WooCommerce order associated with this transaction.
it: Identificativo dell'ordine WooCommerce associato a questa transazione.

en: The information you provide here will be used for all of your account's tax documents.
it: Le informazioni qui fornite saranno utilizzate per tutti i documenti fiscali del tuo account.

en: The issue or expiry date is missing on the document. Upload a document that includes the issue and expiry dates.
it: Sul documento manca la data di emissione o di scadenza. Carica un documento che includa le date di emissione e di scadenza.

en: The issuer specified by the card number does not exist. Please verify card details.
it: L'emittente specificato dal numero della carta non esiste. Verifica i dettagli della carta.

en: The issuing bank is currently unavailable. Our system will automatically try again on your next payout date, or you can switch to a different payout method.
it: La banca emittente non è attualmente disponibile. Il nostro sistema riproverà automaticamente alla prossima data di versamento. Altrimenti, puoi passare a un metodo di versamento diverso.

en: The keyed-in information on the account could not be verified. Correct any errors in the company name, ID number, or address fields. You can also upload a document that includes those fields.
it: Non è stato possibile verificare le informazioni digitate sull'account. Correggi eventuali errori nei campi del nome dell'azienda, del numero ID o dell'indirizzo. Puoi anche caricare un documento che includa questi campi.

en: The mandate used for this renewal payment is invalid. You may need to bring the customer back to your store and ask them to resubmit their payment information.
it: Il mandato usato per il pagamento del rinnovo non è valido. Potrebbe essere necessario riportare il cliente al negozio e chiedere di rinviare i propri dati di pagamento.

en: The merchant account ID you are currently using to process payments with.
it: L'ID account commerciante che stai attualmente usando per elaborare i pagamenti.

en: The minimum amount that can be processed is %1$s %2$s.
it: L'importo minimo che può essere elaborato è %1$s %2$s.

en: The minimum amount to capture is %s.
it: L'importo minimo da riscuotere è %s.

en: The name on the document did not match the name on the account. Upload a document with a matching name or update the name on the account.
it: Il nome sul documento non corrispondeva al nome sull'account. Carica un documento con un nome corrispondente o aggiorna il nome sull'account.

en: The nationality on the document did not match the person’s stated nationality. Update the person’s stated nationality, or upload a document that matches it.
it: La nazionalità sul documento non corrispondeva alla nazionalità dichiarata della persona. Aggiorna la nazionalità dichiarata della persona o carica un documento corrispondente.

en: The number of subscriptions migrated from Stripe Billing to on-site billing.
it: Numero di abbonamenti migrati da Stripe Billing alla fatturazione on-site.

en: The number of subscriptions using Stripe Billing
it: Numero di abbonamenti che utilizzano Stripe Billing

en: The order could not be found.
it: Impossibile trovare l'ordine.

en: The payment amount is too small to be processed.
it: L'importo del pagamento è troppo basso per essere elaborato.

en: The payment cancellation failed to complete.
it: Completamento dell'annullamento del pagamento non riuscito.

en: The payment cannot be canceled
it: Il pagamento non può essere annullato

en: The payment cannot be captured
it: Impossibile acquisire il pagamento

en: The payment cannot be captured for completed or processed orders.
it: Il pagamento non può essere acquisito per ordini completati o elaborati.

en: The payment cannot be processed due to a mismatch with order details.
it: Impossibile elaborare il pagamento a causa di un'incongruenza con i dettagli dell'ordine.

en: The payment capture failed to complete.
it: Completamento dell'acquisizione del pagamento non riuscito.

en: The payment for this order has not yet been passed to the fraud and risk filters to determine its outcome status.
it: Il pagamento per questo ordine non è ancora passato attraverso i filtri di rischio e frode per determinarne lo stato dell'esito.

en: The payment for this order passed your risk filtering.
it: Il pagamento per questo ordine è stato approvato dal filtro del rischio.

en: The payment for this order was blocked by your risk filtering. There is no pending authorization, and the order can be cancelled to reduce any held stock.
it: Il pagamento per questo ordine è stato bloccato dal filtro del rischio. Non è presente alcuna autorizzazione in sospeso e l'ordine può essere annullato per ridurre le scorte in giacenza.

en: The payment for this order was done in person and has bypassed your risk filtering.
it: Il pagamento per questo ordine è stato effettuato di persona e ha aggirato il filtro del rischio.

en: The payment for this order was held for review by your risk filtering and manually approved.
it: Il pagamento per questo ordine è stato trattenuto per revisione dal filtro del rischio approvato manualmente.

en: The payment for this order was held for review by your risk filtering. The authorization for the charge appears to have expired.
it: Il pagamento per questo ordine è stato trattenuto per revisione dal filtro del rischio. L'autorizzazione all'addebito risulta essere scaduta.

en: The payment for this order was held for review by your risk filtering. The authorization for the charge appears to have failed.
it: Il pagamento per questo ordine è stato trattenuto per revisione dal filtro del rischio. L'autorizzazione per l'addebito sembra non essere riuscita.

en: The payment for this order was held for review by your risk filtering. You can review the details and determine whether to approve or block the payment.
it: Il pagamento per questo ordine è stato trattenuto per la revisione dal filtro del rischio. Puoi rivedere i dettagli e determinare se approvare o bloccare il pagamento.

en: The payment info couldn't be added to the order.
it: Impossibile aggiungere le informazioni di pagamento all'ordine.

en: The payment method ID used to create the transaction type.
it: ID del metodo di pagamento utilizzato per creare il tipo di transazione.

en: The payment requires authentication
it: Il pagamento richiede l'autenticazione

en: The payment was declined
it: Il pagamento è stato rifiutato

en: The person’s keyed-in identity information could not be verified. Correct any errors or upload a document that matches the identity fields (e.g., name and date of birth) entered.
it: Non è stato possibile verificare le informazioni sull'identità digitate della persona. Correggi eventuali errori o carica un documento che corrisponda ai campi identificativi (ad es. nome e data di nascita) inseriti.

en: The postal code is incorrect
it: Il codice postale non è valido

en: The product or service was received but was defective, damaged, or not as described.
it: Il prodotto o il servizio è stato ricevuto, ma è difettoso, è danneggiato o non è come descritto.

en: The promotion unique identifier.
it: L'identificativo univoco della promozione.

en: The provided %s failed validation.
it: Il numero di %s fornito non è stato convalidato.

en: The provided document type was not accepted. Ensure that the document follows the <a>guidelines for document uploads</a>.
it: Il tipo di documento fornito non è stato accettato. Verifica che il documento segua le <a>linee guida per i caricamenti dei documenti</a>.

en: The provided document was from an unsupported country.
it: Il documento fornito proveniva da un paese non supportato.

en: The refund amount is not valid for charge ID: %1$s
it: L'importo del rimborso non è valido per l'ID addebito: %1$s

en: The refund amount is not valid.
it: L'importo del rimborso non è valido.

en: The refund was canceled at your request.
it: Il rimborso è stato annullato su tua richiesta.

en: The refund was declined by the card issuer.
it: Il rimborso è stato rifiutato dall'emittente della carta.

en: The renewal order is as follows:
it: L'ordine di rinnovo è il seguente:

en: The representative must have an address in the same country as the company.
it: Il rappresentante deve avere un indirizzo nello stesso paese della società.

en: The requested order (ID %d) was not found.
it: L'ordine richiesto (ID %d) non è stato trovato.

en: The requested order was not found.
it: L'ordine richiesto non è stato trovato.

en: The same type of document was used twice. Two unique types of documents are required for verification. Upload two different documents.
it: Lo stesso tipo di documento è stato utilizzato due volte. Per la verifica sono richiesti due tipi unici di documenti. Carica due documenti diversi.

en: The saved payment method selected does not belong to this order's customer.
it: Il metodo di pagamento salvato selezionato non è legato al cliente di questo ordine.

en: The saved payment method selected is invalid or does not exist.
it: Il metodo di pagamento salvato selezionato non è valido o non esiste.

en: The search parameter must be a string, or an array of strings.
it: Il parametro di ricerca deve essere una stringa o una matrice di stringhe.

en: The security code is incorrect
it: Il codice di sicurezza non è corretto

en: The security code is invalid
it: Il codice di sicurezza non è valido

en: The selected card has exceeded its card usage frequency limit. Please switch to a different card or payment method. Contact the issuing bank for clarification.
it: La carta selezionata ha superato il limite di frequenza di utilizzo. Passa a una carta o a un metodo di pagamento differente. Contatta la banca emittente per chiarimenti.

en: The selected currency is not available for the country set in your %s account.
it: La valuta selezionata non è disponibile per il Paese impostato sul tuo account %s.

en: The selected payment method requires a total amount of at least %s.
it: Il metodo di pagamento selezionato richiede un importo totale di almeno %s.

en: The shipping address you selected requires a different currency (%2$s) than the one this payment was started with (%1$s). You have not been charged — please reload the page and try again.
it: L'indirizzo di spedizione selezionato richiede una valuta (%2$s) diversa da quella con cui è stato avviato il pagamento (%1$s). Non hai ricevuto alcun addebito. Ricarica la pagina e riprova.

en: The status of the deposit
it: Stato dell'acconto

en: The status of the payment intent.
it: Lo stato dell'intento di pagamento.

en: The store currency was recently changed. The following currencies are set to manual rates and may need updates: %s
it: La valuta del negozio è stata modificata di recente. Le seguenti valute sono impostate su tariffe manuali e possono essere necessari aggiornamenti: %s

en: The street name and/or number for the provided address could not be validated.
it: Non è stato possibile convalidare il nome della via e/o il numero civico dell'indirizzo fornito.

en: The subscription couldn't be created because it uses a different currency (%1$s) from your existing subscriptions (%2$s). Please ensure all subscriptions use the same currency.
it: Non è stato possibile creare l'abbonamento perché utilizza una valuta diversa (%1$s) da quella dei tuoi abbonamenti esistenti (%2$s). Assicurati che tutti gli abbonamenti utilizzino la stessa valuta.

en: The subscription's next payment date has been updated to match WooPayments server.
it: La data di pagamento successiva dell'abbonamento è stata aggiornata in modo che corrisponda a quella nel server di WooPayments.

en: The support phone number set in WooPayments settings. If not set, the settings Save button will be disabled.
it: Il numero di telefono dell'assistenza configurato nelle impostazioni di WooPayments. Se non impostato, il pulsante Salva delle impostazioni verrà disattivato.

en: The tax ID on the account cannot be verified by the IRS. Either correct any possible errors in the company name or tax ID, or upload a document that contains those fields.
it: L'ID fiscale sull'account non può essere verificato dall'IRS. Correggi eventuali errori nel nome dell'azienda o nell'ID fiscale oppure carica un documento che contenga tali campi.

en: The tax ID on the account was not recognized by the IRS. Refer to the support article for <a>newly-issued tax ID numbers</a>.
it: L'ID fiscale sull'account non è stato riconosciuto dall'IRS. Consulta l'articolo di supporto per gli <a>ID fiscali di nuova emissione</a>.

en: The timing and amount of your payouts may vary due to several factors. Check out our {{link}}payout schedule guide{{/link}} for details.
it: Le tempistiche e gli importi di versamento possono variare, in base a diversi fattori. Per ulteriori dettagli, consulta la nostra {{link}}guida di pianificazione versamenti{{/link}}.

en: The transfer was refused by the card issuer. Please contact the issuing bank for clarification.
it: Il bonifico è stato rifiutato dall'emittente della carta. Contatta la banca che ha emesso la carta per ulteriori informazioni.

en: The transfer was refused by the issuing bank because this type of payment is not permitted for this card. Please contact the issuing bank for clarification.
it: Il trasferimento è stato rifiutato dalla banca emittente perché questo tipo di pagamento non è consentito per questa carta. Contatta la banca che ha emesso la carta per ulteriori informazioni.

en: The type of the transaction.
it: Tipo di transazione.

en: The ultimate goal of the “Know Your Customer” process is to help your business get up and running with payments as soon as possible while protecting your business and your customers. We follow the same regulations as other financial institutions so that we can ensure we operate in an ethical and trustworthy manner. We want to protect your business and the payments that we manage for you. The “Know Your Customer” process helps us protect you.
it: L'obiettivo finale del processo "Conosci il tuo cliente" è aiutare la tua azienda a iniziare a essere operativa con i pagamenti il prima possibile, proteggendo la tua azienda e i tuoi clienti. Seguiamo le stesse normative di altri istituti finanziari in modo da poter garantire un operato etico e affidabile. Vogliamo proteggere la tua attività e i pagamenti che gestiamo per te. Il processo "Conosci il tuo cliente" ci aiuta a proteggerti.

en: The uploaded file exceeded the 10 MB size limit. Resize the document and upload the new file.
it: Il file caricato ha superato il limite di 10 MB. Ridimensiona il documento e carica il nuovo file.

en: The uploaded file for the document was invalid or corrupt. Upload a new file of the document.
it: Il file caricato per il documento non è valido o è danneggiato. Carica un nuovo file del documento.

en: The uploaded file was missing the back of the document. Upload a complete scan of the document.
it: Al file caricato mancava il retro del documento. Carica una scansione completa del documento.

en: The uploaded file was missing the front of the document. Upload a complete scan of the document.
it: Nel file caricato mancava la parte anteriore del documento. Carica una scansione completa del documento.

en: The uploaded file was not one of the valid document types. Ensure that the document follows the <a>guidelines for document uploads</a>.
it: Il file caricato non era uno dei tipi di documento validi. Verifica che il documento segua le <a>linee guida per i caricamenti dei documenti</a>.

en: The version of Jetpack installed is too old to be used with %1$s. %1$s has been disabled. Please deactivate or update Jetpack.
it: La versione di Jetpack installata è troppo vecchia per essere usata con %1$s. %1$s è stato disabilitato. Disattiva o aggiorna Jetpack.

en: Theme
it: Tema

en: There are legitimate reasons for a billing/shipping mismatch with a customer purchase, but a mismatch could also indicate that someone is using a stolen identity to complete a purchase.
it: Esistono ragioni legittime per una mancata corrispondenza di fatturazione/spedizione con l'acquisto di un cliente, ma una mancata corrispondenza potrebbe anche indicare che qualcuno sta utilizzando un'identità rubata per completare un acquisto.

en: There are unsaved changes on this page. Are you sure you want to leave and discard the unsaved changes?
it: Sono presenti modifiche non salvate in questa pagina. Desideri lasciare ed eliminare le modifiche non salvate?

en: There has been an error accepting the dispute. Please try again later.
it: Si è verificato un errore durante l'accettazione del ricorso. Riprova più tardi.

en: There has been an error canceling the payment for order #%s.
it: Si è verificato un errore durante l'annullamento del pagamento per l'ordine #%s.

en: There has been an error capturing the payment for order #%s.
it: Si è verificato un errore durante l'acquisizione del pagamento per l'ordine #%s.

en: There has been an error refunding the payment #%s. Please try again later.
it: Si è verificato un errore nel rimborso del pagamento n. %s. Riprova più tardi.

en: There is %d customer subscription using Stripe Billing for subscription renewals. We suggest migrating it to on-site billing powered by the %s plugin. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}} | There are %d customer subscriptions using Stripe Billing for payment processing. We suggest migrating them to on-site billing powered by the %s plugin. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
it[0]: L'abbonamento di %d cliente utilizza Stripe Billing per i rinnovi dell'abbonamento. Ti consigliamo di migrarlo alla fatturazione on-site con la tecnologia del plugin %s. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}
it[1]: Gli abbonamenti di %d clienti utilizzano Stripe Billing per l'elaborazione dei pagamenti. Ti consigliamo di migrarli alla fatturazione on-site con la tecnologia del plugin %s. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}

en: There is a newer version of WooCommerce Admin bundled with WooCommerce.
it: Esiste una versione più recente di WooCommerce Admin inclusa con WooCommerce.

en: There is currently %d customer subscription using Stripe Billing for payment processing. This subscription will be automatically migrated to use the on-site billing engine built into %s once Stripe Billing is disabled. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}} | There are currently %d customer subscriptions using Stripe Billing for payment processing. These subscriptions will be automatically migrated to use the on-site billing engine built into %s once Stripe Billing is disabled. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
it[0]: Attualmente l'abbonamento di %d cliente utilizza Stripe Billing per l'elaborazione dei pagamenti. Questo abbonamento verrà migrato automaticamente per utilizzare il motore di fatturazione on-site integrato in %s non appena si disattiva Stripe Billing.  {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}
it[1]: Attualmente gli abbonamenti di %d clienti utilizzano Stripe Billing per l'elaborazione dei pagamenti. Questi abbonamenti verranno migrati automaticamente per utilizzare il motore di fatturazione on-site integrato in %s non appena si disattiva Stripe Billing.  {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}

en: There is no card on a customer that is being charged.
it: Non è presente alcuna carta su un cliente su cui effettuare un addebito.

en: There was a duplicate attempt to initiate account setup. Please wait a few seconds and try again.
it: Si è verificato un tentativo duplicato di avviare la configurazione dell'account. Attendi qualche secondo e riprova.

en: There was a problem connecting your store to WordPress.com: "%s"
it: C'è stato un problema nella connessione del tuo negozio a WordPress.com: "%s"

en: There was a problem creating your subscription. %1$s doesn't meet the %2$sminimum recurring amount%3$s this payment method can process.
it: Si è verificato un problema durante la creazione dell'abbonamento. %1$s non soddisfa l'%2$simporto minimo ricorrente%3$s che questo metodo di pagamento può elaborare.

en: There was a problem creating your subscription. Please try again or contact us for assistance.
it: Si è verificato un problema durante la creazione dell'abbonamento. Prova di nuovo o contattaci per ricevere supporto.

en: There was a problem generating your export.
it: Si è verificato un problema durante la generazione dell'esportazione.

en: There was a problem processing the order.
it: Si è verificato un problema durante l'elaborazione dell'ordine.

en: There was a problem processing the payment. Please check your email inbox and refresh the page to try again.
it: Si è verificato un problema durante l'elaborazione del pagamento. Controlla la tua posta in arrivo dell'e-mail e aggiorna la pagina per riprovare.

en: There was a problem processing your account data. Please try again.
it: Si è verificato un problema durante l'elaborazione dei dati dell'account. Riprova.

en: There was a problem redirecting you to the account dashboard. Please try again.
it: Si è verificato un problema durante il reindirizzamento alla bacheca dell'account. Riprova.

en: There was a problem redirecting you to the loan offer. Please check that it is not expired and try again.
it: Si è verificato un problema durante il reindirizzamento alla proposta di prestito. Verifica che non sia scaduta e riprova.

en: There was a problem redirecting you to the requested link. Please check that it is valid and try again.
it: Si è verificato un problema durante il reindirizzamento al link richiesto. Controlla che sia valido e riprova.

en: There was a problem resetting your account. Please wait a few seconds and try again.
it: Si è verificato un problema durante il ripristino dell'account. Attendi qualche secondo e riprova.

en: There was a problem setting up your %s account. Please try again.
it: Si è verificato un problema durante l'impostazione dell'account %s. Riprova.

en: There was an error accessing document %1$s. %2$s
it: Si è verificato un errore durante l'accesso al documento %1$s. %2$s

en: There was an error applying the promotion. Please contact support for assistance if the problem persists
it: Si è verificato un errore durante l'applicazione della promozione. Contatta il supporto per assistenza se il problema persiste

en: There was an error getting your inbox. Please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'ottenimento della tua casella di posta. Riprova.

en: There was an error processing the product with this payment method. Please add the product to the cart, instead.
it: Si è verificato un errore durante l'elaborazione del prodotto con questo metodo di pagamento. Aggiungi il prodotto al carrello.

en: There was an error rendering this view. Please contact support for assistance if the problem persists.
it: Si è verificato un errore durante il rendering di questa visualizzazione. Contatta il supporto per assistenza se il problema persiste.

en: There was an error retrieving your fraud protection settings. Please refresh the page to try again.
it: Si è verificato un errore durante il recupero delle impostazioni di protezione dalle frodi. Aggiorna la pagina per riprovare.

en: There was an error while processing this request. If you continue to see this notice, please contact the admin.
it: Si è verificato un errore durante l'elaborazione di questa richiesta. Se continui a visualizzare questo avviso, contatta l'amministrazione.

en: These %d steps help customers recognize charges, understand your policies, and contact you before opening a dispute.
it: Questi %d passaggi aiutano i clienti a riconoscere gli addebiti, comprendere le tue informative e contattarti prima di aprire una controversia.

en: These are the evidence strengths that supported your dispute response.
it: Queste sono le prove che hanno sostenuto la tua replica al ricorso.

en: These settings can be changed any time by visiting the Multi-Currency settings
it: Queste impostazioni possono essere modificate in qualsiasi momento visitando le impostazioni della multivaluta.

en: These settings will also apply to the %s on your store.
it: Queste impostazioni si applicheranno anche a %s nel tuo negozio.

en: This action is final and cannot be undone.
it: Questa azione è definitiva e non può essere annullata.

en: This action is not available.
it: Questa azione non è disponibile.

en: This dispute was lost on %1$s due to non-response.
it: Questo ricorso è stato perso il giorno %1$s a causa della mancata risposta.

en: This express payment started in %1$s and cannot switch to %2$s for the address you selected. Choose a different shipping address, or use the regular checkout to pay in %2$s.
it: Questo pagamento rapido è iniziato in %1$s e non può passare a %2$s per l'indirizzo selezionato. Scegli un indirizzo di spedizione diverso o usa il pagamento regolare per pagare %2$s.

en: This feature is deprecated. Existing subscription renewals will continue to work, but creating or managing subscriptions is no longer available. Install {{learnMoreLink}}WooCommerce Subscriptions{{/learnMoreLink}} to continue managing subscriptions.
it: Questa funzionalità è deprecata. I rinnovi degli abbonamenti esistenti continueranno a funzionare, ma la creazione o la gestione degli abbonamenti non è più disponibile. Installa {{learnMoreLink}}WooCommerce Subscriptions{{/learnMoreLink}} per continuare a gestire gli abbonamenti.

en: This filter compares the amount of items in an order to the minimum and maximum counts that you specify. When enabled the payment will be blocked.
it: Questo filtro confronta la quantità di articoli di un ordine con i numeri minimo e massimo specificati. Quando l'opzione è abilitata, il pagamento verrà bloccato.

en: This filter compares the post code submitted by the customer against the post code on file with the card issuer. The payment will be blocked if the two post codes do not match. AVS checks are not supported by every country or card issuer, so this filter will not block all payments with a mismatched post code.
it: Questo filtro confronta il codice postale fornito dal cliente con quello registrato presso l'emittente della carta. Il pagamento verrà bloccato se i due codici postali non corrispondono. I controlli AVS non sono supportati da tutti i paesi o da tutti gli emittenti di carte, pertanto questo filtro non bloccherà tutti i pagamenti con un codice postale non corrispondente.

en: This filter compares the purchase price of an order to the minimum and maximum purchase amounts that you specify. When enabled the payment will be blocked.
it: Questo filtro confronta il prezzo di acquisto di un ordine con gli importi di acquisto minimo e massimo specificati. Quando l'opzione è abilitata, il pagamento verrà bloccato.

en: This filter is disabled because you're currently selling to all countries.
it: Questo filtro è disabilitato perché al momento vendi in tutti i paesi.

en: This filter is disabled, and cannot be modified.
it: Questo filtro è disabilitato e non può essere modificato.

en: This filter screens for customer's {{ipAddressLink}}IP address{{/ipAddressLink}} to see if it is in a different country than indicated in their billing address. When enabled the payment will be blocked.
it: Questo filtro controlla l'{{/ipAddressLink}}indirizzo IP{{ipAddressLink}} del cliente per vedere se si trova in un Paese diverso da quello indicato nell'indirizzo di fatturazione. Quando l'opzione è abilitata, il pagamento verrà bloccato.

en: This filter screens for differences between the shipping information and the billing information (country). When enabled the payment will be blocked.
it: Questo filtro esamina le differenze tra le informazioni di spedizione e le informazioni di fatturazione (Paese). Quando l'opzione è abilitata, il pagamento verrà bloccato.

en: This filter screens for {{ipAddressLink}}IP addresses{{/ipAddressLink}} outside of your {{supportedCountriesLink}}supported countries{{/supportedCountriesLink}}. When enabled the payment will be blocked.
it: Questo filtro controlla gli {{ipAddressLink}}indirizzi IP{{/ipAddressLink}} al di fuori dei {{supportedCountriesLink}}Paesi supportati{{/supportedCountriesLink}}. Quando l'opzione è abilitata, il pagamento verrà bloccato.

en: This info will help us speed up the set up process.
it: Queste informazioni ci aiuteranno ad accelerare il processo di impostazione.

en: This info will verify your account
it: Questa informazione verificherà il tuo account

en: This inquiry was closed on %s.
it: Questa richiesta è stata chiusa il giorno %s.

en: This is a compliance case and the issuer has indicated network rules have been violated. Please check for accuracy and upload any relevant documents.
it: Si tratta di un caso di conformità e l'istituto di emissione ha segnalato una violazione delle regole della rete. Verifica l'accuratezza dei dati e carica i documenti pertinenti.

en: This is an uncategorized dispute, so you should contact the customer for additional details to find out why the payment was disputed.
it: Questo è un ricorso senza categoria, quindi dovresti contattare il cliente per dettagli aggiuntivi per scoprire il motivo del ricorso del pagamento.

en: This is the most common reason for a dispute, and happens when a cardholder claims that they didn’t authorize the payment. This can happen if the card was lost or stolen and used to make an unauthorized transaction. It can also happen if the cardholder doesn’t recognize the payment as it appears on the billing statement from their card issuer.
it: Questo è il motivo più comune per un ricorso e ciò accade quando un titolare della carta afferma che il pagamento non è stato autorizzato. Questo può avvenire se la carta è stata persa o rubata e usata per una transazione non autorizzata. Può anche avvenire se il titolare della carta non riconosce il pagamento come appare sull'estratto conto dell'emittente della carta.

en: This is the receipt for your order #%s:
it: Ecco la ricevuta per il tuo ordine #%s:

en: This may be visible on receipts, invoices, and automated emails from your store.
it: Questo potrebbe essere visibile su ricevute, fatture ed e-mail automatiche dal tuo negozio.

en: This option will set up a %s test account using test data. When you’re ready to launch your store, switching to live payments is easy.
it: Questa opzione imposterà un account %s di prova usando i dati di test. Quando tutto sarà pronto per lanciare il tuo negozio, il passaggio ai pagamenti in tempo reale sarà facilissimo.

en: This order has a high risk of being fraudulent. We suggest contacting the customer to confirm their details before fulfilling it.
it: Il rischio che questo ordine sia fraudolento è elevato. Ti suggeriamo di contattare il cliente per verificare i suoi dettagli prima di evadere l'ordine.

en: This order has a moderate risk of being fraudulent. We suggest contacting the customer to confirm their details before fulfilling it.
it: Il rischio che questo ordine sia fraudolento è moderato. Ti suggeriamo di contattare il cliente per verificare i suoi dettagli prima di evadere l'ordine.

en: This order has a payment dispute for %1$s for the reason '%2$s'.
it: Questo ordine ha una disputa di pagamento di %1$s per il motivo "%2$s".

en: This order has an active payment dispute. Refunds and order editing are disabled.
it: Questo ordine ha una ricorso attivo relativo al pagamento. I rimborsi e le modifiche degli ordini sono disattivati.

en: This order has been {{authorizedNotCaptured/}} yet. Changing the status to {{newOrderStatus/}} will also {{cancelAuthorization/}}. Do you want to continue?
it: Questo ordine è stato {{authorizedNotCaptured/}}. Cambiando lo stato in {{newOrderStatus/}}, sarà anche {{cancelAuthorization/}}. Desideri continuare?

en: This order has been {{authorizedNotCaptured/}} yet. Changing the status to {{newOrderStatus/}} will also {{captureAuthorization/}}. Do you want to continue?
it: Questo ordine è stato {{authorizedNotCaptured/}}. Cambiando lo stato in {{newOrderStatus/}}, sarà anche {{captureAuthorization/}}. Desideri continuare?

en: This order was already paid for %1$s, but the order total has since changed to %2$s, so we prevented an overpayment. Please create a new order for any additional items.
it: Questo ordine è già stato pagato per %1$s, ma il totale dell'ordine è stato modificato in %2$s, quindi abbiamo evitato un pagamento in eccesso. Crea un nuovo ordine per qualsiasi elemento aggiuntivo.

en: This payment cannot be processed in its current state.
it: Impossibile elaborare il pagamento nello stato corrente.

en: This payment is not captured yet. To cancel this order, please go to 'Order Actions' > 'Cancel authorization'. To proceed with a refund, please go to 'Order Actions' > 'Capture charge' to charge the payment card, and then trigger a refund via the 'Refund' button.
it: Questo pagamento non è stato ancora acquisito. Per annullare questo ordine, vai su "Azioni dell'ordine" > "Annulla autorizzazione". Per procedere con un rimborso, vai su "Azioni dell'ordine" > "Acquisisci addebito" per l'addebito sulla carta di pagamento, quindi attiva un rimborso tramite il pulsante "Rimborsa".

en: This payment method cannot be saved for future use.
it: Questo metodo di pagamento non può essere salvato per un utilizzo futuro.

en: This payment method is enabled by other extensions. {{reviewExtensions}}Review extensions{{/reviewExtensions}} to improve the shopper experience.
it: Questo metodo di pagamento è abilitato da altre estensioni. {{reviewExtensions}}Esamina le estensioni{{/reviewExtensions}} per migliorare l'esperienza dell'acquirente.

en: This payment method is pending approval. It won't be available at checkout until it's approved.
it: L'approvazione per questo metodo di pagamento è in sospeso. Non sarà disponibile al momento del pagamento finché non verrà approvato.

en: This payment shows a lower than normal risk of fraudulent activity.
it: Questo pagamento presenta un rischio di attività fraudolenta inferiore rispetto alla norma.

en: This report is provided for informational reconciliation purposes only. It is not an IRS form, tax statement, bank statement, legal document, or formal financial statement.
it: Questo report è fornito solo a scopo informativo di riconciliazione. Non si tratta di un modulo dell'IRS, di una dichiarazione dei redditi, di un estratto conto bancario, di un documento legale né di un bilancio ufficiale.

en: This report was helpful
it: Il report è stato utile!

en: This report was not helpful
it: Il report non è stato utile

en: This represents the fee %s collects for the transaction.
it: Questa opzione rappresenta la commissione che %s riscuote per la transazione.

en: This review typically takes several weeks, but in some cases may take up to 3 months.
it: Questa revisione richiede solitamente diverse settimane, ma in alcuni casi può richiedere fino a 3 mesi.

en: This subscription has been successfully migrated to a WooPayments tokenized subscription.
it: Questo abbonamento è stato migrato correttamente a un abbonamento con token WooPayments.

en: This tool removes incorrect refund records and fee data from orders where payment authorization was canceled (not captured). This fixes negative values appearing in WooCommerce Analytics for stores using manual capture.
it: Questo strumento rimuove i record di rimborso errati e i dati sulle commissioni dagli ordini per i quali l'autorizzazione al pagamento è stata annullata (non acquisita). Ciò risolve il problema dei valori negativi che appaiono in WooCommerce Analytics per i negozi che utilizzano l'acquisizione manuale.

en: This tool will clear the cached account values used in %s.
it: Questo strumento eliminerà i valori dell'account memorizzati nella cache usati in %s.

en: This tool will clear the styles cached for the WooPayments gateway UI elements at checkout
it: Questo strumento cancellerà gli stili memorizzati nella cache per gli elementi dell'interfaccia utente del gateway WooPayments al momento del pagamento

en: This tool will migrate all Stripe Billing subscriptions to tokenized subscriptions with WooPayments.%1$sNumber of Stripe Billing subscriptions found: %2$d
it: Questo strumento migrerà tutte gli abbonamenti Stripe Billing ad abbonamenti WooPayments con token.%1$sNumero di abbonamenti Stripe Billing rilevato: %2$d

en: This transaction is being reviewed under Visa’s network compliance rules.
it: Questa transazione è in fase di revisione ai sensi delle regole di conformità della rete Visa.

en: This transaction is not connected to order.
it: Questa transazione non è collegata all'ordine.

en: This transaction was held for review by your risk filters, and the charge was manually blocked after review.
it: Questa transazione è stata trattenuta per la revisione dai tuoi filtri dei rischi e l'addebito è stato bloccato manualmente dopo la revisione.

en: This transaction will be included in an upcoming automated payout. The date of the payout will be displayed here once it is scheduled. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
it: Questa transazione sarà inclusa in un versamento automatizzato futuro. La data del versamento verrà visualizzata qui una volta programmato. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}

en: This will issue a full refund of {{strong}}%s{{/strong}} to the customer.
it: Questo determinerà l'emissione di un rimborso completo di {{strong}}%s{{/strong}} al cliente.

en: This will take place in a secure environment through our partner. Once your business details are verified, you’ll be redirected back to your store dashboard.
it: Questa procedura avrà luogo in un ambiente sicuro tramite il nostro partner. Dopo che i dettagli della tua azienda verranno verificati, sarai reindirizzato alla bacheca del tuo negozio.

en: This will update order metadata and delete incorrect refund records for affected orders. This fixes negative values in WooCommerce Analytics. Make sure you have a recent backup before proceeding. Continue?
it: Questa operazione aggiornerà i metadati degli ordini ed eliminerà i record di rimborso errati per gli ordini interessati. Ciò corregge i valori negativi in WooCommerce Analytics. Assicurati di avere un backup recente prima di procedere. Continuare?

en: Three-letter ISO-4217 currency code.
it: Codice valuta ISO 4217 di tre lettere.

en: Thursday
it: Gioved&igrave;

en: Timeline
it: Cronologia

en: Tip:
it: Suggerimento:

en: Tips for future disputes
it: Suggerimenti per ricorsi futuri

en: Title
it: Titolo:

en: To access your subscriptions data and keep managing recurring payments, please install <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a>. Built-in support for subscriptions is no longer available in WooPayments.
it: Per accedere ai dati degli abbonamenti e continuare a gestire i pagamenti ricorrenti, installa <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a>. Il supporto integrato per gli abbonamenti non è più disponibile in WooPayments.

en: To add new currencies to your store, please finish setting up %s.
it: Per aggiungere nuove valute al tuo negozio, completa l'impostazione di %s.

en: To begin accepting real payments you will need to first %1$sreset your account%2$s and, then, provide additional details about your business. %3$sLearn more%4$s
it: Per iniziare ad accettare pagamenti dovrai prima %1$sreimpostare il tuo account%2$s, poi fornire ulteriori dettagli sulla tua attività. %3$sScopri di più%4$s

en: To begin accepting real payments, please go to the live store or change your %1$sWordPress environment%2$s to a production one. %3$sLearn more%4$s
it: Per iniziare ad accettare pagamenti, vai al negozio online o trasforma il tuo %1$sambiente WordPress%2$s in un ambiente di produzione. %3$sScopri di più%4$s

en: To begin accepting real payments, please go to the live store or change your {{wpEnvLink}}WordPress environment{{/wpEnvLink}} to a production one. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
it: Per iniziare ad accettare pagamenti, vai al negozio online o trasforma il tuo {{wpEnvLink}}ambiente WordPress{{/wpEnvLink}} in un ambiente di produzione. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}

en: To complete your transaction with **the selected payment method**, you must log in or create an account with our site.
it: Per completare la transazione con **il metodo di pagamento selezionato**, devi accedere o creare un account sul nostro sito.

en: To continue offering subscriptions and gain access to your data, please install WooCommerce Subscriptions. WooPayments no longer supports this feature.
it: Per continuare a offrire abbonamenti e ottenere l'accesso ai tuoi dati, installa WooCommerce Subscriptions. WooPayments non supporta più questa funzionalità.

en: To continue using %s, please review and agree to our {{link}}Terms of Service{{/link}}. By clicking “Accept” you agree to the Terms of Service.
it: Per continuare a usare %s, rivedi e accetta i nostri {{link}}Termini di servizio{{/link}}. Facendo clic su "Accetta", accetti i nostri Termini di servizio.

en: To enable Link by Stripe, you must first disable WooPay.
it: Per attivare Link by Stripe, devi prima disattivare WooPay.

en: To enable WooPay, you must first disable Link by Stripe.
it: Per attivare WooPay, devi prima disattivare Link by Stripe.

en: To ensure safe and secure transactions, a WordPress.com account is required before you can verify your business details.
it: Per garantire transazioni sicure e protette, prima di poter confermare i dettagli della tua azienda è richiesto un account WordPress.com.

en: To ensure safe and secure transactions, a WordPress.com account is required.
it: Per garantire transazioni sicure e protette, è richiesto un account WordPress.com.

en: To enter your own exchange rates or update the formatting rules for each currency, visit the Multi-Currency settings.
it: Per inserire i tuoi tassi di cambio o aggiornare le regole di formattazione per ogni valuta, visita le impostazioni della multivaluta.

en: To preview the express checkout buttons, activate at least one express checkout.
it: Attiva almeno un pagamento rapido per attivare i relativi pulsanti.

en: To preview the express checkout buttons, ensure your store uses HTTPS on a publicly available domain, and you're viewing this page in a Safari or Chrome browser. Your device must be configured to use Apple Pay or Google Pay.
it: Per visualizzare in anteprima i pulsanti di pagamento rapido, assicurati che il negozio utilizzi HTTPS su un dominio accessibile al pubblico e che stai visualizzando questa pagina in un browser Safari o Chrome. Il tuo dispositivo deve essere configurato per l'utilizzo di Apple Pay o Google Pay.

en: To support our case, we are providing the following documentation:
it: Forniamo la seguente documentazione a supporto del caso:

en: To use %s, you will need to verify your business details.
it: Per utilizzare %s, devi verificare i dettagli della tua attività.

en: To: %s
it: A: %s

en: ToS accept parameter is missing
it: Il parametro di accettazione ToS è mancante

en: Today
it: Oggi

en: Total
it: Totale

en: Total balance
it: Saldo totale

en: Total balance = Available funds + Pending funds
it: Saldo totale = Fondi disponibili + Fondi in sospeso

en: Total charges captured
it: Totale degli addebiti registrati

en: Total fees
it: Commissioni totali

en: Total per transaction
it: Totale per transazione

en: Total repaid
it: Totale ripagato

en: Total repaid placeholder
it: Segnaposto ripagato totale

en: Total transaction fee
it: Commissione di transazione totale

en: Track recurring revenue and manage active subscriptions directly from your store’s dashboard — powered by %s.
it: Tieni traccia delle entrate ricorrenti e gestisci gli abbonamenti attivi direttamente dalla bacheca del tuo negozio, con tecnologia %s.

en: Tracking number for a shipped physical product.
it: Numero di tracciabilità per un prodotto fisico spedito.

en: Transaction Fee:
it: Commissione di transazione:

en: Transaction ID
it: ID della transazione

en: Transaction actions
it: Azioni di transazione

en: Transaction breakdown
it: Dettagli sulla transazione

en: Transaction fee
it: Commissione di transazione

en: Transaction fees breakdown
it: Dettagli sulle commissioni di transazione

en: Transaction fees.
it: Commissioni di transazione.

en: Transaction preferences
it: Preferenze delle transazioni

en: Transaction unauthorized
it: Transazione non autorizzata

en: Transactions
it: Transazioni

en: Transactions match <select /> filters
it: Le transazioni corrispondono ai filtri {{select /}}

en: Transactions match {{select /}} filters
it: Le transazioni corrispondono ai filtri {{select /}}

en: Transfer connection
it: Trasferisci la connessione

en: Transfer your %3$s connection from <hostname>%2$s</hostname> to this site <hostname>%1$s</hostname>. <hostname>%2$s</hostname> will be disconnected from %3$s.
it: Trasferisci la tua connessione di %3$s da <hostname>%2$s</hostname> a questo sito <hostname>%1$s</hostname>. <hostname>%2$s</hostname> verrà disconnesso da %3$s.

en: Transfer your connection
it: Trasferisci la tua connessione

en: Try again in a few minutes.
it: Riprova tra alcuni minuti.

en: Try to get in touch with your customer. Sometimes people forget about payments they make or don’t recognize the way they appear on their card statement. If this is the case, ask them to contact their card issuer and let them know they no longer dispute the transaction.
it: Prova a contattare il cliente. A volte le persone dimenticano i pagamenti che effettuano o non riconoscono il modo in cui compaiono sull'estratto conto della carta. Se è questo il caso, chiedi di contattare l'emittente della carta di credito e di informarlo che la transazione non è più contestata.

en: Tuesday
it: Marted&igrave;

en: Turn on live payments
it: Attiva i pagamenti live

en: Two charges, clearly documented
it: Due addebiti, chiaramente documentati

en: Two weeks in — have you shared your store yet?
it: Sono passate due settimane: hai già condiviso il tuo negozio?

en: Type
it: Tipo

en: Type of business
it: Tipo di attività

en: Type of the payment method.
it: Tipo di metodo di pagamento.

en: Typography
it: Tipografia

en: UEN or GST Registration Number
it: Numero di registrazione UEN o GST

en: UK VAT
it: IVA UK

en: UPE payment failed: %s
it: Pagamento UPE non riuscito: %s

en: Unable to decode response from WooCommerce Payments API
it: Impossibile decodificare la risposta dell'API di WooCommerce Payments.

en: Unable to encode body for request to WooCommerce Payments API.
it: Impossibile codificare il corpo della richiesta all'API di WooCommerce Payments.

en: Unable to generate renewal order for subscription on the "invoice.paid" event.
it: Impossibile generare l'ordine di rinnovo per l'abbonamento sull'evento "invoice.paid".

en: Unable to generate renewal order for subscription to record the incoming "invoice.payment_failed" event.
it: Impossibile generare l'ordine di rinnovo per l'abbonamento per registrare l'evento "invoice.payment_failed" in entrata.

en: Unable to process the payment. Please try again later.
it: Impossibile elaborare il pagamento. Riprova più tardi.

en: Unable to save payment method for subscription. Please try again or use a different payment method.
it: Impossibile salvare il metodo di pagamento per l'abbonamento. Riprova o utilizza un altro metodo di pagamento.

en: Unable to set subscription item ID meta for WooPayments subscription item %s.
it: Impossibile impostare il meta ID dell'elemento dell'abbonamento per l'elemento dell'abbonamento a WooPayments %s.

en: Unable to start onboarding. If this problem persists, please contact support.
it: Impossibile procedere con l'avviamento. Se il problema persiste, contatta il supporto.

en: Unavailable
it: Non disponibile

en: Uncaptured (%1$s)
it: Non acquisito (%1$s)

en: Uncaptured transactions
it: Transazioni non acquisite

en: Under review
it: In fase di revisione

en: Underage. Age must be at least 18.
it: Minorenne. È necessario aver compiuto almeno 18 anni.

en: Undo
it: Annulla

en: Unexpected server error
it: Errore del server imprevisto

en: Unfortunately, your order has failed. Please <a href="%s">try checking out again</a>.
it: Sfortunatamente il tuo ordine non è andato a buon fine. <a href="%s">Prova a controllare nuovamente</a>.

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom (UK)
it: Regno Unito (UK)

en: United States (US)
it: Stati Uniti (US)

en: United States (US) dollar
it: Dollari americani (US)

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown document type
it: Tipo di documento sconosciuto

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Unknown transactions
it: Transazioni sconosciute

en: Unrecognized
it: Non riconosciuto

en: Unsupported currency:
it: Valuta non supportata:

en: Update
it: Aggiorna

en: Update %s business details
it: Aggiorna i dettagli sull'azienda di %s

en: Update WordPress
it: Aggiorna WordPress

en: Update and retry payment
it: Aggiorna e riprova a pagare

en: Update business details
it: Aggiorna i dettagli sull'azienda

en: Update by %s to avoid a disruption in payouts.
it: Aggiorna %s per evitare un'interruzione nei versamenti.

en: Update payment details
it: Aggiorna i dettagli di pagamento

en: Update payment method
it: Aggiorna il metodo di pagamento

en: Update selected
it: Aggiorna l'elemento selezionato

en: Update your store's configuration to ensure smooth transactions.
it: Aggiorna la configurazione del negozio per garantire transazioni uniformi.

en: Updates take a moment to appear. Please refresh the page in a minute.
it: Gli aggiornamenti richiedono un po' di tempo per essere visualizzati. Aggiorna la pagina tra un minuto.

en: Upload a custom logo. Upload a horizontal image with a white or transparent background for best results. Use a PNG or JPG image format. Recommended width: 512 pixels minimum.
it: Carica un logo personalizzato. Per risultati migliori carica un'immagine orizzontale con uno sfondo bianco o trasparente. Usa il formato immagine PNG o JPG. Larghezza consigliata: minimo 512 pixel.

en: Upload a document (PDF, PNG, or JPEG) to use as dispute evidence. Returns a file object whose id can be passed to the document fields of woocommerce-payments/submit-dispute-evidence.
it: Carica un documento (PDF, PNG o JPEG) da utilizzare come prova del ricorso. Restituisce un oggetto file il cui ID può essere passato ai campi "document" della pagina woocommerce-payments/submit-dispute-evidence.

en: Upload custom logo
it: Carica logo personalizzato

en: Upload dispute evidence file
it: Carica il file contenente le prove relative al ricorso

en: Upload evidence
it: Carica prove

en: Upload file
it: Carica file

en: Usage records help defend digital product disputes by showing the customer accessed the product.
it: I registri di utilizzo aiutano a risolvere le controversie relative ai prodotti digitali, dimostrando che il cliente ha effettivamente utilizzato il prodotto.

en: Usage records on file
it: Registro di utilizzo in archivio

en: Use only kana characters.
it: Usa solo caratteri kana.

en: Use only kanji characters.
it: Usa solo caratteri kanji.

en: Use only latin characters.
it: Usa solo caratteri latini.

en: Use test card <number>%s</number> or refer to our <a>testing guide</a>.
it: Usa la carta di prova <number>%s</number> o consulta la nostra <a>guida al servizio</a>.

en: Use the bundled version of WooCommerce Admin
it: Usa la versione inclusa di WooCommerce Admin

en: Use {{testCardHelpLink}}test card numbers{{/testCardHelpLink}} to simulate various transactions. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
it: Usa i {{testCardHelpLink}}numeri della carta di credito di prova{{/testCardHelpLink}} per simulare varie transazioni. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}.

en: Useful resources
it: Risorse utili

en: VAT Number
it: Partita IVA

en: Variable fee: %s
it: Commissioni variabili: %s

en: Verification failed for an unknown reason. Correct any errors and resubmit the required fields.
it: Verifica non riuscita per un motivo sconosciuto. Correggi eventuali errori e invia nuovamente i campi richiesti.

en: Verified name
it: Nome verificato

en: Verify business details
it: Verifica i dettagli dell'azienda

en: Verify your business details with %s to accept recurring payments for this subscription product.
it: Verifica i dettagli della tua attività con %s per accettare pagamenti ricorrenti per questo prodotto in abbonamento.

en: Verifying your information with %s
it: Verifica delle tue informazioni con %s

en: Version
it: Versione

en: View Multi-Currency settings
it: Visualizza le impostazioni della multivaluta

en: View details
it: Guarda i dettagli

en: View dispute details
it: Visualizza i dettagli del ricorso

en: View full payout history
it: Visualizza intero storico versamenti

en: View loan details
it: Vedi i dettagli del prestito

en: View more details
it: Mostra più dettagli

en: View our documentation
it: Vedi la nostra documentazione

en: View submitted dispute
it: Visualizza il ricorso inviato

en: View submitted evidence
it: Visualizza la prova inviata

en: View transactions
it: Visualizza transazioni

en: Viewing test %1$s. Test mode is active because your store is in a development or staging environment. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
it: Visualizzazione del test %1$s. La modalità di prova è attiva perché il negozio è in un ambiente di sviluppo o staging. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}

en: Viewing test %1$s. To view live %1s, disable test mode in {{settingsLink}}%2s settings{{/settingsLink}}.
it: Visualizzazione dei test %1$s. Per visualizzare %1s in tempo reale, disattiva la modalità di prova nelle {{settingsLink}}impostazioni di %2s{{/settingsLink}}.

en: Visa will review your submission under its network rules and determine the outcome of the dispute.
it: Visa esaminerà la documentazione inviata in base alle regole della propria rete e stabilirà l'esito della controversia.

en: WPCOM Blog ID
it: ID blog WPCOM

en: Was this charge a duplicate?
it: Questo addebito era un duplicato?

en: We are submitting evidence in response to chargeback #%1$s for transaction #%2$s on %3$s.
it: Stiamo inviando delle prove in risposta alla revoca #%1$s per la transazione #%2$s il giorno %3$s.

en: We are unable to authenticate your payment method. Please choose a different payment method and try again.
it: Impossibile autenticare il metodo di pagamento. Scegli un metodo di pagamento differente e riprova.

en: We could not verify that the person resides at the provided address. The address must be a valid physical address where the individual resides and cannot be a P.O. Box.
it: Non siamo riusciti a verificare che la persona risieda all'indirizzo fornito. L'indirizzo deve essere un indirizzo fisico valido in cui risiede l'individuo e non può essere una cassetta postale.

en: We couldn't load your balance data.
it: Impossibile caricare i dati relativi al tuo saldo.

en: We couldn't load your fees data.
it: Impossibile caricare i dati relativi alle tue commissioni.

en: We couldn’t verify the postal code in the billing address. If the issue persists, suggest the customer to reach out to the card issuing bank.
it: Non è stato possibile verificare il codice postale nell'indirizzo di fatturazione. Se il problema persiste, suggerisci al cliente di contattare la banca che ha emesso la carta.

en: We couldn’t verify the postal code in your billing address. Make sure the information is current with your card issuing bank and try again.
it: Non è stato possibile verificare il codice postale nell'indirizzo di fatturazione. Verifica che le informazioni siano quelle di uso corrente con la banca che ha emesso la carta e riprova.

en: We detected and prevented an attempt to pay for a duplicate order. If this was a mistake and you wish to try again, please create a new order.
it: Abbiamo rilevato e impedito un tentativo di pagamento per un ordine duplicato. Se si è trattato di un errore e desideri riprovare, crea un nuovo ordine.

en: We have identified executives that haven’t been added on the account. Add any missing executives to the account.
it: Abbiamo identificato i dirigenti che non sono stati aggiunti all'account. Aggiungi eventuali dirigenti mancanti all'account.

en: We have identified holding companies with significant percentage ownership. Upload a Memorandum of Association for each of the holding companies.
it: Abbiamo identificato le holding con una significativa percentuale di proprietà. Carica uno Statuto per ciascuna delle holding.

en: We have identified owners that haven’t been added on the account. Add any missing owners to the account.
it: Abbiamo identificato i proprietari che non sono stati aggiunti all'account. Aggiungi eventuali proprietari mancanti all'account.

en: We noticed you're visiting from %1$s. We've updated our prices to %2$s for your shopping convenience. <a href="%4$s">Use %3$s instead.</a>
it: Abbiamo notato che hai iniziato la visita da questo Paese: %1$s. Riportiamo i prezzi in %2$s per tua comodità. <a href="%4$s">Usa invece questa valuta: %3$s.</a>

en: We prevented multiple payments for the same order. If this was a mistake and you wish to try again, please create a new order.
it: Abbiamo evitato pagamenti multipli per lo stesso ordine. Se si è trattato di un errore e desideri riprovare, crea un nuovo ordine.

en: We recommend reviewing your options before responding before the deadline.
it: Consigliamo di esaminare le opzioni disponibili prima di rispondere prima della scadenza.

en: We recommend reviewing your options before responding by the deadline.
it: Consigliamo di esaminare le opzioni disponibili prima di rispondere entro la scadenza.

en: We take every step required to safeguard your personal data. %s is built in partnership with Stripe to store your data in a safe and secure manner.
it: Prendiamo tutte le misure necessarie per proteggere i tuoi dati personali. %s è creato in collaborazione con Stripe per archiviare i tuoi dati in modo sicuro e protetto.

en: We'll do our best to work with Stripe to confirm your identity as quickly as we can. Typically, we'll confirm your application within a couple of days.
it: Faremo del nostro meglio per collaborare con Stripe al fine di confermare la tua identità il più rapidamente possibile. In genere, confermeremo la tua richiesta entro un paio di giorni.

en: We'll send a couple of reminders during your first month of accepting payments, to help you bring in your first sale. Stops automatically once you've taken one.
it: Ti invieremo un paio di promemoria durante il tuo primo mese di accettazione dei pagamenti, per aiutarti a realizzare la tua prima vendita. Si interrompe automaticamente una volta completata la prima vendita.

en: We're not able to add this payment method. Please refresh the page and try again.
it: Impossibile aggiungere questo metodo di pagamento. Aggiorna la pagina e riprova.

en: We're not able to add this payment method. Please try again later
it: Impossibile aggiungere questo metodo di pagamento. Riprova più tardi.

en: We're not able to process this payment due to the order ID mismatch. Please try again later.
it: Non siamo in grado di elaborare questo pagamento perché l'ID ordine non corrisponde. Riprova più tardi.

en: We're not able to process this payment. Please refresh the page and try again.
it: Non è stato possibile elaborare questo pagamento. Aggiorna la pagina e riprova.

en: We're not able to process this payment. Please try again later.
it: Non è stato possibile elaborare questo pagamento. Riprova più tardi.

en: We're not able to process this payment. Please try again later. WooPayMeta: intent_meta_order_id: %1$s, order_id: %2$s
it: Non è stato possibile elaborare questo pagamento. Riprova più tardi. WooPayMeta: intent_meta_order_id: %1$s, order_id: %2$s

en: We're not able to process this request. Please refresh the page and try again.
it: Impossibile elaborare questa richiesta. Aggiorna la pagina e riprova.

en: We've successfully collected payment for your subscription using your new payment method.
it: Abbiamo ricevuto correttamente il pagamento per il tuo abbonamento usando il tuo nuovo metodo di pagamento.

en: We've temporarily paused new account creation. We'll notify you when we resume!
it: Abbiamo temporaneamente messo in pausa la creazione del nuovo account. Ti invieremo una notifica quando riprenderemo.

en: Wednesday
it: Mercoled&igrave;

en: Weekly
it: Settimanalmente

en: Weekly anchor for deposit scheduling when interval is set to weekly
it: Ancora settimanale per la pianificazione degli acconti quando l'intervallo è impostato su settimanale

en: We’ll use these details to enable payments for your store. This information can’t be changed after your account is created.
it: Useremo questi dettagli per attivare i pagamenti per il tuo negozio. Queste informazioni non possono essere modificate dopo la creazione dell'account.

en: We’re processing your export. 🎉 The file will download automatically and be emailed to %s.
it: Stiamo elaborando la tua esportazione. 🎉 Il file verrà scaricato automaticamente e inviato tramite e-mail a %s.

en: We’ve detected that you have duplicate sites connected to %s. When Safe Mode is active, payments will not be interrupted. However, some features may not be available until you’ve resolved this issue below. Safe Mode is most frequently activated when you’re transferring your site from one domain to another, or creating a staging site for testing. <safeModeLink>Learn more</safeModeLink>
it: Abbiamo rilevato che hai duplicato siti connessi a %s. Quando è attiva la Modalità sicura, i pagamenti non vengono interrotti. Tuttavia, alcune funzionalità potrebbero non essere disponibili finché non viene risolto il problema di seguito. La Modalità sicura viene attivata più frequentemente quando trasferisci il tuo sito da un dominio a un altro o crei un sito di gestione temporanea per la prova. <safeModeLink>Scopri di più</safeModeLink>

en: We’ve detected that you have duplicate sites connected to %s. When Safe Mode is active, payments will not be interrupted. However, some features may not be available until you’ve resolved this issue below. Safe Mode is most frequently activated when you’re transferring your site from one domain to another, or creating a staging site for testing. A site administrator can resolve this issue. <safeModeLink>Learn more</safeModeLink>
it: Abbiamo rilevato che hai dei siti duplicati connessi a %s. Quando è attiva la Modalità sicura, i pagamenti non vengono interrotti. Tuttavia, alcune funzionalità potrebbero non essere disponibili finché non viene risolto il problema di seguito. La Modalità sicura viene attivata più frequentemente quando trasferisci il tuo sito da un dominio a un altro o crei un sito di staging per la prova. Un amministratore del sito può risolvere questo problema. <safeModeLink>Scopri di più</safeModeLink>

en: We’ve saved your product as a draft.
it: Abbiamo salvato il tuo prodotto come bozza.

en: What category of legal entity identify your business?
it: Quale categoria di persona giuridica identifica la tua attività?

en: What could help next time
it: Cosa potrebbe essere d'aiuto la prossima volta

en: What did you use this report for? (optional)
it: Per cosa hai usato questo report? (facoltativo)

en: What else should I keep in mind while completing this process?
it: Cos'altro dovrei tenere a mente durante il completamento di questo processo?

en: What information should I have at hand before I start the “Know Your Customer” process?
it: Quali informazioni dovrei avere a portata di mano prima di iniziare il processo "Conosci il tuo cliente"?

en: What is “Know Your Customer”?
it: Cos'è  "Conosci il tuo cliente"?

en: What payment methods are enabled for the store.
it: Quali metodi di pagamento sono attivati per il negozio.

en: What type of goods or services does your business sell?
it: Quali tipi di merci o servizi vende la tua attività?

en: What type of legal entity is your business?
it: Quale tipo di persona giuridica rappresenta la tua attività?

en: What's missing? (optional)
it: Cosa manca? (facoltativo)

en: What's working well
it: Cosa funziona bene

en: What’s next?
it: Cosa fare?

en: When enabled debug notes will be added to the log.
it: Se il debug è abilitato, le note verranno aggiunte al log.

en: When enabled, WooPay checkout will be themed with your store’s brand colors and fonts. {{docs}}Learn more {{/docs}}
it: Se abilitato, il pagamento WooPay è tematizzato in base ai colori e ai font del tuo negozio. {{docs}}Scopri di più{{/docs}}

en: When enabled, customers will be able to checkout using WooPay.
it: Quando attivi questa opzione, i clienti saranno in grado di pagare usando WooPay.

en: When enabled, customers will be able to checkout using WooPay. In order to use {{wooPayLink}}WooPay{{/wooPayLink}}, you must agree to our {{tosLink}}WooCommerce Terms of Service{{/tosLink}} and {{privacyLink}}Privacy Policy{{/privacyLink}}. {{trackingLink}}Click here{{/trackingLink}} to learn more about the data you will be sharing and opt-out options.
it: Quando attivi questa opzione, i clienti saranno in grado di pagare usando WooPay. Per utilizzare {{wooPayLink}}WooPay{{/wooPayLink}}, devi accettare i {{tosLink}}Termini di servizio di WooCommerce{{/tosLink}} e la {{privacyLink}}Politica sulla privacy{{/privacyLink}}. {{trackingLink}}Fai clic qui{{/trackingLink}} per saperne di più sui dati che condividerai e le opzioni di annullamento dell'adesione.

en: When enabled, payment error logs will be saved to WooCommerce > Status > Logs.
it: Una volta abilitata questa opzione, i log degli errori di pagamento verranno salvati su WooCommerce > Stato > Log.

en: When enabled, payment methods powered by %s will appear on checkout.
it: Una volta attivata questa opzione, i metodi di pagamento basati su %s verranno visualizzati al momento del pagamento.

en: When enabled, users will be able to pay with a saved card during checkout. Card details are stored in our platform, not on your store.
it: Quando questa opzione è abilitata, gli utenti potranno pagare con una carta salvata. I dettagli della carta sono memorizzati nella nostra piattaforma, non nel negozio.

en: When you reset your account, all payment data — including your %1$s account details, test transactions, and payouts history — will be lost. Your order history will remain. This action cannot be undone, but you can create a new test account at any time.
it: Se reimposti il tuo account, tutti i dati di pagamento (tra cui i dettagli del tuo account %1$s, le transazioni di prova e la cronologia dei pagamenti) andranno persi. La cronologia degli ordini verrà conservata. Questa azione non può essere annullata, ma puoi comunque creare un nuovo account di prova in qualsiasi momento.

en: When you reset your test account, all payment data — including your %1$s account details, test transactions, and payouts history — will be lost. Your order history will remain. This action cannot be undone, but you can create a new test account at any time.
it: Se reimposti il tuo account di prova, tutti i dati di pagamento (tra cui i dettagli del tuo account %1$s, le transazioni di prova e la cronologia dei pagamenti) andranno persi. La cronologia degli ordini verrà conservata. Questa azione non può essere annullata, ma puoi comunque creare un nuovo account di prova in qualsiasi momento.

en: Where is your business located?
it: Dove si trova la tua attività?

en: Where possible, mention in your cover letter the customer's prior successful orders, and attach proof from their order history.
it: Se possibile, menziona nella tua lettera di presentazione gli ordini precedenti andati a buon fine del cliente e allega una prova tratta dalla cronologia degli ordini.

en: Where signed delivery records are available, they tend to strengthen physical goods dispute evidence.
it: Laddove siano disponibili ricevute di consegna firmate, queste tendono a rafforzare le prove nelle controversie relative alle merci fisiche.

en: Whether WooPayments is running in dev (sandbox) mode and what triggered it.
it: Indica se WooPayments è in esecuzione in modalità sviluppatore (sandbox) e cosa l'ha attivata.

en: Whether debug logging is enabled and working or not.
it: Se la registrazione del debug è attivata e funziona oppure no.

en: Whether the new WooPay Express Checkout is enabled or not.
it: Se la nuova funzionalità di pagamento rapido di WooPay è attivata oppure no.

en: Whether the payment gateway has test payments enabled or not.
it: Se nel gateway di pagamento i pagamenti di prova sono attivati oppure no.

en: Whether the store has Payment Request enabled or not.
it: Se nel negozio la funzionalità di richiesta di pagamento è attivata oppure no.

en: Whether the store has the Auth & Capture feature enabled or not.
it: Se nel negozio la funzionalità Autenticazione e acquisizione è attivata oppure no.

en: Whether the store has the Multi-currency feature enabled or not.
it: Se nel negozio la funzionalità Multivaluta è attivata oppure no.

en: Whether the tax documents section is enabled or not.
it: Se la sezione relativa ai documenti fiscali è attivata oppure no.

en: Whether there are extensions active that are have known incompatibilities with the functioning of the new WooPay Express Checkout.
it: Se sono attive estensioni che presentano incompatibilità note con il funzionamento della nuova funzionalità di pagamento rapido di WooPay.

en: Whether there is a Stripe Billing off-site to on-site billing migration in progress.
it: Indica se è in corso una migrazione dalla fatturazione Stripe Billing da off-site a on-site.

en: Whether to submit to the card network (irreversible). Default false stages a draft.
it: Se inviare al circuito di carte (operazione irreversibile). Il valore predefinito "false" indica che si tratta di una bozza.

en: While optional, we strongly recommend providing as many of these documents as possible. The following file types are supported: PDF, JPEG, and PNG.
it: Anche se non è obbligatorio, consigliamo vivamente di fornire quanti più documenti possibile. Sono supportati i seguenti tipi di file: PDF, JPEG e PNG.

en: Why do I have to share this information?
it: Perché devo condividere queste informazioni?

en: Why do you disagree with this dispute?
it: Perché non concordi con questa controversia?

en: Why we ask for personal financial information
it: Perché chiediamo informazioni finanziarie personali

en: With the following message: <code>%s</code>
it: Con il seguente messaggio: <code>%s</code>

en: With {{strong}}instant payout{{/strong}} you can receive requested funds in your bank account within 30 mins for a %s%% fee. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
it: Con il {{strong}}versamento istantaneo{{/strong}} puoi ricevere i fondi richiesti sul tuo conto bancario entro 30 minuti pagando una commissione di %s%%. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}

en: Withdrawal
it: Ritirato

en: Withdrawal amount
it: Importo del prelievo

en: Withdrawal date
it: Data del prelievo

en: Withdrawal details
it: Dettagli del prelievo

en: Withdrawal overview
it: Panoramica prelievi

en: Withhold rate
it: Aliquota della ritenuta

en: Within 1 month
it: Entro un mese

en: Without evidence to weigh against the customer's claim, disputes generally default in the customer's favor.
it: In assenza di prove a sfavore della richiesta del cliente, le controversie vengono generalmente risolte a favore del cliente.

en: Won
it: Vinto

en: WooCommerce Payments: detected and deleted order ID %d, which has duplicate cart content with this order.
it: WooCommerce Payments: ID ordine %d rilevato ed eliminato, in quanto presenta un contenuto del carrello duplicato con questo ordine.

en: WooPay Connect Direct Checkout
it: WooPay Connect pagamento diretto

en: WooPay Disable Feedback
it: Feedback sulla disattivazione di WooPay

en: WooPay Express Checkout
it: Pagamento rapido di WooPay

en: WooPay Incompatible Extensions
it: Estensioni non compatibili con WooPay

en: WooPay Logo
it: Logo WooPay

en: WooPay SMS code verification
it: Verifica del codice tramite SMS di WooPay

en: WooPay blog_token is currently misconfigured.
it: Il blog_token WooPay non è attualmente configurato correttamente.

en: WooPay checkout encountered a fatal error: %s
it: Il pagamento di WooPay ha riscontrato un errore irreversibile: %s

en: WooPay checkout preview
it: Anteprima del checkout WooPay

en: WooPay is not available, as a %s feature, or the store is not yet eligible.
it: WooPay non è disponibile come funzionalità %s oppure il negozio non è ancora idoneo.

en: WooPay is unavailable at this time. Please complete your checkout below. Sorry for the inconvenience.
it: WooPay non è disponibile in questo momento. Completa il checkout di seguito. Ci scusiamo per l'inconveniente.

en: WooPay is unavailable at this time. Sorry for the inconvenience.
it: WooPay non è disponibile in questo momento. Ci scusiamo per l'inconveniente.

en: WooPay request is not signed correctly.
it: La richiesta di WooPay non è firmata correttamente.

en: WooPay with %1$s ending in %2$s
it: WooPay con %1$s che termina con %2$s

en: WooPayments Disable Survey
it: Disattiva sondaggio WooPayments

en: WooPayments Logo
it: Logo WooPayments

en: WooPayments no longer allows customers to create new subscriptions. Beginning in version 9.8, billing for existing customer subscriptions will no longer be supported. To ensure there is no interruption of service, please install <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a>.
it: WooPayments non consente più ai clienti di creare nuovi abbonamenti. A partire dalla versione 9.8, la fatturazione per gli abbonamenti esistenti dei clienti non sarà più supportata. Per assicurarti che non si verifichino interruzioni del servizio, installa <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a>.

en: WooPayments no longer supports billing for existing customer subscriptions. All subscriptions data is read-only. Please install <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a> to continue managing your subscriptions.
it: WooPayments non supporta più la fatturazione per gli abbonamenti esistenti dei clienti. Tutti i dati degli abbonamenti sono in sola lettura. Installa <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a> per continuare a gestire gli abbonamenti.

en: WooPayments no longer supports subscriptions capabilities and subscriptions data can no longer be accessed. Please install <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a> to continue managing your subscriptions.
it: WooPayments non supporta più le funzionalità degli abbonamenti e non è più possibile accedere ai dati degli abbonamenti. Installa <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a> per continuare a gestire gli abbonamenti.

en: WooPayments refunded %1$s of its %2$s application fee on this transaction.
it: WooPayments ha rimborsato %1$s della commissione dell'applicazione di %2$s per questa transazione.

en: WooPayments refunded its %s application fee on this transaction.
it: WooPayments ha rimborsato la commissione dell'applicazione di %s per questa transazione.

en: WooPayments refunded its application fee on this transaction.
it: WooPayments ha rimborsato la commissione dell'applicazione per questa transazione.

en: WooPayments styles cleared
it: Stili WooPayments cancellati

en: WooPayments subscription renewal attempt %1$d failed with the following message "%2$s" and failure code <code>%3$s</code> | WooPayments subscription renewal attempt %1$d failed with the following message "%2$s" and failure code <code>%3$s</code>
it[0]: Tentativo %1$d di rinnovo dell'abbonamento a WooPayments non riuscito con visualizzazione del seguente messaggio "%2$s" e codice di errore <code>%3$s</code>
it[1]: Tentativo %1$d di rinnovo dell'abbonamento a WooPayments non riuscito con visualizzazione del seguente messaggio "%2$s" e codice di errore <code>%3$s</code>

en: WooPayments subscription renewal attempt %d failed. | WooPayments subscription renewal attempt %d failed.
it[0]: Tentativo %d di rinnovo dell'abbonamento a WooPayments non riuscito.
it[1]: Tentativo %d di rinnovo dell'abbonamento a WooPayments non riuscito.

en: WooPayments was in test mode when this order was placed. {{learnMoreLink/}}
it: WooPayments era in modalità di prova quando è stato effettuato questo ordine. {{learnMoreLink/}}

en: WooPayments woopay order status sync
it: Sincronizzazione dello stato dell'ordine con WooPay di WooPayments

en: WooPayments: Fix incorrect order data
it: WooPayments: correggi i dati degli ordini errati

en: Working well:
it: Funziona bene:

en: Year to date
it: Anno corrente

en: Yes
it: Sì

en: Yes, deactivate %s
it: Sì, disattiva %s

en: Yes, reset account
it: Sì, reimposta account

en: Yesterday
it: Ieri

en: You are about to export %d deposits. If you'd like to reduce the size of your export, you can use one or more filters. Would you like to continue?
it: Stai per esportare %d acconti. Se desideri ridurre le dimensioni della tua esportazione, puoi usare uno o più filtri. Desideri continuare?

en: You are about to export %d disputes. If you'd like to reduce the size of your export, you can use one or more filters. Would you like to continue?
it: Stai per esportare %d ricorsi. Se desideri ridurre le dimensioni della tua esportazione, puoi usare uno o più filtri. Desideri continuare?

en: You are about to export %d fees. If you'd like to reduce the size of your export, you can use one or more filters. Would you like to continue?
it: Stai per esportare %d commissioni. Se desideri ridurre le dimensioni della tua esportazione, puoi usare uno o più filtri. Desideri continuare?

en: You are about to export %d transactions. If you'd like to reduce the size of your export, you can use one or more filters. Would you like to continue?
it: Stai per esportare %d transazioni. Se desideri ridurre le dimensioni della tua esportazione, puoi usare uno o più filtri. Desideri continuare?

en: You are saving %1$s%% on processing fees for the first %2$s of total payment volume or through %3$s.
it: Risparmi il %1$s%% sulle commissioni di elaborazione per i primi %2$s sul volume totale dei pagamenti oppure fino al giorno %3$s.

en: You are saving %1$s%% on processing fees for the first %2$s of total payment volume.
it: Risparmi il %1$s%% sulle commissioni di elaborazione per i primi %2$s sul volume totale dei pagamenti.

en: You are saving %1$s%% on processing fees through %2$s.
it: Risparmi il %1$s%% sulle commissioni di elaborazione fino al giorno %2$s.

en: You are saving %s%% on processing fees.
it: Risparmi il %s%% sulle commissioni di elaborazione.

en: You are using a sandbox test account.
it: Stai utilizzando un account sandbox di prova.

en: You are using a test account.
it: Stai utilizzando un account di prova.

en: You are using a test account. If you are experiencing problems completing account setup, or wish to test with a different email/country associated with your account, you can reset your account and start from the beginning.
it: Stai utilizzando un account di prova. Se riscontri dei problemi nel completamento della configurazione dell'account o desideri effettuare una prova con un indirizzo e-mail o con il Paese associati al tuo account, puoi reimpostare il tuo account e iniziare da capo.

en: You aren't authorized to do that.
it: Non sei autorizzato a fare ciò.

en: You aren’t authorized to do that.
it: Non sei autorizzato a fare ciò.

en: You can add %s (%s) again at any time in Multi-Currency settings.
it: Puoi aggiungere %s (%s) di nuovo in qualsiasi momento nelle impostazioni della multivaluta.

en: You can choose a level of protection for screening incoming transactions. Screened transactions will be automatically blocked by your customized fraud filters.
it: Puoi scegliere un livello di protezione per schermare le transazioni in entrata. Le transazioni schermate verranno automaticamente bloccate dai tuoi filtri antifrode personalizzati.

en: You can use %1$stest card numbers%2$s to simulate various types of transactions.
it: Puoi usare i %1$snumeri della carta di prova%2$s per simulare vari tipi di transazioni.

en: You cannot add a new payment method so soon after the previous one. Please try again later.
it: Non puoi aggiungere un nuovo metodo di pagamento così presto dopo quello precedente. Riprova più tardi.

en: You do not have permission to delete orders.
it: Non hai l'autorizzazione per eliminare gli ordini.

en: You do not have permission to perform this action.
it: Non sei autorizzato a eseguire questa azione.

en: You do not have permission to run this tool.
it: Non disponi delle autorizzazioni necessarie per eseguire questo strumento.

en: You have accepted the dispute for order #%s.
it: Hai accettato il ricorso per l'ordine n. %s.

en: You have accepted the dispute.
it: Hai accettato il ricorso.

en: You have exceeded the number of allowed verification attempts.
it: Hai superato il numero di tentativi per la verifica consentiti.

en: You have installed a development version of %s which requires files to be built. From the plugin directory, run <code>npm run build:client</code> to build and minify assets. Alternatively, you can download a pre-built version of the plugin from the <a1>WordPress.org repository</a1> or by visiting the <a2>releases page in the GitHub repository</a2>.
it: Hai installato una versione di sviluppo di %s che richiede la creazione di file. Dalla directory dei plugin, esegui <code>npm run build:client</code> per creare e minimizzare le risorse. In alternativa, puoi scaricare una versione pre-costruita del plugin dall'archivio di <a1>WordPress.org</a1> o visitando la <a2>pagina dei rilasci nell'archivio di GitHub</a2>.

en: You have no funds available. {{whyLink}}Why?{{/whyLink}}
it: Non hai fondi disponibili. {{whyLink}}Perché?{{/whyLink}}

en: You must <a>capture</a> this charge within the next
it: È necessario <a>acquisire</a> questo addebito entro i prossimi

en: You must accept our %1$s and %2$s to continue with your purchase.
it: Devi accettare %1$s e %2$s per continuare con l'acquisto.

en: You need to provide more information to enable %s on your checkout.
it: Devi fornire ulteriori informazioni per attivare %s durante il tuo pagamento.

en: You need to provide more information to enable %s on your checkout:
it: Devi fornire ulteriori informazioni per attivare %s durante il tuo pagamento:

en: You shall refund this payment in the same application where the payment was made.
it: Dovrai rimborsare questo pagamento tramite la stessa applicazione da cui è stato effettuato.

en: You should be especially wary when a customer has an international IP address but uses domestic billing and shipping information. Fraudsters often pretend to live in one location, but live and shop from another.
it: Dovresti prestare particolare attenzione quando un cliente ha un indirizzo IP internazionale ma utilizza informazioni di fatturazione e spedizione nazionali. I truffatori spesso fingono di vivere in un luogo, ma vivono e fanno acquisti da un altro.

en: You should first get in touch with your customer. If you understand what their complaint is, there is a chance for you to explain the misunderstanding or to make it right. If you’re able to resolve the issue with your customer, you can ask that they withdraw the dispute.
it: Dovresti prima metterti in contatto con il cliente. Se capisci qual è il reclamo, hai la possibilità di spiegare il malinteso o di rimediare. Se sei in grado di risolvere il problema con il cliente, puoi chiedere di ritirare il ricorso.

en: You submitted evidence for this inquiry on %1$s. <strong>%2$s</strong> is reviewing the case, which can take 120 days or more. You will be alerted when they make their final decision.
it: Hai inviato delle prove per questa domanda il giorno %1$s. <strong>%2$s</strong> sta esaminando il caso. Questa azione può richiedere 120 giorni o più. Riceverai un avviso quando verrà presa la decisione finale.

en: You submitted evidence for this inquiry on %s. The <strong>cardholder’s bank</strong> is reviewing the case, which can take 120 days or more. You will be alerted when they make their final decision.
it: Hai inviato delle prove per questa domanda il giorno %s. La <strong>banca del titolare della carta</strong> sta esaminando il caso. Questa azione può richiedere 120 giorni o più. Riceverai un avviso quando verrà presa la decisione finale.

en: You will have to re-confirm your business and banking details.
it: Dovrai riconfermare i dettagli della tua azienda e della tua banca.

en: You'll be informed of any updates via email, or you can check the status of your case at any time in your <disputesPageLink>Disputes area</disputesPageLink>.
it: Riceverai informazioni sugli aggiornamenti via e-mail. In alternativa, puoi verificare lo stato del tuo caso in qualsiasi momento nella <disputesPageLink>sezione Ricorsi</disputesPageLink>.

en: You'll need to verify your business and payment details to
it: Dovrai verificare i dettagli della tua attività e di pagamento per

en: You're ready to accept payments!
it: Puoi accettare i pagamenti!

en: You're ready to begin accepting payments using foreign currencies!
it: Sei pronto per iniziare ad accettare pagamenti usando le valute straniere.

en: You've already added {{enabledCurrenciesText /}} to your store.
it: Hai appena aggiunto {{enabledCurrenciesText /}} al tuo negozio.

en: You've made some manual edits to your cover letter. If you update your evidence again, those changes won't be reflected here automatically — but you can always make further edits yourself.
it: Hai apportato alcune modifiche manuali alla lettera di accompagnamento. Se aggiorni di nuovo le prove, le modifiche non si rifletteranno qui automaticamente, ma puoi sempre effettuare ulteriori modifiche.

en: Your %s account will be reset, and all data will be lost.
it: Il tuo account %s sarà reimpostato e tutti i dati andranno persi.

en: Your WooPayments account is approved and ready to accept payments. Now it’s about getting eyes on your store — share your link, tell your network, and make your first sale.
it: Il tuo account WooPayments è approvato e pronto ad accettare pagamenti. Ora si tratta di attirare l'attenzione sul tuo negozio: condividi il tuo link, spargi la voce tra i tuoi contatti e realizza la tua prima vendita.

en: Your access logs helped show the customer used the product.
it: I registri di accesso hanno permesso di dimostrare che il cliente ha utilizzato il prodotto.

en: Your account has insufficient funds to cover your negative balance.
it: Il tuo conto non ha fondi sufficienti per coprire il tuo saldo negativo.

en: Your account is fully approved and accepting payments. Share your store with your first potential customers to get that first sale.
it: Il tuo account è completamente approvato e accetta pagamenti. Condividi il tuo negozio con i tuoi primi potenziali clienti per ottenere la prima vendita.

en: Your account's country is not supported for tax ID validation.
it: Il Paese del tuo account non è supportato per la convalida del codice fiscale.

en: Your application to use %s has been rejected. Need help? {{contactSupportLink}}Contact support{{/contactSupportLink}}
it: La tua richiesta di utilizzo di %s è stata rifiutata. Hai bisogno di aiuto? {{contactSupportLink}}Contatta il supporto{{/contactSupportLink}}

en: Your bank notified us that the bank account holder address on file is incorrect.
it: La tua banca ci ha informato che l'indirizzo del titolare del conto bancario in archivio non è corretto.

en: Your bank notified us that the bank account holder tax ID on file is incorrect.
it: La tua banca ci ha informato che il codice fiscale del titolare del conto bancario in archivio non è corretto.

en: Your bank notified us that the bank account number is too long.
it: La tua banca ci ha informato che il numero del conto bancario è troppo lungo.

en: Your cancellation policy and supporting records helped clarify the subscription terms.
it: La tua politica di annullamento e i documenti di supporto hanno aiutato a chiarire i termini dell'abbonamento.

en: Your cancellation policy as shown to the customer.
it: La tua politica di annullamento, come mostrato al cliente.

en: Your capital loan has been approved!
it: Il tuo prestito di capitale è stato approvato.

en: Your card has expired.
it: La carta è scaduta.

en: Your card has insufficient funds.
it: La carta non ha fondi sufficienti.

en: Your card number is incomplete.
it: Il numero della carta non è completo.

en: Your card number is incorrect.
it: Il numero della carta non è corretto.

en: Your card was declined because additional authentication is required. Please contact your card issuer or try a different payment method.
it: La carta è stata rifiutata perché è richiesta un'autenticazione aggiuntiva. Contatta l'emittente della carta o prova un metodo di pagamento differente.

en: Your card was declined.
it: La carta è stata rifiutata.

en: Your card's expiration date is incomplete.
it: La data di scadenza della carta non è completa.

en: Your card's expiration month is invalid.
it: Il mese di scadenza della carta non è valido.

en: Your card's expiration year is in the past.
it: L'anno di scadenza della carta è nel passato.

en: Your card's expiration year is invalid.
it: L'anno di scadenza della carta non è valido.

en: Your card's security code is incomplete.
it: Il codice di sicurezza della carta non è completo.

en: Your card's security code is incorrect.
it: Il codice di sicurezza della carta non è corretto.

en: Your card's security code is invalid.
it: Il codice di sicurezza della carta non è valido.

en: Your correspondence with the customer added helpful context.
it: La tua corrispondenza con il cliente ha aggiunto informazioni di contesto utili.

en: Your customer’s bank claims this payment violates Visa’s rules.
it: La banca del cliente sostiene che questo pagamento viola le regole di Visa.

en: Your customer’s bank claims this payment violates Visa’s rules. <strong>You can challenge the dispute by %1$s, or accept it.</strong> If you accept the dispute, you will forfeit the funds and pay the dispute fee. Challenging adds an additional $500 USD dispute fee that is only returned to you if you win.
it: La banca del cliente sostiene che questo pagamento viola le regole di Visa. <strong>Puoi contestare il ricorso sollevato da %1$s oppure accettarlo.</strong> Se accetti il ricorso, perderai i fondi e dovrai pagare la commissione per il ricorso. La contestazione aggiunge una commissione di ricorso aggiuntiva di 500 USD che ti viene restituita solo in caso di vittoria.

en: Your customer’s bank, %1$s, claims this payment violates Visa’s rules. <strong>You can challenge the dispute by %2$s, or accept it.</strong> If you accept the dispute, you will forfeit the funds and pay the dispute fee. Challenging adds an additional $500 USD dispute fee that is only returned to you if you win.
it: La banca del cliente, %1$s, sostiene che questo pagamento viola le regole di Visa. <strong>Puoi contestare il ricorso sollevato da %2$s oppure accettarlo.</strong> Se accetti il ricorso, perderai i fondi e dovrai pagare la commissione per il ricorso. La contestazione aggiunge una commissione di ricorso aggiuntiva di 500 USD che ti viene restituita solo in caso di vittoria.

en: Your domain has been verified with Apple Pay!
it: Il dominio è stato verificato con Apple Pay.

en: Your evidence has been sent to the cardholder's bank for review.
it: Le prove sono state inviate alla banca del titolare della carta, che le esaminerà.

en: Your feedback could not be sent. Please try again.
it: Non è stato possibile inviare il feedback. Riprova.

en: Your feedback shapes our roadmap and supports the WooCommerce community. We are all ears!
it: Il tuo feedback definisce il nostro piano e supporta la community di WooCommerce. Siamo tutti orecchie!

en: Your feedback will only be shared with WooCommerce and treated pursuant to our <a>privacy policy</a>.
it: Il tuo feedback verràcondiviso solo con WooCommerce e trattato secondo la nostra <a>politica sulla privacy</a>.

en: Your order is on hold until payment is received. Please follow the payment instructions by the expiry date.
it: Il tuo ordine è in sospeso fino alla ricezione del pagamento. Segui le istruzioni di pagamento entro la data di scadenza.

en: Your payment was not processed.
it: Il pagamento non è stato elaborato.

en: Your payments are ready — your first sale can be too
it: I tuoi pagamenti sono pronti: anche la tua prima vendita può esserlo

en: Your payouts are {{strong}}temporarily suspended{{/strong}}. {{suspendLink}}Learn more{{/suspendLink}}
it: I versamenti sono {{strong}}temporaneamente sospesi{{/strong}}. {{suspendLink}}Scopri di più{{/suspendLink}}

en: Your product prices are automatically converted from your default currency (%s) based on the currency exchange rate and formatting rules for each currency.
it: I prezzi dei tuoi prodotti vengono convertiti automaticamente dalla valuta predefinita (%s) in base al tasso di cambio della valuta e alle regole di formattazione per ogni valuta.

en: Your receipt for order: #{order_number}
it: La ricevuta per l'ordine: #{order_number}

en: Your refund policy as shown to the customer.
it: La tua politica di rimborso, come mostrata al cliente.

en: Your refund policy gave context for how returns work in your store.
it: La tua politica sui rimborsi ha chiarito le modalità di restituzione nel negozio.

en: Your response has been submitted under Visa’s compliance process.
it: La tua risposta è stata inviata nell'ambito della procedura di conformità di Visa.

en: Your site is currently in Safe Mode.
it: Il sito è attualmente in Modalità sicura.

en: Your statement descriptor will show up on your customers' bank statements. Does it clearly identify your store?
it: La descrizione in estratto conto apparirà sull'estratto conto bancario dei tuoi clienti. Identifica chiaramente il tuo negozio?

en: Your store has active subscriptions using the built-in %6$s functionality. Due to the %1$soff-site billing engine%3$s these subscriptions use, %4$sthey will continue to renew even after you deactivate %6$s%5$s. %2$sLearn more%3$s.
it: Per il tuo negozio sono attivi abbonamenti che usano la funzionalità %6$s integrata. A causa del %1$smotore di fatturazione esterno al sito%3$s usato da questi abbonamenti, %4$scontinueranno a rinnovarsi anche dopo la disattivazione di %6$s%5$s. %2$sScopri di più%3$s.

en: Your store has subscriptions using %5$s Stripe Billing functionality for payment processing. Due to the %1$soff-site billing engine%2$s these subscriptions use,%3$s they will continue to renew even after you deactivate %6$s%4$s.
it: Il tuo negozio dispone di abbonamenti che usano la funzionalità Stripe Billing %5$s per l'elaborazione dei pagamenti. A causa del %1$smotore di fatturazione esterno al sito%2$s usato dagli abbonamenti,%3$s questi ultimi continueranno a rinnovarsi anche dopo la disattivazione di %6$s%4$s.

en: Your store has subscriptions using %6$s Stripe Billing functionality for payment processing. Due to the %1$soff-site billing engine%3$s these subscriptions use,%4$s they will continue to renew even after you deactivate %6$s%5$s.
it: Il tuo negozio dispone di abbonamenti che usano la funzionalità Stripe Billing %6$s per l'elaborazione dei pagamenti. A causa del %1$smotore di fatturazione esterno al sito%3$s usato dagli abbonamenti,%4$s questi ultimi continueranno a rinnovarsi anche dopo la disattivazione di %6$s%5$s.

en: Your store is not connected to WordPress.com. Please connect it first.
it: Il tuo negozio non è connesso a WordPress.com. Connettilo prima di continuare.

en: Your store is ready — let’s make your first sale
it: Il tuo negozio è pronto: realizziamo la tua prima vendita

en: Your store must be live and fully functional before this payment method can be offered. Approval typically takes 2–3 days. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
it: Il tuo negozio deve essere attivo e completamente funzionante prima di offrire questo metodo di pagamento. L'approvazione richiede in genere 2-3 giorni. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}

en: Your subscription's last renewal failed payment. Please update your payment details so we can reattempt payment.
it: Il pagamento dell'ultimo rinnovo dell'abbonamento non è riuscito. Aggiorna i tuoi dettagli di pagamento in modo da poterlo ritentare.

en: Your test account will be deactivated, but your transactions can be found in your order history.
it: Il tuo account di prova verrà disattivato, ma puoi trovare le transazioni nella cronologia degli ordini.

en: Your tracking number and carrier info helped demonstrate delivery.
it: Il numero di tracciamento e i dati del corriere hanno permesso di dimostrare che la consegna è avvenuta.

en: Your {site_title} Receipt
it: La tua {site_title} ricevuta

en: You’re now eligible to receive Instant Payouts with %s
it: Ora sei idoneo a ricevere versamenti istantanei con %s

en: You’re only steps away from getting paid
it: Ti mancano solo pochi passi per ricevere i pagamenti

en: You’re ready to start using the features and benefits of %s.
it: Sei pronto per iniziare a usare le funzionalità e i vantaggi di %s.

en: [Refund Amount]
it: [Importo del rimborso]

en: a day
it: un giorno

en: a minute
it: un minuto

en: a second
it: un secondo

en: about managing payment disputes
it: informazioni sulla gestione delle controversie relative ai pagamenti

en: address placeholder
it: segnaposto indirizzo

[ctx: an email notification]
en: Enable/disable
it: Abilita/Disabilita

en: an hour
it: un'ora

en: any
it: nessuna

en: authorization(s)
it: autorizzazione/i

en: authorized but payment has not been captured
it: autorizzato ma il pagamento non è stato acquisito

en: bank code placeholder
it: segnaposto codice bancario

en: bank name placeholder
it: segnaposto nome banca

en: bic placeholder
it: segnaposto bic

en: blocked
it: bloccato

en: cancel the payment
it: annulla pagamento

en: cancelled
it: annullato

en: capped at %s
it: limitato a %s

en: capture the payment
it: acquisisci pagamento

en: card type placeholder
it: segnaposto tipo di carta

en: claiming the product was unacceptable
it: sostenendo che il prodotto fosse inaccettabile

en: claiming they did not receive the product
it: sostenendo di non aver ricevuto il prodotto

en: claiming this transaction was duplicated
it: sostenendo che questa transazione sia stata duplicata

en: claiming this transaction was unauthorized
it: sostenendo che questa transazione non fosse autorizzata

en: completed
it: completato

en: country placeholder
it: segnaposto Paese

en: created
it: creato

en: credit
it: di credito

en: customer_name placeholder
it: segnaposto customer_name

en: date placeholder
it: segnaposto data

en: day
it: giorno

en: debit
it: di debito

en: dispute | disputes
it[0]: ricorso
it[1]: ricorsi

en: document | documents
it[0]: documento
it[1]: documenti

en: eight
it: otto

en: email placeholder
it: segnaposto e-mail

en: enable payouts.
it: consenti versamenti.

en: failed
it: Non riuscito

en: fees
it: tariffe

en: file_contents must be base64-encoded.
it: File_contents deve essere codificato in base64.

en: file_name, file_type, and file_contents are all required to upload a file.
it: file_name, file_type e file_contents sono tutti necessari per caricare un file.

en: file_type must be one of application/pdf, image/jpeg, or image/png.
it: File_type deve essere Application/PDF, Image/JPEG o Image/PNG.

en: fingerprint placeholder
it: segnaposto impronta digitale

en: five
it: cinque

en: fixed fees
it: commissioni fisse

en: four
it: quattro

en: how to issue refunds
it: come emettere rimborsi

en: id placeholder
it: segnaposto ID

en: is pending
it: è in sospeso

en: is required to create an WooPay account.
it: è richiesto per creare un account WooPay.

en: loan
it: prestito

en: manage
it: Gestisci

en: missing fees
it: tariffe mancanti

en: month
it: mese

en: name placeholder
it: segnaposto nome

en: net
it: netto

en: nine
it: nove

en: on-hold
it: in sospeso

en: one
it: una

en: order
it: Ordine

en: payout | payouts
it[0]: versamento
it[1]: versamenti

en: pending
it: In sospeso

en: placed
it: effettuato

en: prepaid
it: prepagata

en: processing
it: In lavorazione

en: recurring
it: ricorrente

en: reference placeholder
it: segnaposto referenza

en: refunded
it: Rimborsato

en: regarding this transaction
it: riguardo questa transazione

en: seven
it: sette

en: six
it: sei

en: the card being expired or canceled.
it: della scadenza o della cancellazione della carta.

en: the card being lost or stolen.
it: dello smarrimento o del furto della carta.

en: three
it: tre

en: total
it: Totale

en: transaction | transactions
it[0]: transazione
it[1]: transazioni

en: transactions(s)
it: transazioni

en: trash
it: cestino

en: two
it: due

en: unknown
it: sconosciuto

en: unsuccessful
it: non eseguito

en: update your bank account details
it: aggiorna i dettagli del tuo conto bancario

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$s%4$s adds two new subscription product types - %5$sSimple subscription%6$s and %7$sVariable subscription%8$s.%9$s
it: %1$sScegli l'abbonamento%2$s%3$s%4$s aggiunge due nuovi tipi di prodotti in abbonamento: %5$sAbbonamento semplice%6$s e %7$sAbbonamento variabile%8$s.%9$s

en: verified name placeholder
it: segnaposto nome verificato

en: verified_name placeholder
it: segnaposto verified_name

en: was successfully processed
it: è stato elaborato con successo

en: week
it: settimana

en: year
it: anno

en: {{bold}}Available funds{{/bold}} have completed processing and are ready to be dispatched to your bank account. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
it: L'elaborazione dei {{bold}}fondi disponibili{{/bold}} è stata completata. I fondi sono pronti per essere inviati al tuo conto bancario. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}

en: {{bold}}Total balance{{/bold}} combines both pending funds (transactions under processing) and available funds (ready for payout). {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
it: Il {{bold}}saldo totale{{/bold}} comprende i fondi in sospeso (transazioni in fase di elaborazione) e i fondi disponibili (pronti per il versamento). {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}

en: {{div}}{{strong}}You are using a sandbox test account.{{/strong}} ⚠️ Development mode is enabled for the store! There can be no live onboarding process while using development, testing, or staging WordPress environments!{{/div}}{{learnMoreIcon/}}
it: {{div}}{{strong}}Stai utilizzando un account sandbox di prova.{{/strong}} ⚠️ La modalità di sviluppo è abilitata per il negozio. Non può essere presente alcun processo di avviamento in corso durante l'utilizzo di ambienti WordPress di sviluppo, di prova o di staging.{{/div}}{{learnMoreIcon/}}

en: {{div}}{{strong}}You're using a sandbox test account.{{/strong}} To accept real payments from shoppers, you will need to first {{resetAccountLink}}reset your account{{/resetAccountLink}} and, then, provide additional details about your business.{{/div}}{{learnMoreIcon/}}
it: {{div}}{{strong}}Stai utilizzando un account sandbox di prova.{{/strong}} Per iniziare ad accettare pagamenti dagli acquirenti dovrai prima {{resetAccountLink}}reimpostare il tuo account{{/resetAccountLink}}, poi fornire ulteriori dettagli sulla tua attività.{{/div}}{{learnMoreIcon/}}

en: {{div}}{{strong}}You're using a test account.{{/strong}} To accept payments from shoppers, {{switchToLiveLink}}activate your %1$s account.{{/switchToLiveLink}}{{/div}}{{learnMoreIcon/}}
it: {{div}}{{strong}}Stai utilizzando un account di prova.{{/strong}} Per accettare pagamenti dagli acquirenti, {{switchToLiveLink}}attiva l'account %1$s.{{/switchToLiveLink}}{{/div}}{{learnMoreIcon/}}

en: {{div}}{{strong}}You're using a test account.{{/strong}} ⚠️ Development mode is enabled for the store! There can be no live onboarding process while using development, testing, or staging WordPress environments!{{/div}}{{learnMoreIcon/}}
it: {{div}}{{strong}}Stai utilizzando un account di prova.{{/strong}} ⚠️ La modalità di sviluppo è abilitata per il negozio. Non può essere presente alcun processo di avviamento in corso durante l'utilizzo di ambienti WordPress di sviluppo, di prova o di staging.{{/div}}{{learnMoreIcon/}}

en: {{learnMoreLink}}Learn More{{/learnMoreLink}}
it: {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}

en: {{learnMoreLink}}Learn more about manual capture{{/learnMoreLink}}.
it: {{learnMoreLink}}Scopri di più sull'acquisizione manuale{{/learnMoreLink}}.

en: {{linkToStripePage /}} about %s Fees
it: {{linkToStripePage /}} alle commissioni di %s

en: {{linkToStripePage}}Learn more{{/linkToStripePage}} about %s Fees in your country
it: {{linkToStripePage}}Scopri di più{{/linkToStripePage}} sulle commissioni di %s nel tuo Paese

en: {{strong}}%1$s is in sandbox mode.{{/strong}} You need to set up a live %1$s account before you can accept real transactions.
it: {{strong}}%1$s è in modalità sandbox.{{/strong}} Devi configurare un account %1$s live prima di poter accettare transazioni reali.

en: {{strong}}%1$s is in test mode.{{/strong}} All transactions will be simulated. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
it: {{strong}}%1$s è in modalità di prova.{{/strong}} Tutte le transazioni saranno simulate. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}

en: {{strong}}%1$s is in test mode{{/strong}} because your store is running in a development or staging environment. To use live mode, switch to a production {{wpEnvLink}}WordPress environment{{/wpEnvLink}} or remove the WCPAY_DEV_MODE constant. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
it: {{strong}}%1$s è in modalità di prova{{/strong}} perché il tuo negozio è in esecuzione in un ambiente di sviluppo o staging. Per utilizzare la modalità live, passa a un {{wpEnvLink}}ambiente WordPress{{/wpEnvLink}} di produzione o rimuovi la costante WCPAY_DEV_MODE. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}

en: {{strong}}Need help?{{/strong}} Learn more about {{wooCommercePaymentsLink}}%s{{/wooCommercePaymentsLink}} or {{contactSupportLink}}contact WooCommerce Support{{/contactSupportLink}}.
it: {{strong}}Hai bisogno di aiuto?{{/strong}} Scopri di più su {{wooCommercePaymentsLink}}%s{{/wooCommercePaymentsLink}} o {{contactSupportLink}}contatta il supporto di WooCommerce{{/contactSupportLink}}.

en: {{strong}}Your store is in development mode.{{/strong}} %1$s can only create test accounts in development or staging environments. To set up a live account, switch to a production {{wpEnvLink}}WordPress environment{{/wpEnvLink}} or remove the WCPAY_DEV_MODE constant. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
it: {{strong}}Il tuo negozio è in modalità sviluppo.{{/strong}} %1$s può creare account di prova solo in ambienti di sviluppo o staging. Per configurare un account live, passa a un {{wpEnvLink}}ambiente WordPress{{/wpEnvLink}} di produzione o rimuovi la costante WCPAY_DEV_MODE. {{learnMoreLink}}Scopri di più{{/learnMoreLink}}

en: {{title}}Customer Currency{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
it: {{title}}Valuta cliente{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{title}}Customer country{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
it: {{title}}Paese del cliente{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{title}}Customer currency{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
it: {{title}}Valuta cliente{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{title}}Date{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
it: {{title}}Data{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{title}}Device type{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
it: {{title}}Tipo di dispositivo{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{title}}Loan{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
it: {{title}}Prestito{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{title}}Risk Level{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
it: {{title}}Livello di rischio{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{title}}Sales channel{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
it: {{title}}Canale di vendita{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{title}}Status{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
it: {{title}}Stato{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{title}}Type{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
it: {{title}}Tipo{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{wrapper}}Review store settings{{/wrapper}}
it: {{wrapper}}Rivedi le impostazioni del negozio{{/wrapper}}

en: “Know Your Customer” standards are used by banks and other financial institutions to confirm that customers are who they say they are. By confirming their customers' identities, banks and financial institutions can help keep transactions safe from fraud and other suspicious activities.
it: Gli standard "Conosci il tuo cliente" sono utilizzati da banche e altri istituti finanziari per confermare che i clienti sono chi dicono di essere. Confermando l'identità dei propri clienti, le banche e gli istituti finanziari possono fornire aiuto nel proteggere le transazioni da frodi e altre attività sospette.

en: • %1$s (Attachment %2$s)
it: • %1$s (allegato %2$s)

en: • <Attachment description> (Attachment %s)
it: • <Attachment description> (allegato %s)

en: ⚠️ Development mode is enabled for the store! There can be no live onboarding process while using development, testing, or staging WordPress environments!
it: ⚠️ La modalità di sviluppo è abilitata per il negozio. Non può essere presente alcun processo di onboarding in corso durante l'utilizzo di ambienti WordPress di sviluppo, di prova o di staging.
